به‌روز شده در: ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۵
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
رفع تحریم ­ها می ­تواند دربرگیرنده هر خط هوایی ایرانی تحریم ­نشده و نیز ایران ایر گردد
"خیبرآنلاین" - هدف این مذاکرات رسیدن به یک راه حلِ جامعِ بلندمدتِ مورد توافق طرفین است؛ که اطمینان یابد برنامه هسته­ ای ایران منحصراً صلح آمیز باقی خواهد بود. ایران مجددا تصریح می نماید که تحت هیچ شرایطی، ایران هرگز به دنبال دستیابی یا گسترش هیچ سلاح هسته­ ای نخواهد بود. این راه حل جامع مبتنی بر این اقدام­های اولیه بوده و به یک گام نهایی منجر خواهد شد که دوره­ زمانی آن مورد توافق قرار گرفته و به رفع نگرانی­ها می­ انجامد. این راه حل جامع ایران را قادر می ­سازد تا به­ طور کامل از حق خود از انرژی هسته­ ای برای اهداف صلح­ آمیز بر اساس مواد مرتبط در معاهده ان پی تی و در تطابق با تعهدات خود در این [معاهده] برخوردار گردد. این راه حل جامع دربرگیرنده یک برنامه غنی­ سازی که توسط طرفین تعریف شده با محدودیت­های عملی و اقدام­های شفاف­ ساز برای کسب اطمینان از ماهیت صلح ­آمیز این برنامه است. این راه حل جامع از یک کل متحد تشکیل می­شود که هیچ چیزی توافق نمی شود مگر اینکه در مورد همه چیز توافق شود. این راه حل جامع شامل یک فرآیند متقابل و گام به گام است و به رفع جامع همه تحریم­های شورای امنیت سازمان ملل، تحریم­های چندجانبه و ملی مربوط به برنامه هسته­ ای ایران می­انجامد.

گام های اضافی در میان اقدام ­های اولیه و گام نهایی، از جمله، در میان موارد دیگر، پرداختن به قطعنامه­ های شورای امنیت با نظر به اینکه ملاحظه شورای امنیت سازمان ملل در این موضوع به صورت رضایت بخش، به نتیجه برسد. سه کشور اروپایی [فرانسه، انگلیس و آلمان] به اضافه سه کشور دیگر [روسیه، چین و امریکا] و ایران، مسئول نهایی­ کردن و اجرای اقدام­های کوتاه مدت دوجانبه و راه حل جامع با حسن نیت خواهند بود. یک کمیسیون مشترک از سه کشور اروپایی، اتحادیه اروپایی به اضافه سه کشور دیگر و ایران برای نظارت بر اجرای اقدام­های کوتاه مدت و پرداختن به موضوعاتی که ممکن است مطرح گردد، ایجاد خواهد گردید، در حالی که آژانس بین ­المللی انرژی اتمی مسئولیت راستی­ آزمایی اقدام ­های مربوط به هسته­ ای را خواهد داشت. این کمیسیون مشترک با آژانس بین­ المللی انرژی اتمی، برای تسهیل حل و فصل موضوعات گذشته و حال مورد نگرانی، همکاری خواهد کرد.

 

 

عناصر گام اول
گام اول دارای دوره زمانی ۶ ماه خواهد بود و با توافق طرفین قابل تمدید است، که در این دوره، همه طرف­ها، برای حفظ فضای سازنده ی مذاکرات، با حسن نیت فعالیت خواهند کرد.

ایران انجام اقدام­های داوطلبانه زیر را متعهد می گردد:

 • از اورانیوم موجود غنی ­شده تا ۲۰ درصد، نیمی را به­ صورت اکسید ۲۰ درصد برای ساخت سوخت برای راکتور تحقیقاتی تهران نگهداری ­کند. بقیه UF6 با غنای ۲۰ درصد را به مواد کمتر از ۵ درصد رقیق نماید. عدم ایجاد خط تبدیل مجدد.
 • ایران اعلام می­ کند برای این دوره ۶ ماهه، اورانیوم را بیشتر از ۵ درصد غنی­ سازی نخواهد کرد.
 • ایران اعلام می­کند که هیچ پیشرفت بیشتری در فعالیت­های خود در تأسیسات غنی سازی سوخت نطنز۱، فردو۲ یا راکتور اراک۳ (که با نام IR40 توسط آژانس شناخته می­شود) انجام نخواهد داد.
 • هنگامیکه خط تبدیل UF6 غنی­شده تا ۵ درصد به UO2 آماده گردید، ایران تصمیم گرفته است مواد UF6 جدیداً غنی­ شده تا سطح ۵ درصد طی دوره شش ماهه را به اکسید تبدیل کند، همان­گونه که در برنامه عملیاتی­ کردن تأسیسات تبدیل، به آژانس بین­ المللی انرژی اتمی اعلام کرده ­است.
 • عدم محل­های جدید برای غنی ­سازی .
 • ایران کارهای تحقیق و توسعه تحت پادمان خود شامل کارهای تحقیق و توسعه جاری غنی­ سازی خود را که با هدف انباشت اورانیوم غنی ­شده صورت نمی­ گیرد، ادامه خواهد داد.
 • عدم بازفرآوری یا ساخت تأسیساتی که توانایی بازفرآوری داشته باشد.

نظارت­ های افزایش یافته:

 • ارائه اطلاعات مشخص به آژانس بین ­المللی انرژی اتمی، شامل اطلاعات درباره طرح­های ایران برای تأسیسات هسته ­ای، تشریح هر ساختمان در هر ساختگاه هسته­ ای، تشریح میزان فعالیت برای هر مکانی که فعالیت­های هسته ­ای مشخص دارد، اطلاعات درباره معادن و کارخانه های تولید اورانیوم و اطلاعات درباره مواد چشمه پرتوزا. این اطلاعات در طی ۳ ماه از تصویب این اقدامات ارائه خواهد شد.
 • تحویل پرسش­نامه به­ روز شده راکتور اراک، که توسط آژانس با نام IR40 شناخته می­شود، به آژانس.
 • اتخاذ گام­هایی برای توافق با آژانس بین­ المللی انرژی اتمی برای انعقاد رهیافت پادمان درباره راکتور اراک، که توسط آژانس با نام IR40 شناخته می ­شود.
 • دسترسی روزانه بازرسان آژانس بین ­المللی انرژی اتمی به فردو و نطنز، در مواقعی که آنها برای راستی آزمایی اطلاعات طراحی(DIV) و راستی آزمایی موجودی میانی(IIV) و راستی آزمایی انبار گردانی (PIV) و بازرسی­های بدون اطلاع قبلی، در ساختگاه حضور ندارند، .با هدف دسترسی موارد ضبط ­شده آف لاین دوربین­های نظارتی.

دسترسی مدیریت­ شده بازرسان آژانس به:

 • کارگاه­های مونتاژ سانتریفیوژ۴
 • کارگاه­های تولید روتور سانتریفیوژ و انبارهای محل نگهداری آنها
 • معادن اورانیوم و کارخانه ­های تولید اورانیوم

 

 

در مقابل، سه کشور اروپایی، اتحادیه اروپایی به اضافه سه کشور دیگر، انجام اقدام­های داوطلبانه زیر را متعهد می گردد:

 • انجام وقفه­ در تلاش­ها برای کاهش بیشتر فروش نفت خام ایران، به نحوی که مشتریان فعلی ایران بتوانند میانگین میزان فعلی از نفت خام­شان را خریداری نمایند. قادرسازی به بازگشت یک مبلغ مورد توافق از درآمد نگهداری ­شده در خارج. درباره فروش چنین [میزان] نفت، تحریم­های اتحادیه اروپا و امریکا بر بیمه و خدمات حمل و نقل مرتبط، تعلیق می­شود.
 • تعلیق تحریم­های امریکا و اتحادیه اروپا بر:
  • صادرات پتروشیمی ایران و هم­چنین تحریم های خدمات مرتبط۵،
  • طلا و فلزات گران­بها و هم­چنین تحریم های خدمات مرتبط.
 • تعلیق تحریم­های امریکا بر صنعت خودروسازی ایران و هم­چنین تحریم­های خدمات مرتبط.
 • صدور مجوز تامین و نصب قطعات یدکی برای ایمنی پرواز هواپیماهای غیرنظامی ایرانی و خدمات مرتبط. صدور مجوز بازرسی ­های مربوط به ایمنی و تعمیرات در ایران و هم­چنین خدمات مرتبط.۶
 • عدم تحریم جدید مرتبط با هسته­ ای توسط شورای امنیت سازمان ملل.
 • عدم تحریم جدید مرتبط با هسته­ ای توسط اتحادیه اروپایی.
 • دولت امریکا، در چارچوب اختیارات قانونی رئیس جمهور و کنگره، از تحمیل تحریم­های جدید مرتبط با هسته ای خودداری خواهد کرد.
 • ایجاد یک کانال مالی برای تسهیل تجارت بشردوستانه برای نیازهای داخلی ایران با استفاده از درآمدهای نفتی ایران که در خارج نگهداری می ­شود. تجارت بشردوستانه محدود به تراکنش­ های [مالی] مربوط به غذا و محصولات کشاورزی، دارو، تجهیزات پزشکی و هزینه های پزشکی [انجام ­شده در] خارج می­ شود. این کانال مالی، هنگام ایجاد آن، بانک­های مشخص خارجی و بانک­های ایرانی که محدودیت برای آنها تعیین نشده، را در بر می گیرد.

این کانال هم­چنین می­ تواند اجازه دهد:
الف) تراکنش­های [مالی] مورد نیاز برای پرداخت تعهدات ایران به سازمان ملل متحد؛
ب) پرداخت مستقیم شهریه به دانشگاه ­ها و دانشکده­ ها برای دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج کشور تا یک مبلغ توافق­ شده، برای یک دوره شش ماهه.
افزایش آستانه برای اخذ مجوزهای اتحادیه اروپایی جهت تراکنش­های مالی برای تجارت موارد غیرتحریمی تا یک مبلغ مورد توافق.

 

 

 

عناصر گام نهایی راه حل جامع
گام نهایی راه حل جامع که طرف­ها قصد دارند تا مذاکره و آغاز اجرای آن کمتر از یک سال پس از پذیرش این سند، نهایی شود، عبارت است از:

 • داشتن دوره زمانی بلندمدت مشخص که مورد توافق قرار خواهد گرفت.
 • منعکس­ کننده حقوق و تکالیف اعضای ان پی تی و توافق­نامه پادمان آژانس بین المللی انرژی اتمی.
 • به­ طور جامع تحریم­های مرتبط با هسته­ ای شورای امنیت سازمان ملل، چندجانبه و ملی را بر می دارد. گام­هایی برای دسترسی به حوزه­ های تجاری، فناوری، مالی و انرژی بر مبنای یک جدول زمانی توافق خواهد شد.
 •  دربرگیرنده یک برنامه غنی­ سازی که توسط طرفین تعریف شده با عناصر توافق شده توسط طرفین منطبق با نیازهای عملی [ایران]، با محدودیت­های توافق شده در زمینه دامنه و سطح فعالیت­های غنی سازی، ظرفیت، مکانی که [غنی­ سازی] انجام می شود، و ذخایر اورانیوم غنی­ شده برای یک دوره ای که توافق می گردد.
 • به طور کامل نگرانی­های مربوط به راکتور اراک،که توسط آژانس با نام IR40 شناخته می­شود، را برطرف نماید. عدم بازفرآوری یا ساخت تأسیساتی که توانایی بازفرآوری داشته باشد.
 • به طور کامل اقدام ­های شفاف ­ساز و نظارت افزایش یافته ی توافق شده را اجرا می کند. پروتکل الحاقی را در چارچوب اختیارات رئیس جمهور و مجلس (پارلمان ایرانی)، تصویب و اجرا می نماید.
 • دربرگیرنده همکاری­ هسته­ ای غیرنظامی بین­ المللی، ازجمله در میان موارد دیگر، دست یافتن به راکتورهای قدرت آب سبک مدرن و تحقیقاتی و تجهیزات مربوطه، و تامین سوخت هسته ­ای مدرن و همچنین کارهای تحقیق و توسعه­ که توافق شده.
 • بعد از اجرای موفق گام نهایی از راه حل جامع در دوره کامل آن، با برنامه هسته ­ای ایران؛ مثل هر کشور فاقد سلاح هسته ای عضو ان پی تی رفتار خواهد شد.

 

 

پی­نوشت­ ها

۱. به این معنا که طی شش ماه، ایران به سانتریفیوژهایی که نصب شده ولی غنی­ سازی اورانیوم انجام نمی­ دهند، UF6 تزریق نخواهد نمود. سانتریفیوژهای جدید نصب نکند. ایران اعلام می­ نماید که در شش ماه اول، سانتریفیوژهای موجود را با سانتریفیوژهایی از همان نوع جایگزین می­کند.
۲. در ساختگاه فردو، غنی­ سازی بیشتر از ۵ درصد در چهار زنجیره ای که در حال غنی­سازی اورانیوم است، نمی کند و ظرفیت غنی­ سازی را افزایش نمی دهد. UF6 به دوازده آبشار دیگر تزریق نمی­ نماید که در وضعیت غیرعملیاتی باقی می مانند. عدم اتصال میان زنجیره ها. ایران اعلام می­نماید که در شش ماه اول، سانتریفیوژهای موجود را با سانتریفیوژهایی از همان نوع جایگزین می­ کند.
۳. ایران اعلام می­ کند که برای نگرانی ­های مربوط به ساخت راکتور در اراک، برای ۶ ماه، این راکتور راه­ اندازی نخواهد کرد یا سوخت یا آب سنگین به راکتور منتقل نخواهد نمود یا سوخت جدید آزمایش یا تولید نخواهد کرد یا اجزای باقیمانده نصب نخواهد نمود.

۴. مطابق برنامه ­هایش] ایران[، تولید سانتریفیوژ ایران طی این شش ماه، محدود به جایگزینی سانتریفیوژهای خسارت دیده خواهد بود.

۵. "تحریم خدمات مرتبط” به معنای هر گونه خدمات بیمه، حمل و نقل یا مالی در ذیل تحریم­های امریکا و اتحادیه اروپا است، تا جایی که هر یک از این خدمات مرتبط با تحریم بوده و برای تسهیل نقل و انتقال مالی مورد نظر لازم باشد. این خدمات می­تواند شامل نهادهای ایرانی تحریم­ نشده باشد.

۶. رفع تحریم ­ها می ­تواند دربرگیرنده هر خط هوایی ایرانی تحریم ­نشده و نیز ایران ایر گردد.

* در ارتباط با گام نهایی و هر گامی در میان (گام­ های میانی)، اصل استاندارد که ”هیچ چیزی توافق نمی شود مگر اینکه در مورد همه چیز توافق شود"، اعمال می­ شود.

* منبع: مسیر

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۲
سیدتقی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۷ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۷
0
4
انشالله موفق باشید .دست شما درد نکنه .یا علی
فدایی رهبر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۷
0
5
با سلام
والله با این متنی که ما خواندیم شما 6 تایی شدید و خبر ندارید حالا این چه بازی برد بردیه ما که نفهمیدیم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: