به‌روز شده در: ۳۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۹
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
دانشنامه فاطمی، عصر شنبه در محل سالن همایش های پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در قم رونمایی شد.
"خیبرآنلاین" -آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید در پیامی به آیین رونمایی این دانشنامه تاکید کرد : تدوین دانشنامه فاطمی(س) اقدامی کم نظیر و تاریخی است و گستردگی منابع تحقیق برای نگارش این کتاب بر غنای آن افزوده است.
 
به گزارش ایرنا، وی افزود: امروز پژوهش و تحقیق در رابطه با سیره و زندگی حضرت صدیقه کبری(س) بسیار ضرورت دارد.
 
وی در ادامه این پیام با اشاره به مقام والا و برجسته حضرت فاطمه زهرا(س) و تعابیر ارزشمند پیامبر اکرم(ص) در مورد ایشان، خاطرنشان کرد: هرچه در خصوص سیره و سبک زندگی حضرت زهرا(س) صحبت شود بازهم کم است، زیرا همواره نام این بزرگوار مهجور واقع شده است.
 
آیت الله مکارم شیرازی همکاری و مشارکت محققان عرصه های مختلف علمی را امتیاز دانشنامه فاطمی(س) هنگام نگارش آن دانست و گفت: این دانشنامه از ادبیات بسیار سنجیده و حساب شده برخوردار بوده و از ادبیات پرخاشگرانه به دور است.
 
این مرجع تقلید در پایان این پیام، یکی از ویژگی های مهم دانشنامه فاطمی را وجود نظم و ترتیب در نگارش آن عنوان کرد و افزود: من به سهم خودم از تلاش ها و زحمات تمامی دست اندرکاران تدوین این دانشنامه قدردانی کرده و به آنها برای پدید آوردن این اثر بی بدیل تبریک می گویم.
 
مدیر پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی نیز در این آیین گفت: دانشنامه فاطمی در بیش از یک دهه تلاش محققان و فقهای عرصه های مختلف علمی تهیه و تدوین شده و به همه ارادتمندان به خاندان عصمت و طهارت (ع) تقدیم شده است.
 
حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر رشاد با بیان شیوه نامه های متفاوت در نگارش کتب دانشنامه و دائره المعارف در سطح جهان گفت: امروزه برخی جریانات ضد دینی و فرقه های ضاله با نگارش برخی دائره المعارف ها، دین اسلام و مکتب تشیع را تحریف می کنند.
 
وی با اشاره به ضرورت توجه و اهتمام حوزه های علمیه به دانشنامه نگاری دینی خاطرنشان کرد: لزوم شناخت و معرفت حضرت فاطمه زهرا(س) و همچنین تدوین کتاب مرجعی که بتواند در بحران فکری و فرهنگی عصر حاضر در حوزه مطالعات زنان، به تبیین مبانی حقوق و حرمت زن در اسلام با ارایه الگوی عینی زن مسلمان بپردازد، مهمترین هدف تهیه و تدوین این کتاب ارزشمند است.
 
مدیر پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در ادامه افزود: مباحث این دانشنامه در ساختار علمی و موضوعی در 118 مدخل و در دو بخش اصلی و ملحقات و در شش جلد ترتیب یافته است و با قطع وزیری و با اندازه حروف در حد معمول کتاب های وزیری و به صورت یک ستونه صفحه بندی شده است.
 
وی در پایان تصریح کرد: جامعیت مطالب اساسی، مستند بودن مطالب، اصالت مأخذ، پرهیز از تساهل علمی، پایبندی به ساختار مطالب، ایجاز و پرهیز از حاشیه پردازی، پرهیز از ارزش داوری و رعایت ادب علمی، پرهیز از نقل قول مستقیم و نظام چینش مدخل از جمله اصول و ضوابط رعایت شده در دانشنامه فاطمی است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: