به‌روز شده در: ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۱
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
باید دید دولتمردان مدعی اعتدال در برابر مطالبات مراجع عظام تقلید که برخاسته از شرع مقدس و دغدغه ها و دلواپسی های مردم متدین ایران اسلامی است، چه اقدام شایسته ای را در دستور کار خود قرار خواهند داد؟
"خیبرآنلاین" - اقدام عجیب و مغایر با قانون وزارت ارتباطات در ارایه مجوز برای فعالسازی 3G (اینترنت پرسرعت) برای تلفن های همراه، قبل از راه اندازی شبکه ملی اطلاعات و نیز ارایه و تصویب پیوست فرهنگی، موجی از اعتراض علیه این رفتار ضدفرهنگی را برانگیخته است.

به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی "خیبرآنلاین"، علاوه بر مسئولان مختلف کشور، مراجع عظام تقلید به مخالفت علنی و آشکار نسبت به این مساله پرداخته و با صدور فتاوایی، اعلام موضع شرعی نمودند.

براساس این گزارش، پی از صدور فتوای آیت الله العظمی مکارم شیرازی (اینجا)، اینک نوبت به مرجع تقلید دیگری رسید تا به استفتای جمعی از فعالان فضای مجازی پاسخ دهد.

آیت الله العظمی سید محمدعلی علوی گرگانی در فتوای خود تاکید کردند گسترش پهنای باند اینترنت اگر بدون ملاحظه مضرات آن باشد، موجب تخریب فرهنگ و هویت دینی و ملی مردم می‌شود و خسارات جبران‌ناپذیری را وارد می‌کند و جایز نمی‌باشد و لازم است مسئولین امر در راه توسعه اینترنت پیوست فرهنگی آن را لحاظ کنند.

حال، باید دید دولتمردان مدعی اعتدال در برابر مطالبات مراجع عظام تقلید که برخاسته از شرع مقدس و دغدغه ها و دلواپسی های مردم متدین ایران اسلامی است، چه اقدام شایسته ای را در دستور کار خود قرار خواهند داد؟ آیا صداوسیما همچنان به تبلیغات در رابطه با این برنامه ضدفرهنگی مبادرت خواهد ورزید؟

گفتنی است موج انتقادها نسبت به اقدام شتابزده وزارت ارتباطات در دادن مجوز برای 3G از مراجع عظام تقلید آغاز و به خطبای نمازجمعه، نمایندگان مجلس، اعضای شورایعالی فضای مجازی به عنوان یک نهاد بالادستی و توده های متدین مردم و خانواده ها کشیده شده است.متن کامل استفتای جمعی از فعالان فضای مجازی آیت الله العظمی علوی گرگانی و پاسخ مرجع تقلید بزرگ شیعیان به این استفتا بدین شرح است:

 محضر مبارک مرجع عالی‌قدر حضرت آیت‌الله‌العظمی علوی گرگانی (دام‌ظله)

با عرض سلام و ادب و احترام

با توجه به آنکه وزارت ارتباطات اعلام کرده است به‌زودی مجوز «خدمات اینترنت پرسرعت همراه و کلیه خدمات نسل سوم و بالاتر ارتباطات همراه» را به اپراتورهای تلفن همراه کشور ارائه خواهد کرد؛ و با عنایت به آنکه حتی در کشورهای لائیک ضوابط و سازوکارهای مختلفی برای ایجاد امنیت اخلاقی و روانی کاربران و حفاظت از آنان در برابر آسیب‌های این نوع خدمات ازجمله دسترسی آسان به مطالب، فیلم‌ها و عکس‌های ضد اخلاقی و ضد انسانی، شایعه‌پراکنی و فتنه‌انگیزی، تضعیف بنیان خانواده جاسوسی و فروش اطلاعات محرمانه کشور و خانواده‌ها و امثال آن فراهم شده است ولی در کشور ما هنوز بسیاری از این زیرساخت‌ها فراهم نشده است و علی‌رغم مفاسدی که وجود دارد امکان نظارت بر آن ممکن نیست.

ضمن توجه به آنکه بسیاری از کشورهای مستقل دنیا از طریق سازوکارهای مختلف توانسته‌اند بخش عمده خدمات فضای‌مجازی موردنیاز مردم را از طریق شرکت‌های داخلی ارائه دهند که موجب امنیت و سلامت خدمات و ایجاد منافع اقتصادی برای مردم می‌گردد ولی در کشور ما علی‌رغم تأکیدات قانونی برای اجرای پروژه «شبکه ملی اطلاعات» به‌عنوان پیش‌نیاز افزایش پهنای باند اینترنت فرصت سوزی دولت‌های مختلف باعث تأخیر در اجرای این پروژه شده است و با توجه به آنکه طبق قوانین کشور وجود «پیوست فرهنگی» برای چنین طرح‌هایی الزامی است که هنوز این خدمات در کشور ما فاقد "پیوست فرهنگی " مورد تأیید نهادهای قانونی است؛

مستدعی است در صورت صلاحدید نظر خود را در مورد اعطای مجوز برای «خدمات اینترنت پرسرعت همراه و کلیه خدمات نسل سوم و بالاتر ارتباطات همراه» قبل از تحقق شرایط قانونی و الزامات ایمن و سالم‌سازی آن اعلام نمایید.

با آرزوی سلامت و طول عمر حضرت‌عالی

جمعی از فعالان فضای‌مجازی