به‌روز شده در: ۱۰ تير ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۲
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
"خیبرآنلاین" - در هفته ها و روزهای اخیر یکی از مهمترین اخبار رسانه های داخلی و خارجی به غائله تدفین شهدای گمنام تازه تفحص شده هشت سال دفاع مقدس در استان یزد اختصاص داشت که جدا از حاشیه های فراوان این غائله هدفمند، متن موضوع موجب اندوه و ناراحتی ملت شهیدپرور ایران و به طور خاص دلبستگان شهدای گمنام میهن عزیزمان شد.

خوشبختانه سالهاست که مراسمات تشییع و تدفین شهدای تازه تفحص شده دفاع مقدس در گوشه و کنار کشور ما به صورت باشکوه و مردمی برگزار می گردد و تمام شهرهای کشور مشتاقانه انتظار برپایی اینگونه مراسمات ارزشی را در قالب گرامیداشت قهرمانان ملی انقلاب اسلام می کشند.

باید پذیرفت شهدای انقلاب و دفاع مقدس چه از نگاه لیبرال و چه از نگاه الهی – ارزشی دارای ارزش و اهمیت وافری هستند زیرا در کنار قهرمان ملی بودن، از نگاه الهی و ارزشی اسلام زنده بوده و نظاره گر عملکرد ما در حفظ مسیر انقلاب هستند؛ پس طبعا گرامیداشت آنها در بهترین حالت ممکن به نوعی پاسداشت تمام ارزش ها و فرصتهایی است که برای ما ایجاد نموده اند.
 
با این حال تشییع و تدفین شهدای گمنام از ابعادی، بسیار بااهمیت تر از مراسمات مرسوم دیگر است زیرا شهدای گمنام به دلیل گمنامی، فرزند تمام ملت شهیدپرور ایران محسوب می شوند و تشییع باشکوه و عزتمند آنها به نوعی تکریم تمام ملت شهیدپرور ایران است.

متاسفانه مراسم تشییع شهدای گمنام در شهر شهیدپرور یزد می توانست بسیار باشکوه و به دور از هیاهوهای هدفمند برگزار گردد اما تبدیل شدن آن به صحنه قدرت نمایی جرایانات سیاسی به نوعی حرمت شکنی شهدا تلقی شد.

مجموعه امیرچخماق یزد به عنوان یک مجموعه از آثار فرهنگی ارزشمند مانند مسجد و تکیه دهه ها است که به ثبت آثار ملی رسیده است اما آیا دفن شدن شهدای گمنام در این محوطه تاریخی و در جوار مسجد خطایی بزرگ است؟!

متاسفانه توجیه مقامات مسئول در مخالفت با تدفین شهدای گمنام در این محل، امکان عدم ثبت شدن این مجموعه در فهرست میراث جهانی یونسکو است.

باید توجه داشت آثار ملی را می توان به دو دسته آثار فرهنگی و باستانی تقسیم نمود که غالب آثار تاریخی فرهنگی ما در دوران اسلامی و با کارکرد ارزشی – فرهنگی ساخته شده اند و نیت واقفین آنها ثبت در فهرست های سازمان مللی نبوده است و در طول قرنها مردم ایران به دلیل اعتقادات قوی دینی و مذهبی و با آگاهی از نیت واقفان آثار در حفظ و نگهداری این آثار کوشیده اند.

سالها بود که مسئولین محل دفن شهدای گمنام را غالبا در بیرون شهرها و در نقاط بدون امکانات کافی قرار می دادند و سالها زمان لازم بود تا آن مناطق از امکانات کافی برای استقبال از زائرین و دوستداران شهدا آماده شود اما ابتکار مردم شریف یزد نسبت به مکان یابی پرترددترین نقطه شهر خصوصا یک منطقه که سالیانی میزبان هزاران گردشگر داخلی و خارجی است، می تواند زمینه آشنایی بیشتر گردشگران با قهرمانان ملی ما و آرمانهای الهی آنها آشنا سازد.

متاسفانه در روزهای اخیر پس از تدفین پیکر پاک شهدای گمنام در محوطه تاریخی امیرچخماق، هجمه های گسترده ای بر علیه مردم شریف یزد از سوی سازمانی صورت می پذیرد که در سالهای اخیر بیشتر کارکردی باشگاهی و حزبی از خود عرضه داشته است تا سازمانی مسئول در عرصه حفاظت از میراث فرهنگی، زیرا نه بودجه ای کافی برای ارتقای صنعت گردشگری دارد و نه نیروی متخصص برای بهبود شرایط موجود و تنها دلخوشی آن افزایش آمار ثبت های ملی و بین المللی است.

مطمئنا با شرایط موجود سنگ اندازی این سازمان و تهدیدات آن در مسیر تبدیل شدن محوطه های تاریخی با سبقه اسلامی به معراج الشهداهای مورد مطالبه مردم را نمی توان چیزی جز توهم مانور قدرت در مقابل جریانان ارزشی برداشت کرد که البته این توهم از اساس باطل است زیرا که شهدا تنها متعلق به جریانات ارزشی نیستند بلکه شهدا متعلق به قاطبه ملت ایران اند و هر جریانی که در مقابل خواسته قاطبه ملت ایستادگی کند آینده ای در ایران نخواهد داشت.

خوشبختانه به گواهی آمار، استان تاریخی یزد با محوریت شهر یزد تنها در نوروز هر سال میزبان بیش از 2 میلیون و 500 هزار مسافر  و گردشگر است لذا با ابتکار عمل مردم دارالعباده نه تنها گردشگران از معنویت حاصل از مزار شهدا بیش از پیش بهره خواهند برد بلکه آثار تاریخی مجموعه امیرچخماق نیز به دلیل افزایش اجرای برنامه های فرهنگی – ارزشی در این مکان، کارکرد اصیل و ذاتی خود را که همان محوریت دینی – ارزشی است، باز خواهد یافت.

اگرچه تدفین شهدای گمنام در محوطه های تاریخی همچون تدفین شهدا در دانشگاه هایی از جمله شریف و امیرکبیر در ابتدا با هجمه های سنگین و سازمان یافته شبه روشنفکران ولی این بار در قامت یک سازمان روبرو شده است اما در آینده ای نزدیک مطمئنا با الگوبرداری سایر شهرها از این ابتکار مردم یزد، شاهد حضور یادمانهای شهدا در محوطه های تاریخی شهرهای دیگر کشور خواهیم بود و البته جای این سوال همیشه باقی است که چرا فتنه جویان و اصحاب کفر ترس عمیقی نسبت به شهدای گمنام و یاد و خاطره آنها دارند؟!

امیدوارم مدیران عرصه میراث فرهنگی با نگاهی علمی و پژوهش محور با این ابتکار جدید برخورد نمایند و از برخوردهای غیرعلمی و سیاست زده فاصله گرفته و تاثیر تلفیق یادمانهای شهدا و قهرمانان ملی در محوطه های به جای مانده از هویت اصیل اسلامی شیعه را بسنجند که در این مسیر مطمئنا تمام دانشجویان و محققین ارزشی عرصه گردشگری و توریسم آماده اند پژوهش های علمی را تهیه و بصورت عمومی منتشر نمایند.* نوید کمالی
کارشناس ارشد برنامه ریزی گردشگری

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: