به‌روز شده در: ۲۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۰
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
به سالروز تشکیل شورایعالی فضای مجازی که هفدهم اسفندماه سال 90 بود نیز نزدیک می‌شویم و ظاهرا عده‌ای که از ابتدا با شکل‌گیری چنین نهادی مخالف بودند، درصدد تضعیف جایگاه آن هستند
"خیبرآنلاین" - برگزاری جلسات شورایعالی فضای مجازی بعد از تأخیر ۵ ماهه‌ای که داشت، هم‌زمان با نزدیک شدن به سالروز تشکیل این نهاد حاکمیتی وارد فاز جدیدی از تأخیرها شد و مسئولان زیرقول خود زدند.

به گزارش تسنیم، شورایعالی فضای مجازی نهادی حاکمیتی  است که به منظور گسترش فزاینده فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی به ویژه شبکه‌ جهانی اینترنت و آثار چشمگیر آن در ابعاد زندگی فردی و اجتماعی و لزوم سرمایه‌گذاری وسیع و هدفمند در جهت بهره‌گیری حداکثری از فرصت‌های ناشی از آن در جهت پیشرفت همه جانبه کشور و ارائه خدمات گسترده و مفید به اقشار گوناگون مردم، با دستور مقام معظم رهبری تشکیل شد.

تأخیر در برگزاری جلسات این نهاد فرا قوه‌ای که حداقل باید هر دو هفته یک بار با حضور اعضای حقیقی و حقوقی تشکیل جلسه دهد، از یک سال و نیم گذشته به روالی عادی تبدیل شد.

علیرغم اینکه امسال و پیش از آبان ماه نیز با تأخیر 5 ماهه در برگزاری جلسات این شورا مواجه بودیم، سرانجام منشأ اصلی تأخیرها مشخص نشد. عده‌ای معتقد بودند که دستور جلسه به رئیس جمهور ارائه نشده و از طرفی دبیرخانه شورا هم این موضوع را تکذیب کرد.

کار به جایی رسید که غالب اعضای حقوقی و حقیقی شورایعالی فضای مجازی که در بخش حقوقی شامل رییس جمهور (رییس شورایعالی)، رییس مجلس شورای اسلامی، رییس قوه قضائیه، رئیس سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، دبیر شورایعالی و رئیس مرکز، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ، وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری، وزیر اطلاعات، رئیس کمیسون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران از روحانی خواستار برگزاری زودهنگام جلسات شدند.

هرچند تأکیدات بر برگزاری جلسات از فصل تابستان شروع شده بود اما سرانجام جلسه نوزدهم یک روز پیش از تاسوعا و عاشورای حسینی(ع) برگزار شد و به بررسی موضوع ساماندهی پیامک‌های انبوه پرداخت.

انتظار می‌رفت با وجود 30 موضوع در دستور جلسه شورایعالی فضای مجازی که دبیر آن مطرح کرده بود، موضوع با اهمیتی بعد از این همه تأخیر در برگزاری جلسه انتخاب می‌شد؛ با این حال نشست نوزدهم اعضای حقیقی و حقوقی این شورا به فال نیک گرفته شد.

بعد از آن هم رویه‌ای اتخاذ شد تا جلسات به شکل منظم و هر دو هفته یکبار برگزار شود اما این تصمیم‌گیری به یک دوره بیشتر منجر نشد؛ جلسه بیستم هم 24 آبان ماه با حضور رئیس جمهور برگزار شد و روحانی در آن نشست بر ضرورت اجرایی شدن شبکه ملی اطلاعات تأکید کرد.

گویا در آن جلسه بررسی پیامک‌های انبوه نیز ادامه داشته است.

قرار بود جلسات هر دو هفته یک بار برگزار شود اما بار دیگر شاهد تعلیق یک ماه و نیمه در برگزاری جلسات این نهاد بالادستی هستیم.

طبق قولی که مسئولان برای برگزاری جلسات داشتند، اکنون سه جلسه از وعده خودشان عقب هستند.

رسول جلیلی عضو حقیقی این شورا نیز در نشست همایش فضای مجازی پاک به این موضوع پرداخته و گفته است که خبری از جلسات شورای عالی فضای مجازی که قرار بود هر دو هفته یکبار برگزار شود نیست.

از طرفی به سالروز تشکیل شورایعالی فضای مجازی که هفدهم اسفندماه سال 90 بود نیز نزدیک می‌شویم و ظاهرا عده‌ای که از ابتدا با شکل‌گیری چنین نهادی مخالف بودند، درصدد تضعیف جایگاه آن هستند. اخیرا هم رفتارهای سیاسی بسیاری در این باره مشاهده و بعضا گزارشات آن مخابره شده است.

انتظار می‌رود که اعضای این نهاد حاکمیتی پیش از چنین رویدادی، به فکر تقویت ارکان شورایی که تنها نهاد سیاست‌گذار در عرصه فضای مجازی است باشند در غیر اینصورت باید شاهد موج دومی از بی‌توجهی‌ها به این نهاد باشیم.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: