به‌روز شده در: ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۳
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
"خیبرآنلاین"  - هفتاد و پنجمین نشست خبری سخنگوی دستگاه قضا برگزار شد و طی آن، پیرامون مسایل مهمی که روزهای گذشته محل بحث رسانه ها بوده، اطلاع رسانی صورت گرفت.

به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی "خیبرآنلاین"، حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای در ابتدای این نشست با قدردانی از حضور مردم در راهپیمایی 22 بهمن اظهار کرد: حقیقتا جا دارد از ته دل شکر کنیم که ملتی داریم که با این هوشیاری و خوبی و شناخت عمیقی که از دوست و دشمنان دارند در صحنه ها حاضر می شوند.

وی افزود: بحمدالله امسال مردم با احساس مسئولیت و شور و نشاط در 22 بهمن در شهرها و روستاها حاضر شدند و یکبار دیگر اعتماد و اعتقادشان را نسبت به نظام و انقلاب اعلام کردند.

سخنگوی دستگاه قضا ادامه داد: مردم با حضورشان در راهپیمایی 22 بهمن به دشمنان و به خصوص شیطان بزرگ، آمریکا نشان دادند که همیشه یکپارچه در صحنه حضور دارند و به هیچ وجه حاضر نیستند با هر نوع فشاری که بر آنها وارد می شود تسلیم زورگویی و زیاده خواهی های دشمنان شوند و اجازه نمی دهند عزت وکرامتشان خدشه دار شود.
رسانه‌ها حق ندارند تصویر و مطلبی از خاتمی منتشر کنند/احمدی‌نژاد اتهامات رحیمی را قبول نمی‌کرد/ماجرای دادن پول به 170 نماینده مجلس صحت ندارد/حکم مهدی هاشمی طی روزهای آینده صادر می‌شود
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای گفت: دستگاه قضا عزم جزم دارد که در زمینه برخورد با مفاسد اقتصادی، جرایم امنیتی و ضدامنیتی و جرایم ضدمسائل فرهنگی و اجتماعی وارد عمل شود.

وی با بیان اینکه دستگاه قضا موظف است با هر جرمی برخورد کند تصریح کرد: دستگاه قضا عزم جزم دارد که در زمینه برخورد با مفاسد اقتصادی، جرایم امنیتی و ضدامنیتی و جرایم ضدفرهنگی و اجتماعی وارد عمل شود و به حول و قوه الهی در این راه موفق بوده و توفیقات بسیاری داشته است و امیدواریم با کمک مردم و تلاش کارمندان قوه قضاییه بتوانیم در آینده توفیق بیشتری در این مسیر داشته باشیم.

نایب رییس قوه قضاییه افزود: بدیهی است مبارزه با مفسدان، مجرمان، تبهکاران، به خصوص برخورد با جریان های مافیایی و شبکه ای هزینه دارد و قوه قضاییه این هزینه را پذیرفته است.

وی افزود: اگر مجرمان و مفسدان فشار آوردند و جوسازی و فضاسازی کردند، قوه قضاییه تحت تاثیر این فضاسازی ها قرار نخواهد گرفت و کار خودش را براساس موازین حقوقی، شرعی و قانونی و با عدل و انصاف ان شاءالله دنبال می کند که البته برای توفیق در این راه از خداوند مدد می خواهیم.

سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه پرونده رحیمی با دقت و وسواس تمام بررسی شد گفت: با بررسی اسناد و مدارک و اظهارات متهمان و  ردیابی پولها اتهام متوجه آقای رحیمی شد.

وی با اشاره به روند محتوا و مسائل ماهوی پرونده محمدرضا رحیمی اظهار کرد: از آنجایی که این حکم قطعی شده، می توانم مسائل پیرامون این پرونده را بازتر بیان کنم.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای اظهار کرد: این پرونده پس از پرونده بیمه مطرح شد، بعضی از متهمین پرونده بیمه مطالبی را درخصوص آقای رحیمی بیان کردند که البته ابتدا باورش قدری ثقیل بود، از این رو دستور داده شد که دقت شود تا متهمین خلاف نگویند و طوری نباشد که بی جهت بخواهند برای نجات خودشان پای کس دیگری را به میان بکشند.

سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه این پرونده با دقت و وسواس تمام بررسی شد، ادامه داد: اسناد و مدارکی که از اظهارات متهمین به دست آمده بود، با دقت بررسی شد؛ بعضی از حساب ها مورد بازرسی قرار گرفت؛ ردیابی پول ها انجام شد و براساس این اقدامات و اظهاراتِ متهمین، اتهام متوجه آقای رحیمی شد.
 رسانه‌ها حق ندارند تصویر و مطلبی از خاتمی منتشر کنند/احمدی‌نژاد اتهامات رحیمی را قبول نمی‌کرد/ماجرای دادن پول به 170 نماینده مجلس صحت ندارد/حکم مهدی هاشمی طی روزهای آینده صادر می‌شود
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای تصریح کرد: به لحاظ جایگاه و مسئولیت ایشان یکی از اقدامات اولیه این بود که موضوع در هیات سه نفره در قوه قضاییه مطرح شود، از این رو مساله در این هیات مطرح شد؛ یکبار دیگر مسائل مرور شد و از ناحیه هیات سه نفره در قوه قضاییه که بنده، دادستان کل کشور و رییس حوزه ریاست قوه قضاییه در آن حضور داشتند، توجه اتهام مشخص شد و به این نتیجه رسیدیم که لازم است تحقیق شود.

وی ادامه داد: اقدام بعدی این بود که هر سه نفر خدمت ریاست جمهور وقت رسیدیم و هرچه را که از اسناد و مدارک و اظهارات شنیده بودیم، خدمت ایشان ارائه کردیم و بحث شد که ما این اتهام را متوجه می بینیم، قاضی پرونده نیز در دادسرا این اتهام را متوجه می داند و لازم است تحقیق انجام شود.

محسنی اژه ای تاکید کرد: رییس جمهور وقت قبول و باور نمی کرد، صحبت هایی رد و بدل شد و طبیعتا ایشان با احضار آقای رحیمی نیز موافق نبود ولی این موضوع قابل اینکه مغفول بماند و کنار گذاشته شود نبود؛ چرا که اسناد و مدارک به گونه ای بود که اتهام متوجه ایشان بود.

سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه با پافشاری هایی که صورت گرفت، قرار شد از آقای رحیمی تحقیق شود افزود: بازپرس پرونده یک قاضی باسابقه و خوشنام در دستگاه قضایی بود، تحقیقات را از آقای رحیمی و دو متهم دیگری که در این خصوص مسائلی را مطرح کرده بودند (داوود سرخوش و جابر ابدالی) در جلسات مختلف شروع کرد و به طور مشخص از خود آقای رحیمی 11 جلسه چند ساعته تحقیق صورت گرفت و در تمام جلسات وکلای ایشان حضور داشتند و اتهاماتی که متوجه ایشان شده بود و سوال و جوابی که انجام می شد، می شنیدند و متهم از خودش دفاع می کرد و هر سند و مدرکی که در دفاع از خودشان لازم می‌دانست، ارائه می‌کرد.

حجت الاسلام محسنی اژه ای افزود: پس از اتمام تحقیقات پرونده در اواخر سال 92 (92/12/10) با صدور کیفر خواست برای 3 متهم به دادگاه ارسال شد.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: در کیفرخواستی که بازپرس قرار مجرمیت صادر کرده بود و به تایید دادستان رسیده بود 4 اتهام برای آقای رحیمی منظور شده بود که عبارتند از اخذ رشوه به مبلغ 1 میلیارد و 500 میلیون تومان از آقای سرخوش، پولشویی، تحصیل مال نامشروع و شرکت در شبکه اختلاس موضوع ماده 4 قانون تشدید مجازات مرتکبین اختلاس و رشوه و کلاهبرداری.

وی ادامه داد: پرونده در دادگاه کیفری استان شعبه 76 مورد بررسی قرار گرفت، در شعبه کیفری استان برحسب جرایمی که مطرح می شود، جلسات رسیدگی به پرونده با 3 تا 5 قاضی برگزار می شود که این پرونده به لحاظ نوع جرم و اتهامی که مطرح شده بود با 5 قاضی تشکیل شد و این قضات وارد مطالعه پرونده شدند و پرونده نسبتا قطوری بود و اسناد و مدارک زیادی جمع آوری شده بود.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای یادآور شد: قضات از اوایل سال 93 مطالعه این پرونده را شروع کردند و در خردادماه  وقت رسیدگی دادند و به متهم ابلاغ شد که وقت رسیدگی شما در خردادماه است.

وی با بیان اینکه جلسات رسیدگی به این پرونده در دادگاه کیفری با حضور 5 قاضی تشکیل شد ادامه داد: قضات با حضور متهمین و وکلای آنها به پرونده رسیدگی کردند، هر سه متهم وکیل داشتند و آقای رحیمی نیز دو وکیل داشت و در سه جلسه نسبتا طولانی و چند ساعته با حضور وکیل و متهمین به اتهامات آنها رسیدگی شد.

وی ادامه داد: پرونده به دیوانعالی کشور رفت، قضات دیوان به آن رسیدگی کردند و گفتند که اخذ رشوه از آقای سرخوش که در کیفرخواست یک میلیارد و 500 میلیون تومان بود، به مبلغ یک میلیارد تومان روشن و محرز است و مساله تحصیل مال نامشروع نیز محرز است.

وی ادامه داد: در اینکه آقای رحیمی سرشبکه باشد و شبکه ای وجود داشته باشد دادگاه عالی این را محرز ندانست و لذا آقای رحیمی به اتهام اخذ رشوه به 5 سال حبس و رد مال و جزای نقدی و انفصال محکوم شد.

حجت الاسلام محسنی اژه ای تصریح کرد: درخصوص تحصیل مال نامشروع نیز حکم قطعی شد و این حکم بعد از قطعیت به شعبه ای که حکم صادر می شود رفت و دادگاه دستور اجرا را صادر کرد.

وی با بیان اینکه تا این روال انجام شود چند هفته طول کشید ادامه داد: حکم برای اجرا به محکوم علیه ابلاغ شد تا اجرا شود و برای ایشان احضاریه فرستاده شد ولی محکوم علیه در وقت مقرر حاضر نشد و برای عدم حضورش نیز دلیلی ارائه نکرد؛ از این رو حکم جلب صادر و دیروز اجرا شد.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: داوود سرخوش به مشکلی برمی خورد که برای رفع این مشکل حاضر به پرداخت وجهی به عنوان رشوه می شود و 1 میلیارد و 500 میلیون تومان به حساب شخصی آقای رحیمی در بانک ملی در دو نوبت واریز می کند.

وی ادامه داد: علاوه بر این، آقای سرخوش 500 میلیون تومان نیز به آقای جابر ابدالی می دهد که البته عنوان می کند که من این پول را به ایشان دادم تا به آقای رحیمی بدهد و بر همین اساس نیز کیفرخواست براساس اخذ رشوه 1 میلیارد و 500 میلیون تومانی صادر شد که این موضوع برای دادگاه کیفری استان نیز محرز شده بود؛ ولی چون آن یک میلیاردی که به حساب آقای رحیمی واریز شده بود، ایشان از آن حساب برداشت کرده بود، همان یک میلیارد را از خود ایشان قبول کردند و از آنجایی که خود ابدالی قبول دارد که 500 میلیون تومان را از آقای سرخوش گرفته، او نیز در این پرونده متهم شد و دلیل حکم دیوان مبنی بر بازگرداندن یک میلیارد تومان به همین دلیل است.

نایب رییس قوه قضاییه با اشاره به اظهارات آقای رحیمی مبنی بر اینکه به 170 نماینده 1 میلیارد و 200 میلیون تومان پرداخت کرده است، گفت: در نامه آقای رحیمی به آقای احمدی نژاد عنوان شده بود که من 1 میلیارد و 200 میلیون تومانی که گرفته ام را به نمایندگان مجلس دادم و این را برای شخص خودم نگرفتم که در این زمینه باید گفت که اولا کسانی که در این لیست 170 نفره بودند، 9 نامزد شرکت در انتخابات و 9 نماینده مجلس بودند. بعضی از آنها نیز در دوره قبل نامزد و یا نماینده بودند ولی تعدادی از آنها هیچ ربطی به نمایندگان مجلس ندارند.

وی ادامه داد: نکته دوم اینکه وجهی که ایشان مدعی شده به این افراد داده است با آن رقم 1 میلیارد و 200 میلیون تومان تفاوت فاحشی دارد و بسیار پایین تر از مبلغی است که در آن لیست آمده است.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای با اشاره به نکته سوم گفت:  اساسا محکومیت آقای رحیمی به دلیل پولی بوده که از آقای ابدالی و غیره گرفته و به این منظور به 5 سال حبس و جزای نقدی محکوم شده است و محکومیت ایشان و رشوه ای که انجام داده، هیچ ربطی به پولی که ایشان مدعی است، ندارد؛ چرا که یک میلیارد تومان به وسیله آقای سرخوش مستقیما به حساب ایشان واریز شده و به همین دلیل به اتهام اخذ رشوه محکوم شده است.

سخنگوی دستگاه قضا ادامه داد: آقای سرخوش 60 میلیارد تومان معوقه بانکی داشته و برای رفع این مشکل به آقای رحیمی مراجعه می کند و آقای رحیمی نیز به دلیل اخذ رشوه از آقای سرخوش محکوم شده است.

وی ادامه داد: بعد از مدتی آقای رحیمی یک چک می کشد به مبلغ 500 میلیون تومان از حساب خودش و آن را به آقای ابدالی می دهد و وقتی آقای ابدالی از او می پرسد که این بابت چیست؛ می گوید بابت پولی است که اشتباه به حساب من ریخته شده و بر این اساس آقای ابدالی این چک را به بانک می برد و نقد می کند و رحیمی به او می گوید که پولها را تبدیل به تراول کند و به او برگرداند و ردیابی چک ها نیز همین موضوع را نشان می دهد و در بررسی این پرونده تنها به اظهارات ابدالی اکتفا نشده است.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: در مورد پرونده مهدی هاشمی تاکنون حکمی صادر نشده و هر آنچه این روزها گفته می شود فقط گمانه زنی است و دادگاه رایی نداده است. در بعضی از پرونده‌ها صاحبان قدرت فشار می‌آورند ولی دستگاه قضایی تحت تاثیر این فشارها قرار نمی‌گیرد و اگر پرونده به حکم قطعی برسد توضیحات آن ارائه خواهد شد و قوه قضاییه براساس اسناد و مدارک تصمیم‌گیری می‌کند.
رسانه‌ها حق ندارند تصویر و مطلبی از خاتمی منتشر کنند/احمدی‌نژاد اتهامات رحیمی را قبول نمی‌کرد/ماجرای دادن پول به 170 نماینده مجلس صحت ندارد/حکم مهدی هاشمی طی روزهای آینده صادر می‌شود
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای ادامه داد: جلسات دادگاه مهدی هاشمی به اتمام رسیده و قرار شده لایحه تکمیلی ارائه دهند و در صورتی که مشکلی ایجاد نشود، در روزهای آینده حکم صادر خواهد شد.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: قاضی براساس مستندات پرونده تصمیم می گیرد و اینکه کسانی از این پرونده ها بهره برداری می کنند یا نه، ارتباطی به قوه قضاییه ندارد و قوه قضاییه تا جایی که ممکن است، سعی می کند مسائل را در چارچوب قانون حفظ کند.

وی گفت: در خصوص موضوع انتخابات هر نوع انتخاباتی از جمله شورای شهر، مجلس یا ریاست جمهوری، باید دید که چگونه نامزدها هزینه تبلیغات خود را تامین می کنند و این یک مشکل است و می تواند منشا فساد باشد.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای گفت: در طول سالیان گذشته هر چقدر از ابتدای انقلاب به جلو رفته ایم، هزینه تبلیغات انتخاباتی نیز افزایش یافته و باید دید این افراد پول را از کجا می آورند و این یک معضل است.

سخنگوی قوه قضاییه خاطرنشان کرد: در مجمع تشخیص مصلحت نظام موضوع هزینه های تبلیغات انتخاباتی مطرح شد و این موضوع در پرونده رحیمی نیز می خواست خلط شود؛ در حالی که ارتباطی با محکومیت رحیمی ندارد.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای درخصوص پرونده یکی از وکلا در رابطه با وزارتخانه ها که 32 میلیارد حق الوکاله دریافت کرده و جعل نیز انجام داده بود، گفت: با توجه به اینکه در این پرونده حق الوکاله سنگینی دریافت شده و جعل نیز انجام گرفته بود، این موضوع فساد بزرگی است و از آن وزارتخانه دو نفر مورد تحقیق قرار گرفته و بازداشت شده اند و وکیل نیز بازداشت شده است.

وی ادامه داد: یک نفر نیز درخصوص این پرونده از نهاد ریاست جمهوری مورد سوال و جواب قرار گرفته است و دو نفر واسطه نیز از بیرون این مجموعه بودند و 6 نفر دیگر نیز در این پرونده مورد تحقیقات قرار گرفته و بازداشت شده اند و پرونده با صدور کیفرخواست به دادگاه رفته و برخی نیز با سند آزاد شده اند.

سخنگوی قوه قضاییه اذعان داشت: دستگاه قضایی مصمم است تا با فساد در داخل نظام و در هر بخشی که وجود داشته باشد، برخورد کند و حتی اگر فساد در داخل خودِ دستگاه قضایی نیز وجود داشته باشد، برخورد خواهد شد و اغماضی صورت نمی گیرد.

حجت الاسلام محسنی اژه ای اظهار کرد: نظارت ها و ارزشیابی ها و همچنین واحد حفاظت دقیق برخورد می کند و با هرگونه فسادی مقابله خواهد کرد.

وی با بیان اینکه دستگاه قضا با همه افراد متخلف یکسان برخورد می کند و برایش تفاوتی ندارد که آن فرد درون دستگاه قضا باشد یا خارج از آن افزود: 5 قاضی، رد صلاحیت شده و از سمت قضا خلع شدند و چند قاضی و کارمند قضایی دستگاه قضایی نیز تحت تعقیب قرار گرفته و بازداشت شدند و پرونده آنها در حال رسیدگی است و این موضوع نشان دهنده جدیت دستگاه قضا در برخورد با فساد و متهمان و مجرمان است.

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: ممکن است برخی بگویند اطلاع رسانی در زمینه فساد حتی درون دستگاه قضا به ضرر قوه قضاییه باشد، اما همه بدانند در دستگاه قضا به دنبال نفع نیستیم.

حجت الاسلام محسنی اژه ای افزود: اکثریت قاطع قضات و کارکنان دستگاه قضایی افرادی دلسوز و زحمتکش هستند و اگر یک نفر آلوده شد، به این معنا نیست که رسیدگی و اعلام صورت نگیرد.

وی خاطرنشان کرد: افراد متخلفی که در دستگاه قضا مشخص شده اند، علاوه بر سلب صلاحیت و محکومیت کیفری، در آینده اسامی آنها نیز اعلام خواهد شد و دستگاه قضایی با افراد فاسد برخورد می کند و برایش فرقی نمی کند که چه کسی باشد.

سخنگوی قوه قضاییه درباره پرونده آتش‌سوزی خودروی اسکانیا در جاده قم نیز بیان داشت: کیفرخواست این پرونده نیز صادر شده و به دادگاه رفته است.

حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای درخصوص بحث مسائل امنیتی گفت:‌ چندی پیش حادثه‌ای در گلپایگان اتفاق افتاد که منجر به کشته و زخمی شدن عده‌ای از مأموران زحمتکش شد که در این ماجرا یکی از متهمان کشته شد و یکی دیگر از آنها نیز در کمتر از یک ماه به پرونده‌اش رسیدگی شد، حکم نهایی صادر شد و حکم هم به اجرا درآمد.

وی افزود: پرونده‌ دیگری در تهران درخصوص قتل و آزار و اذیت وجود داشت که دچار سرقت مسلحانه هم شده بود که در پاکدشت و ورامین مطرح بود، شناسایی‌ها صورت گرفت از طرف دادگاه انتظامی برای چند نفر حکم صادر شده که هنوز قطعی نشده است.

اژه‌ای همچنین درخصوص افرادی که با شبکه‌های خارجی و ماهواره‌ای در ارتباط هستند، گفت: در این زمینه عده‌ای بازداشت شدند.

وی ادامه داد: ما بارها در این زمینه هشدار داده‌ایم و به خانواده‌ها هم گفته‌ایم که مراقب باشند بعداً فرزندشان دچار مشکل نشوند چرا که با آنها قطعاً برخورد می‌کنیم چون عده‌ای را شناسایی کرده‌ایم.

حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای در پاسخ به پرسش خبرنگاری که خطاب به وی گفت در 6 ماه گذشته معاون اول رئیس جمهور دولت یازدهم در برخی مصاحبه‌ها و سخنرانی‌های خود مطالبی را درخصوص تخلفات در دولت‌های نهم و دهم مطرح کرده، آیا ایشان طی این مدت از تخلفاتی که در مورد آنها حرف زده، سند یا مدرکی به دستگاه قضایی ارائه کرده و اگر اینطور بوده برخورد قوه قضاییه چه بوده است؟ پاسخ داد: در هر موضوعی انصاف چیز خوبی است و اگر هر کدام از ما انصاف داشته باشیم به حق نزدیکتریم.

وی افزود: ما اگر بخواهیم در مورد هر جریان یا دولتی حرف بزنیم باید با انصاف وارد شویم یک زمانی دولت هاشمی رفسنجانی که دولت سازندگی بود کارش به پایان رسید و دولت خاتمی روی کار آمد. دولت بعدی مسائل مختلفی را در مورد دولت هاشمی مطرح کرد که برخی از آنها درست نبود. چند سال بعد دولت خاتمی هم رفت و دولت بعدی آمد باز هم مطالبی مطرح شد آیا همه آنها صادق بود؟ نه، آیا هیچکدام صادق نبود؟ نه.

معاون اول قوه قضاییه ادامه داد: امروز هم اگر چنانچه مطالبی بگوییم باید پایه و اساس داشته باشد و برپایه انصاف باشد من شخص آقای جهانگیری را نمی‌گویم بلکه کلی صحبت می‌کنم.

اژه‌‌ای تصریح کرد:‌ اگر امروز من علیه دستگاه قضا صحبت کنم و در مورد آن گله کنم قطعاً خودم باید برای حل موضوع وارد شوم، همه ما که در این کشوریم مسئول هستیم یک روز در این پست و یک روز دیگر در پست دیگر به همین جهت اگر مطالبی هست خوب است که به مرجع ذیصلاح آن بگوییم و اگر ثابت شد آن را مطرح کنیم.

سخنگوی قوه قضاییه خاطرنشان کرد: اینکه موضوعی را قبل از رسیدگی و اثبات مطرح کنیم نه با واقعیت تطابق دارد و نه با انصاف؛ گاهی حتی مطالبی خلاف حق مطرح می‌شود من نمی‌دانم جهانگیری این حرف را زده یا نه اما در برخی رسانه‌ها خوانده‌ام اینکه بگوید در زمان پهلوی چنین تخلفی نبوده خلاف واقع است و اگر واقعاً وی چنین حرفی زده باشد یقیناً بی‌انصافی کرده و ذهن مردم را خراب می‌کند.

خبرنگار مجددا گفت که آیا قوه قضاییه با کسانی که اقدام به تشویش اذهان عمومی می‌کند برخورد می‌کند یا خیر؟ که اژه‌ا‌ی پاسخ داد:‌ سازمان بازرسی کل کشور و دادستانی به مقامات و مسئولان کشور نامه زدند که اگر مطلبی گفتید اسناد و مدارک آن را بفرستید، فقط در مورد این گفته جهانگیری نبود بلکه در مورد صحبت‌های دیگر هم بوده است.

اژه‌ای ادامه داد: ما در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی با آقایان جلسه داریم بهتر است این مسائل و ادله آنجا مطرح شود و اگر جرمی واقع شود به دستگاه قضایی ارجاع داده می‌شود و قطعاً برخورد خواهد شد.

حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای درباره پدیده ریزگردها در جنوب کشور گفت: ریزگردها از دو جهت قابل اهمیت هستند؛ یکی خسارت و زیان به جان مردم و دیگری زحمتی است که به این شهروندان وارد می‌شود.

وی با اشاره به اینکه باید همه نظام و دولت برای کاهش ریزگردها وقت بگذارند، گفت: ریزگردها از کجا می‌آیند؟ چطور می‌توان جلوگیری کرد؟ آیا کاری انجام نمی‌شده است؟ باید این موضوعات مورد بررسی قرار بگیرد. همه قبول دارند بخش عمده‌ای از این ریزگردها از خارج کشور می‌آید و این امکان نیست که با فوریت به کشورهای همسایه برویم و در آنجا تدبیری اتخاذ کنیم.

اژه‌ای یادآور شد: قطعاً بعضی از اقدامات جوابگو نبوده است و نباید از تمام تلاش خود برای حل مشکلات مناطقی که دچار این پدیده شده‌اند کوتاه بیاییم.

معاون اول قوه قضاییه گفت: در این خصوص برخوردی از سوی دستگاه قضایی صورت نگرفته است و دولت باید تمام تلاش خود را برای جلوگیری از انتشار ریزگردها داشته باشد.

در ادامه این جلسه اژه‌ای در پاسخ به پرسشی مبنی بر محکومت دو نماینده مجلس و اجرای حکم بعد از دوره نمایندگی اظهار داشت: اگر حکمی قطعی و صادر شده باشد قطعاً اجرایی می‌شود و اینطور نیست که پس از دوره نمایندگی نسبت بر اجرای حکم اقدام شود.

حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای درباره بازداشت مدیرعامل سابق پرسپولیس اظهار داشت: وی همچنان بازداشت است و آزاد نشده و کیفرخواست صادر و به دادگاه رفته است.

در ادامه جلسه اژه‌ای در پاسخ به پرسشی مبنی بر تغییر قاضی پرونده خاوری، اظهار داشت: در پرونده 3 هزار میلیارد تومانی زمانی که آقای سراج قاضی پرونده بود، روال پیش می‌رفت و اگر وی مسئولیت جدید نمی‌گرفت بخش عمده‌ای از این پرونده به سرانجام می رسید.

اژه‌ای افزود: قاضی بعدی مسئول رسیدگی به این پرونده شد که بخشی از آن را صلاحیت رسیدگی نداشت و مجدداً قاضی این پرونده عوض شد.

وی تاکید کرد: متاسفانه به مقدار کافی قاضی نداریم تا بتوانیم انتظارات را زود برآورده کنیم.

معاون اول قوه قضاییه یادآور شد: در پرونده 3 هزار میلیارد تومانی برخی اعاده دادرسی کردند و پرونده در حال رسیدگی مجدد است.

حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای درباره معوقات بانکی اظهار داشت: بنده قبلاً نیز عنوان کردم که عزم جزمی از بعضی از نهادها برای معوقات بانکی نیست که بعضی‌ها گله کردند. منتظریم تا پایان سال جاری درباره کاهش معوقات بانکی ببینیم چه اتفاق‌هایی رخ داده است تا اینکه مشخص شود بعضی‌ها عزم خود را جزم کرده‌اند یا خیر.

وی ادامه داد: موضوع معوقات بانکی توسط دادستانی وقت آقای حجت‌الاسلام رئیسی دنبال می‌شود و بنده از معاون اقتصادی دادستانی شنیدم که متأسفانه بانک‌ها و بانک مرکزی رقم صحیحی را در خصوص این معوقات اعلام نکرده‌اند.

معاون اول قوه قضاییه گفت: معوقات بانکی از حداقل 95 هزار میلیارد تا 200 هزار میلیارد تومان اعلام می‌شود که یک عدد مشخصی نیست.

اژه‌ای یادآور شد: بانک مرکزی لیستی را ارائه کرده است که کافی نبوده و از آنها درخواست کردیم که اطلاعات تکمیلی را به ما بدهند که ماه‌ها برای ارائه این اطلاعات طول کشید.

وی تاکید کرد: آن افرادی که به دلیل مشکلات اقتصادی و بازار نتوانستند معوقات خود را پرداخت کنند به یک شکلی برخورد می‌شود و افرادی که تخلف کرده‌اند و نسبت به پرداخت معوقات اقدام نمی‌کنند نیز به شکلی دیگر برخورد خواهد شد.

سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به اینکه تاکنون افرادی درخصوص معوقات بانکی دستگیر شده‌اند، گفت: 3 نفر از افرادی که معوقات بزرگ بانکی داشته‌اند و تخلفات دیگری نیز داشته‌اند بازداشت هستند.

وی گفت: دادستان کشور تاکنون جلساتی داشته است و دنبال آن هستیم که این تخلفات افزایش نیابد.

اژه‌ای تاکید کرد: جای سوال دارد که چرا برای پرداخت‌های کلان، بانک‌ها وثیقه لازم را دریافت نمی‌کنند که به محض اینکه تسهیلات پرداخت نشد بتوانند تسهیلات خود را دریافت کنند و این موارد تخلف بانک‌ها است.

حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای در خصوص پرونده محمود احمدی‌نژاد گفت:‌ با توجه به مسئولیت و جایگاه ایشان پرونده ایشان به دادسرا نمی‌رود بلکه مستقیماً در دادگاه مطرح می‌شود و هم‌‌‌اکنون نیز در حال رسیدگی است

وی در مورد سؤالی درخصوص توقیف نشریه رمز عبور نیز گفت:‌ اطلاعات من توقیف این نشریه را تأیید می‌کند ولی از چند و چون آن اطلاع دقیق ندارد.

سخنگوی قوه قضاییه در رابطه با پرونده پدیده مشهد نیز گفت:‌ دادستانی دفاتر پدیده مشهد را تعطیل کرده است ضمن اینکه این پرونده وجوه قضایی و غیرقضایی دارد و تمام تلاش‌های مسئولان استانی و قضایی بر آن است که ان‌شاءالله پول مردم از بین نرود و بر همین اساس دفاتر دلال‌ها بسته شد تا مردم بیشتری دچار مشکل نشوند و شرکت پدیده مشهد بتواند پاسخگوی سهام فروخته شده خود باشد.

اژه‌ای نکته دیگر در رابطه با این پرونده را این موضوع دانست که آیا پدیده مشهد می‌تواند پروژه را به پایان برساند یا خیر که در این موضوع این شرکت مدعی است که سرمایه، اعتبار و توان کافی برای این کار را دارد.

وی خاطرنشان کرد:‌ طبیعی است که نباید یک پروژه را بی‌حساب و کتاب گسترش داد و مشکل ایجاد کرد که این مشکل می‌تواند خود فرد و مردم را دچار مشکل کند و ریسک خطرپذیری را افزایش دهد.

سخنگوی قوه قضاییه تأکید کرد: مسئولان قضایی و استانی مانند استانداری تلاش کردند از تخلفات احتمالی جلوگیری کنند و رسیدگی عادی تخلفات در حال انجام است.

اژه‌ای در رابطه با حواله‌هایی که شرکت پدیده به مردم داده است ولی برای آن حواله‌ها پولی پرداخت نمی‌کند، گفت: موضوع حواله و سهم در مراحل بعدی است چرا که هر کسی می‌تواند تعهدی بدهد و آن را اجرا نکند.

وی گفت: استانداری و قوه قضاییه تلاش می‌کنند با تدابیری که انجام می‌دهند ان‌شاء‌الله برای پول مردم مشکلی پیش نیاید.

غلامحسین محسنی اژه‌ای در رابطه با راهکارهای جدید در اعمال ماده 18 گفت: یکی از راهکارهای کمتر به کارگرفته شدن اعمال ماده 18 آن است که نظارت بیشتری صورت گیرد و به قضات آموزش بیشتری داده شود که احکام دقیق صادر کنند تا اعمال ماده 18 نیاز نباشد چرا که ماده 18 زمانی اعلام می‌شود که حکم با شرع خلاف آشکار و بیّن داشته باشد که قطعاً اینگونه احکام باید تا حدی پایین باشد که این مشکل پیش نیاید.

اژه‌ای افزود:‌ پیشتر دادستانی کل نظارت بر دادسراها نداشت ولی اکنون تلاش می‌شود احکام به اعمال ماده 18 نرسد اما مسئله دیگر این است که افراد با خود می‌گویند سنگ مفت است و گنجشک مفت، پس اعتراض می‌دهیم.

وی خاطرنشان کرد: نمی‌شود هر درخواستی را پذیرفت و تمامی پرونده‌ها را بررسی مجدد کرد.

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: پیشتر زمانی که درخواست اعمال ماده 18 مطرح بود اجرای حکم متوقف و این باعث می‌شد که زمان به سود فرد پیروز در محاکمه بینجامد در نتیجه اکنون مقرر شده است که پس از درخواست اعمال ماده 18 بلافاصله اجرای حکم تعطیل نشود مگر اینکه موردی خاص باشد.

اژه‌ای گفت: برای مثال هنگامی که حکم مبنی بر شلاق است اعمال ماده 18 باید حکم را متوقف کند چرا که اگر حکم شلاق اجرا شود دیگر کاری نمی‌توان انجام داد اما در مواردی دیگر که موضوع از بین نمی‌رود می‌توان حکم را ادامه داد.

وی در رابطه با سؤالی مبنی بر ماجرای 22 بهمن قم در چند سال پیش اظهار داشت: در این رابطه حضور ذهن ندارم چرا که بخشی از این موضوع در دادسرای ویژه روحانیت مطرح شد و برخی در دادگستری و به نظر می‌رسد باید یکی از این دو موضوع را به دیگری احاله دهند که در این رابطه دادگستری مگر در موارد خاص امکان احاله پرونده را ندارد اما قانون به دادسرای ویژه روحانیت این امکان را داده است.
رسانه‌ها حق ندارند تصویر و مطلبی از خاتمی منتشر کنند/احمدی‌نژاد اتهامات رحیمی را قبول نمی‌کرد/ماجرای دادن پول به 170 نماینده مجلس صحت ندارد/حکم مهدی هاشمی طی روزهای آینده صادر می‌شود
اژه‌ای در رابطه با سؤالی مبنی بر دستور قوه قضاییه به رسانه‌ها برای نام نبردن از خاتمی نیز گفت: قوه قضاییه این حق را دارد در رابطه با کسانی که شورایعالی امنیت ملی با قوه قضاییه آنها را از سران فتنه محسوب کرده است، به رسانه‌ها دستور دهد که حق ندارند هیچ تصویر و مطلبی از ایشان ارائه کنند و تا آنجا که می‌دانم این دستور همچنان باقی و با متخلفین برخورد می‌شود.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۴
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۵ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۷
0
1
ای بابا
باز هم جای هزاران شکر دارد که دانه درشت ها به دادگاه کشیده می شونند
اما هنوز تا مقصد راه زیادی است ،
بامید آن روز که ذره ها هم در خدمت مردم فعال می شونند ،
روزی که دیگر دروغ و دروغگویی جایی ندارند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۲ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۸
1
2
احمدی نژاد چی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
خادم بماند ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
علي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۱ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۸
1
0
اقاي اژه اي شخصيت درستكاري بنظر ميرسند خدا كند مبارزه با فساد را با جديت پيگيري كنند .
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۶ - ۱۳۹۳/۱۲/۱۶
0
0
شماهم که اسمشو رو اووردین:))
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: