به‌روز شده در: ۲۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۲
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
"خیبرآنلاین" - سه تن از مراجع عظام و علمای گرانقدر در دروس خارج فقه خود به مساله آل سعود و تعلیق عمره و حواشی آن سخنان مهمی را مطرح کردند.

به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی "خیبرآنلاین"، حضرات آیات نوری همدانی، مکارم شیرازی و جوادی آملی با بیان نکات مهمی پیرامون عملکرد آل سعود، به رفتارهای خبیثانه آنها واکنش نشان دادند.

آیت الله العظمی نوری همدانی: تعلیق عمره تا زمان مجازات خاطیان ادامه یابد

آیت‌ الله العظمی حسین نوری همدانی در درس خارج فقه خود که با حضور طلاب و روحانیان در مسجد اعظم قم برگزار شد، با اشاره به مسائل تاریخی و وقوع فتنه ها در دوره های مختلف، تاکید کرد: طلحه و زبیر سوابق بسیار درخشانی در اسلام داشتند اما کارشان به رویارویی با امام علی(ع) کشیده شد.

این مرجع تقلید با بیان اینکه فتنه در هر زمانی وجود داشته و دارد، گفت: رژیم ستمشاهی نیز خود نوعی فتنه بود که با حرکت حضرت امام رضوان الله تعالی علیه و با همراهی مردم سرنگون و نظام اسلامی در این کشور ایجاد شد.

وی با بیان اینکه فتنه آمیزه ای از حق و باطل است، تصریح کرد: کسانی که شیطان بر آنها مسلط است، مرعوب می شوند و به فتنه دامن می زنند اما کسانی که تقوا داشته باشند، خدای متعال به آنها قدرت تشخیص می دهد.

آیت الله العظمی نوری همدانی در ادامه با اشاره به تاکید امام خامنه ای مبنی بر لزوم بصیرت در مقابله با فتنه ها، تصریح کرد: در جنگ های سخت، توپ و گلوله کارگشا است اما در جنگ های نرم بصیرت کارساز است.

وی افزود: علمای ما در هر عصر و زمانی متناسب با مقتضیات و شرایط زمانی و مکانی به وظیفه خود عمل می کردند؛ علما گاهی در جنگ های سخت شرکت کردند و گاهی در جنگ نرم شرکت کردند، کتاب الغدیر جنگ نرم است.

آیت الله العظمی نوری همدانی در بخش دیگری از سخنان خود مراتب مختلف امر به معروف و نهی از منکر و شرایط آن را تبیین کرد.

وی همچنین با اشاره به حادثه ناگوار فرودگاه جده، تعلیق عمره تا زمانی که ماموران خاطی مجازات شوند، را اقدامی بسیار خوب دانست و در عین حال تاکید کرد که برای بعد از آن باید فکری کرد.

آیت الله العظمی نوری همدانی با اشاره به تاکید امام خامنه ای مبنی بر همدلی و وحدت، تصریح کرد: همانگونه که ایشان تاکید فرمودند، در مقابل دشمنان کینه توز، حفظ انسجام، همدلی و همزبانی بسیار مهم است و باید در همه عرصه ها این وحدت و همدلی را حفظ کنیم و به هیچ عنوان نباید وحدت جامعه خدشه دار شود.

این مرجع تقلید حمله آل سعود به یمن را محکوم و تاکید کرد: عربستان سعودی که سالانه چندین میلیون قرآن چاپ و منتشر می کند باید به آیات قرآن که تاکید می کند «اشداء علی الکفار رحماء بینهم» ملتزم باشد.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم اضافه کرد: آل سعود نوکر آمریکا هستند و قربان صدقه آنها می روند اما کسانی که در برابر ائمه(ع) تعظیم می کنند را مشرک می دانند.

آیت الله العظمی نوری همدانی با طرح این سؤال که جرم مردم یمن چیست که اینگونه مورد تجاوز نظامی قرار گرفته است؟ خاطرنشان کرد: یمنی ها می خواهند مستقل باشند و متاسفانه مورد حمله کشورهای عرب و به ظاهر اسلامی قرار گرفته اند.

این مرجع تقلید رهبر انصارالله یمن را فردی شجاع توصیف کرد و ضمن دعا برای حل مشکلات این کشور، اظهار داشت: ما ضمن محکوم کردن تجاوز نظامی به یمن، از مظلومان این کشور حمایت و دفاع می کنیم.

* آیت الله العظمی مکارم شیرازی: ماجرای جده رسوایی بی سابقه است

آیت الله العظمی مکارم شیرازی در آغاز درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم، با اشاره به اهانت اخیر امام جماعت مسجدالحرام به ایرانیان و تکفیر شیعیان از سوی وی، خاطرنشان کرد: این در حالی است که دو سه هفته قبل اینها کنگره ای بر ضدتکفیری ها گرفته اند، حال خودشان مشغول تکفیر شده اند و تاکید کرده اند که جنگ را باید به جنگ شیعه و سنی تبدیل کنیم.
 
استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم یادآور شد: شما در مقدس ترین مرکز اسلام شروع به تکفیر گروه عظیمی از مسلمانان دنیا می کنید، آن هم بعد از آنکه فساد مکتب شما برای همه دنیا ظاهر شده است.
 
این مرجع تقلید اضافه کرد: بعد از بروز و ظهور جریان های تکفیری همچون داعش، النصره و القاعده و جنایاتی که کردند، معلوم می شود مکتب تکفیر برخلاف عقل، نص و صریح قرآن و اسلام است، شما بیایید از مکتب وهابیت تکفیری فاصله بگیرید و بگویید در عمل ثابت شد که میوه این درخت داعش و القاعده است؛ اینها را رها کنید و به جمع مسلمانان بپیوندید.
 
آیت الله العظمی مکارم شیرازی اظهار داشت: شما بلاد اسلامی را تخریب کردید حالا طلبکار هم شده اید! به دامان مسلمانان برگردید، در یمن می خواهید چکار کنید، ایران، یمنی ها و همه شیعیان می گویند مساله یمن را از طریق سیاسی حل کنید و به خواست مردم تن دهید اما شما بمباران می کنید.
 
این مرجع تقلید تصریح کرد: در سوریه بدون توجه به خواست ملتشان، این همه بمباران و جنایت کردید، چرا بی توجه به خواسته مردم همه جا را به ویرانی می کشید و بعد ایران را متهم می کنید و می گویید ایران مقصر است؟! مقصر کسانی هستند که نمی خواهند واقعیات و خواسته های مردم را ببینند.
 
وی اضافه کرد: آیا عراقی ها، یمنی ها و سوری ها حق دفاع ندارند؟ الان یمنی ها می گویند حاضریم بنشینیم و دولت فراگیر تشکیل دهیم اما مفتی اعظمشان می گوید حمله به یمن و بمباران حکیمانه بود؛ آیا ویران کردن مطابق حکمت است؟
 
این مرجع تقلید یادآور شد: اینها در عالمی از خیالات واهی زندگی کرده اند، سرمایه آنها دروغ و تهمت است، می گویند ایران و شیعه می خواهد مکه و مدینه را تسخیر کند؛ رسوایی بی سابقه ای که در جده پیدا شده، برای همه کافی است، این رسوایی در تاریخ سابقه نداشته است.
 
آیت الله العظمی مکارم شیرازی یادآور شد: ما خیر همه را می خواهیم، تکفیری ها را رها کنند و به جمع مسلمانان بازگردند؛ ما هم آنها را دوست خود می دانیم، روش حکیمانه این است، نه اینکه وقتی دیدید ثمره کاری شوم، شرارت و کشتار است، باز لجاجت کنید.
 
وی ضمن دعا برای رفع مشکلات مسلمانان جهان، تاکید کرد: امیدواریم این تذکرات را دوستانه بدانند و بر طبق آن عمل کنند و امت اسلام را از این بلای عظیم نجات دهند؛ ان شاءالله خدای متعال غافلان را از خواب غفلت بیدار و مسلمانان جهان را از شر اشرار نجات دهد.
 
آیت الله العظمی مکارم شیرازی در ادامه درس خارج خود با استناد به روایتی از امام حسن عسکری(ع) به بیان نکات اخلاقی پرداخت.
 
این مرجع تقلید جهاد علمی را از مهمترین انواع جهاد در دین مبین اسلام دانست و گفت: به همان اندازه که در اسلام از علم تعریف و تمجیده شده، درباره جهل و نادانی مذمت شده است، تا جایی که می فرماید کسی که کاری را بدون علم انجام دهد فسادش بیشتر از صلاح آن است.
 
وی حوزه های علمیه را مراکزی بسیار مقدس دانست و گفت: اگر حوزه های علمیه نباشند چیزی برای مردم و جامعه از دین باقی نمی ماند، متاسفانه هنوز برخی تشخیص نداده اند که حوزه های علمیه چه نقشی در جامعه و زدودن جهالت ها دارند.
 
این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: امیدواریم همه در فراگیری علم جدی تر باشند، حوزه های علمیه باید روز به روز بالنده تر شوند، همه باید به مسائل مربوط به تبلیغ و هدایت مردم اهمیت بدهیم و برای این منظور هر فرصتی را قدر بدانیم.

آل سعود نوکر آمریکاست/رسوایی شما در تاریخ بی‌سابقه است/کاج سعودی‌ها بر استخوان‌های خردشده مسلمانان بنا شد/نجات حرمین از اسارت آل سعود جهاد اکبر است

* آیت الله العظمی سبحانی: عذاب ظلم به سراغ آل سعود خواهد آمد


آیت الله العظمی سبحانی گفت: تاج و تخت سعودی ها براساس کشتار مسلمانان و کاخ آنها بر مبنای استخوانهای خردشده مسلمانان اطراف حجاز بنا شده است.

این مرجع تقلید در انتهای درس خارج فقه خود اظهار کرد: عوامل عبرت فراوان است؛ ببینید در دوران عراق ببینید، عبدالکریم آمد دو سال حکومت کرد و رفت، بعد از او عبدالرحمن آمد و رفت و بعد صدام آمد این همه خونریزی کرد و رفت؛ دنیا چه اعتباری دارد؟ الان این سعودی ها که تاج و تختشان براساس کشتار مسلمانان برپا شده و کاخ اینها براساس استخوانهای خرد شده مسلمانان اطراف حجاز است. واقعا ارزش دارد برای حکومت چندروزی انسانهای بی پناه یمن را بکشیم تا بتوانیم حکومت خود را حفظ کنیم.

استاد برجسته حوزه علمیه قم تصریح کرد: از خداوند می خواهیم عذاب خود را بر این ظالمان نازل کند. قرآن می فرماید ما این اقلام را که ظالم بودند، کشتیم و این عذاب ما از ظالمان بعید نیست لذا همین ظالمان در فکر این باشند که این عذاب سراغ انها خواهد آمد.


* آیت الله جوادی آملی: اجداد آل سعود کعبه را شرابخانه کرده بودند

آیت‌الله جوادی آملی در تفسیر سوره مبارکه فصلت در مسجد اعظم با قرائت آیه «وَقَالُوا لِجُلُودِهِمْ لِمَ شَهِدتُّمْ عَلَیْنَا قَالُوا أَنطَقَنَا اللَّهُ الَّذِی أَنطَقَ کُلَّ شَیْءٍ وَهُوَ خَلَقَکُمْ أَوَّلَ مَرَّةٍ وَإِلَیْهِ تُرْجَعُونَ ﴿21﴾»،  گفت: جریان معاد از اصول سه گانه دین است و در سور مکی کاملا مطرح است، هیچ کسی در برابر عمل‌هایی که انجام شده است، رها نیست، دنیا نظام آزمون است و محدوده محاکم قضایی مشخص است، علم ملکوتی و غیب در محاکم قضایی راه ندارد.

وی افزود: اگر علم اصول رسالت خود را انجام می‌داد که مشخص می‌کرد که کدام علم قطع دارد و حجت می‌آورد، درست است که قطع حجت است، اما قطع یک علم عادی می‌شود، مرحوم کاشف الغطا سخنی دارد که می‌گوید علم غیب حجت نیست،

مفسر برجسته قرآن کریم با اشاره به جایگاه اهل‌بیت(ع) و نحوه استفاده آنان از علم غیب اظهار کرد: امام علی(ع) و سیدالشهدا(ع) می‌دانستند که شهید می‌شوند اما این علم سند حکم فقهی نیست، این علم اشرف از آن است که به درد حکم فقهی بخورد اما در معاد این علم سهم تعیین‌کننده‌ای دارد.

وی اظهار کرد: مانند اینکه کسی بخواهد میز را با تحت‌الحنک پاک کند، فقه اصغر را با همین علم عادی حل می‌کنند، این علم غیب شریفتر از آن است که بخواهد فقه اصغر را حل کند، وجود مبارک پیامبر(ص) فرمودند من بین شما با علم عادی حکم می‌کنم، این بین‌الرشد است نزد شیعه که اعمال ما به وجود مبارک اهل‌بیت(ع) عرضه می‌شود.

آیت‌الله جوادی آملی گفت: «قل اعملوا فسیری الله عملکم و رسوله و المؤمنین»، هر کاری که بکنید الله می‌بیند و باذن خداوند ائمه(ع) می‌بینند، لذا وجود مبارک رسول خدا(ص) فرمود مبادا بگویید که پیامبر(ص) بر اساس علم غیب حکم کرد، انسان آزاد است.

وی ابراز کرد: مبادا کسی بیایید در محکمه پیامبر و با قسم دروغ مالی را از آن خود کند، بین علم عادی و علم غیب فرق بگذارید، ما بر اساس علم عادی عمل می‌کنیم، آن زمانی هم که لازم شد بر اساس علم غیب معجزه و مانند آن می‌آوریم.

مؤلف کتاب مفاتیح‌الحیات با بیان اینکه حساب دنیا و حساب آخرت فرق دارد، ابراز کرد: آخرت جایگاه ظهور حق است، آن جا جایی نیست که بر اساس علم عادی عمل شود، آن جا حق ظهور می‌کند، منکران معاد که از معاد بی‌خبر هستند وقتی معاد واقع می‌شود، مبهوت می‌شوند اما مؤمنی که منتظر قیامت است می‌گوید این آن روزی است که خداوند و رسولش وعده داد.

وی گفت: از کافران سؤال می‌کنند چه قدر خوابیدید می‌گویند یک روزی یا نصف روز، هیچ کاری در عالم نیست که در روزی به آن توجه نشود، اما در دنیا که جای امتحان و آزمون الهی است، راه باز است و اهل‌بیت(ع) به اسرار ما کاری ندارند، هر کسی هر کاری بخواهد بکند خداوند پرده برنمی‌دارد.

آیت‌الله جوادی آملی با اشاره به این که زبان هم در روز قیامت شهادت می‌دهد و این تفاوت دارد با اقرار و اقرار نیست، خاطرنشان کرد: مطلب دیگر این که حیات بدن با حیات نفس است و وحدت آن به وحدت نفس است، بنا براین ده‌ها بار هم که بدن عوض شود این بدن دهمی عین بدن اولی است، زیرا نفس یکی است و حیات و حدت این بدن یکی است.

مفسر برجسته قرآن کریم ادامه داد: در محکمه دنیایی هم این مطلب هست، اگر در محکمه پیامبر(ص) و اهل‌بیت(ع) یک نفر بیست سال پیش سرقت کرده و یکی از اعضای خودش را  پیوند داده است، آیا او می‌تواند در محکمه عدل علوی بگوید شما که می‌خواهید دست من را قطع کنید این دست بیست سال قبل نیست؟ آیا اگر اعضا و جوارح انسان عوض شد نسبت به همسرش نامحرم می‌شود؟

وی گفت: مادامی که شخص همان شخص است، تمام اعضا و جوارحش همان است، وحدت ابدان به وحدت نفس است اگر کسی بیست سال قبل گناه کرده باشد و بدن او عوض شده باشد، یا پیوند یابد، این بدن عین همان بدن بیست سال پیش است، اما مشکل انسان این است که از مردم رو می‌گیرند اما از خداوند فاصله نمی‌گیرند.

آیت‌الله جوادی آملی با قرائت آیه «وَمَا کُنتُمْ تَسْتَتِرُونَ أَنْ یَشْهَدَ عَلَیْکُمْ سَمْعُکُمْ وَلَا أَبْصَارُکُمْ وَلَا جُلُودُکُمْ وَلَکِن ظَنَنتُمْ أَنَّ اللَّهَ لَا یَعْلَمُ کَثِیرًا مِّمَّا تَعْمَلُونَ ﴿22﴾»، افزود: مشکل اساسی آن‌ها این است که علم الهی را انکار می‌کنند، از مردم احتجاب می‌کنند اما از الله احتجاب نمی‌کردند و فرمود همین‌ها بود که شما را به هلاکت رساند و ما سالیان متمادی شما را رها کردیم تا راه خوب را پیش ببرید و کج‌راهه و بیراهه نروید، کیفر آنان رفیق بد است.

وی با اشاره به آیه «وَذَلِکُمْ ظَنُّکُمُ الَّذِی ظَنَنتُم بِرَبِّکُمْ أَرْدَاکُمْ فَأَصْبَحْتُم مِّنْ الْخَاسِرِینَ ﴿23﴾»، اظهار کرد: این ظنی که این جا گفته شده است همان جهل مرکب است، در نظام الهی بین جن و انس تفاوتی نیست، بین گذشتگان و آیندگان تفاوتی نیست، ما ابزار تجارت به شما دادیم و راه تجارت صحیح را به شما گفتیم، کسانی که بیراهه رفتند گفتیم اینان تجارتشان سود نکرد و کسانی که صحیح رفتند را تشویق کردیم، اما زمینه زندگی برخی بائر و مرده است.

مفسر برجسته قرآن کریم گفت: در روایت است که برخی صورتشان صورت انسان است وگرنه قلبشان قلب حیوان است، این همان فردی است که زنده مردگان است، برخی مرده‌اند، برخی مرده نیستند ولی بائر هستند اما برخی زنده هستند، این گروه خاسر است و سرمایه‌اش را باخته است.

وی با قرائت آیه «فَإِن یَصْبِرُوا فَالنَّارُ مَثْوًى لَّهُمْ وَإِن یَسْتَعْتِبُوا فَمَا هُم مِّنَ الْمُعْتَبِینَ ﴿24﴾»، بیان کرد: در معاد اگر صبر بکنید که آتش جایگاه دائمی شما است و اگر بخواهید استعتاب و طلب عفو و سرزنش بکنید به آنان اجازه عذرخواهی هم نمی‌دهند تا از نظر روانی هم سبک شوند، به آنان اذن این عذرخواهی هم داده نمی‌شود که مقداری سبک شوند، معتب کسی است که به عذرخواهی او گوش داده شده است.

آیت‌الله جوادی آملی با اشاره به آیه «وَقَیَّضْنَا لَهُمْ قُرَنَاء فَزَیَّنُوا لَهُم مَّا بَیْنَ أَیْدِیهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْ وَحَقَّ عَلَیْهِمُ الْقَوْلُ فِی أُمَمٍ قَدْ خَلَتْ مِن قَبْلِهِم مِّنَ الْجِنِّ وَالْإِنسِ إِنَّهُمْ کَانُوا خَاسِرِینَ ﴿25﴾»، بیان کرد: کسی که بیراهه رفته است ما به او فطرت دادیم و خیر و شر را به او الهام کردیم، انبیا را از بیرون فرستادیم و عقل را از درون چراغ کردیم با همه این‌ها او کج‌راهه رفت و ما به همین دلیل رفقا و دوستان بد را قرین او کردیم، شیاطین جن و ابلیس از درون این افراد را اذیت می‌کنند.

وی گفت: این رفقای بد سوابق گذشته او را زیبا جلوه می‌دهند و نسبت به آینده او کاری می‌کنند که تصمیم سوء بگیرد، خیال کند در دنیا ماندنی است و مالش را می‌شمرد و او جاودان است، وقتی پیش او زیبا جلوه کرد به دنبال او می‌رود هم از جن‌ها و هم از انس‌ها تحت وسوسه ابلیس هستند.

مؤلف کتاب مفاتیح‌الحیات بیان کرد: در دنیا می‌گویند برای ما فرقی ندارد که آیا ما را موعظه بکنی یا اصلا جزو واعظان نباشی، آنان که این مطلب را به انبیا، اولیا و عالمان دین می‌گویند باید در قیامت بگویند برای ما فرقی ندارد که جزع بکنیم یا جزع نکنیم، این تسویه بد دنیا به این تسویه بد آخرت ختم می‌شود.

وی با اشاره به مسائلی که برای زائران ایرانی در عربستان اتفاق افتاده است، ادامه داد: سالی که کشتار در مکه واقع شد، برخی مقالاتی نوشتند که این حرمین مکه و مدینه در اختیار چه کسی باشد، براساس استدلال آن سال‌ها متولی سرزمین وحی باید مردان باتقوا باشند، نه آل‌سعود، فرمود «ان اولیاءه إلا المتقون»، ولی کعبه باید انسان باتقوا باشد.

آیت‌الله جوادی آملی خاطرنشان کرد: اینها همان کسانی هستند که اجدادشان کعبه را به بتخانه و شرابخانه تبدیل کردند، تمام شرابخواری‌هایشان در بام کعبه بود، برخی‌ها این تولیت و کلید‌داری کعبه در مجلس قمار باختند و با چند مشک شراب فروختند و معامله کردند، با یک مشک یا دو مشک در قمارخانه‌های مکه حق تولید و کلید‌داری کعبه را معامله کردند.

وی گفت: به فکر دولت‌ها نباید بود، الان اگر جامعه اسلامی و مسلمانان به این فکر باشند که حرمین را از اسارت و غارت آل‌سعود نجات بدهند، این جهاد اکبر است، وجود مبارک امام علی(ع) می‌فرماید اگر بخواهند غدیر را خاموش بکنند و سقیفه را روشن کنند فرهنگ یک ملت را خاموش می‌کنند تا انگیزه‌ای برای جهاد نداشته باشند.

مفسر برجسته قرآن کریم ابراز کرد: امام علی(ع) می‌فرماید اینان اول آمدند دین و عقیده یک ملت را به بند و اسارت کشیدند، این دین که اسیر شد، قدرت تحریک ندارد، قبل از وجود مبارک حضرت امیر(ع) حج و عمره و قرائت قرآن و مانند آن بود اما کار حضرت امیر(ع) به جایی رسید که قرآن ناطق را در ردیف قاران قرار دادند.

وی با اشاره به این که بیش از یک قرن نقل حدیث ممنوع بود و بعد از این سازماندهی با یک دسیسه‌ای نقل حدیث وارد شد، گفت: بعد گفتند که عقل حسن و قبح را درک نمی‌کند، یعنی به جامعه گفتند که شما نمی‌فهمید و حاکم مأذون می‌شود و در این حال گفتند که می‌توانید حدیث را نقل کنید و راویان بسیاری جعل کردند، آن گاه شما می‌خواهید غدیر با جلال و شکوه خودش را نشان دهد.

آیت‌الله جوادی آملی تأکید کرد: باید قرآن و روایات و عقل آزاد شود، جهان اسلام باید بازگشتی کند که دین آزاد شود، روایات و عقل آزاد شود، حرمین اکنون در اسارت آل‌سعود است و باید از این اسارت دربیاید.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
نوروزی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۱/۲۶
2
1
باالاخره مراجع بزرگوار عالم اسلام نیز سکوت را شکستند ، ریختن خون سعودی ها مباح گردید بر هر مسلمانی واجب شد تا با دشمنان خدا و قزآن مقاتله کنند . ای مسلمانان بنا به فرموده ی قرآن باآنان بجنگید وهمه شان را بکشید تا اثری باقی نماند ، مراجع عالیقدر جهان اسلام فتوا دادند پس لازم شد که اطاعت کنید و کعبه ی مظلوم را از لوث وجود ننگین وکثیفشان پاک کنید . نسل آل سعود را بر دارید به حول وقوه ی خداوند بزرگ .
جلیل باقرزاده اصلانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۱/۲۷
0
1
آجرکم الله
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: