به‌روز شده در: ۰۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۴
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
در متن نامه انصاری به یکی از معترضان ساخت اینچنینی حرم، متولیان پروژه ساخت اینچنینی حرم امام(ره)، عموم مسئولان به ویژه نمایندگان مجلس را همسو با خود و جزو عقبه این رفتار معرفی کرده اند
"خیبرآنلاین" - ماجرای ساخت کاخ گونه و مجلل حرم امام خمینی(ره) که به امام کوخ نشینان و مستضعفان معروف است، واکنش های بسیاری را برانگیخت تا جایی که تولیت و مسئولان پروژه ساخت حرم بنیانگذار کبیر انقلاب با برنامه های مختلف تبلیغاتی، نامه نگاری و مصاحبه های توام با عصبانیت و... تلاش کردند تا همه چیز را عادی و طبیعی جلوه دهند؛ اما ظاهرا در این مهم توفیق چندانی نداشتند.

به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی "خیبرآنلاین"، پس از انتشار اولین تصاویر از پروژه ساخت یا بازسازی حرم امام خمینی(ره) در رسانه ها، موج مخالفت و اعتراض به روند تجملاتی در پیش گرفته شده برای امام مستضعفان به راه افتاد تا جایی که حتی حامیان سیاسی تولیت فعلی حرم امام امت را نیز ناگزیر به اعتراض علنی و رسمی نمود.

در مقابل، اما پاسخ مسئولان حرم توام با تندی، نیش و کنایه بود که بعضا نگرانی هایی درباره پررنگ شدن احتمال انحراف از افکار و آرمان های امام خمینی(ره) نزد کسانی که قرار است مسئول حفظ و نشر آثار امام(ره) باشند را به همراه داشت.

به عنوان نمونه، حمید انصاری قائم مقام موسسه حفظ و نشر آثار امام خمینی(ره)، در توجیه اقدامات خود و دوستانش گفته است: "این حرم هرچه مجلل تر باشد نشانه عشق به امام(ره) است"! جمله ای که به یقین با افکار، اندیشه و سیره عملی بنیانگذار کبیر انقلاب در تضاد قطعی است. پیر سفرکرده امت پیرامون ارزش انسان و لزوم بی توجهی به تجملات، با همان زبان ساده اما انقلابی خود فرمودند: "وقتی بنا باشد که ارزش انسان به اسب و الاغ و سگ و تازی و امثال اینها باشد، آن مبدا ارزش، ارزشش از این شخص بیشتر است. اگر اسب مبداء ارزش یک انسان شد، آن اسب ارزشش از انسان بیشتر است؛ برای اینکه او ارزش به انسان داده. اگر فرش و قالی و تجملات و بزک کردن و مو چطورکردن و مد را از اطراف آوردن، این ارزش یک انسان را زیاد می‏ کند، آنها ارزششان بیشتر از این است؛ برای اینکه آنها مبدا ارزش هستند. انسان خودش ارزش ندارد، ارزشش به گاوداری است، گاوها ارزششان بیشتر از خود انسان است؛ ارزششان به پارک داری است؛ ارزششان به فرش داری است؛ ارزششان به امثال این مسایل است و روی موازین عقلی، اگر مبداء اثر یک جایی باشد و به واسطه آن مبداء اثر، این آدم یا این شی ارزش پیدا کند، آن مبداء اثر ارزشش بیشتر است". (اینجا)

هر انسان عاقل و آزاده ای، با مطالعه این عبارت و عبارات فراوان دیگری که از سوی امام خمینی(ره) در طول حیات پربرکتشان ایراده شده، به خوبی نسبت به افکار و اندیشه های ایشان درباره تجمل گرایی، اشرافیگری، خوی کاخ نشینی و... آشنا می شود اما متاسفانه ادامه آن سیره اخلاقی و اسلامی، در ساخت حرم امام عزیز امت نه تنها رعایت نشده، بلکه از جانب متولیان آن با "هرچه مجلل ترشدن حرم" نشانه "عشق بیشتر به امام(ره)" توجیه شده است.

از سوی دیگر، افراد مسئول در این پروژه، طی نامه نگاری هایی که در پاسخ به انتقادها و اعتراض ها نسبت به ترویج تجملات و اشرافیگری و کاخ سازی برای حرم امام(ره) صورت گرفته است، به گونه ای قلمفرسایی کردند که گویی نظر امام خامنه ای نیز منطبق بر همین رویه فعلی بوده است و ولی امر مسلمین، دولت های مختلف، ادوار گوناگون مجلس و نهادهای انقلابی را به عنوان عقبه این پروژه معرفی کرده اند.

این درحالی است که اقدام عملی امام خامنه ای در مراسم ملی سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) در 14 خردادماه جاری بیانگر واقعیات دیگری بود. معظم له برای نخستین بار طی چندین سال گذشته، به جای آنکه بر روی فرش پهن شده در جایگاه سخنرانی قدم بگذارند، بر روی همان زیلوی ساده ای جلوس کردند که حسینیه امام خمینی(ره) (بیت رهبری) با آن مفروش شده است و عموم مردم و مسئولان در دیدار با ایشان، بر روی آن می نشینند.

عکس/تفاوت معنادار جایگاه سخنرانی رهبر انقلاب
14 خرداد 1386


عکس/تفاوت معنادار جایگاه سخنرانی رهبر انقلاب
14 خرداد 1387


عکس/تفاوت معنادار جایگاه سخنرانی رهبر انقلاب
14 خرداد 1388


عکس/تفاوت معنادار جایگاه سخنرانی رهبر انقلاب
14 خرداد 1389


عکس/تفاوت معنادار جایگاه سخنرانی رهبر انقلاب
14 خرداد 1390


عکس/تفاوت معنادار جایگاه سخنرانی رهبر انقلاب
14 خرداد 1391


عکس/تفاوت معنادار جایگاه سخنرانی رهبر انقلاب
14 خرداد 1392


عکس/تفاوت معنادار جایگاه سخنرانی رهبر انقلاب
  14 خرداد 1393


عکس/تفاوت معنادار جایگاه سخنرانی رهبر انقلاب
14 خرداد 1394


امام خامنه ای علاوه بر نشستن بر روی زیلوی ساده ای که روی فرش زیرین آن پهن شده بود، در تشریح اصول، مسلمات و خط امام(ره)، به مساله عدالت اجتماعی نیز پرداختند و فرمودند: "به مسئولان کشور هشدار می داد درباره‌ خوی کاخ‌نشینی - این نکته‌ای که در قرآن هم آمده است: وَ سَکَنتُم فی مسکِنِ الَّذینَ ظَلَموا؛ و همه را از خوی کاخ‌نشینی برحذر می داشت، تأکید مکرّر می کرد بر اینکه به وفاداری طبقات ضعیف اعتماد کنید؛ این را امام مکرّر می گفت که این کوخ‌نشینانند، این فقرایند، این محرومانند که این صحنه‌ها را با وجود محرومیّتها پر کرده‌اند، اعتراض هم نمی کنند، در میدانهای خطر هم حاضر می شوند؛ [امّا] آن کسانی که برخورداری‌های بیشتری داشتند، در موارد مختلف اگر مشکلی پیش می‌آمد، اتّفاقا آنها بیشتر ابراز نارضایی می کردند. این وفاداری طبقات متوسّط مردم و طبقات محروم مردم، از نظر امام یک امر برجسته بود و این را تاکید می کرد. بر مصرف درست بیت‌المال تأکید می کرد، بر پرهیزکردن از اسراف تأکید می کرد. این هم یکی از خطوط اساسی است. مساله‌ عدالت اجتماعی، طرفداری از محرومان و دوری از خوی اشرافیگری و خوی تجمّل‌گرایی و عمل در این جهت".

با توجه به سیره عملی، اندیشه و بیانات امام خمینی(ره) و نیز، سیره عملی، اندیشه و بیانات امام خامنه ای، و با عنایت به اصرار متولیان حرم و آثار بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی به ادامه روند اشتباه فعلی، از سایر مسئولان، به ویژه نهادهای نظارتی و وکلای مردم در مجلس شورای اسلامی انتظار می رود تا نسبت به کاخ سازی در حرم امام مستضعفان و تحقیق و تفحص از بودجه های دراختیار این افراد و مجموعه اقدام عملی در دستور کار خود قرار دهند.

همانگونه که ذکر شد و در متن نامه انصاری به یکی از معترضان ساخت اینچنینی حرم نیز آمده است، متولیان پروژه ساخت اینچنینی حرم امام(ره)، عموم مسئولان به ویژه نمایندگان مجلس را همسو با خود و جزو عقبه این رفتار معرفی کرده اند. اگر اهالی بهارستان نسبت به این مساله واکنش عملی نشان نداده و اقدام موثری درباره تحقیق و تفحص از بودجه های دراختیار متولیان حرم و موسسه حفظ و نشر آثار امام(ره) صورت نگیرد، قطعا نام آنان در کنار سازندگان حرم کاخ گونه و مجلل برای امام مستضعفان به بدنامی ثبت خواهد شد.

جهت یادآوری به مردم و مسئولان، تنها به یک عدد و رقم در این رابطه بسنده می شود و آن اینکه، رقم پیشنهادی بودجه موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام(ره) برای سال 94 بیش از 53 میلیارد تومان بوده است!

این نوشتار با عبارتی دیگر از امام خمینی(ره) به پایان می رسد و آن اینکه: "روحانیت متعهد به خون سرمایه‏ داران زالوصفت تشنه است و هرگز با آنان سر آشتی نداشته و نخواهد داشت. آنها با زهد و تقوا و ریاضت درس خوانده ‏اند و پس از کسب مقامات علمی و معنوی نیز به همان شیوه زاهدانه و با فقر و تهیدستی و عدم تعلق به تجملات دنیا زندگی کرده ‏اند و هرگز زیر بار منت و ذلت نرفته‏ اند". (اینجا)
برچسب ها: حرم ، کاخ ، امام ، تجملات ، مجلس ، خیبر ، آنلاین
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۷
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۸
2
4
تصاویر مقابل هم خیلی معنا داربوده که طی سالهای گذشته جمله ماندنی آمریکا هیچ غلطی نمیتواند بکند نصب میشد ولیکن امسال جمله ای دیگر از وصیت نامه امام ! راستی ! برادران انصاری چگونه به بیت و حلقه اطرافیان امام ة(ره) راه یافتند !!!
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۹
1
4
امامی که به خاطر گرسنگان نان سیر نمی خورد حال چرا کاخ برایش ساختند
سعید عرفانیان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۹
1
3
ای کاش حضرت امام به خواب آنهایی که این ولخرجی را کردند وکاخ ساختند می آمد وآنان را توپ وتشر منهیب می زذ تا (...) واین کارها را نکنند 0 این همه غفلت چرا ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ پس کی ، چه موقع وچه زمانی شماها بیدار می شوید 0 دست بردارید از این (...) ! چرا شأن امام راحل را پایین می آورید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ چرا با شخصیت او بازی کرده ومی کنید ؟؟؟؟؟؟؟؟ (...) 0 حضرت امام در بند به مادیات ودنیا نبود واصلا فکر نمی کرد چرا شماها (...) ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ایشان ( امام راحل) ساده زیستی را ملاک می دانست ودوست می داشت . او خوی وخصلت طلیگی را از دست نداد وتا آخر عمر با برکتشان این روش را داشت0
مدیر پایگاه قسمت های نقطه چین داخل پرانتز به جهت داشتن بار حقوقی ویرایش شد
مهدی ص
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۹
1
3
خدایا انقلاب مظلوم خمینی رو قبل از اون که دیگه هیچ رنگ و بوی انقلابی و مبارزه با ظلم و کاخ نشینی نداشته باشه ، نجات بده!!!!!!!!!!!
والله قسم یک موی پیر خمین راضی به این همه هزینه بیت المال نبوده و نیست!!!!!!!!!!
سیدجلال
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۲
0
0
اصلا این کاخ ربطی بامام نداره البته با توجه بسیل مردم ارادتمند ومهمانان خارجی یک ساختمان ابرو مندوبزرگ درکنار مرقد ان بزرگوار لازم است اما بقیه تجملات ا ن مانند بسیاری از ارگان ها وموسسات بنام مردم وکشور ساخته میشود درواقع دکونه وبرای منافع شخصی وگروهی خاص این مسئله حتی در بعضی اماکن مقدس دیگرهم صدق میکنه که بجای رفاح زوار ومردم بیشتر بفکر رفا ح قشر خاص ایجاد میشوند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۱
0
0
هیچ اشکالی در این کار نمی بینم حضرت امام بیشتر ازاینها لیاقت دارند ای گروه تنگ نظر اگر نمی دانید بدانید او امام است آیا اینرا متوجه می شوید یا نه
مجید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۳
0
0
ایا جماران و حرم امام اثر ملی و متعلق به تمام مردم ایران نیست ایا موال شخصی پیر جماران بوده که به فرزندانش ارث برسد و توسط انان مصادره گردد تا افکار شخصی خود را در ان تبلیغ کنند ما مردم ایران خواستار لغو این مصادره و ازادی این دو مکان مقدس میباشیم امام کوخ نشین و وراث کاخ نشین
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: