به‌روز شده در: ۲۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۲
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
امیدوارم جنابعالی نیز این پیشنهاد را بپذیرید تا شیعیان ناچار نشوند از طریق رسانه های گروهی و شبکه های ماهواره ای به اشکالات بیان شده از سوی شما نسبت به مذهب شیعه، پاسخ دهند

باسمه تعالی

به: جناب شیخ دکتر احمد طیب، شیخ الازهر شریف

در آغاز، به دلیل بیانات سرشار از متانت شما در ویژه برنامه تلویزیونی «حدیث شیخ الازهر» در ماه رمضان سال جاری، که با موضوع اختلافات شیعه و سنی درباره امامت و صحابه بود، از جنابعالی سپاسگزاری می کنم و از تلاش پیوسته شما در تحقق وحدت میان مسلمانان تشکر می نمایم.

ما از برخی سخنان جنابعالی بسیار خرسندیم؛ از جمله اینکه فرمودید: شیعه و سنی، دو بال امت اسلامی هستند و آنچه که اکنون بین شیعه و سنی اتفاق می افتد، تلاشی است برای ضربه زدن به مسلمانان از طریق سلاح (کشتار و جنگ مذهبی)؛ و اینکه «تا زمانی که شیعه و سنی به شهادتین ایمان داشته باشند، الازهر میان شیعه و سنی تفاوتی قائل نیست». این سخنان شما در راستای رویه الازهر شریف در نشر مفاهیم اعتدال فکری و اعتقادی می باشد اما اجازه بدهید درباره این برنامه تلویزیونی چند نکته را بیان کنم:

اول: در رابطه با مسأله دشنام و بدگویی به برخی صحابه علاوه بر برخی از فضلای شیعه - چنانکه جنابعالی اشاره کردید – باید گفت همه مراجع شیعه نیز از این کار برائت می جویند. فقط ممکن است برخی از مردم عوام شیعه که در خور توجه نیز نیستند، به این کار مبادرت می نمایند.

دوم: ما بر این باوریم که برخی نکات بیان شده از سوی جنابعالی در این برنامه تلویزیونی درخصوص باورها و اعتقادات شیعه، قابل بحث و مناقشه است.

همچنین با وجود احترام فراوانی که برای جنابعالی قائل هستیم، بر این باوریم که طرح این مطالب از طریق رسانه ها، موجب افزایش اختلافات میان شیعه و سنی می شود و بسیاری از دشمنان اسلام همین مطالب را دستمایه اهداف خودشان خواهند نمود. ای کاش، این مسائل در جلسات علمی و غیرعلنی و با حضور علمای دو مذهب شیعه و سنی، طرح و بررسی می شد نه در رسانه گروهی.

از این رو، پیشنهاد می کنیم کنفرانس علمی با حضور برجسته ترین علمای دو مذهب شیعه و سنی برگزار شود تا مهمترین موانع وحدت اسلامی مورد بررسی قرار گرفته و از سوی دیگر مهمترین اقدامات لازم برای تقویت وحدت اسلامی طرح گردد و در پایان، نتایج این کنفرانس علمی، به صورت مصوبات الزام آور، برای همگان مورد عمل قرار گیرد.

امیدوارم جنابعالی نیز این پیشنهاد را بپذیرید تا شیعیان ناچار نشوند از طریق رسانه های گروهی و شبکه های ماهواره ای به اشکالات بیان شده از سوی شما نسبت به مذهب شیعه، پاسخ دهند.

در پایان بار دیگر از شما تشکر می کنم که مسیر وحدت میان مسلمانان را همچنان ادامه می دهید. برای جنابعالی توفیق و لطف بیشتر الهی را خواستارم.

قم ـ ناصر مکارم شیرازی
29 رمضان المبارک 1436

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: