به‌روز شده در: ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۰
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
کد خبر: ۴۸۶۶۵
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۴ - ۲۲:۱۵
وبلاگ "اصلاح حسینی"
"خیبرآنلاین" - نویسنده وبلاگ "اصلاح حسینی" نوشته است:

1. "برجام به فرجام رسید..." این اولین جمله حسن روحانی پس از اعلام رسمی آغاز اجرای برجام است که در صفحه مربوط به او در فضای مجازی منتشر شده است و سپس تبریک وی به مردم به مناسبت این پیروزی... فارغ از این نکته که برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) نه تنها به فرجام نرسیده بلکه تازه در آغاز راه است و هم اکنون این ما هستیم که تمام تعهدات خود را پیشدستانه انجام داده ایم و برجام با اقدامات عملی غرب که از قضا سابقه ای طولانی در نقض قول دارد، به فرجام می رسد. البته باید در مقابل شیطان بزرگی که در کمتر از یک روز اقدام به تحریمهای جدید به بهانه موشکی می کند، هوشیار باشیم و ذره ای تدبیر و امیدمان را به آنها گره نزنیم... بگذریم از این که هزینه هایی که ما برای به دست آوردن مزایای احتمالی حاصل از برجام داده ایم، پیروزی نام دارد یا خیر و البته غرب نیز درصدد آن است تا از راه برجام و به اسم مبادلات تجاری، ایران را به بازاری برای اجناس خود تبدیل کند که مقابله با این امر هوشیاری مضاعفی را می طلبد.

2. هاشمی رفسنجانی ساعاتی قبل از اعلام اجرای برجام، لغو تحریمهایی که در آینده نزدیک انجام می گیرد، را به رهبر انقلاب، مردم و دولت تبریک می گوید. از سوی دیگر تبلیغات گسترده ای از سوی رسانه ها و به خصوص رسانه های اصلاح طلب در جهت شادباش این پیروزی بزرگ(!) انجام می گیرد و البته علیرغم صحبتهای رییس جمهور مبنی بر اینکه این پیروزی جناحی نیست و همه در آن نقش دارند، تلاش زیادی می شود تا این پیروزی به پای اصلاح طلبان نوشته شود. پرواضح است که در اتفاقات پرهیاهوی سیاسی و اجتماعی، به طور خواسته یا ناخواسته در بین آحاد جامعه موجی ایجاد می شود و برخی نیز با صحبتهای خود این موج را شدت می بخشند. در این بین نیز عده ای قصد دارند با سوارشدن بر آن موج به مطالبات خود برسند. مثالهای مختلف در رابطه با امید اصلاح طلبان مبنی بر تاثیر برجام بر انتخابات فراوان است که نمونه ای از آن آذر منصوری (عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران اسلامی) است که اطمینان داده برجام بر وضعیت دانشگاهها و همچنین انتخابات تاثیرگذار باشد. همه اینها در حالی است که چندی پیش روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال در گزارشی نوشته بود: "مقامات غربی و آمریکایی امیدوارند توافق هسته‌ای به ورود افراد همسو با دولت کنونی ایران به مجلس منجر شود". پس از اعلام اجرای برجام نیز حسن روحانی کنفرانس خبری ویژه ای را برگزار می کند تا در آن سوالاتی کاملا برجامی را پاسخ دهد به غیر از سوال آخر که از سوی خبرنگار روزنامه اعتماد در رابطه با فعالیت شورای نگهبان و انتخابات پرسیده می شود و جواب روحانی اینگونه است: "همين مدل برجام را بايد در داخل اجرا کنيم، اخباري که به من رسيده هم خيلي خوشحال کننده نبود. در مرحله ثبت نام استقبال بسيار خوبي از سوي مردم شد. در هيات هاي اجرايي هم بررسي صلاحيت ها اميدوارکننده بود. در هيات هاي اجرايي بسياري از افراد احراز صلاحيت نشدند. اميدواريم شوراي نگهبان به اين موضوع به خوبي رسيدگي کرده و با دخالت در اين موارد، صلاحيت افراد را احراز کند." و سپس در ادامه می گوید: "اميدوارم شوراي نگهبان در مواردي که بايد وضعيت احراز صلاحيت ها را مورد بازبيني قرار دهد، که البته موارد بسياري هم هست، به وظايف قانوني خود عمل کند. اميدوارم شوراي نگهبان با رسالت سنگيني که بر دوش دارد، اين مساله را حل و فصل کند تا به گفته رهبري، انتخابات پرشوري داشته باشيم. اميدوارم شوراي نگهبان اين دغدغه قاطع را حل کند و نگذارد دلواپسي به وجود بيايد!"

3. در این بین نکاتی وجود دارد: چرا غربیها دوست دارند افراد همسو با دولت کنونی ایران وارد مجلس شوند؟ چرا اصلاح طلبان از ردصلاحیت برخی نامزدهای بدسابقه خود ابراز نارضایتی و نگرانی می کنند؟ هدف از ثبت نام فله ای اصلاح طلبان در انتخابات چه بود؟ در این بین چه رابطه ای بین افراد ردصلاحیت شده و افرادی که آمریکاییها ورودشان را به مجلس می پسندند، وجود دارد؟ مگر برخی از اصلاح طلبان چندی پیش سخن از حق الناس نگفتند و مگر رهبری نفرمودند که نظارت استصوابی شورای نگهبان حق الناس است... جلوگیری از کاندیداتوری افراد ناشایست حق الناس است و زمینه حضور افراد شایسته نیز حق الناس است؟ آیا برخی حق الناس را فقط در جهت تامین منافع خود می دانند؟ آیا دخالت استاندار تهران و هرمزگان و خوزستان در کار شورای نگهبان و قصد اعمال نظر بر نظرات شورای نگهبان، دخالت در کار این شورا نیست؟ مگر نقش دولت در انتخابات برگزاری و اجرا نیست؟

4. چندی قبل فاطمه هاشمی رفسنجانی گفته بود "در صورتی که ردصلاحیتها گسترده باشد مردم عکس العمل نشان خواهند داد". در همین فاصله زمانی اندک پس از اعلام صلاحیتها از سوی شورای نگهبان نیز رسانه های اصلاح طلب تلاش فراوانی انجام می دهند تا اینگونه وانمود کنند که شیرینی کام ملت در نتیجه برجام، به خاطر ردصلاحیت تعدادی نامزد که البته آنها از آن به عنوان ردصلاحیت گسترده(!) نام می برند، تلخ شده است. از سوی دیگر نیز باراک اوباما در کنفرانس خبری خود پس از امضای لغو تحریمها، جوانان ایرانی را در این مقطع دارای فرصت ویژه ای برای داشتن رابطه با آمریکا دانسته است.

5. در پایان باید گفت همگان باید به گونه ای با درایت عمل کنند که در این شرایط حساس پسابرجام و پیش انتخابات، موج برجامی ایجادشده توسط عده ای جاهل یا خائن سبزرنگ نشود و از آن برای تحریک مردم و فشار به شورای نگهبان و یا بازی های انتخاباتی استفاده نکنند.

6. امام خمینی(ره): "هرکس بگوید رای شورای نگهبان کذا است مفسد است."

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: