به‌روز شده در: ۱۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۹
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
کد خبر: ۴۸۸۶۰
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۴ - ۲۳:۱۴
عده‌ای موج‌سواران احساسات مردم هستند که نباید به این افراد زمینه جولان داد؛ عملکرد افراد و کاندیداها در جاهای مختلفی که قبلاً مسئول بوده‌اند، بررسی شود و مشخص شود در هرجایی که بودند چگونه عمل کرده‌اند
"خیبرآنلاین" - نماینده ولی‌فقیه در استان البرز در خطبه‌های این هفته‌ نماز عبادی سیاسی جمعه شهر کرج ضمن توصیه به رعایت تقوای الهی، در ادامه‌ سلسله مباحث عدالت در نگاه امیرالمؤمنین(ع) از منظر نهج‌البلاغه، به موضوع اشرافیت و تکثرگرایی به‌عنوان عوامل تضعیف‌کننده‌ عدالت اجتماعی پرداخته و بیان داشت: قرآن با اهل تکاثر و اتراف مقابله کرده است و ما هم وظیفه‌ی مقابله با این روحیه را داریم.

به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی "خیبرآنلاین"، آیت‌الله سید محمدمهدی حسینی همدانی با اشاره به اینکه مهمترین زمان مقابله با روحیه‌ اشرافیگری در کودکی است، خاطرنشان ساخت: گاهی ندانم‌کاری پدر و مادر، روحیه تجمل خواهی و اشرافیت را در کودکان به وجود می‌آورد؛ نوع پوشش، لوازم‌التحریر، محل تحصیل، برنامه‌ها و کلاس‌های کمک‌درسی و فوق‌برنامه و اینگونه مسائل که اگر این فضا به‌طور یکسان برای همه فراهم نباشد، کودک را به سمت این روحیه می‌برد.

وی مد و مدگرایی را یکی دیگر از عوامل زنده کردن و محرک اشرافیگری در جامعه و منافی عدالت اجتماعی دانسته و تأکید کرد: این مسئله افراد را به ورطه‌ای می‌کشاند که پایانی ندارد؛ البته مدگرایی با آراستگی و پاکیزگی متفاوت است و اساس ان بر اتراف و تجمل است.

آیت الله حسینی همدانی بیان داشت: همین روحیه تجمل‌گرایی در صدر اسلام بین حاکمان رایج شد و آرام‌آرام جامعه را خراب کرد؛ به‌طوری‌که مردم را از دین و احکام الهی دلزده کرد و زمینه‌ فروپاشی عظمت جامعه‌ مسلمین را پدید آورد.

امام‌ جمعه‌ شهر کرج با تأکید بر مطالعه‌ منشور حکومتی حضرت امیرالمومنین(ع) در نامه‌ ایشان به مالک اشتر، خاطرنشان کرد: در بخشی از بیانات رهبر انقلاب در تبیین شخصیت امام(ره) هم می‌بینیم که "در بُعد مسائل داخلی کشور؛ امام طرفدار جدی حمایت از محرومان و مستضعفان بود؛ امام نابرابری اقتصادی را با شدّت و حدّت رد می‌کرد؛ اشرافی گری را با تلخی رد می‌کرد؛ به معنای واقعی کلمه امام طرفدار عدالت اجتماعی بود؛ طرف‌داری از مستضعفان شاید یکی از پرتکرارترین مطالبی است که امام بزرگوار ما در بیاناتشان گفتند. این‌یکی از خطوط روشن امام است؛ این‌یکی از اصول قطعی امام است، همه باید تلاش کنند که فقر را ریشه‌کن کنند؛ همه باید تلاش کنند که محرومان را از محرومیت بیرون بیاورند و تا آنجایی که در توان کشور است، به محرومان کمک کنند. از آن‌طرف به مسئولان کشور هشدار می‌داد درباره‌ی خوی کاخ‌نشینی” و در جای دیگرمی فرمایند "یک وقت هست که ما جلوى چشم مردم یک مانور اشرافیگری مى‌دهیم؛ این دیگر مباح و مکروه ندارد؛ همه‌اش حرام است؛ به خاطر این‌که تعلیم‌دهنده‌ اشرافیگری است به: اولاً زیردست‌هاى خودمان، ثانیاً آحاد مردم به این کار تشویق مى‌شوند".

وی افزود: در بیان امام(ره) داریم که "رییس‌جمهور و وکلای مجلس از طبقه‌ای باشند که محرومیت را چشیده باشند، نه از سرمایه‌داران و طبقه‌ مرفه که ذره‌ای از این محرومیت‌ها را درک نکرده‌اند".

نماینده‌ ولی‌فقیه در استان البرز با اشاره به ایام پیروزی انقلابی اسلامی در بهمن ۱۳۵۷ اظهار داشت: به دلیل اینکه خواستگاه اصلی انقلاب، دین و باورهای اسلامی بود، انقلاب تاکنون پایدار محکم ایستاده است و تلاش دشمنان تاکنون بی‌نتیجه مانده است؛ علتی که انقلاب را به وجود آورد و ضامن بقای اوست.

وی گفت: دشمنان تمام ابتکارات خود را برای سست کردن باور مردم و خسته کردنشان به‌کاربرده‌اند، اما به فضل پروردگار تاکنون با استقامت اصول را حفظ کرده، سست نشده‌ایم و تا به ثمر نشستن کامل انقلاب و اتصال آن به انقلاب حضرت حجت (عج) از پای نخواهیم نشست.

نماینده ولی فقیه در استان البرز تاکید کرد: دشمنان در روز ۲۲ بهمن سیل خروشان ملت را در سراسر کشور و البرز سرافراز ان شاءلله خواهند دید که چگونه انقلاب زنده است و بانشاط و محکم به سمت آرمان‌هایش درحرکت است.

آیت‌الله حسینی همدانی تصریح کرد: بعضی‌ها طوری بیان می‌کنند که پس از برجام روحیه حماسی و انقلابی مردم کمرنگ شده، دیگر مردم در صحنه نیستند و در فعالیت‌های اجتماعی مشارکت نمی‌کنند، اما روز ۲۲ بهمن به حول قوه‌ الهی مرم با حضورشان مثل همیشه جهان استکباری را خوار و مبهوت خواهند کرد.

وی برگزاری انتخابات در کشور و حضور پرشور مردم را یکی از مظاهر رشد و بالندگی انقلاب دانسته و تصریح کرد: انتخابات کشور بی‌وقفه و در زمان مقرر خود انجام‌شده و جمهوریت نظام را به رخ بدخواهان خود کشیده است.

آیت الله حسینی همدانی افزود: انتخابات امسال از یک ویژگی خاص برخوردار است؛ نظام سلطه به او طمع دارد که شاید بتواند تغییری در اهداف نظام ایجاد کرده و انقلاب را از درون دچار استحاله کند.

وی گفت: تمام تلاش استکبار این است که ریشه‌های ماندگاری انقلاب را وسط عناصری که به نفع دشمن نامشان از صندوق‌های رأی بیرون می‌آید، از بین ببرد، یعنی تفکر و روحیه انقلابی و جهادی در اداره‌ امور را بگیرد و به‌جایش افرادی سست‌عنصر و واداده و بیگانه‌پرست جایشان بگذارد که ان شاءلله این بار هم با حضوری بابصیرت و بااطلاع از تلاش دشمنان اسلام، همه‌ مردم شرکت خواهند کرد و قاطعانه آنچه مرضی خداست انجام خواهند داد.

خطیب جمعه‌ شهر کرج با اشاره به اینکه انقلاب ما یک انقلاب فرهنگی و برمدار ارزش‌های دینی و اسلامی بوده است و باید این اصول را گسترش داد، هشدار داد: زمینه‌ به انحراف کشاندن انقلاب از این طریق هم فراهم‌تر هست؛ در تاریخ هم می‌بینیم که از این قسمت نظام اسلامی بارها ضربه خورده است، با وقف تاکستان انگور برای تهیه شراب مجانی و توزیع آن در جامعه‌ مسلمین، حکومت‌های 700 ساله را با ترویج مفاسد و بی‌بندوباری و از بین بردن فرهنگ ناب دینی و الهی، از بین بردند.

وی خاطرنشان ساخت: دشمن موذیانه، با دقت و برنامه‌ریزی‌شده وارد عمل می‌شود؛ باید خیلی مراقب بود، لذا یکی از گلوگاه‌ها و تنگه‌هایی که باید خیلی روی آن دقت داشت، فرهنگ جامعه‌ اسلامی است.

آیت الله حسینی همدانی با اشاره به تذکرات جدی امام خامنه ای در سال‌های اخیر در باب این موضوع، بیان داشت: متأسفانه عده‌ای از مسئولین اصلاً مفهوم این هشدارها را نمی‌فهمند؛ کارهایی می‌شود پرهزینه اما بی‌ثمر، بدون اینکه پشت آن فکر و تدبیری باشد و لازم است مسئولین در برنامه‌ریزی‌ها توجه بیشتری به این مسائل داشته باشند.

نماینده ولی‌فقیه در استان البرز با اشاره به ضعف‌های شدید برنامه‌ ششم توسعه در زمینه‌ مسائل فرهنگی، تأکید کرد: به زیرساخت‌ها دقت شود، بنیه‌ها تقویت شود که متأسفانه هم در کشو رو هم در این استان هم این مشکلات فراوان است.

وی افزود: متأسفانه در استان البرز به علت تازه تأسیس بودن مبتلا به این رکود هست، هم زیرساخت‌های لازم فرهنگی در آن نیست و هم انسجام فرهنگی در آن وجود ندارد؛ اگر کاری هم بخواهد بشود عواملی مانع هستند.

امام جمعه کرج ادامه داد: شورای فرهنگ عمومی استان را به‌عنوان قرارگاهی برای مسئله‌ فرهنگ استان مطرح کردیم که اداره‌ کل ارشاد اسلامی استان دبیرخانه و دبیری این شورا را بر عهده دارد، جایگاهی است که باید به‌عنوان تصمیم‌ساز فرهنگی با قدرت و تلاش مضاعف مشکلات را رصد کند و بعد راه‌های برون‌رفت از آنها را پیداکرده و ابلاغ کند.

آیت‌الله حسینی همدانی با بیان اینکه شورای فرهنگ عمومی استان باید از کارشناسان متعهد و انقلابی دردآشنا و کسانی که دغدغه‌ کار فرهنگی و دینی و روحیه جهادی دارند، استفاده کند، اظهار داشت: متاسفانه این اهتمام نه در دبیر و نه در دبیرخانه و نه در بعضی از اعضای این شورا وجود ندارد؛ کار با این مجموعه به نتیجه نخواهد رسید و ما مبتلا به این بلا در استان هستیم.

وی با اشاره به ضعف زیرساخت‌های فرهنگی استان افزود: شما الان یک پلاتوی مناسب که در آن تمرین بشود ندارید، نه سینمای مناسبی داریم و نه محل مناسبی که خانواده‌های مؤمن و متدین بتوانند استفاده کنند، یکی هم بود که در حال تخریب است و لازم است دوستان حوزه‌ی هنری و شهرداری و شورای شهر با برنامه‌ریزی دقیق یک محل مناسبی را جانمایی کنند که این معضل حل شود.

نماینده‌ ولی‌فقیه در استان البرز با اشاره به مساله‌ برگزاری کنسرت‌ها در استان، ابراز داشت: بارها گفته‌ایم که نظام اسلامی بنایی بر ترویج موسیقی ندارد، البته مقداری که هست اگر خلاف شرع نباشد، ممانعتی نیست، اما اگر محلی برای زمینه‌سازی خلاف شرع و فساد آماده‌شده باید جلوی او گرفته شود و حتماً گرفته می‌شود.

وی با اشاره به بیانات ولی امر مسلمین در باب نفوذ فرهنگی دشمنان به جامعه‌ اسلامی و ایجاد سلطه‌پذیری در مردم تصریح کرد: دشمن برای نیل به این اهداف به دنبال ایجاد سستی و رخوت در جامعه است و این سستی وقتی به وجود می‌آید که ما فساد را در جامعه ببینیم و تکان نخوریم، هیچ حرفی نزنیم و کسی هم که حرفی می‌زند مورد مذمت قرار گیرد تا جایی که به تعبیر امیرالمؤمنین(ع) مرده‌های ایستاده می‌شویم.

آیت الله حسینی همدانی با اشاره به‌ حکم فقهی امام خامنه ای در حرمت موسیقی‌هایی که انسان را از یاد و ذکر خدا غافل کند، ادامه داد: اگر محیطی را آماده کردیم و عده‌ای را در آن جمع کردیم که زمینه‌ فساد در آنجا فراهم شد، چطور پاسخگو خواهیم بود؟

امام‌ جمعه کرج با گلایه از رفتار غیرقانونی بعضی از مسئولین، اظهار داشت: آقا برای من رگ گردنش را کلفت می‌کند که من می‌خواهم به قانون عمل کنم؛ شما با استناد به کدام قانون اختلاط زن و مرد را جایز می‌دانید؟ چنین قانونی نداریم، ضمن اینکه رهبر معظم انقلاب در این زمینه به‌ صراحت فرموده‌اند که ”به اسم نشاط و شادی فضاهای مختلط ایجاد نکنید” که این کار مانند در کنار هم قراردادن آتش‌ و پنبه است.

وی افزود: برای از بین بردن قبح مسئله در همین دهه فجر قریب 10 کنسرت گذاشته‌اند و شهر را هم پرکرده‌اند از تابلو و بزرگ هم می‌نویسند "کنسرت” تا بگویند که ما داریم به حزب‌الله و انقلاب و آن‌کسی که صحبت می‌کند، دهن‌کجی می‌کنیم.

امام‌ جمعه‌ کرج با بیان اینکه انقلاب ما انقلاب ارزش‌ها بود، تصریح کرد: در این دهه‌ پیروزی انقلاب به بازخوانی ارزش‌های انقلاب بپردازید، جوانان را با توطئه‌های انقلاب آشنا کنید، ریشه‌های پیروزی انقلاب را با زبان‌های مختلف بیان کنید، وقتی می‌خواهند انقلاب را با توطئه تحریف کنند، در مقابل باید کاری کنید؛ نه اینکه وجهه‌ی همت خود را به برپایی یک حرام معطوف کنید.

وی با اشاره به ماجرای حضور یک بازیگر زن بی‌بندوبار و ضدانقلابی در دارالمؤمنین کاشان و حواشی پیرامون این حضور، بیان داشت: خدا وظیفه‌ عالمان را مقابله و قیام در برابر نابسامانی دینی و کژی‌ها قرار داده است، خانمی که در خارج از کشور و در تریبون رسمی کشف حجاب کرده و با نامحرم دست داده و به‌عنوان یک زن مسلمان که قرار بوده در یک مجمع فرهنگی شرکت کند، بی‌بندوباری کرده است، آمده وارد یک شهری بشود و بزرگ شهر گفته که او نباید وارد شهر بشود، وزیر محترم تمام‌ قد ایستاده که کذا و کذا؛ من از این خانم دفاع می‌کنم!

آیت الله حسینی همدانی افزود: اگر از هنرمندان دفاع می‌کنید خوب است، عرق مدیریتی مسئول این است که از حقوق زیردستان و همکاران خود دفاع کند، اما کدام هنرمند؟ هنرمند تراز انقلاب اسلامی؛ اینکه می‌گویید دفاع می‌کنم، اگر از حرام دفاع می‌کنید، خدا به شما اجازه‌ چنین کاری نداده است، اگر هم می‌خواهید کاری کنید که به درد بخورد، این راهش نیست.

نماینده‌ ولی‌فقیه در استان البرز بیان داشت: بنده مدتی نزدیک 5، 6 ماه، شورای فرهنگ عمومی را تعطیل کردم، چون این دبیرخانه عرضه‌ این کار را نداشت و شخصی هم که مسئول کارشده که توانایی این کار را ندارد، مدتی به ایشان فرصت دادم و به خود او گفتم و اکنون هم از این تریبون می‌گویم و از وزیر محترم می‌خواهم که این آقا باید از این جایگاه برداشته شود و شخص دیگری که بتواند در توسعه‌ ارزش‌های الهی و دینی گام‌های مثبتی بردارد، جانشین ایشان بشود.

وی با تبریک پیروزی سوریه در آزادسازی 2 شهری که 4 سال در حصر تکفیریان بودند، گفت: این 2 شهر متعلق به شیعیان ۱۲ امامی بودند و این پیروزی‌ها موجب شکست روحی شدید داعش شده و ان شاءلله مقدمه‌ پیروزی‌های بعدی خواهد بود.

آیت‌الله حسینی همدانی با اشاره به توصیه‌های امام خامنه ای به کنگره‌ شهدای ورزش، اظهار داشت: تشویق مروجان ارزش‌های اسلامی در محیط‌های ورزشی و تأکید بر حفظ محیط‌های ورزشی از آلودگی‌ها 2 نکته‌ اصلی بیانات معظم له بود که باید متولیان امر اهتمام ویژه‌ای به این نکات داشته باشند.

وی با اشاره به دیدار دبیر و کارشناسان دبیرخانه‌ شورایعالی امنیت ملی با ولی امر مسلمین، بیان داشت: بیان رهبری مبنی بر اینکه دبیرخانه‌ شورا وظیفه‌ تصمیم‌سازی در مسائل مهم و کلان کشور دانسته و اینکه عامل تصمیم‌سازی صحیح این دبیرخانه را حاکم بودن فضای انقلابی و اسلامی و حزب‌اللهی بر این دبیرخانه دانستند، بسیار مهم است.

آیت الله حسینی همدانی تاکید کرد: این بیان برای تمام دستگاه‌های تصمیم‌ساز مورد توجه باشد، چرا که اگر افراد انقلابی در این دستگاه‌ها در رأس نباشند، کشور را به دشمن خواهند فروخت.

امام‌ جمعه کرج با اشاره به انتخابات پیش رو گفت: عده‌ای موج‌سواران احساسات مردم هستند که نباید به این افراد زمینه جولان داد؛ عملکرد افراد و کاندیداها در جاهای مختلفی که قبلاً مسئول بوده‌اند، بررسی شود و مشخص شود در هرجایی که بودند چگونه عمل کرده‌اند.

وی با بیان اینکه اقدامات شما را همه به یاد دارند، یادآور شد:  بعضی از این افراد در یک مقطعی از زمان خوب عمل‌ نکرده‌اند و طرفدار جریاناتی بوده‌اند ولی حالا که فضا عوض‌شده طور دیگری حرف می‌زنند که ما آن موقع اینطور بودیم و آنطور عمل کردیم که باید این صحبت‌ها و آن عملکردها مورد توجه مردم باشد.

نماینده‌ ولی‌فقیه در استان البرز با اشاره به اینکه هرکس باید در انتخاب خود حجت شرعی داشته باشد، تأکید کرد: این مسئله را شفاف و صریح می‌گویم، خود شما باید برسید به اینکه باید به چه کسی رأی بدهید، نه جامعه‌ روحانیت، نه جامعه‌ مدرسین و نه هیچ نهاد و شخص دیگری نمی‌تواند به شما حکم کند که به چه کسی رأی بدهید، بلکه خود شما باید با دقت انتخاب خود را انجام دهید؛ اما اگر نمی‌توانید و فرصت ندارید یا اشخاص را نمی‌شناسید و نمی‌توانید به حجت شرعی برسید آن‌وقت وظیفه‌دارید از مرجع مورد وثوق و اعتماد مراجعه کنید و راهنمایی بگیرید.

وی با اشاره به گفته‌ رییس‌جمهور فرانسه مبنی بر ایجاد اشتغال در ایران به‌عنوان یکی از اهداف سرمایه‌گذاری‌های فرانسه در کشورمان، بیان داشت: این گفته و بیان این حرف بسیار سخیف است که آنها به دنبال اشتغال جوانان ما هستند؛ درعین‌حال این برخلاف بیانات رهبری است چراکه تأکید ایشان بر توجه به داخل و توسعه‌ اقتصاد مقاومتی است.

* منبع: پایگاه اطلاع رسانی آیت الله حسینی همدانی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: