به‌روز شده در: ۲۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۷
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
از هر 2 فدراسیون فوتبال عربستان و ایران، به تاریخ ۹ مارس ۲۰۱۶ یک گزارش جامع از وضعیت کنونی روابط دوجانبه بین 2 کشور و پیشرفت روابط درخواست شده که گزارش‌ها نشان داده روابط 2 کشور دچار تغییر نشده است
"خیبرآنلاین" - کنفدراسیون فوتبال آسیا سرانجام پس از کش و قوس‌های زیاد، حکم نهایی خود را درباره اختلاف فوتبالی ایران و عربستان اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی "خیبرآنلاین"، AFC در رای نهایی خود درباره مناقشه فوتبالی ایران و عربستان اعلام کرد بازی نمایندگان ایران و عربستان در لیگ قهرمانان آسیا در زمین بی‌طرف برگزار خواهد شد و این همان چیزی بود که سعودی‌ها به دنبال آن بودند.

اعلام این رای که در پی مناقشه سیاسی ایران و عربستان به فوتبال کشیده شد به روشنی ورود سیاست به فوتبال را تایید می‌کند، نکته‌ای که بسیاری از مسوولان فوتبال ایران هفته‌ها پس از جلسه کنفدراسیون فوتبال آسیا در قطر به آن پی‌بردند و تاکید داشتند که اگر رای به نفع عربستان صادر شود موضوع را به فیفا خواهند کشاند.

سایت رسمی کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام کرد که بازی‌های نمایندگان فوتبال ایران و عربستان در کشور بی‌طرف برگزارمی‌شود.

متن خبر سایت رسمی کنفدراسیون فوتبال آسیا در این لینک، به شرح زیر است:

کمیته مسابقات کنفدراسیون فوتبال آسیا اواخر ژانویه اعلام کرده بود که اگر روابط عادی بین عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران عادی نشود، بازی‌های نمایندگان ایران و عربستان درکشور ثالث برگزار می‌شود و این اتفاق تا ۱۵ مارس ۲۰۱۶ رخ نداده بود.

در حال حاضر کنفدراسیون فوتبال آسیا در نامه‌ای به هر 2 فدراسیون فوتبال عربستان و فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: «این مایه تاسف است که دولت عربستان سعودی برای اتباع خود منع سفر به ایران را اعلام کرده و شامل فوتبال هم می‌شود. علاوه بر این، دلیل اعلام اینکه دو تیم به کشور ثالث بروند این است که کنفدراسیون فوتبال آسیا در روابط دو کشور پیشرفتی ندید و به همین دلیل در ۲۵ ژانویه تصمیم را به دو کشور اعلام کرد. به همین دلیل کمیته مسابقات کنفدراسیون فوتبال آسیا با انتقال میزبانی دو کشور به جایی که با ارزیابی‌های سیاسی، ایمنی و امنیت وضعیت در هر دو کشور مطابقت داشته باشد موافقت می‌کند و دیروز ۱۵ مارس ۲۰۱۶  هم به دو کشور اعلام شده که کشورهای میزبان را تا ۲۵ مارس به کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام کنند.

البته کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام کرده که به منظور داشتن یک درک عمیق از ایمنی و امنیت وضعیت روابط دوجانبه میان عربستان سعودی و ایران، کنفدراسیون فوتبال آسیا در چند مرحله این تصمیم را گرفته است و البته این اتفاق با درخواست فدراسیون فوتبال عربستان و موافقت کمیته مسابقات و کمیته اجرایی افتاده است.

در هرحال مرکز بین‌المللی ورزشی امنیتی (ICSS) برای انجام یک ارزیابی و ریسک امنیتی ارزیابی مستقل در هر دو کشور به نمایندگی از کنفدراسیون فوتبال آسیا مشغول بود که در این رابطه اعضای کمیته مسابقات AFC هم در 2 کشور حضور داشتند و مسابقات در ایران مقابل تیم‌های عربی مثل امارات تاریخ ۲۳ و ۲۴ فوریه مشاهده شده است. افسران امنیتی کنفدراسیون فوتبال آسیا و AFC مدیران رقابت برای لیگ قهرمانان آسیا مسابقات باشگاه‌های فدراسیون فوتبال برای نظارت بر آن تمام امور امنیتی در محل بازی‌ها، منصوب شده بودند.

 کنفدراسیون فوتبال آسیا در یک کمیسیون ویژه برای این ماجرا و بر اساس گزارش تیم امنیتی اعزامی‌اش به ایران تشکیل داد و البته به خواست فدراسیون فوتبال ایران بود.

ضمن اینکه از هر 2 فدراسیون فوتبال عربستان و ایران، به تاریخ ۹ مارس ۲۰۱۶ یک گزارش جامع از وضعیت کنونی روابط دوجانبه بین 2 کشور و پیشرفت روابط درخواست شده که گزارش‌ها نشان داده روابط 2 کشور دچار تغییر نشده است.

در هرحال تا هر 2 فدراسیون فوتبال باید تا تاریخ ۲۵ مارس ۲۰۱۶ (۹ روز آینده) نسبت به ارائه پکیج پیشنهاد برای کشورهای میزبان برای انجام بازیها اقدام کنند.»

گفتنی است نام کشور ثالث 5 فروردین ماه مشخص می‌شود. فدراسیون فوتبال کشورمان به این رای اعتراض کرده است.

* منبع: نسیم

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: