به‌روز شده در: ۰۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۵
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
متاسفانه اقدامات علی مطهری به گونه ای است که نمی توان به کسی که با بررسی رفتار سیاسی او بدین نتیجه رسیده که بیشتر از پیگیری حق و حقیقت، به دنبال جلب توجه و گرفتن ژست حق طلبی است، خرده ای گرفت
"خیبرآنلاین" - انتخابات مجلس شورای اسلامی در اصفهان هنوز هنوز که هنوز است، تولید خبر می کند و ماجرای ردصلاحیت مینو خالقی که نفر سوم انتخابات در اصفهان بود، بعد از شمارش آرا و برگزاری انتخابات کماکان موضوع انتخابات اصفهان را داغ نگاه داشته است.

به گزارش رویش نیوز، مینو خالقی که بعد از فولادگر و تاج الدین در انتخابات اصفهان سوم شده بود، بعد از انتخابات توسط شورای نگهبان ردصلاحیت و به همین دلیل آرای او ابطال شد. علی مطهری که چندی پیش در مصاحبه ای به ردصلاحیت خالقی اعتراض کرده بود، در این باره نامه سرگشاده ای را به آیت الله جنتی نوشت که بخش هایی از آن مجددا نشان می دهد که او تا چه اندازه عجولانه، بدون فکر و صرفا براساس شنیده های خود اقدام به نامه نگاری می کند.

قبل از پرداختن به نامه مطهری باید گفت که عملکرد رسانه ای شورای محترم نگهبان در این باره بسیار ضعیف و غیرقابل دفاع است. شورای نگهبان به دلایلی که برای این مرجع محکم و مستدل بوده است، صلاحیت خالقی را رد می کند اما نحوه اطلاع رسانی درباره این موضوع بسیار ضعیف بود. ابتدا که هیچ مسئولی حاضر به ارائه صحبت و توضیح نیست و صرفاً مصاحبه ها بر ابهام ها اضافه می کند. سپس ره پیک مصاحبه می کند و می گوید بحث خانم خالقی ابطال آرا است و نه ردصلاحیت، باز هم در همین حد مبهم و بدون توضیح، بعد از آن سخنگوی شورا مصاحبه می کند و می گوید در قضیه خانم خالقی، ابطال آرا به دلیل ردصلاحیت صورت گرفته است. محذوریت های شورای نگهبان در حفظ حریم شخصی خانم خالقی و عدم ذکر دلایل ردصلاحیت در رسانه ها قابل فهم و دفاع است اما می شد به صورت کاملا بهتر و مطلوبتر ماجرای این ردصلاحیت به گوش مردم و رسانه ها برسد تا از هر دری سخنی به میان نیاید و شایعه ها ایجاد نشود. در ثانی دلایل ردصلاحیت خانم خالقی قابل بازگوکردن نیست و شورای نگهبان حق دارد که دست به عصا حرکت کند اما وجه حقوقی ماجرا به راحتی قابل بازگوکردن و استدلال کردن است. اینکه آیا می توان از لحاظ حقوقی و طبق قانون انتخابات آرای یک فرد را باطل کرد یا نه؟ اینکه چرا بعد از ابطال انتخابات به میاندوره ای می رود و نه حتی نفر ششم وارد نمی شود که به دور دوم هم کشیده نخواهد شد و سوالاتی دیگر از این دست که متاسفانه نه مسئولان استانی و نه مسئولان کشوری شورای نگهبان و هیئت های نظارت تلاشی برای پاسخگویی و شفاف سازی این مسائل نداشتند.

حال بپردازیم به نامه علی مطهری که دوره آینده سومین دوره حضورش در مجلس را خواهد گذراند. او در نامه سرگشاده خود که خطاب به آیت الله جنتی نوشته است، مواردی را ذکر کرده که به نظر می رسد به دلیل ضعف اطلاعاتی اش است.

مطهری ردصلاحیت خانم خالقی بعد از انتخابات را فتح باب این موضوع می داند که باید به او گفت این اتفاق برای بار اول نیست که رخ داده است و اتفاقا در انتخابات دوره نهم نیز 3 نماینده که یکی از آنها مربوط به استان اصفهان هم بوده، بعد از انتخابات ردصلاحیت شده اند و حذف خانم خالقی مورد جدیدی نیست، نکته ای که حذف خانم خالقی دارد، پروپاگاندای شدید رسانه ای است که موجب جلب توجه شده است وگرنه شورای نگهبان با توجه به تفسیری که از نظارت استصوابی دارد، در دوره های گذشته نیز افرادی را بعد از انتخابات ردصلاحیت کرده است.

علی مطهری در بند دیگری از نامه وزارت کشور را مسئول می داند که اعتبارنامه خانم خالقی را صادر کند چرا که شورای نگهبان انتخابات اصفهان را تایید کرده است! جالب است که مطهری در حالی صدور اعتبارنامه را به دلیل تایید شورای نگهبان ضروری می داند که فراموش می کند همین شورا خانم خالقی را ردصلاحیت کرده و اگر قرار است شورا مبنا قرار بگیرد، خانم خالقی ردصلاحیت شده است. اما مطهری چنین چیزی را نمی پذیرد، چرا که به نظر او نظارت استصوابی را عقلا و قانونا نمی توان تا این اندازه وسعت داد. البته باید گفت که نظرات علی مطهری درباره قانون، عمدتا بر مبنای عقل خودش است و پایه قانونی ندارد. مانند نظراتی که درباره مصوبات شورایعالی امنیت ملی دارد و به نظرش مصوبات این شورا مقطعی بوده و نمی تواند در طول سالیان ادامه داشته باشد! نظری که تنها مبنای آن اعتقاد شخصی خود او است و هیچ مبنای قانونی ندارد. حال درباره نظارت استصوابی و دایره آن نیز، چنین است و مطهری عقیده های شخصی خویش را به قانون نسبت می دهد. ممکن است که نظام انتخابات ایران و حتی همین نحوه نظارت به اصلاحات نیاز داشته باشد اما آنچه اکنون رخ می دهد چیزی بالاتر از قانون نیست و نکته جالب توجه اینجاست که در این جو، خودقانون پنداری تا آنجا پیش می رود که حتی وزیر کشور را نیز تهدید به استیضاح می کند!

در جای دیگر در حالی که از حرام بودن تجسس دم می زند، خود مرتکب حرام می شود و رقبای خانم خالقی را متهم به افشای مدارک علیه خانم خالقی می کند. معلوم نیست او به کدامین اسلام پایبند است که در آن دقت نظر در انتخاب فردی که قرار است نماینده جمهوری اسلامی ایران بشود، تجسس و حرام اما تهمت زدن و دروغ بستن به یک عده دیگر حلال و جایز است؟! بهتر است علی مطهری در کنار مرور بندهای قانونی، اندکی هم به مرور رساله های عملیه همت گمارد.

سوال دیگری که از مطهری داریم این است که او دلیل ردصلاحیت خانم خالقی را از کجا می داند؟ آیا با اعضای شورای نگهبان صحبت کرده است و یا اینکه با خود فرد؟ از کجا متوجه شده که ردصلاحیت به خاطر تجسس در زندگی شخصی وی و همچنین توسط مدارکی که رقبایش به شورای نگهبان داده اند، صورت گرفته است؟ در حالی که شورای نگهبان به خاطر حفظ آبروی این خانم از بازکردن موضوع پرهیز دارد، او در نامه سرگشاده اش جار زده که از زندگی شخصی خانم خالقی مدرک به دست آمده است. آیا این نامه نگاری بدون فکر، آبروی خانم خالقی را بیشتر در معرض خطر قرار نداده است؟

آنطور که از نامه برمی آید، مطهری به جای اینکه به دنبال اصل ماجرا برود و آن را از مراجع ذیصلاح بخواهد، صرفاً با خواندن چند خبر و چند مصاحبه و اطلاعاتی که مشخص نیست از کدام منبع به دست آورده، اقدام به نگارش نامه، آن هم نامه ای سرگشاده کرده است. متاسفانه اقدامات علی مطهری به گونه ای است که نمی توان به کسی که با بررسی رفتار سیاسی او بدین نتیجه رسیده که بیشتر از پیگیری حق و حقیقت، به دنبال جلب توجه و گرفتن ژست حق طلبی است، خرده ای گرفت.

به علی مطهری پیشنهاد می کنیم حال که برای 4 سال دیگر قرار است در مجلس بماند، اندکی با تامل و دقت بیشتری دست به مصاحبه و نامه نگاری و اتخاذ موضع بزند.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۲
0
0
مگر رباط ها مغز دارنند که فکر کنند
چند نرم افزار دارنند
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: