به‌روز شده در: ۱۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۹
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
تغییراتی که اردوغان اعمال کرده باعث بی ثباتی در نظام سیاسی ترکیه شد. در همین حین ترکیه به تدریج به دوستان و همسایه های قدیمی خود پشت کرد و حتی تا پای دشمنی با آنها پیش رفت. ایران، روسیه و سوریه از دوستان و همراهان ترکیه بودند اما اردوغان روابط خود با ایران را به تیرگی کشاند، با سوریه به دشمنی مطلق و با روسیه به خصومت و قطع رابطه رسید. اردوغان به جای این دوستان قدیمی دست دوستی به سوی عربستان دراز کرده و با رژیم صهیونیستی معاهده عادی سازی روابط امضا می کند
"خیبرآنلاین" - فرودگاه آتاتورک در استانبول شاهد انفجارهای انتحاری پیاپی بود. انفجارهایی که حداقل 41 کشته و 239 زخمی در پی داشت و استانبول و ترکیه را دوباره به فضای امنیتی فروبرد. این انفجار ششمین حمله تروریستی به کشور ترکیه در طول سال جاری میلادی بوده است تا این کشور را بیش از پیش در بحران امنیتی فرو برود.

به گزارش رویش نیوز، منابع خبری ترکیه اعلام کرده اند که گروه تروریستی داعش مسئولیت حملات انتحاری به فرودگاه بین المللی استانبول را به عهده گرفت. قضیه ای که در طول چند وقت گذشته در حملات تروریستی در کشور های اروپایی به امری طبیعی تبدیل شده است، اما چرا ترکیه که یکی از مقاصد گردشگری در جهان است، در طول چند ماه گذشته به یکی از ناامن ترین کشورها تبدیل شده است؟

اردوغان در پیامی که پس از این انفجار منتشر کرد، دست یاری به سوی سردمداران کشورهای غربی دراز کرده و عنوان داشته است: "اشتباه نکنید، برای گروه های تروریستی فرقی میان استانبول، لندن، برلین،‌ آنکارا یا شیکاگو وجود ندارد. چنانچه کشورهای جهان نتوانند دست در دست یکدیگر با تروریسم مبارزه کنند،‌ بدترین سناریوهای ممکن یک به یک اتفاق خواهد افتاد"، اما آیا سران کشورهای غربی می توانند کمکی به ترکیه و اردوغان برای حل این مشکلات کنند. آن هم در شرایطی که اروپا خود در فضای امنیتی به سر می برد و مسابقات یورو2016 در زیر سایه این فضا در حال برگزاری است.

اردوغان به جای این که از کشورهایی مثل ایران و روسیه که در خط مقدم مبارزه با داعش هستند درخواست کمک کند به سوی کشورهای غربی رفته است که از حفظ و ایجاد امنیت ثانیه به ثانیه خود درمانده شده اند .

اما چه شد که ترکیه به این جا رسید؟ شاید ترکیه زمانی که به داعش و گروه های تروریستی برای حضور در سوریه پناه داد و مرزهای خود را به سوریه برای حضوراین تروریست ها باز کرد و به ترمینالی برای رفت و آمد تروریست ها تبدیل شد به این روزها فکر نمی کرد. ترکیه به داعش پناه داد و در مقابل آن نفت آن ها را خریداری می کرد و امید وار بود که با تحرکات آن ها رژیم سوریه ساقط شود تا به نان و نوایی برسد اما امروز و پس از 5 سال از شروع بحران سوریه نه تنها بشار اسد سقوط نکرده است که توانسته بسیاری از مناطق کشور خود را از تروریست ها باز ستانده اما ترکیه در طول شش ماه شش بار مورد هجوم انتحاری ها و تروریست هایی که زمانی مأمن آن ها بود قرار می گیرد.

اما بحران سوریه و پس از آن در عراق دامن ترکیه را هم گرفت. رفت و آمد زیاد از حد تروریست ها در ترکیه همراه با انتقال سلاح از کانال این کشور باعث شد که ترکیه خود نیز طعمه ای برای تروریست ها شود تا با اینچنین انفجارهایی حضور خود در ترکیه را به رخ بکشند.

مسائل سیاسی ترکیه نیز در این قضیه بی تاثیر نبود. تغییراتی که اردوغان اعمال کرده باعث بی ثباتی در نظام سیاسی ترکیه شد. در همین حین ترکیه به تدریج به دوستان و همسایه های قدیمی خود پشت کرد و حتی تا پای دشمنی با آنها پیش رفت. ایران، روسیه و سوریه از دوستان و همراهان ترکیه بودند اما اردوغان روابط خود با ایران را به تیرگی کشاند، با سوریه به دشمنی مطلق و با روسیه به خصومت و قطع رابطه رسید. اردوغان به جای این دوستان قدیمی دست دوستی به سوی عربستان دراز کرده و با رژیم صهیونیستی معاهده عادی سازی روابط امضا می کند. دوستی و رابطه با این کشورهای حامی تروریسم ثمره دیگری برای ترکیه نباید داشته باشد.

اردوغان در منجلابی فرو رفته است که هرچه بیشتر در آن دست و پا می زند، بیشتر فرو می رود. هرچند در برخی از موارد تلاش هایی برای خروج از این منجلاب همچون نامه عذرخواهی به پوتین می کند اما در وضعیتی گرفتار شده است که خروج از آن مستلزم غلط کردم های محکمتر و بیشتری است. اردوغان باید علاوه بر اقدامات امنیتی در کشورش، در مقابل داعش نیز موضعگیری مناسبی انجام دهد و ترمینال ورود و خروج تروریست ها را تعطیل کند و به سوریه و عراق برای خروج از بحرانی که یکی از حامیان ایجاد آن بوده، کمک کند. ترکیه کم کم باید بین نفت ارزان قیمت داعش و امنیت مردم و توریست ها که یکی از منابع اصلی درآمد ارزی آن هست، یکی را انتخاب کند. نمی شود که هم حامی یکی از گروه های تروریستی در جهان باشی و هم کشورت در امنیت کامل به سر برد. وقتی دستانت به خون کودکان بی گناه سوری و عراقی آغشته باشد از در و دیوار فردودگاه آتاترک هم خون ها خواهد چکید و این قانون دنیا است و امکان فرار هم از آن نخواهد بود. در هر حال اگر باد کاشتی طوفان درو خواهی کرد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: