به‌روز شده در: ۰۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۴
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
مسئولان دانشگاه آزاد درصدد محدودسازی فعالیت‌های فرهنگی و همچنین شورای فرهنگی دانشگاه هستند؛ گواه این مدعا اقدام تامل برانگیز این دانشگاه در تبدیل سالن‌های اجتماعات به سالن سینما است که با همکاری وزارت ارشاد تصویب و صورت پذیرفته و در این بین شورای فرهنگی دانشگاه هیچ نقش موثری نداشته است
"خیبرآنلاین" - دانشگاه آزاد در تیرماه سال جاری درست در فصل خلوت و بی سروصدای دانشگاه‌ها با ابلاغ بخش‌نامه‌ای، پروژه محدودسازی مشکوکی را در حوزه فعالیت‌های فرهنگی کلید زد.
 
به گزارش دانشجو، در ابتدای ابلاغ این بخش نامه به علت همزمانی با فصل تابستان و کم کار بودن دانشگاه‌ها و نهادهای فعالش، تاثیرات بخش نامه آنچنان به چشم نمی‌خورد، اما حالا با نزدیکی به آغاز سال تحصیلی و شروع برنامه‌های روتین دانشگاه ها، این بخش نامه کم کم پرده از سیاست های مسئولان دانشگاه آزاد برمی دارد.
 
حالا کم کم دانشگاه‌ها از خواب بلند شده اند و دریافتند معنی پاراگراف دوم بخش نامه ابلاغ شده در تاریخ 95/4/19 چیست؟ بخش نامه ای که صراحتا می گوید «ارائه برنامه‌های فرهنگی مشترک با سایر نهادهای فرهنگی داخل دانشگاه و تامین اعتبار این برنامه ها بعد از طرح و تصویب در شورای فرهنگی واحد با اخذ مجوز از کمیته بودجه‌ای معاونت دانشجویی و فرهنگی سازمان مرکزی قابل اجرا خواهد بود.»
 
ابلاغ این بخش نامه در حالی صورت می‌گیرد که براساس آئین نامه جامع مدیریت دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری(مصوب جلسه 684 مورخ 1389/12/10 شورایعالی انقلاب فرهنگی) تصویب و اعطای مجوز به برنامه‌های فرهنگی، ترویجی و تبلیغی سالانه، نیمسال و یا فصلی در حوزه اختیارات شورای فرهنگی اجتماعی دانشگاه است.
 
اکنون با این تفاسیر فهمیدن اینکه ابلاغ چنین بخش نامه‌ای توهین به اعضای شورای فرهنگی و بی اعتمادی به آنها و به نوعی توهین به جماعت دانشجوست، کار سختی نیست.
 
با این کار استقلال از دانشگاه‌ها گرفته می شود و نهاد و ارگان‌های فعال آن یعنی بسیج دانشجویی، اساتید، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری و سایر تشکل‌ها و کانون‌های فرهنگی در یک پروژه محدودسازی جدید از سوی مسئولان دانشگاه آزاد قرار می‌گیرند؛ که مشخص می‌کند هر کدام از آنها برای اجرای برنامه‌های فرهنگی خود پس از تصویب آن در شورای فرهنگی دانشگاه، باید منتظر اخذ مجوز از کمیته بودجه معاون دانشجویی و فرهنگی سازمان مرکزی نیز باشند.
 
این در حالی است که تاکنون شورای فرهنگی دانشگاه‌ با اختیارات خود می‌توانست موضوعات و مشکلات را با حضور دانشجویان و همکاری دو جانبه حل و فصخ کند و برنامه‌ها را اجرایی سازد اما باید پرسید معاونت فرهنگی دانشویی دانشگاه آزاد بر اساس کدام قانون این اختیار را به خود داده است که مصوبات شورای فرهنگی واحد‌ها را تایید یا رد کند؟
 
نکته دیگر که اساسا ماهیت این بخش نامه را زیرسوال می برد، وجود 390 واحد دانشگاهی دانشگاه آزاد است؛ که سوالی را در ذهن تداعی می‌کند که چه طور می شود همه برنامه‌های یک ساله این تعداد واحد را در کمیته بودجه بررسی کرد؟! ابلاغ این بخش نامه مشکلاتی را در واحدهای دانشگاه آزاد به وجود آورده است و مشخص نیست معاونت دانشجویی و فرهنگی این دانشگاه با چه سازوکاری مصوبات شورای فرهنگی بیش از 390 واحد این دانشگاه را به صورت ماهانه بررسی و تایید می کند!
 
دانشگاه آزاد طی تمامی سالیانی که فعالیت داشته، همیشه خود را جزیره ای جدا از وزارت علوم دانسته و این در حالی است که طبق قانون و آنچه در اساسنامه‌ها آمده، دانشگاه آزاد نیز همچون سایر موسسات و دانشگاه‌ها زیر مجموعه وزارت علوم محسوب می شود.
 
وقتی در دولت فعلی این دانشگاه حکم حیات خلوت خاندان هاشمی را می‌گیرد، محرز و مشخص است که به خود اجازه قانون گذاری در باب هر چیزی را می‌دهند. حال این سوال مطرح است که واقعا چه کسی بر روند سیاست های اجرایی دانشگاه آزاد نظارت می کند؟
 
در حال حاضر ترکیب ابلاغ این بخش نامه نشان می‌دهد مسئولان دانشگاه آزاد درصدد محدودسازی فعالیت‌های فرهنگی و همچنین شورای فرهنگی دانشگاه هستند؛ گواه این مدعا اقدام تامل برانگیز این دانشگاه در تبدیل سالن‌های اجتماعات به سالن سینما است که با همکاری وزارت ارشاد تصویب و صورت پذیرفته و در این بین شورای فرهنگی دانشگاه هیچ نقش موثری نداشته است.
 
معلوم نیست دانشگاه آزاد براساس کدام قانون می‌خواهد اختیارات شورای فرهنگی دانشگاه‌ها را کاهش دهد؟!
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: