به‌روز شده در: ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۳
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
موصل جزو خاک عراق است و تا همیشه در این خاک باقی خواهد ماند
"خیبرآنلاین" - آیت الله سید احمد خاتمی در خطبه دوم نمازجمعه در مورد چهل و پنجمین انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اظهار داشت: سیاست نظام جمهوری اسلامی ایران در انتخابات این کشور، سیاست بسیار معقول و منطقی بود، سیاست بی طرفی. در این عرصه نظام می گفت که اینها همه سروته یک کرباس هستند، آبشخورشان جای دیگر و نوکر صهیونیست ها هستند، این موضع بسیار هوشمندانه ای بود.

به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی "خیبرآنلاین"، وی افزود: برخی صاحبان سایت ها و روزنامه های کشور جانبدارانه وارد صحنه انتخابات آمریکا شدند، حتی قبل از انتخابات به استقبال پیروزی بعضی از نامزدها رفتند اما وی انتخاب نشد، انصاف دهند که این موضعشان هوشمندانه نبود.

عضو هیات رییسه مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: برای شما بهتر این بود که با سیاست نظام جمهوری اسلامی ایران همراهی می کردید. نظام بعد از انتخابات هم موضع قشنگی گرفت، ما در هیچ کشوری دخالت نمی کنیم، به مردم کشورها و انتخاباتشان احترام می گذاریم، این سیاست امروز و دیروز و 37 سال گذشته است، این سیاست ما است.

وی همچنین گفت: به همین دلیل است می گوییم هر فلسطینی یک رای، هر بحرینی یک رای، هرعربستانی یک رای و این منطق ما است.

امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: آنها که دم از دموکراسی می زنند این احترام را نسبت به ملت ها ندارند، ببینید در سوریه چه می کنند، بشار اسد با 70 درصد آرا را کسب کرده است، آمریکا 47 درصد پای صندوق رای رفتند. هنوز خبر ندارم چقدر این آقا (ترامپ) رای آورده کل شرکت کننده ها 47 درصد بوده است.

آیت الله خاتمی به اعترافات هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اشاره کرد و اظهار داشت: در اعترافاتی که این نامزدها کردند، نشان دادند آمریکا یک کشور ورشکسته است، کشوری که آواز دهل از دورشنیدن برای بعضی ها خوش است.

وی افزود: اگر ما در این تریبون کمتر از آنچه را که این نامزدها گفتند، می گفتیم، بیان می کردند شعاری حرف می زنند.

خطیب نمازجمعه تهران به اظهارات ترامپ در مناظرات انتخاباتی با هیلاری کلینتون اشاره کرد و یادآور شد: این نامزد سرکار آمده در این مناظره گفت که ما 20 تریلیون دلار بدهی داریم، وضعمان خراب است، اگر به مرکز شهرها نگاه کنید 45 درصد مردم فقیرند، شاهد افزایش قتل در شهرها بوده ایم و این میزان در 45 سال گذشته بی سابقه بوده است.

ایت الله خاتمی ادامه داد: این نامزد بیان کرد که در شهرهای آمریکا سیاهپوستان و آمریکای لاتین تبارها در جهنم زندگی می کنند چون وضع خیلی خطرناک است. اگر ما منابع نفت داعش را از بین می بردیم البته باید این کار را می کردیم، داعش نمی توانست شکل بگیرد زمانی که داعش نوزادی بیش نبود.

وی ادامه داد: این نامزد خطاب به کاندیدای شکست خورده گفت که شما وزیر خارجه بودید اکنون داعش در بیش از 30 کشور فعال است، چگونه می خواهید جلو آن را بگیرید؟ گمان نکنم بتوانید!

خطیب نمازجمعه تهران به سخنان هیلاری کلینتون نامزد ناکام دموکرات ها در مناظرات با ترامپ اشاره کرد و گفت: این نامزد شکست خورده نیز گفت مسئله نژادی چالش بزرگ کشور ما است، سالانه 33 هزار نفر در کشور ما بر اثر خشونت با اسلحه کشته می شوند اگر این ورشکستگی نیست پس ورشکستگی چیست؟ آن وقت کسانی در داخل می نشینند نسخه می دهند که حل مشکلات کشور در گرو سازش با آمریکاست.

وی تصریح کرد: کشوری که خودش بحران زده و بدبخت است می خواهد کشور دیگری را نجات دهد؛ هیهات! راه درست همان مرگ بر آمریکاست.

عضو هیات رییسه مجلس خبرگان رهبری یادآور شد: مردم آمریکا از ماجراجویی های دولتمردان این کشور در جهان خسته شده اند، هر جا یک شلوغی هست سرو کله آمریکا پیدا می شود؛ در اوکراین عده ای علیه دولت قانونی تظاهرات می کنند از آن طرف دنیا می آید در راهپیمایی شرکت می کند.

آیت الله خاتمی افزود: مالیات مردم آمریکا خرج آدم کشی در یمن، سوریه، عراق و جاهای دیگر می شود. همین نامزد روی کارآمده می گوید کشور آمریکا به جاده ها، تونل ها، پل ها، فرودگاه ها، مدارس و بیمارستان های جدید نیاز دارد اما پولش را نداریم مالیات مردم آمریکا کجا می رود؟ خرج آدم کشی در این شهرها می شود.

وی دونالد ترامپ رییس جمهوری تازه به دوران رسیده آمریکا را نصیحت کرد که اگر راه شما همان راه پیشینیانتان باشد، مطمئن باشید که سرانجام شما، سرانجام همان ها می شود.

عضو هیات رییسه مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: پیشینیان شما چند ویژگی داشتند شما اشتباهات پیشینیانتان را تکرار نکنید، نخست بسیار مغرور بودند غرور استکباری برای خودشان حساب ویژه داشتند.

وی با بیان اینکه آنها دنیا را یک دِه می دیدند و خود را کدخدای جهان می دانستند و هرجا دلشان می خواست می آمدند، گفت: آنان همچنین دروغگو بودند؛ اوباما وقتی سرکار آمد گفت من مداخلات نظامی آمریکا را متوقف می کنم، زندان گوانتانامو را می بندم، اما وقتی بر خر مرادش سوار شد همانند گذشتگان خود عمل کرد.

خطیب نمازجمعه تهران ادامه داد: پرونده آنها در ایران آنقدر سیاه است که نگو و نپرس، از 28 مرداد تاکنون 63 سال می گذرد آنها چه ها که نکردند؛ تقویت رژیم سیاه و جلاد رژیم پهلوی، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز جنگ تحمیلی، حمایت از منافقین و فتنه گران هر چه از دستشان برآمد علیه نظام اسلامی انجام دادند.

وی افزود: نسبت به جهان اسلام نیز چه جنایت ها که مرتکب نشدند، اتاق جنگ یمن به دست آمریکایی ها است. اسم این کار خوی استکباری است.

امام جمعه موقت تهران اضافه کرد: اگر رییس جمهوری تازه به دوران رسیده آمریکا بخواهد مثل آنها عمل کند، مطمئن باشد نه در 4 سال، بلکه در همان ماه ها و سال اول از چشم این مردم می افتاد و منفور آنها می شود.

وی همچنین گفت: نامزدهای انتخابات آمریکا در مناظرات در اهانت به مردم ایران سنگ تمام گذاشتند. اینها بازی های انتخاباتی است، می خواستند رای بیاورند البته مردم آمریکا حساب یکی از نامزدها را دستش دادند و وی را ناکام گذاشتند.

خطیب نمازجمعه تهران تصریح کرد: نامزد روی کارآمده اگر بخواهد همان حال و هوا را داشته باشد، بداند که ملت ایران، ملتی است که روسای جمهوری سابق شما را خسته کرد، شما هم اگر بخواهید آن دیوانگی ها را داشته باشید قطعا پاسخ شما را می دهد.

آیت الله خاتمی با انتقاد از اظهارات کلینتون و ترامپ در دوران انتخابات در مورد ایران اضافه کرد: در مناظرات گفتند ملت ایران تروریست هستند، آیا خجالت نکشیدند؟ اگر مقداری مردانگی داشته باشند باید از ملت ایران عذر خواهی کنند.

وی تاکید کرد: ایرانیان ملت عزیز و شجاعی هستند، بازی با ایران بازی با دم شیر است، حواستان باشد.

وی همچنین گفت: امیدوارم از طریق امواج، این سخنان به گوش این تازه به دوران رسیده برسد، ایران اسلامی یک منش و یک شعار دارد؛ منشش مقاومت تا آخرین نفر و تا آخرین نفس است، شعارش شعار امام حسین(ع) است که هیهات منا الذله.

وی اظهار امیدواری کرد ترامپ سر عقل بیاید و به همان حرفی که گفته است نمی خواهد با هیچ کشوری تنش داشته باشد، عمل کند. اگر هم نکرد ملت ایران را بشناسد و به بیراهه نرود.

خطیب نمازجمعه تهران در بخش دیگری از خطبه دوم با اشاره به راهپیمایی باشکوه اربعین حسینی این اتفاق را نماد بیعت با دین، نماد بیعت با ارزش ها و نماد بیعت مجدد با سالار شهیدان ابی عبدالله الحسین(ع) ذکر کرد.

آیت الله خاتمی افزود: مراسم اربعین حسینی بی نظیرترین راهپیمایی در جهان است، جهان راهپیمایی 20 میلیونی را یکجا به خود ندیده است و نخواهد دید.

استاد حوزه علمیه قم اضافه کرد: روزی در همین کربلا حسین فاطمه(س) تنها شد در اوج غربت گفت «هل من ناصرا ینصرنی» اما امروز 20 میلیون نفر هروله کنان از حرم حضرت ابوالفضل(س) به حرم سیدالشهداء(ع) می روند؛ این نعمت شکرگزاردنی است. دشمنان چشم دیدن این را ندارند بنابراین دروغ می گویند و تحریف می کنند.

وی خاطرنشان کرد: سیدالشهداء(ع) دین و کعبه را نجات داد؛ با یزیدی مبارزه کرد که کعبه را به منجنیق بست، 124 روز در کنار کعبه بود. عزیزانش رفتند که آرمان کعبه بماند.

وی افزود: کربلا بیشترین خدمت را به کعبه کرده و می کند، دشمنان در شبکه های آنچنانی دروغ پردازی و اراجیف نگویند.

خطیب نمازجمعه تهران همچنین درخصوص عملیات موصل اظهار داشت: بحمدالله قدم به قدم شاهد پیروزی های چشمگیر برای فتح موصل هستیم، دنیا باید از ارتش عراق و بسیج الحشد الشعبی تشکر کند که مردانه با داعش مبارزه می کنند، ایران، عراق و سوریه در این مبارزه هستند نه ائتلاف دروغین ضدداعش.

وی اضافه کرد: آن ائتلاف ادای مبارزه با داعش را در می آورد، وگرنه خبری از مبارزه با داعش نیست آنچه هست همراهی با داعش از سوی این ائتلاف صوری است.

آیت الله خاتمی افزود: بحمدلله ارتش عراق قدرتمند است امیدواریم به همین زودی خبر پیروزی این ارتش و فتح موصل به گوش جهانیان برسد.

وی با بیان این که ارتش عراق توانش را دارد و نیازی به حمایت هیچ جا ندارند، اظهار داشت: آمریکای منافق فرصت طلبی نکند، برخی کشورهای منطقه فرصت طلبی نکنند، نیروهایشان را نزدیکی موصل می برند تا موصل فتح شد، بگویند حاجی انا شریک.

وی یادآور شد: موصل جزو خاک عراق است و تا همیشه در این خاک باقی خواهد ماند.

امام جمعه موقت تهران همچنین در بخش دیگر از خطبه های این هفته نمازجمعه، یاد و خاطره شهید حسن طهرانی مقدم که خدمات شایانی در عرصه موشکی داشت، را گرامی داشت.

آیت الله خاتمی در ادامه با گرامیداشت یاد و خاطره زائرانی که در مسیر زیارت حرم حضرت اباعبداله الحسین(ع) دچار سانحه شدند، گفت: بازماندگان خانواده های این زائران بدانند خود سیدالشهداء(ع) به استقبال این زائران خواهد آمد.

* منبع: ایرنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: