به‌روز شده در: ۱۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۹
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
نرخ باروری زنان در ایران ۱/۹ است و این در حالی است که نرخ باروری افرادی که ازدواج کرده اند ۳/۲ دهم است و این موضوع گویای آن است که بسیاری از افراد توان ازدواج ندارند که ریشه این عدم تشکیل خانواده در بیکاری است
"خیبرآنلاین" - استاد اقتصاد دانشگاه الزاهرا(س) با بیان این که نرخ باروری زنان ایرانی از غرب آسیا پایین تر است گفت: این عدم توازن تهدید جدی امنیتی برای ایران به وجود آورده است.

به گزارش مهر، حسین راغفر در کارگاه تخصصی زنان، زندگی شهری و اقتصاد مقاومتی همایش بین المللی زنان وزندگی شهری با تشریح موضوع زنان، زندگی شهری و اقتصاد مقاومتی با تشریح موضوع بیکاری در جامعه ایرانی گفت: نرخ اشتغال در جامعه جهانی برای افراد ۱۵ تا ۲۴ ساله در دنیا ۴۱ درصد است این در حالی است که نرخ اشتغال این قشر در جامعه ایران ۲۲ درصد و در حقیقت نصف جامعه جهانی است و این موضوع نشان می دهد بیکاری بزرگترین معضل اقتصادی جامعه ایرانی است.

این استاد اقتصاد با اشاره به روند اشتغال زنان در ایران افزود: نرخ اشتغال زنان در جامعه ایرانی ۱۳ درصد است این درحالی است که وضعیت نرخ باروری زنان نیز در ایران افت چشمگیری داشته است.

وی با تشریح وضعیت زنان ایرانی در زندگی خانوادگی ادامه داد: در سال ۱۳۴۰ بالاترین رشد باروری به کشور ایران اختصاص داشته است اما بعد از انفجار جمعیتی دهه شصت سقوط کرده است و حالا نرخ باروری در ایران به زیر نرخ باروری زنان در دنیا رسیده است. به گفته این استاد دانشگاه نرخ باروری خاورمیانه از ایران بیشتر است و این عدم توازن تهدید جدی امنیتی برای ایران به وجود آورده است.

استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا(س) با اشاره به میزان نرخ باروری زنان در ایران بیان کرد: نرخ باروری زنان در ایران ۱/۹ است و این در حالی است که نرخ باروری افرادی که ازدواج کرده اند ۳/۲ دهم است و این موضوع گویای آن است که بسیاری از افراد توان ازدواج ندارند که ریشه این عدم تشکیل خانواده در بیکاری است.

وی تاکید کرد: اگر این میزان به 2 برسد به معنای این است خانواده خود را بازتولید می کند و جمعیت حفظ می شود اما اگر نرخ پایین تر از این میزان باشد به معنای عدم رشد جمعیتی است.

به گفته راغفر دامنه جمعیت در سال ۹۵ بین ۳۰ تا ۳۲ سال است اما این جمعیت در ۱۴۲۰ میانگین سنی ما ۴۲ سال است. پیش بینی های صورت گرفته حاکی از آن است که جامعه ایران در این شرایط به سمت سالمندشدن پیش می رود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: