به‌روز شده در: ۲۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۰
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
"خیبرآنلاین" - دادستان تهران با تبریک میلاد حضرت رسول اکرم(ص) و با یادآوری برخی رویدادهای مهم کشور و اظهار این که از ابتدای انقلاب تاکنون اقدامات خصم‌آمیز دشمنان علیه جمهوری اسلامی ایران در ابعاد و سطوح مختلف ادامه داشته است، اظهار داشت: این دشمنی‌ها گاه با شیوه نظامی، در شکل براندازی و یا با اعمال تحریم اقتصادی همراه بوده و یکی از شیوه‌های کنونی دشمن، دامن زدن به نارضایتی‌ها و برخی اعتراضات است.

به گزارش دادسرای عمومی و انقلاب تهران، دکتر جعفری دولت آبادی گفت: دشمن فکر می‌کند که با تمرکز بر برخی اعتراضات صنفی، کارگری و امثالهم می‌تواند زمینه‌های مقابله با نظام را فراهم کند و از ابتدای انقلاب تا به امروز سعی کرده از طریق اینگونه تحرکات اهداف خود را پیگیری نماید.

وی با تقسیم‌بندی اعتراض‌ها و نارضایتی‌ها برای تاثیرگذاری بر روی اذهان و افکار مردم یا افعال و رفتارها افزود: دشمن تصور می‌کند که برخی از نارضایتی‌ها در افکار و اذهان مردم تاثیرگذار است و به عبارتی اعتقادی و فکری است، مثل این که می‌گویند در ایران با فکر منتقد مبارزه می‌شود و محکومان اعتقادی وجود دارد.

دادستان تهران با بیان اینکه برخی از نارضایتی‌ها مرتبط با افعال، رفتار و عملکرد مسؤولان است، در تبیین این روش تصریح کرد: عده‌ای سعی می‌کنند این رفتارها را فراگیر کرده، توسعه داده و اگر اعتراضی می‌شود، به سایر زمینه‌ها و صنف‌ها تعمیم داده می‌شود و آن را تاثیرگذار جلوه می‌دهند.

دکتر جعفری در ادامه خاطرنشان کرد: آنها برای پیشبرد اهداف خود در تلاش‌اند که علاوه بر دایمی کردن اعتراض‌ها، آن را به سمت عموم جامعه پیش برده، به آنها عمق بخشیده و در همه سطوح مطرح کنند.

وی ادامه داد: دشمن سعی می‌کند این نارضایتی‌ها اثربخش شود؛ چرا که اعتراض‌ها و نارضایتی به معنای مخالفت و به منزله براندازی نیست منتهی عده‌ای در تلاش برای موثرجلوه دادن آنها می باشند.

دادستان تهران با برملاکردن نقشه دشمن در سیاسی جلوه دادن اعتراض‌ها اظهار کرد: عده‌ای تلاش می‌کنند هر تجمع و یا اعتراض را سیاسی و مقابله با نظام جلوه دهند و به این نحوه بر موج برخی نارضایتی‌ها سوار شوند.

دکتر جعفری دولت آبادی به بیان مصداقی در این زمینه پرداخت و گفت: به عنوان مثال وقتی یک خودکشی یا قتلی رخ می‌دهد، بوق‌های رسانه‌ای به فضاسازی در مورد آن می‌پردازند تا با موج سواری بر روی اتفاقات، اهداف خود را پیاده کنند.

دادستان تهران با اعلام اینکه چنین هجمه‌هایی کاملا مدیریت شده است و هدف نهایی آن ناکارآمد نشان دادن نظام اسلامی است، مقابله با این اهداف شوم را مستلزم هوشیاری و آگاهی مردم و مسؤولین در عقیم گذاردن ترفندهای دشمنان دانست.

وی با طرح این سؤال که چرا عده‌ای به اعتراض‌ها و نارضایتی‌ها امید بسته‌اند، در پاسخ گفت: از ابتدای انقلاب تاکنون دشمنان انقلاب راه‌های زیادی را امتحان کرده‌اند حتی در سال 88 سعی کردند اقداماتی را برای براندازی نظام انجام دهند ولی بازهم موفق نشدند؛ به همین دلیل و پس از ناکامی، تلاش‌های خود را به حوزه نارضایتی و اعتراضات معطوف کرده‌اند.

دادستان تهران در تحلیل اهداف دشمنان انقلاب در این زمینه، به نقشه آنها برای افزایش فشارهای اقتصادی، سلب اعتماد مردم نسبت به مسؤولین نظام و مشوش کردن افکار عمومی اشاره کرد و یادآور شد: دشمن در تلاش است فشارهای اقتصادی را روی مردم زیادتر کند تا مردم خسته شوند در حالی که این تحلیل کاملا اشتباه است؛ چراکه مردم ایران در همه این سال‌ها در برابر انواع سختی‌ها و فشارها مقاومت کرده و سال‌هاست که مشکلات ناشی از تحریم‌ها را تحمل می‌کنند.

دکتر جعفری دولت آبادی با بیان این که عده‌ای در تلاش‌اند تا اعتماد مردم نسبت به مسؤولان نظام را سلب یا کم کنند، این موضوع را برگرفته از تاثیرگذاری نظام اسلامی ایران در جهان و منطقه دانست و گفت: نظام اسلامی ایران تنها نظامی است که حرف‌های جدید برای بشریت دارد و توانسته است افکار عمومی را جلب کند، در جهان سوم به خصوص نسبت به مظلومان و مستضعفان اثرگذاری داشته و در منطقه قدرت خود را به نمایش گذاشته است.

وی برنامه‌ریزی برای هجمه به قوه قضائیه را در راستای تشویش اذهان مردم و افکار عمومی دانست و با بی سابقه دانستن تخریب‌های اخیر علیه دستگاه قضایی افزود: در قضیه حساب‌های قوه قضائیه چه موج سنگینی را به راه انداختند که پس از پیروزی انقلاب اسلامی سابقه نداشته، اینگونه به قوه قضائیه هجمه کنند و روشن است که این اقدامات در جایی برنامه‌ریزی و مدیریت می‌شود.

دادستان تهران گفت: مگر قوه قضائیه چه کرده است که اینگونه در داخل و خارج به آن هجمه وارد می‌کنند؟ طبیعی است که برای رسیدن به اهدافشان برای مردم تردید ایجاد کنند.

دکتر جعفری دولت آبادی با بیان اینکه دشمنان انقلاب اسلامی همه راه‌ها را رفته و شکست خورده‌اند و حالا می‌خواهند اعتماد مردم را از نظام اسلامی سلب کنند و آن را ناکارآمد نشان دهند، بر ضرورت هوشیاری مردم و مسؤولان در برابر این هجمه‌ها تاکید کرد و افزود: باید هوشیار بود و نباید فریب این حربه‌ها را خورد و تحت تأثیر اخبار دروغین قرار گرفت.

وی هوشیاری مردم و عملکرد مناسب مسوولان را زمینه ساز عقیم ماندن اینگونه هجمه‌ها دانست و با انتقاد از عملکرد برخی مسوولان و افرادی که با اظهارات کذب و بی مبنا، موجبات تشویش اذهان عموم و سلب اعتماد مردم نسبت به قوای 3گانه را فراهم می‌نمایند، افزود: امروزه عده‌ای می‌خواهند در قالب افشاگری و آشکارسازی، اهداف خود را عملی نماید لذا باید هوشیار باشیم و به ویژه با توجه به نزدیک بودن انتخابات ریاست جمهوری، از انتشار اخبار کذب و درج مطالب موهن که ذهن مردم را در برابر سوال‌های بزرگ قرار می‌دهد، خودداری شود.

وی با بیان این که امروز صدها ماهواره فارسی زبان و هزاران سایت علیه جمهوری اسلامی ایران اقدام می‌کنند، ایستادگی در برابر امواج هجمه‌ها و تخریب‌ها را نشانه قوت نظام اسلامی دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران بیش از 30 سال است که در برابر امواج تخریبی ایستاده است، اما مدل جدید تخریب‌ها و هجمه‌ها به مدد فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی و با ادعای افشاگری علیه مسؤولان نظام صورت می گیرد.

دادستان تهران افزود: امروز فضاسازی‌های خبری به لحاظ قدرت، بعد و سرعت فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی گسترده‌تر شده است؛ زیرا در گذشته برای انتشار اخبار باید به صورت شفاهی یا مکتوب و با تاخیر اقدام می‌شد اما امروزه در کمتر از ثانیه اخبار دروغین منتشر و در شبکه‌های اجتماعی و یا سایت‌های خبری باز نشر می‌شود.

دکتر جعفری دولت آبادی با تاکید بر اینکه نباید اخبار دروغ را باز نشر داد، گفت: دشمنان تلاش دارند با سوارشدن بر موج تخریب در فضای مجازی، به‌تدریج در افکار مردم تاثیر گذارند تا آنها را با این سوال مواجه سازند که نکند در پرده پنهان سیاست ناگفته‌هایی وجود داشته باشد.

وی تخریب‌های اخیر علیه قوه قضائیه را نشات گرفته از این برنامه‌ریزی دانست و ادامه داد: همه این اقدامات برای این بود تا افکار عمومی را به هم بریزند، ذهن مردم را در برابر سوال‌های بزرگ قرار دهند و اعتماد‌ مردم از مسؤولان سلب گردد و نهایتا نتیجه بگیرند که اینها ناشی از آثار عملکرد برخی مسؤولان نظام اسلامی است.

دکتر جعفری دولت آبادی با بیان اینکه در موضوع حساب‌های قوه قضائیه برخی در سایه جو‌سازهای دروغین به خطا رفتند، گفت: آنقدر تبلیغات می‌کنند که همه سطوح مردم را درگیر نمایند. لذا باید اطلاعات درست را به دیگران منتقل کرد.

وی خاطرنشان کرد: باید با فساد مبارزه شود؛ اما این به آن معنا نیست که پایه‌های نظامی را که امام راحل ایجاد کرد، به دست خود سست کنیم.

تشریح آخرین وضعیت پرونده حقوق‌های نجومی موضوع دیگری بود که دادستان تهران در این جلسه به آن پرداخت. وی با تاکید دوباره بر اینکه دولت تاکنون گزارشی را به دستگاه قضایی در رابطه با حقوق‌های نجومی ارسال نکرده است، گفت: دادستانی تهران برای ارائه گزارش دیوان محاسبات و سایر نهادهای مرتبط فرصت یک ماهه به آنها داد و حتی به کم کاری هم متهم شد، ولی حالا پس از گذشت این مهلت، تنها سازمان اطلاعات سپاه و سازمان بازرسی گزارش‌های خود را ارسال کرده‌اند.

دادستان تهران از احضار 11 نفر در این پرونده تا به امروز خبر داد و با ارائه خلاصه پرونده این مدیران نجومی بگیر، دریافتی آنها را 60،57،55،50،55،42،34،33،27،26،20  میلیون تومان اعلام کرد و افزود: براساس اقدامات دادسرا، 10 نفر از افراد احضار شده یک میلیارد و 480 میلیون تومان وجوه را مسترد کرده‌اند.

دکتر جعفری دولت آبادی با بیان اینکه در گزارش‌های ارائه شده حقوق‌های بالاتری از مبالغ مذکور وجود دارد، ادامه داد: بعد از اینکه دیوان محاسبات و دولت و وزارت اطلاعات گزارش‌های خود را ارسال نکردند و سازمان بازرسی فهرستی به دادسرای تهران ارائه داد، احضار‌ها در این شروع شده و تحقیقات از افراد با جدیت ادامه دارد.

وی پیگیری موضوع حقوق‌های نجومی را در راستای مطالبه مردم دانست و تصریح کرد: مردم نمی‌توانند بپذیرند وقتی که هنوز برخی کمتر از یک میلیون تومان حقوق می‌گیرند، چگونه یک مسؤول 60 میلیون تومان حقوق دریافت کند و بعد هم عنوان می‌شود که این پرداخت‌ها مطابق مقررات بوده است!

دکتر جعفری دولت آبادی افزود: با کسانی که برخلاف حق و یا با سندسازی از چند منبع یا برخلاف مقررات، حقوق‌های کلان گرفته‌اند برخورد خواهد شد.

وی در تشریح آخرین وضعیت پرونده واگذاری املاک شهرداری تهران، از احضار 30 نفر در این پرونده خبر داد و گفت: در این پرونده برخی کارمند بوده و برخی دارای مسؤولیت در شهرداری تهران هستند و با تحقیق از همه افراد با توجه به تحقیقات و نوع اقدامات آنها، اتخاذ تصمیم خواهد شد.

دادستان تهران با بیان اینکه به این پرونده با سرعت و دقت رسیدگی خواهد شد و وجوه تخفیف داده شده به کسانی که استحقاق نداشته‌اند، باید مسترد گردد، افزود: بعضا واگذاری‌های دیگری نیز از سوی شهرداری تهران انجام شده که از آن جمله پرونده یکی از اعضای شورای شهر است که ملکی با موقعیت تجاری و اداری در قالب انجمن خیریه واگذار شده است.

دادستان تهران به بیان برخی از مستندات این پرونده پرداخت و تصریح کرد: یکی از کارمندان شهرداری که از وی تحقیق شده، در تحقیقات اعلام کرده به دلیل مستاجربودن از شهرداری ملکی با 17 سال قدمت، بدون آسانسور و در طبقه سوم در منطقه فلکه دوم تهرانپارس با 30 درصد تخفیف دریافت کرده است. فرد دیگری که در شهرداری سمت دارد، ادعا کرده که یک واحد مسکونی در منطقه 22 داشته که پس از رایزنی با شهرداری، ملکی با متراژ 443 متر با تخفیف در اختیار او قرار گرفته است؛ یا فرد دیگری که از کارمندان شهرداری است، اعلام کرده در سال 1390 یک واحد آپارتمان با 10 درصد تخفیف به او واگذار شده است.

دکتر جعفری دولت آبادی ادامه داد: به فرد دیگری از طریق تعاونی 200 میلیون تومان وجه نقد پرداخت شده است. همچنین به یکی از کارمندان شهرداری که مستاجر بوده است.

دادستان تهران افزود: همچنین ورزشکاری که نام او در لیست واگذاری املاک قرار دارد، عنوان کرده که به موجب مصوبه شورای شهر 200 میلیون تومان به وی تخفیف داده شده است.

دکتر جعفری دولت آبادی اظهار کرد: خانمی عنوان کرده که بعد از فوت همسرش، به شهردار مراجعه کرد و خانه‌ای تحویل دادند و در حال حاضر ماهی 900 هزار تومان مستمری دریافت می‌کند و به دستور شهردار سابق تهران واحد مسکونی واگذار شده است.

وی تاکید کرد: در این پرونده با عاملان و همچنین با کسانی که به ناحق املاکی گرفته‌اند و یا از تخفیف‌های غیرمتعارف برخوردار شده باشند، برخورد می‌شود و پول‌ها پس گرفته خواهد شد و این که از روز اول عنوان می‌شد که نباید آبروی افراد ریخته می‌شد، به این دلیل است که در این پرونده موارد مختلفی وجود دارد که در واگذاری املاک فرایند یکسانی ندارد.

دادستان تهران با بیان اینکه دستگاه قضایی نباید از هیاهو بترسد، گفت: قوه قضائیه باید به مر قانون عمل کند و از همه افراد موردنظر تحقیق کرده و در پرونده املاک واگذاری شده کارشناسی مجدد خواهد شد و با متخلفان برخورد خواهد شد تا مردم مطمئن شوند که قوه قضائیه از متخلف و حرام‌خوار دفاع نمی‌کند.

دکتر جعفری دولت آبادی از آمادگی قوه قضائیه برای برخورد با معضل فروش پایان‌نامه‌ها خبر داد و با اعلام اینکه در برخورد با متخلفان با خلاء قانونی مواجه نیستیم، از وزارت علوم و دانشگاه‌ها خواست که برای مقابله با این موضوع که برای قدرت علمی کشور نامناسب است، گزارش‌های خود را به دادستانی تهران ارسال کنند.

وی درج اخبار علیه جمهوری اسلامی ایران در برخی مجلات معتبر علمی را مناسب ندانست و خطاب به مسوولان وزارت علوم و دانشگاه‌ها اظهار داشت: دادستانی تهران آمادگی مقابله با متخلفان را دارد؛ کسانی که با مخدوش نمودن حیثیت علمی کشور بدون اینکه حتی یک سطر پایان نامه بنویسند، مدرک می گیرند؛ اما موفقیت در مبارزه با چنین جرایمی و پاک کردن این لکه ننگ از ساحت علمی کشور، منوط به همکاری دستگاه‌های اجرایی و پلیس است.

دادستان تهران به موضوع مواد مخدر و روان‌گردان نیز پرداخت. وی با خاطرنشان نمودن اینکه امروزه مواد مخدر و روان‌گردان به عنوان یکی از مهمترین آسیب‌های اجتماعی کشور است، به آمار یک شعبه از دادسرای انقلاب تهران اشاره نمود و با ذکر این که صرفا در 7 پرونده شعبه هشتم این دادسرا، 500 کیلوگرم تریاک، 210 کیلوگرم حشیش، 12 کیلوگرم شیشه و 4 کیلوگرم هرویین کشف شده است، ضرب این ارقام را به عنوان نمونه‌ای از پرونده‌های یک شعبه، در کل شعب دادسرای تهران و در سطح کشور، موید حجم عظیم مواد مخدر و روان‌گردان دانست و افزود: توجه مسوولان به آسیب مواد مخدر، تعداد معتادان، معتادان متجاهر، نقش دستگاه‌های اجرایی در مقابله با این معضل و پیشگیری از آن، ضروری است و به ویژه باید به استان‌های شرقی کشور که در مسیر ترانزیت مواد مخدر هستند، توجه خاص شود.

دکتر جعفری دولت آبادی با بیان اینکه نباید به دلیل مسئله اعدام محکومان مواد مخدر، اصل مبارزه با مواد افیونی فراموش شود از خزائی معاون خود خواست که گزارش‌ها را به صورت ماهانه ارائه کند تا به مسؤولان منعکس شود.

دکتر جعفری دولت آبادی بر ضرورت عملکرد دستگاه‌ها در حوزه مواد مخدر و روان‌گردان تاکید نمود وی با اشاره به اهمیت استفاده از ظرفیت تمام دستگاه‌ها در پیشگیری از این آسیب و مقابله با آن، در اهمیت موضوع افزود: امروزه ریشه بسیاری از طلاق‌ها و سرقت‌ها، اعتیاد است و لذا رفع این معضل مستلزم همکاری تمامی دستگاه‌های مرتبط است.

دادستان تهران در رابطه با آخرین وضعیت پرونده محمود صادقی، از ارسال گزارشی مبسوطی در این زمینه به ریاست محترم مجلس شورای اسلامی خبر داد و گفت: این گزارش متضمن 15 اتهام برای نماینده مجلس شامل 8 شاکی خصوصی و 7 فقره اعلام جرم عمومی است.

وی خاطرنشان کرد: دادستانی در رابطه با قسمتی از اظهارات نامبرده در تهران و در شیراز نیز اعلام جرم کرده است.

دکتر جعفری دولت آبادی از جمله به اظهارات و اقدامات محمود صادقی نماینده مجلس شورای اسلامی پیرامون حساب‌های قوه قضاییه و پس از احضار توسط دادسرای تهران، پیرامون عملکرد دادستانی و بازپرس اشاره نمود و با رد برخی ادعاها مبنی بر اینکه دادسرا 8 شاکی خصوصی برای او تراشیده است، اظهار داشت: نامبرده دارای 8 شاکی خصوصی بوده و 7 فقره جرم عمومی علیه نامبرده اعلام شده است و این نماینده مجلس به جای تمکین از قانون، به کرات حرف‌های نامناسبی زده است؛ به گونه‌ای که حتی فراکسیون امید که نامبرده عضو آن می‌باشد، از وی انتقاد نموده است.

وی از جمله به اظهار محمود صادقی مبنی بر اینکه «در سال 60 قانون اساسی با شهید بهشتی به گور رفت (تسنیم- 15 آذر 1395)» اشاره نمود و با طرح این سوال از صادقی که «شما هم اکنون براساس همین قانون اساسی به مجلس آمده اید، افزود: این حرف که «فساد الان از زمان شاه بیشتر است» قابل قبول نیست.

دادستان تهران با انتقاد از صادقی که بر موج مظلوم‌نمایی سوار شده و ادعا می‌کند که «ما سوال کردیم، اما شبانه دستگیر شدیم»، اظهار داشت: مصونیت نمایندگان مجلس با ارتکاب جرم ملازمه ندارد.

وی ضمن رد مصونیت مطلق برای نمایندگان، افزود: با عدم تمکین صادقی از دستور قضایی، بازپرس موظف به اقدام به جلب بود؛ همانگونه که در خصوص دیگر متهمان عمل می‌شود.

دکتر جعفری دولت آبادی خاطرنشان کرد؛ چرا نماینده مجلس شورای باید حرف‌هایی بزند و سپس عذرخواهی کند؟

وی این عذرخواهی را مانع از تعقیب صادقی ندانست و با اشاره به ارتباط و مناسبات خوب قوه قضاییه و دادستانی تهران با مجلس شورای اسلامی طی سال‌های اخیر، اظهار داشت: اهانت به بازپرس و قضات و اظهاراتی که جنبه محرمانه دارد، دور از شان نمایندگی است.

دادستان تهران در ادامه گفت: ارسال گزارش پرونده‌های اتهامی محمود صادقی به همراه مستندات آن برای رییس محترم مجلس با این هدف بود که جناب آقای دکتر لاریجانی و نمایندگان محترم مجلس به مظلومیت قوه قضاییه پی ببرند و بدانند که اقدامات مجرمانه او تا چه حد بوده و چگونه با درج اشعاری در توئیتر خود نسبت به قضات کشور توهین نموده است.

وی با تاکید بر اینکه قوه قضائیه بر استحکام روابط قوا پایبند است، اظهار کرد: به هم ریختن انسجام قوا به نفع کشور نیست؛ اما چرا برخی بر حرف‌های بی مبنا اصرار می‌ورزند و بعد هم عذرخواهی می‌کنند، محل تعجب است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: