به‌روز شده در: ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۰
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
شرط حیات، زندگی و سلامت از ابتدایی‌ترین حقوق شهروندان است. این در حالی است که امروز بدون شک آلودگی هوا شرایط زندگی و سلامت مردم را به خطر انداخته است؛ اگر به حقوق شهروندی قائل هستیم، اولین وظیفه ما آن است که این کار را انجام دهیم
"خیبرآنلاین" - انگار همه عادت کرده‌ایم آسمان شهرمان را بدون ابر و پرنده و غبارآلود ببینیم؛ در حالی که متخصصان بار‌ها درباره عوارض آلودگی هوا و تاثیر آن روی سلامت قلب و عروق، سیستم تنفسی، پوست و... هشدار داده‌اند، اما مسئولان دولتی هیچ کدام از این مسائل را نمی‌بینند.

به گزارش فرهنگ نیوز، مسئولی که به جای حل مشکل آلودگی با توجه به سمتی که در دولت دارد به کوه‌های آلپ می‌رود و در جواب اینکه برای معظل آلودگی باید چه کرد؟ می‌گوید: «هوا از سال ۹۲ تا کنون بهتر شده است! ما کار‌های زیادی انجام داده‌ایم.»

اینکه با معظلی مثل آلودگی سیاسی برخورد شود، جز ضرر برای مردم نخواهد داشت؛ بدهی زیاد دولت به شهرداری، که در این چند سال اتفاق افتاده است باعث شده تا شهرداری نتواند امکانات جدید برای حمل و نقل شهری در نظر بگیرد.

تا سال۶۲ قریب به ۴۵ درصد از اعتبار شهرداری‌ها در بودجه عمومی دولت تامین می‌شد، اما از آن سال به بعد کمک‌ها از این طریق قطع و قرار شد دولت‌ها لایحه خودکفایی شهرداری‌ها را به مجلس ارایه کنند که انجام نشد؛ در حال حاضر نیز با ارسال برنامه ششم توسط دولت به مجلس ۴۰ تا ۴۵ درصد از درآمدهای پایدار شهرداری‌ها که از طریق مالیات ارزش بر افزوده کاسته خواهد شد.

در حال حاضر، بدهی دولت به شهرداری تهران به حدود 9 هزار میلیارد تومان رسیده است؛ اگر دولت از این میزان حدود یک میلیارد تومان، را به شهرداری پرداخت می‌کرد؛ آلودگی هوای پایتخت ۱۷ درصد کاهش می‌یافت، و حدود ۲ میلیون سفر به سفرهای روزانه‌ای که از طریق ناوگان حمل و نقل عمومی انجام می‌شود، اضافه می‌شد.

اما به جای همه این حرف‌ها می‌شنویم؛ «آلودگی هوا طبیعی است، مردم بروند کشورهای دیگر را بینید»؛ این حرف‌ها توجیهات مسئولانی است که باید برای این معظل همیشگی فکری کنند اما به حای حل این مشکلات، توجیه را انتخاب می‌کنند و ضمن انتقاد از کسانی که به آلودگی هوا معترض هستند معتقدند، تاکنون اقدامات بسیار خوبی در زمینه کاهش آلودگی هوا در کشور صورت گرفته است؛ چرا این افراد این اقدامات را نمی‌بینند و فقط ۲ روز آلودگی هوا را که آن هم بخش زیادی از آن در این فصل امری طبیعی است، می‌بینند!

اینجاست که باید گفت؛ خانم مسئول؛ آقای مسئول؛ اگر برای شما دو روز است برای مردمی در یک استان این قضیه شش ماه سال طول می‌کشد و سلامت مردم را به خطر می‌اندازید.

در همین زمینه شهردار تهران به بحث حقوق شهروندی اشاره می‌کند و می‌گوید: اگر می‌خواهید به مردم شهر خدمت کنید و برای مردم شهر ارزش و کرامتی قائل هستید و اگر به حقوق شهروندی اعتقاد دارید برای توسعه مترو و رفع آلودگی هوا فکری بکنید. باید توجه داشته باشیم که شرط حیات، زندگی و سلامت از ابتدایی‌ترین حقوق شهروندان است. این در حالی است که امروز بدون شک آلودگی هوا شرایط زندگی و سلامت مردم را به خطر انداخته است؛ اگر به حقوق شهروندی قائل هستیم، اولین وظیفه ما آن است که این کار را انجام دهیم. طبیعی است مهمترین عنصر و اقدامی که می‌تواند جریان آلودگی هوا را در شهر حل کند، توسعه حمل و نقل عمومی است؛ اگر به این بی‌توجهی شود یعنی احترامی برای حقوق شهروندی قائل نیستیم؛ تنها با سخن گفتن و حلوا حلوا گفتن دهان کسی شیرین نمی‌شود، باید اقدامی صورت گیرد تا مردم بتوانند در این شهر به راحتی و در سلامت زندگی کنند.

شاید اگر دولت، بدهی‌های میلیاردی را به شهرداری پرداخت می‌کرد و شهرداری می‌توانست این پول را در ناوگان عمومی خرج کند، درصد کمی از این آلودگی هوا کم می‌شد و مردم راحت‌تر نفس بکشند.
برچسب ها: ریه ، آلودگی ، هوا ، غبار ، دود ، خیبر ، آنلاین
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
عمرابن عبدالعزیز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۷
0
0
آقای صورتی بامبول آلودگی هوا دراورده که ماشینهای قدیمی برن معاینه فنی موفق نشن معاینه بگیرن خودرو های نو بخرند وخودروهای قدیمی را ساقط کنند و دلیل دیگر دروغ آلودگی هوا مربوط به توافق جهانی آب وهوایی پاریس است که میخواهند به بهانه آلودگی وگرمای زمین انرژیهای تجدید پذیر گران بفروشند انرژی تجدید پذیر نه سرمایه گذاری چندان بیشتری نسبت به سیکل ترکیبی دارد نه مصرف سوخت دارد چرا باید قیمت برق آن گران باشد اگر در ایران قرار باشد انرژی تجدید پذیر بفروشند واویلا میشود چون برق معمولی کیلوات ساعتی 200تومان پلکانی است وای به تجدید پذیر قیمت هر کیلو وات ساعت برق در امریکا یک سنت است میشود چهل تومان اما حقوق ساعتی ده دلار است در ایران ساعتی دو دلار است برق ارزانتر از ایران است من این حرفهای آب نیست ورکود است وهوا آلوده است وتحریم دلار را گران کرد قبول ندارم مردم هم مثل من لطفا برای کسانی که وجود ندارند هزینه تبلیغات نکنید اگر قرار باشد دولت فشار خودش را بر قیمت آب به بهانه کم آبی زیاد کند میشود دیوان عدالت اداری شکایت کرد وبا نمونه گیری از بارندگی کوهستان ومصرف تهران حتی شده یکی مثل من یه کنتور دیگه بزار جلوی کنتور قبلی میشه جلوی سوء استفاده رو گرفت اگر قرار باشه معاینه فنی رو ندن تا مردم ماشین اسقاط کنن میشه نمونه هوای تهران رو گرفت ومیزان مضررات ومیزان آلایندگی حاصل از خودرو را از تفریق آلایندگی ناشی از تنفس انسان استحصال کرد کرد ودر حالت خودروی نو هم محاسبه وقیاس کرد تا دریابیم اینها تعیین کننده نیست چون تاثیر یک در میلیارد دارد وبه سود خودرو ساز داخلی وخارجی است آنوقتدولت ونظریه دروغ پرداز محکوم میشود قبلا میگفتند عامل آلودگی تهران بلند مرتبه سازی است حالا آقای زرد آمده توجیه کرده تهران در ارتفاع هزار متری از سطح دریاست وارتفاع ساختمان دویست متری هم تاثیری بر الگوی باد ندارد چون آقای زرد ذی نفع است وپول وقدرت دارد حرفش برو دارد من هعم پول وقدرت دارم فلسفه رشته میکنم در دادگاه توطئه خنثی میکنم سفسته برای مردمی نبافید که وجود ندارند و گفتم اگر برای دادگاه باشد من سفسته رشته میکنم
هادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۰ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۷
0
0
مگر ناوگان حمل ونقل را احمدی نژاد خصوصی سازی نکرد که الان با گرانی کرایه اتوبوس مردم با اتوبوس هم توان تردد ندارند شهرداری کی وکجا اتوبوس خریده ؟مترو مگر خودش درامد ندارد که بودجه دولتی میخواد من چه گناهی کردم باید تورم بدم برای (...) که فقط پول چاپ شده درخواست میکنن اگر اونها پول درخواست دارن من هم تورم صفر درخواست دارم اگر انها میجگن وشهید مشن من هم میجنگم برای حقم وشهید میشم شهرداری تهران مگر عوارض پسماند ونوسازی نمیگیره؟درصدی رو خرج میکنه درصدی هم اضافه میاد و معلوم نیس جیب کدام (...) میروه میلیاردها تومان طلب شهرداری از دولت از (...)
مدیر پایگاه قسمت های نقطه چین داخل پرانتز به جهت داشتن بار منفی ویرایش شد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: