به‌روز شده در: ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۰
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
کد خبر: ۵۰۸۶۹
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۲
عضو کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه گفت:
ماده 35 برنامه ششم توسعه کار خوبی است که توسط صاحبنظران و عزیزان جوانی که در امر شفاف‌سازی فعال هستند، تهیه شده و امیدواریم این حرکت را خودشان دنبال کرده و به ما کمک کنند
"خیبرآنلاین" - حسینعلی حاجی دلیگانی، عضو کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه مجلس شورای اسلامی، درخصوص حواشی تصویب ماده 35 قانون برنامه ششم توسعه اظهار داشت:‌ در بین 144 ماده‌ای که در برنامه ششم توسعه آمده اگر یک ماده بهترین آنها باشد همین ماده 35 قانون است که دولت را مکلف کرد ظرف یک سال سامانه‌ای را راه‌اندازی کند تا تمام پرداخت‌ها با هر عنوانی به کارکنان دولت،‌ مقامات و مدیران در آن درج شود و این سامانه الکترونیکی را در دسترس دستگاه‌های نظارتی و همچنین عموم مردم بگذارد.

به گزارش نسیم آنلاین، نماینده مردم شاهین شهر در مجلس با اشاره به اینکه‌ قبل از طرح ماده 35 در صحن علنی موضوع آن در کمیسیون تلفیق مطرح و مصوب شده بوده خاطرنشان کرد: در شرایطی که در ماده 11 گزارش اولیه کمیسیون تلفیق موضوع سامانه ثبت حقوق و مزایا مطرح شده بود اما در گزارش کمیسیون تلفیق متاسفانه واژه عموم مردم حذف شده بود.

وی افزود: در نهایت با پیگیری‌های بنده، نامه‌ای که به رئیس نوشتم و ارسال رونوشت آن را به کمیسیون اصل 90 برای رسیدگی دادم، رئیس کمیسیون تلفیق پشت تریبون مجلس قبول کرد درخواست بنده درست است و اعلام کرد که اصلاحیه این ماده را خواهم زد که در نهایت هم آن را زد.

حاجی دلیگانی با تاکید بر اینکه ماده 35 به عمد از گزارش کمیسیون تلفیق حذف شده و امانتداری نکرده بودند اظهار داشت: وقتی از یکی از اعضای هیات رئیسه مجلس در مورد حذف این بخش سوال کردم گفت که موضوع خیلی مهم و به دردبخوری نبود و برای مردم، کارکنان و مدیران دولت مشکل درست می‌کند که برای همین ما آن را برداشتیم، من هم گفتم شما اشتباه کردید و در امانت خیانت کردید.

وی اظهار داشت:‌ به آن عضو هیات رئیسه مجلس گفتم مصوبه کمیسیون در دست شما امانت بود و نباید در آن دست می‌بردید که او هم گفت اصلاح می‌کنیم و بالاخره با پیگیری‌های که انجام دادیم اصلاحیه زدند و در روزی که ماده 35 در مجلس مطرح شد کلمه "عموم مردم" همراه با بقیه ماده در صحن قرائت شد و مخالفان هم صحبت کردند.

عضو کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه با اشاره به اینکه قاعده این است که هر وقت موضوعی در صحن علنی مجلس مطرح می‌شود مخالفان و موافقان آن صحبت می‌کنند اظهار داشت: در مورد ماده 35 هم آن کسی که مخالفت کرد کاملا تاکید داشت اینکه عموم مردم بتوانند به این اطلاعات دسترسی داشته باشند بد است و آنها استدلال می‌کردند که مثلا وقتی مردم بدانند فلان کارمند حقوق می‌گیرد خوب نیست؛ موافق ماده هم درخصوص ضرورت این کار صحبت کرد.

وی ادامه داد: نماینده دولت زمانی که برای صحبت درخصوص ماده 35 رفت با آن مخالفت کرد و با بیان اینکه ما معتقدیم این موضوع برای کشور ضرر دارد مدعی شد در هیچ جای دنیا هم چنین چیزی اتفاق نمی‌افتد؛ در این زمان اتفاقا من آمار کشورهای دیگر را داشتم که نشان می‌داد حتی افغانستان هم این شفاف‌سازی را انجام داده‌اند و این دسترسی برای مردم وجود دارد که می‌توانند میزان دریافتی فلان مقام، مدیر یا کارمند را ببینید.

حاجی دلیگانی خاطرنشان کرد:‌ در 64 کشور جهان مردم می‌‌توانند در جریان حقوق مدیران و کارکنان دولت قرار بگیرند و همچنین در 33 کشور هم اطلاعات اموال آنها روی یک سامانه قرار گرفته و مردم در جریان اموال آن مدیر یا مقامات هستند.

وی با بیان اینکه من در جلسه بررسی ماده 35 برگه‌ها را بر سر دست گرفتم و نشان دادم آنگونه که نماینده دولت می‌گوید نیست اظهار داشت: در آنجا اعتراض کردم که چرا حرف اشتباه می‌زنند که تعدادی از نمایندگان آمدن برگه‌ها را گرفتند و اتفاقا به من پس هم ندادند.

عضو کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه اظهار داشت:‌ با وجود اینکه نماینده دولت با ماده 35 مخالفت کرده بود ولی نمایندگان مجلس با علم به اینکه در این اطلاعات در دسترس مردم قرار می‌گیرد، موافقت کردند و رای خوبی هم داد.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون مواد برنامه ششم توسعه در حال تصویب است اظهار داشت: هنگامی که آخرین ماده تصویب شود، کل مواد برنامه ششم توسعه با امضای رئیس مجلس برای شورای نگهبان فرستاده می‌شود و شورای محترم نگهبان نسبت به آن جاهایی که مغایر قانون اساسی یا شرع مقدس تشخیص دهد، اعلام مغایرت خواهد کرد و آن ماده به مجلس برمی‌گردد؛ وقتی شورای نگهبان نسبت به هرچیزی اعلام مغایرت کند مجددا مجلس و کمیسیون تلفیق می‌توانند در مورد آن ورود کنند و آن ایرادی که شورای نگهبان گرفته است را اصلاح کند.

حاجی دلیگانی تاکید کرد: ماده 35 برنامه ششم توسعه کار خوبی است که توسط صاحبنظران و عزیزان جوانی که در امر شفاف‌سازی فعال هستند، تهیه شده و امیدواریم این حرکت را خودشان دنبال کرده و به ما کمک کنند.

وی در پایان درخصوص زمان اجرایی شدن سامانه ثبت حقوق و مزایا اظهار داشت: زمانی که این برنامه مصوب شود و دیگر شورای نگهبان ایرادی به آن نداشته باشد و 15 روز بعد از اینکه منتشر شود، تبدیل به قانون می‌شود و دولت بایستی آن را اجرایی کند البته درخصوص ماده 35 هم دولت مکلف شد تا ظرف یک سال نسبت به ایجاد این سامانه الکترونیکی به صورت برخط اقدام کنند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: