به‌روز شده در: ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۰
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
مبنای اصلی این سند کنترل روند گرم شدن زمین از طریق کاهش تولید گاز دی اکسید کربن است که حاصل از مصرف منابع فسیلی مانند نفت، گاز و زغال‌سنگ توسط کشورهای امضاکننده آن می باشد. در حالی که هنوز دانشمندان در مورد اینکه آیا گاز دی اکسید کربن در گرم شدن زمین نقش دارد یا خیر، به اجماع نرسیده اند
"خیبرآنلاین" - در حالی کشور ایران قرار است به صورت داوطلبانه  مفاد الزام آور توافقنامه پاریس برای کاهش انتشار دی‌اکسید کربن را اجرایی کند که سابقه تاریخی غرب و آمریکا نشان داده است که پذیرش معاهدات بین المللی همراه با اعمال فشار سیاسی و اقتصادی به کشور ایران بوده است.

به گزارش نسیم آنلاین، یکی از موضوعاتی که در یکی 2 سال اخیر با به سرانجام رسیدن مذاکرات هسته‌ای مشهود بوده، پیوست اقتصاد کشور به جامعه جهانی، به‌منظور تغییر رفتار و سیاستهای کشور ایران است.

جدیدترین اقدام دولت در پذیرش معاهدات بین المللی اجرای توافقنامه پاریس بوده است. آذرماه 95 مجلس لایحه ای را تصویب کرد که به موجب آن از کشورهای جهان خواسته شده برای کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای و محدود ماندن افزایش گرمایش زمین زیر 2 درجه سانتیگراد تلاش کنند. در متن این توافقنامه که تعهد به آن از لحاظ قانونی الزامی است، برنامه مشارکت ایران برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای شامل دو بخش 4 درصد غیرمشروط و 8 درصد مشروط به رفع تحریم‌ها است.

اما تجربه تعامل ایران با کشورهای متخاصم غربی و آمریکا نشان داده است که پذیرش تعهدات بین المللی از سوی ایران آن هم به صورت داوطلبانه با محدودیتهای جدی برای کشور همراه بوده است.

این موضوع زمانی نگران‌کننده‌تر خواهد بود که چند ماه پیش، استفان مول، مسئول اجرای برجام در آمریکا، در جلسه استماع کمیته‌ی بانک‌داری سنا صراحتا به این مسأله اشاره کرد و گفت: «ایران برای اینکه به طور کامل از فرصت‌های اقتصادی ایجاد شده بهره‌مند شود، باید مسائل داخلی‌اش را که در تصمیم‌گیری‌های اقتصادی در سطح بین‌المللی اثرگذار است، حل کند. این مسائل شامل عدم وجود شفافیت در بخش‌های مالی و تجاری نیز می‌گردد. به عبارتی کشور با اجرای این توافقنامه ملزم به ارائه اطلاعات فعالیت نیروگاهها، پتروشیمی‌ها، پالایشگاه‌ها و تمامی فعالیتهایی است که مرتبط با سوخت فسیلی است.

همچنین دنیس راس که از سوی اوباما به‌عنوان هماهنگ‌کننده‌ی امور مناسبات آمریکا و ایران منصوب شده ‌است نیز در مورد تعهدات کشور ایران نکات قابل تاملی را مطرح کرده است. وی در این‌باره اذعان کرده: «ایرانیان احتمالا می‌خواهند با ایجاد اصلاحات، گشایش اقتصادی ایجاد کنند اگر ما بخواهیم شاهد تغییرات مطلوب‌تر در داخل ایران و سیاست‌های کمتر تهاجمی در منطقه باشیم، می‌بایست همان منطقی را که برای کشاندن این کشور به پای میز مذاکرات استفاده کردیم، اعمال کنیم: کاری کنیم که ایران برای رفتارهایش بهای سنگینی پرداخت کند.

کارشناسان عقیده دارند که پذیرش کاهش تولید دی‌اکسید کربن به صورت تعیین شده در توافق پاریس، کشور ایران را در انزوای اقتصادی، صنعتی و کشاورزی قرار خواهد داد. کشور ایران دارای ذخایر عظیم نفت و گاز است و به عنوان قدرت اقتصادی و انرژی در آینده نزدیک معرفی خواهد شد. طرح نمودن توافق پاریس در واقع دستاویزی برای محدودکردن تولید و مصرف سوخت فسیلی به عنوان پیشران اقتصادی کشور است.

نکته جالب این است که مبنای اصلی این سند کنترل روند گرم شدن زمین از طریق کاهش تولید گاز دی اکسید کربن است که حاصل از مصرف منابع فسیلی مانند نفت، گاز و زغال‌سنگ توسط کشورهای امضاکننده آن می باشد. در حالی که هنوز دانشمندان در مورد اینکه آیا گاز دی اکسید کربن در گرم شدن زمین نقش دارد یا خیر، به اجماع نرسیده اند.

بنابراین، با توجه به سابقه تاریخی جهان سلطه در اعمال فشار به فعالیتهای اقتصادی و صنعتی کشور در معاهدات بین المللی پذیرفته شده از سوی ایران، ضرورت دارد که تعهدات کشور در این توافقنامه مورد بازبینی و دقت بیشتری قرار گیرد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: