به‌روز شده در: ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۰
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
"خیبرآنلاین" -  یکی از برکاتی که پس از انقلاب اسلامی 1357 عاید خود مردم شد، استقلال فکر و عقیده از عوامل محدودکننده داخلی و خارجی بود. کماکانی که استقلال عقیده بر کشوری حاکم شد، مقدمات دموکراسی فراهم شده و پایه های استبداد و خودرأیی برچیده می شود.

دموکراسی ارکان مختلفی دارد که یکی از آنها برگزاری انتخابات سالم است؛ اما انتخابات به خودی خود برگزار نمی شود، لذا این امر ابتدا توسعه ی سیاسی و سپس مشارکت مردمی را می طلبد. یکی از نتایج توسعه ی سیاسی ترغیب به قانونمداری است. از آنجایی که توسعه ی سیاسی با مشارکت مردمی ارتباط مستقیم دارد، پس این قانونمداری شامل توده های مردمی نیز می شود.

قانون می گوید تبلیغات زودهنگام ممنوع است، این تبلیغات فضای حقیقی و مجازی را در بر می گیرد و از اینجاست که نظارت استصوابی شورای نگهبان آغاز می شود. دقت شود که قانون عدم تبلیغات زودهنگام منافاتی با انتقاد از مسئولین فعلی ندارد و مردم در انتقاد از مسئولین آزادند زیرا این انتقاد در جهت شفاف سازی و پاسخ‌گیری از عملکرد مسئول است. هیچ فرقی هم نمی کند مسئول مورد نظر رییس فلان دولت باشد یا فلان مسئول سوغات آباد. اما اگر اینگونه انتقادها به شوی سیاسی و تشکیل کمپین های انتخاباتی منجر شود نه تنها قانون شکنی اتفاق افتاده است، بلکه نان و آبی هم برای مردم جور نشده است. نه از آن جهت که مردم دلال انتخاباتی باشند، نه! مردم ولی نعمت خدمتگزاران خود هستند و این خدمتگزار که در نهایت مهره ای از سیستم عظیم دولت به حساب می آید، وظیفه تامین اسباب معیشت مردم را برعهده دارد و این کارشکنی ها سبب اختلال در این مجموعه به مدت چندین و چند روز و شاید ماه ها شود.

امید است اگر شورای محترم نگهبان فکری به نقض آشکار قانون نمی کند، به فکر حال مردم باشد البته شایان ذکر است که قانون نیز پساپیش مرجوع به همین مردم می باشد.* محمد برم مشکینی
دانشجوی علوم سیاسی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: