به‌روز شده در: ۲۶ تير ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۰
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
کد خبر: ۵۱۲۵۲
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۱
محمد ادریسی
"خیبرآنلاین" - آنان كه در قبرستان تاريك به ظاهر خفته‌اند، اگر بيدار شوند و زبان باز كنند، شايد اين جمله را فرياد زنند: در زندگي‌تان پرچم سفيد تسليم را جز براي اهل سلام بالا نبريد تا آسيب نبينيد. پس سلام بر اهل سلام.
 
پیکار به اختیارنظری و پیکار به فرمان عملی در آشکار و پنهانی با آنها که ظلم را رواج می دهند و دفاع از مظلومان و گرفتن حقوق محرومان مانند افشای نجومی ها و یا افشای هویت و مکان تروریست ها و یا کمک به همسایه ها از هر مذهب و دینی که باشند و... توسط مردم با احساس وظیفه عمومى واقعا آتش به جان خیلی ها انداخت و البته بسیار آتش ها نیز خاموش می کند.
 
يارى مردم که نباشد، هیچ حکومتی برپا نیست؛ چه اسلامی باشد و چه غیراسلامی. حکومت بی وفاداری و اقبال مردم همچون خاکستری بر سر راه بادها است که نه تنها از خودی ها خورده است، بلکه از بیرون هم زده می شوند.
 
فراموش نکردن و تبیین نقش مردم در حکومت ها ضروری است و هر ذهن بیداری می پذیرد که اجراى عدالت و دفاع از محرمان و کم درآمدها و رسیدگی به بیچاره ها و مبارزه با دزدها و مستلب ها و مختلس ها، همچون ساير مسائل که معیشت و معاد به آنها گره خورده است، البته در صورت مبسوط الیدبودن و قدرت انجام بر عهده ی علما و رهبران دينى است.
 
اما وظيفه حفظ و نگهداری حكومت ها به عهده مردم است پس تنها وظیفه حاکمان بر مردم و مسئولان آنها نیست که حکومتداری کنند و مردم در حکومتداری نقش کلیدی دارند.
 
در نهج البلاغه از امير منطق و بیان حضرت علی(ع) هست که فرمود: «و ما أخذَ اللّه‏ُ على العُلماءِ ألاّ يُقارُّوا على كِظَّةِ ظالمٍ، و لا سَغَب مظلومٍ، لألقَيْتُ حَبْلَها على غارِبِها». یعنی: اگر خدا از علما و رهبران دينى پيمان محکم مبارزه با تجاوزها و سرخوشی ظالمان و گرفتن حقوق از کف رفته محرمان را نمى‏ گرفت، افسار اين حكومت را که در دست گرفته ام، از دستم خارج می کردم  و بر گردنش گذاشته و آن را رها مى‏ كردم.
 
وفادارى و حضور و همكارى مردم ریشه ی هر حكومت طاغوتی و پادشاهی را می خشکاند. به حکم عقل، بعد از برپاشدن حكومت نسبتا مطلوب، همه اعم از مرد و زن و پیر و جوان، برای اجراى حدود الهی و پشتیبانی از حکم اسلامی و اجرای آن که مربوط به انسان با خدایش و احکام مرتبط با انسان با خودش و احکام در ارتباط با انسان با دیگران است، باید پیشقدم شوند.
 
فقط در صورتی استمرار دستاوردها امکانپذیر است که این آمادگى همه جانبه باشد تا اين رویداد اجتماعى بزرگ در حوادث مختلف رکود و ایستایی نداشته باشد و به بن بست نرسد.
 
خلاصه اینکه، بزرگان یک کشور هم پا می خواهد و مردم باید با آنان نه یک قدم عقب تر و نه یک قدم جلوتر همراه و همپا شوند و همواره به آرمان ها دست وفادار بدهند؛ یعنی اینکه از اوامر و نواهی و نظرات و پيشنهادات و حتی انتقادات آنان بدون ادبار پيروى و استقبال كنند.
 
توجه به این نکات ضروری و اين مهم بر 3 اساس استوار است:
 
اول: مقاصد و اهدافی كه مصلحت سنج ها می گویند، وظيفه های مهمی را برای مطالبه گری مردم و حتی نخبگان مشخص می کند
 
دوم: زنده کردن مبانی و زنده نگه داشتن اصول و فروع و ارزشهای به یادگار مانده از انبيا و امامان و علما و رهبران دينى گذشته و امروز انکارناپذیر است.
 
سوم: فرمانبردارى و ایستادگی و وفادارى مردم با رهبرى برای کم کردن مشکلات و  تمدن سازی.
 
در صورتى كه اين 3 شرط محقق نشود، نه تنها هیچ وظیفه ای بر عهده بزرگان دين نیست، بلكه حتی تکاپو برای آن کم ارزش می شود، به این دلیل که این بی اعتنایی ها موجب از بین رفتن استدراجی ارزشهای الهی نیز می شود.* حجت الاسلام محمد ادریسی
محقق و نویسنده

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
ربیع
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۳/۳۱
0
1
در هفته ای که گذشت دو حرکت به اسم نیروهای انقلابی و ارزشی انجام شد . یکی با جار و جنجال و داد و هوار و دیگری با تفکر و استدلال . یکی با حضور عوامل مشکوک و یا جاهل و دیگری با حضور علمای دین و افسران جوان جنگ نرم . یکی بنر بر روی دوش گذاشته و خود را به مصلی رساند تا با عکسش قمپز درکند و دیگری قلم به دست گرفت و با مبانی علمی و اسلامی به جنگ انحراف آمد

تفاوت این دو در چه بود ؛ بنر اولی هنوز در آمدنیوز روح الله زم ، وحیدآنلاین وحید حقیقت طلب و دیگر لمپنهای رسانه ای دست به دست می چرخد و به ریش نیروهای انقلابی می خندند . اما حرکت دوم ، شیخ پرمدعای اعتدال را مجبور به تصحیح کرد . کاری که شاید بتوان آن را به بالا آوردن پرچم سفید و پذیرش اشتباه تعبیر کرد

حرکت امروز روحانی و تصحیح اشتباه گذشته ، نشان داد که اگر حرکت " آتش به اختیاری " هم بخواهد انجام بگیرد باید با آتش نیروهای عالم و نخبه و براساس سه اصل "عزت ، حکمت و مصلحت" انقلاب و نیروهای انقلابی باشد . مطمئن باشید که این نوع "آتش به اختیار" جواب می دهد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: