به‌روز شده در: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۰
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
شرکت‌های فرانسوی در گذشته به تعهدات خود خوب عمل نکرده اند
"خیبرآنلاین" - مدیرعامل اسبق شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفته است که با توجه به سوابق حضور شرکت نفتی توتال در صنعت نفت ایران در گذشته، نسبت به عملکرد آن نگرانی‌هایی وجود دارد و افزوده که از فرانسوی‌ها در هیچ جایی عملکرد خوبی در کشور نداشته‌ایم.

به گزارش نسیم آنلاین، نخستین قرارداد جدید نفتی در دوران پسابرجام بین شرکت ملی نفت و کنسرسیوم بین المللی به رهبری شرکت نفتی توتال فرانسه برای توسعه فاز 11 پارس جنوبی به ارزش 4.8 میلیارد دلار در تهران امضا شد.

تولید گاز 40 ماه پس از امضای قرارداد آغاز خواهد شد که با به ثمررسیدن آن، روزانه 56 میلیون متر مکعب، یعنی (معادل 2 میلیارد فوت مکعب) به ظرفیت برداشت ایران از میدان گازی پارس جنوبی مشترک با قطر افزوده می‌شود.

3 سال پس از تولید در فاز ۱۱ پارس جنوبی، میدان مذکور دچار افت فشار خواهد شد که در آن زمان، سکوهای تقویت فشار هم در این میدان راه اندازی می شود. گفته شده که تا پایان برنامه ششم توسعه، میزان تولید نفت و میعانات گازی کشور باید به 6 میلیون بشکه در روز افزایش یابد.

جلیل سالاری، مدیرعامل اسبق شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی، در این باره ارزیابی کرد: فعالیت‌هایی که با شرکت‌های فرانسوی در صنعت نفت ایران صورت گرفته، در شرایط اضطرار و بحران، آنها دست ایران را در حنا گذاشته و ما را در ادامه قرارداد کنار گذاشته‌اند.

وی از اینکه صنعت نفت ایران تا این حد و اندازه به شرکتهای فرانسوی بها داده انتقاد کرد و افزود: بهادادن زیاد به شرکت‌های فرانسوی سبب شده تا در این سالها، تکنولوژی آنها تا این حد رشد کند، هرچند که در بخش‌هایی به تعهدات خود در قبال ایران خوب عمل نکرده اند.

این کارشناس صنعت نفت تاکید کرد: دانش و تکنولوژی شرکت‌های فرانسوی در صنایع پایین دستی نفت در قیاس با سایر شرکت های اروپایی چندان هم بالا نیست.

به گفته او، در مواقع بحرانی، شرکت‌های فرانسوی، منافع خود را در قرارداد با ایرانی‌ها گرفته اند و در دادن جرایم به ایرانی‌ها در قبال این قراردادها همواره مقاومت کرده اند.

مدیرعامل اسبق شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی گفت: در عوض، شرکت‌های ژاپنی و کره ای در مواقعی که مجبور بوده اند تا از مسیر خویش در قرارداد با ایران کنار بروند، امتیازهای خوبی به طرف ایرانی داده و جرایم را هم پرداخت کرده اند.

وی، با اشاره به  امضای قرارداد محرمانگی در قرارداد با توتال فرانسه و همچنین مدل ترک تشریفات در این قرارداد، بعید دانست که همه شرایط مهم در این قرارداد لحاظ شده باشد.

سالاری اذعان داشت: فاز ۱۱ میدان گازی میدان پارس جنوبی یک فاز بسیار مهم در حوزه میادین مشترک بوده که با این قرارداد ایران برای  ۲۵ سال این میدان را به فرانسوی‌ها سپرده و با توجه به سهم بیش از ۵۰ درصدی  این شرکت در این میدان، فرانسه تصمیم گیر مهمی است که این امر نگران کننده است.

به گفته وی، با توجه به سوابق توتال در گذشته صنعت نفت ایران، اکنون جای نگرانی وجود دارد و تصریح کرد: شرکت‌های فرانسوی در گذشته به تعهدات خود خوب عمل نکرده اند.

مدیرعامل اسبق شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی با اشاره به نگاه زنگنه به استفاده از شرکت‌های خارجی در توسعه صنعت نفت ایران هم گفت: نگاه زنگنه در توسعه صنعت نفت بیشتر به بیرون و استفاده از توان شرکت‌های خارجی است و نگاهی به استفاده از توان شرکت‌های داخلی ندارد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: