به‌روز شده در: ۲۸ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۷
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
هیات نظارت بر اجرای برجام نیز در ماه‌های اخیر عملکرد مشخص و شفافی نداشته است و گزارش روشنی از اقدامات و بررسیهای این هیات به افکار عمومی ارائه نشده است
"خیبرآنلاین" -

بسم الله الرحمن الرحیم

اعضای محترم هیات نظارت بر اجرای صحیح برجام

جناب آقایان حسن روحانی
علی لاریجانی
علی اکبر ولایتی
علی شمخانی
محمدجواد ظریف
حسین دهقان
علی اکبر صالحی
سید عباس عراقچی
سعید جلیلی

ضمن عرض سلام و آرزوی توفیق برای یکایک شما بزرگواران، نیک مستحضر هستید توافق نامه هسته‌ای موسوم به برجام در دیماه ۹۴ مشروط به ۱۸ شرط از سوی شورایعالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی و همچنین نامه ۹ بندی مقام معظم رهبری برای اجرای دقیق به دولت محترم ابلاغ گردید.

طبق بند ۲ نامه رهبر معظم انقلاب، شورایی تشکیل شد تا به طور دائم عملکرد «ایران» و «۵ + ۱» را رصد و طبق قانون نسبت به انجام اقدامات موثر تصمیم‌گیری کند. بعد از گذشت حدود 1.5 سال از ابلاغ این مصوبات و نامه موافقت مشروط مقام معظم رهبری شاهد نقاط ضعف بارز و آشکاری در روند اجرایی شدن توافق هسته‌ای هستیم که بی‌توجهی و مسامحه نسبت به مقابله با آنها، موجب ایجاد آثار مخربی شده است.

با گذشت بیش از چندین ماه از اجرایی شدن برجام و همچنین انجام یکسویه همه تعهدات از جانب کشورمان بار‌ها و بار‌ها شاهد بدعهدی و اقدامات خصمانه طرف غربی بوده ایم. هرچند بدعهدی و خباثت از دشمن جای تعجب ندارد، بلکه نکته تلخ ماجرا آنجاست که با هر عهدشکنی، رسانه‌های زنجیره‌ای حامی دولت و گاه خود مسئولان دولتی و نیمه دولتی دست به توجیهاتی محیرالعقول زده و تلاش می‌کنند که از این توافق متزلزل دفاع کرده و دشمن را تبرئه نمایند.

متاسفانه اظهارات توجیه گرانه برخی آقایان و البته اصرار برخی دیگر در ارائه مدل‌های برجام گونه برای رفع سایر چالش‌های کشور و گره زدن راه حل همه مسائل به بیرون از مرزها، این گمان را برای طرف غربی تقویت کرد که طرف ایرانی هیچگاه درصدد مقابله با بدعهدی‌ها برنخواهد آمد و هزینه کارشکنی در مسیر اجرای توافق هسته‌ای برای آمریکایی‌ها چیزی نزدیک به صفر است.

با هر تحریم جدیدی یک توجیه مشخص وجود دارد تحت این عنوان که "این تحریم‌ ها تحریم‌ های جدیدی نیست و تکرار تحریم‌ های قبل است" احتمالا منظور آقایان این است که نترسید، اتفاق جدیدی نیفتاده است. بعد هم اضافه می‌کنند که این تحریم‌ ها واکنش جدی کشورمان را به همراه خواهد داشت و مردم قرار است سال‌ها در چرخه بازی کودکانه تکرار تحریم‌ های قبل که "قرار است" واکنش جدی ایران را به دنبال داشته باشد، سرگردان بمانند.

تصویب تحریم‌ های موسوم به «سیدا» اولین اقدام طرف آمریکایی در راه نقض برجام نبوده است و آخرین آن هم نخواهد بود. به نظر می‌رسد اعضای هیات محترم که عمدتا از حامیان و بانیان انعقاد برجام بوده اند، بیم آن را دارند که به دستاورد بزرگشان خدشه‌ای وارد شود و در این مسیر ابدا ملاحظه منافع ملی را نمی‌کنند.

البته جای بسی خوشحالی است که بعد از مدت‌ها برخی برادران به صحبت‌های دلسوزانه منتقدین رسیده اند و از ایستادگی ملت ایران و بی تاثیری #تحریم‌ ها سخن می‌گویند.

کمتر انسان متدین و باوجدانی در کشور باقی مانده است که معترف به این نباشد که اساسا آمریکایی‌ها چیزی از روح و جسم برجام باقی نگذاشته اند و تعهدات بین المللی خود را به سخره گرفته اند و رفع همه تحریم‌ ها و احقاق حقوق کشورمان شعار خوش رنگ و لعابی بود که تنها کارکرد انتخاباتی داشت.

هرچند جای بسی تاسف است که عده‌ای از همان ابتدا خوش باورانه امضای وزیر امور خارجه آمریکا را تضمین انجام تعهدات می‌پنداشتند و منتقدین را به باد توهین و تهمت گرفته ادعای این را داشتند که موفق شده اند میان هیات حاکمه در آمریکا اختلاف بیفکنند. حال آنکه امروز بسته‌های تحریمی با اکثریت آرا در سنا و کنگره به تصویب می‌رسد و نه تنها احدی هم متعرض این نقض عهد فاحش نمی‌گردد، بلکه با وقاحت و بی شرمی کشورمان متهم به نقض برجام و کارشکنی می‌گردد.

با توجه به جمیع موارد بالا و مطالبی که عرض شد، باید اضافه کنیم هیات نظارت بر اجرای برجام نیز در ماه‌های اخیر عملکرد مشخص و شفافی نداشته است و گزارش روشنی از اقدامات و بررسیهای این هیات به افکار عمومی ارائه نشده است. اینکه چرا ایران در مقابل کارشکنی‌های طرف مقابل در برجام اقدام متقابلی انجام نمی‌دهد، مسئله عجیبی است. به نظر می‌رسد که تفکری در هیات نظارت بر اجرای برجام وجود دارد که حتی اگر آمریکا صراحتا به نقض برجام اعتراف کرد، ایران بایستی به تعهدات خود پایبند باشد. پرسش جدی آن است که در انتها از اجرای یکسویه برجام چه سودی نصیب ایران خواهد شد؟

در انتها بسیج دانشجویی به صورت رسمی از تک تک اعضای این هیات دعوت به عمل می‌اورد که در جمع دانشجویان بسیجی حاضر شده و گزارش دقیقی از عملکرد این هیات و نحوه برخورد با بدعهدی‌ها و خباثت‌های طرف مقابل ارائه کنند. باشد که این بار تصمیمی جدی در برابر اقدامات رذیلانه طرف مقابل اتخاذ شده و صرفا به گلایه توییتری و فشار ایمیلی و مواضع صرفا فرمایشی اکتفا نشود.

شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: