به‌روز شده در: ۲۸ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۷
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
موضع ظریف و وزارتخارجه ایران در این زمینه چیست؟ آیا وزیر خارجه کشورمان این مسئله را مثبت ارزیابی کرده و از آن دفاع می‌کند و یا اینکه نسبت به آن انتقاد دارد؟ چرا وزارت خارجه در این خصوص تاکنون سکوت اختیار کرده است؟
"خیبرآنلاین" - در ماجرای «سلفی حقارت» که پس از مراسم تحلیف در مجلس شورای اسلامی اتفاق افتاد، اغلب به نمایندگان مجلسی که اینچنین برای گرفتن عکس یادگاری با «فدریکا موگرینی»‌، مسئول سیاست‌خارجی اتحادیه اروپا گوشی‌های همراه خود را  آماده کردند و ژست‌های تحقیرآمیز گرفتند، انتقاد می‌شود. اما یک سوی ماجرا نیز به وزارت‌خارجه و معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه ایران باز می‌گردد که با وجود اینکه محوطه میان نمایندگان و دیگر مهمانان تحلیف جدا شده بود، اقدام به هدایت موگرینی برای گرفتن عکس سلفی با نمایندگان کرد و حتی خود او بود که به عنوان عکاس، تصویر حقارت در مجلس شورای اسلامی را ثبت کرد.

قشقاوی همچنین روزگاری سفیر ایران در قزاقستان و سوئد بوده‌ است.

با این اوصاف چند سئوال مهم درباره دیپلماسی و منزلت مجلس و نمایندگان ملت ایران در بهارستان به‌وجود می‌آید که به نظر می‌رسد محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان بایستی به آن پاسخ دهد.

۱- حسن قشقاوی به عنوان معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه ایران در انتهای مراسم تحلیف چه وظیفه‌ای را بر دوش دارد که سبب ایجاد چنین تصویر تحقیرآمیزی در مجلس می‌شود؟

۲- آیا در دیگر پارلمان‌های دنیا نیز رسم است که یک دیپلمات به عنوان عکاس عمل کرده و مهمان خارجی را به مانند جشنواره‌های فیلم به سمت تماشاگران ببرد تا با آنان عکس سلفی بگیرند؟ آیا این موضوع در شان و منزلت دیپلمات و پارلمان ایران است؟

۳- قشقاوی به عنوان یک دیپلمات کارکشته که سابقه وی ذکر شد، چه آموزش‌هایی درباره آداب دیپلماتیک و پروتکل‌های مربوطه دیده‌ و آیا در این آموزش‌ها چنین حرکاتی مقبول است؟

۴- نحوه صحیح دیپلماسی پارلمانی چیست؟ موگرینی به عنوان مسئول سیاست‌خارجی اتحادیه اروپا چگونه و تحت چه پروتکل‌هایی می‌تواند با نمایندگان مجلس ایران ملاقات کند؟

۵- آیا در دیپلماسی چیزی به عنوان «دیپلماسی سلفی» داریم که اینگونه معاون پارلمانی وزارت خارجه ایران اقدام به هدایت یک مهمان خارجی برای گرفتن سلفی با نمایندگان ملت ایران در مجلس شورای اسلامی می کند؟

۶- وظیفه اصلی قشقاوی پس از برگزاری مراسم تحلیف به واقع چه بوده است و آیا گرفتن سلفی در برنامه‌های وزارت خارجه ایران بوده و سفیر سابق ایران در سوئد به وظیفه خود عمل کرده است؟

۷- اینگونه دیدارهای غیرمعمول چه تاثیری در سطح روابط مجلس ایران و پارلمان اتحادیه اروپا و به طور کل بر وجهه دیپلماتیک کشورمان خواهد گذاشت؟

۸- موضع ظریف و وزارتخارجه ایران در این زمینه چیست؟ آیا وزیر خارجه کشورمان این مسئله را مثبت ارزیابی کرده و از آن دفاع می‌کند و یا اینکه نسبت به آن انتقاد دارد؟ چرا وزارت خارجه در این خصوص تاکنون سکوت اختیار کرده است؟

۹- وزارت خارجه چه برخوردی با این نوع اقدامات تحقیرآمیز می‌کند؟
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
فلاح
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۶
0
0
سلام
ماهی از سر بگندد نی زدم
رفتار غیرحرفه ای نمایندگان مجلس وحرکت نامردانه آن دو فوتبالیست،تاثیر از سیاست ورفتار حاکم بر جامعه است که اینگونه ظهور کرده،سیاست لبخند وذلت دولت یازدهم ونیز بدتر از آن دوازهم حاصلی غیر از این در مردم بدون اراده وقوی الایمان نباید انتظار داشت.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: