به‌روز شده در: ۱۸ آذر ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۳
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
مهمترین هدف ایران از مذاکرات هسته‌ای لغو تمامی تحریم‌ها در روز اجرای توافق بود که این هدف هیچگاه محقق نشد و ساختار تمامی تحریم‌ها- اعم از هسته‌‌ای و غیرهسته‌ای در برجام پابرجا ماند و بانک‌های خارجی حاضر به برقراری ارتباط با ایران نیستند
"خیبرآنلاین" - حسن روحانی برای دفاع از وزرای پیشنهادی خود در صحن علنی مجلس حاضر شد و به سخنرانی پرداخت. صحبت‌های روحانی درباره سیاست‌ خارجی و تعریف و تمجید‌های وی از برجام با وجود تصویب مادر تحریم‌ها در آمریکا از جمله مواردی بود که نشان می‌داد هرچند تجربه 4 سال گذشته ظرفیت فکری ملت را بالا برده است اما گویا سودی به حال رییس دولت نداشته است!
 
به گزارش رجانیوز، روحانی در این جلسه پیرامون توافق هسته‌ای می‌گوید: ایران برجام را نه تهدید علیه کشورها و نه تسلیم در برابر قدرت‌ها، بلکه توافقی برد - برد و متوازن می داند که مسیر همکاری و اعتمادسازی را با جهان، گشوده است!
 
او در ادامه نیز با بیان اینکه برجام تنها گزینه ایران نبود خاطرنشان می‌کند: برجام الگوی تفوق صلح و دیپلماسی بر جنگ و یکجانبه گرایی است و اگرچه این، ترجیح جمهوری اسلامی ایران است ولی تنها گزینه کشور نبوده و نخواهد بود.
 
همانطور که مشخص است، روحانی یک تعریفی از توافق هسته‌ای ارائه کرده و آن را در مسیر همکاری  و اعتمادسازی با جهان، تفوق صلح و دیپلماسی بر جنگ می‌خواند اما رجوع به برجام نشان می‌دهد که صبحت‌های او فاقد نگاه کارشناسی و دقیق است چرا که خود برجام بهترین منبع برای معرفی خود است.
 
در همین ارتباط بند از بخش مقدمه و مفاد عمومی برجام هدف از اجرای این سند را اینگونه توضیح می‌دهد:
 
ii.The full implementation of this JCPOA will ensure the exclusively peaceful  nature of Iran’s nuclear programme.
 
ب- اﺟﺮای ﮐﺎﻣﻞ اﯾﻦ ﺑﺮﺟﺎم ﻣﻮﺟﺐ ﺣﺼﻮل اﻃﻤﯿﻨﺎن از ﻣﺎﻫﯿﺖ ﺻﺮﻓﺎ ﺻﻠﺢ آﻣﯿﺰ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﻫﺴﺘﻪ اي اﯾﺮان ﺧﻮاﻫﺪ ﺷﺪ.
 
این بند به این معنی است که سند برجام به امضا رسیده تا با اجرای تعهدات توسط ایران نهایتا این اطمینان برای دنیا ایجاد شود که برنامه هسته‌ای ایران صرفاً صلح آمیز بوده است! یعنی ایران حتی از حقوق عادی خود در NPT محروم شده است. چرا که مطابق با ماده 4 NPT کشورها می‌توانند فعالیت‌های هسته‌ای صلح آمیز شامل تحقيق (Research)، توليد (Production) و استفاده (Use) از انرژی هسته‌ای صلح آميز داشته باشند، اما در توافق هسته‌ای به واسطه ضعف تیم مذاکره کننده کشورمان، پذیرفته شد که اجرای برجام به عنوان معیاری برای صرفاً صلح آمیز بودن و یا نبودن برنامه‌ هسته‌ای ایران تلقی گردد.
 
بنابراین برخلاف صحبت‌های حسن روحانی برجام را باید یک مکانیزم کنترل و نظارت بر ایران دانست که متاسفانه توسط تیم مذاکره کننده وزارت خارجه پذیرفته شده است. بر مبنای همین مکانیزم نظارت است که خط قرمز یک سال گریز هسته‌ای از جانب آمریکا به عنوان معیار اعطای اجازه (ALLOW) به ایران برای هر یک از فعالیت‌هایش تعیین می‌شود.
 
ثمره برجام هم به درستی نشان از غلط بودن سخنان روحانی می‌دهد چنان‌که پس از توافق هسته‌ای شاهد اعمال نظارت‌های شدید بر برنامه هسته‌ای ایران و تعلیق کردن این برنامه هستیم؛ به عبارت روشن‌تر آمریکا و غرب به هدف خود رسیده‌اند و در اظهاراتشان با خوشحالی تمام مدعی هستند که هر 4 مسیر رسیدن ایران به بمب را به طور کامل بسته‌اند.
 
اما در طرف مقابل آیا ایران به اهداف خود رسیده است؟ مهمترین هدف ایران از مذاکرات هسته‌ای لغو تمامی تحریم‌ها در روز اجرای توافق بود که این هدف هیچگاه محقق نشد و ساختار تمامی تحریم‌ها- اعم از هسته‌‌ای و غیرهسته‌ای در برجام پابرجا ماند و بانک‌های خارجی حاضر به برقراری ارتباط با ایران نیستند. با وجود گذشت 2 سال از توافق هسته‌ای ایران همچنان از واردکردن پول فروش نفت به کشور از طریق بانک ناتوان است و این همان مسئله‌ای است که منجر شد تا ولی‌الله سیف رئیس بانک مرکزی ثمره اقتصادی برجام  را تقریباً هیچ بخواند.
 
حال با این شرایط آیا می‌توانیم برجام را یک توافق برد-برد و در مسیر تعامل با دنیا بدانیم؟! آیا باید برجام را تفوق دیپلماسی بر جنگ بدانیم و یا خلع سلاح بدون جنگ؟ 
برچسب ها: برجام ، خلع ، سلاح ، جنگ ، روحانی ، خیبر ، آنلاین
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: