به‌روز شده در: ۰۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۴
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
"خیبرآنلاین" - امام خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، در دیدار رئیس و نمایندگان مجلس خبرگان، با اشاره به جایگاه بی‌نظیر و استثنایی این مجلس در نظام اسلامی، وظیفه‌ای مهم را از مجلس خبرگان درخواست کردند و گفتند: این مجلس باید با تشکیل یک هیات اندیشه‌ورز که دارای نگاه کلان و راهبردی و عمیق باشد، به بررسی چگونگی حرکت انقلاب اسلامی در ۳۸ سال گذشته به سمت اهداف اصلی خود و پیشرفت‌ها، توقف‌ها و احیاناً پسرفت‌ها در این مسیر بپردازد و براساس جمع‌بندی خود از دستگاه‌های مختلف مطالبه‌گری کند.

به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی "خیبرآنلاین"، رهبر معظم انقلاب اسلامی همچنین با اشاره به سخنان سخیف، زشت، ابلهانه، آشفته و سراسر غیرواقعیِ رئیس‌جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل تأکید کردند: این سخنان ناشی از قدرت نبود، بلکه ناشی از عصبانیت، درماندگی و سبک‌مغزی است زیرا آمریکایی‌ها از اینکه نقشه‌های چندین‌ساله‌ی آنها در منطقه‌ی غرب آسیا، با حضور مؤثر جمهوری اسلامی ایران، نقش بر آب شده است، به‌شدت ناراحت و عصبانی هستند.

ولی امر مسلمین مجلس خبرگان را مجلسی استثنایی و بی‌نظیر از لحاظ ترکیب، کارکرد و وظایف خواندند و افزودند: این مجلس در کنار وظایف کنونی آن، باید یک نگاه و ارزیابی کلان و راهبردی به مسیر و حرکت انقلاب اسلامی داشته باشد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیان این وظیفه و سازوکار اجرای آن خاطرنشان کردند: قوای 3گانه مأمور اداره‌ی کشور هستند و باید کشور را انقلابی اداره کنند اما مجلس خبرگان باید با تشکیل یک هیئت اندیشه‌ورز، میزان پیشرفت‌ها یا پسرفت‌ها را در مسیر حرکت به سمت اهداف انقلاب، ارزیابی، و بر اساس آن از دستگاه‌های مسئول، مطالبه کند.

ایشان سپس با بیان چند نمونه، به تبیین وظیفه‌ی مطالبه‌گری پرداختند و گفتند: یکی از عناوین انقلاب ما «نه شرقی نه غربی» بود و امروز اگرچه قطب شرق وجود ندارد اما غرب یعنی آمریکا و دولت‌های اروپایی با قدرت و قوت وجود دارند.

امام خامنه‌ای افزودند: «نه غربی» یعنی در سیاست، مجذوب و ملحق و مطیع و تحت تأثیر غرب نباشیم، در مسیر خواست آنها نیفتیم و کشور و فرهنگ آن را از آمیختگی با فرهنگ منحط غرب پالایش کنیم، و مجلس خبرگان باید در این خصوص ارزیابی و مطالبه‌گری کند.

ایشان «اقتدار اقتصادی» را از ارکان اقتدار کشور خواندند و گفتند: از عناصر اصلی اقتدار اقتصادی، «قدرت پول ملی و قدرت خرید مردم» است، بنابراین اگر بر اثر بی‌مبالاتی و سیاست‌های غلط، ارزش پول ملی روزبه‌روز تنزل یافت و در این زمینه عقب‌گرد و پسرفتی داشتیم، خبرگان باید از دولت، مجلس و دستگاه‌های مسئول، مطالبه‌گری کند.

مسئله‌ی «عدالت، مبارزه با فقر و تقسیم صحیح ثروت» سومین مسئله‌ای بود که رهبر معظم انقلاب اسلامی از آن در زمره‌ی مسائل اصلی انقلاب و مسائلی که نیازمند ارزیابی و مطالبه‌گری خبرگان است، نام بردند و افزودند: عدالت و توزیع درست ثروت در کشور، مورد تأکید اسلام و متفاوت با حرف‌های نادرست مارکسیستی است و باید کشور را به‌نحوی اداره کرد که فاصله‌ی فقیر و غنی یا همان چیزی که امروز در دنیا به‌عنوان ضریب جینی مطرح است، کاهش یابد.

ولی امر مسلمین «حفظ و حراست از روحیه و انگیزه‌های انقلابی» را شرط تدوام انقلاب اسلامی خواندند و گفتند: بدون روحیه‌ی انقلابی، زحمات و فداکاری‌ها و خون‌هایی که مردم در راه احیای اسلام دادند، از بین خواهد رفت و اگر حکومتی هم بر سر کار باشد، آن حکومت، جمهوری اسلامی نخواهد بود؛ بنابراین خبرگان باید از میزان انگیزه‌ی انقلابی در جامعه و عوامل مقابله با آن، ارزیابی داشته باشد و بر اساس آن، مطالبه کند.

ایشان تأکیدات مکرر خود بر کمک و حمایت از نیروهای انقلابی و حزب‌اللّهی را نوعی مطالبه‌گری براساس نگاه به حرکت انقلابیِ کشور دانستند و افزودند: البته مسلم است که در این زمینه کشور پیشرفت داشته و به عقب نرفته است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی مسئله‌ی «تدیّن مردم» را مسئله‌ای مهم برشمردند و با اشاره به تکرار این حرف از سوی برخی افراد که «ما نمی‌خواهیم مردم را به زور به بهشت ببریم»، افزودند: این تعبیر، نادرست و مغالطه‌آمیز است زیرا هیچکس نمی‌خواهد مردم را به زور به بهشت ببرد اما باید از راه و به شکل درست، مسیر بهشت را به روی مردم باز و آنها را به حرکت در آن مسیر، تشویق کنیم.

ایشان افزودند: فلسفه‌ی ارسال پیامبران، هدایت مردم به بهشت و دورکردن آنان از جهنم بوده است، البته این حرف هم که در اسلام هیچ اجباری وجود ندارد، حرف درستی نیست و حدود شرعی در برخی موارد وجود دارد.

امام خامنه‌ای در جمع‌بندی این بخش از سخنانشان خاطرنشان کردند: هیئت اندیشه‌ورز مجلس خبرگان باید موارد فوق و امثال آن را ارزیابی و براساس پیشرفت یا عقبگرد درخصوص هر یک از آنها از دستگاه‌ها مطالبه کند و این عناوین مهم را به گفتمان و مطالبه‌ی عمومی مردم تبدیل کند، زیرا رسیدگی به این مسائل در شأن مجلس خبرگان است.

ولی امر مسلمین در ادامه به برخی مسائل و مشکلات از جمله مشکلات اقتصادی اشاره کردند و گفتند: آحاد مردم و همچنین مسئولان کشور بدانند، حل مشکلات اعم از اقتصادی و فرهنگی، تنها به دست خودِ مردم و اتکا به توان و ظرفیت‌های داخلی امکانپذیر است و نه با اتکا به بیگانه.

ایشان خاطرنشان کردند: این موضوع باید آنقدر در جامعه تکرار شود تا به‌صورت یک گفتمان رایج و قطعی درآید زیرا کشور، جوان‌های پرانگیزه و افراد توانا و صاحب فکر و ایده و خلاقیت در بخش‌های مختلف تولیدی و علمی و آموزشی دارد که باید از آنان استفاده شود.

رهبر معظم انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه بیگانه نمی‌تواند مشکلات کشور را حل کند، افزودند: من نمی‌گویم با دنیا قطع رابطه کنیم و از اول انقلاب تاکنون همواره بر ارتباطات گسترده با دنیا تأکید داشته‌ام اما می‌گویم «پای قدرتمند خود را با عصای بیگانه عوض نکنید!»

امام خامنه‌ای درخصوص موضوع اتکا به بیگانه، به مذاکرات هسته‌ای اشاره کردند و گفتند: اشکالی که نسبت به مذاکرات هسته‌ای داشته و داریم و مکرر نیز در جلسات با مسئولان مطرح کردیم این است که مذاکره اشکالی نداشت اما باید در این مذاکره مراقبت و دقت لازم انجام می‌گرفت تا اینگونه نباشد که هر غلطی که طرف مقابل انجام بدهد، نقض برجام محسوب نشود اما هر اقدام ایران، نقض برجام محسوب شود.

رهبر معظم انقلاب اسلامی گفتند: باید با دنیا کار کنیم و الزامات آن را هم می‌پذیریم اما نباید به بیگانه چشم دوخت.

ولی امر مسلمین با تأکید بر اینکه در مقابل جمهوری اسلامی، جبهه‌ای از دشمنان وجود دارد، خاطرنشان کردند: نظام اسلامی به لطف خداوند، تاکنون به جبهه‌ی دشمن ضربه وارد کرده و آنها را عقب رانده است و در آینده نیز به همین صورت خواهد بود اما باید بدانیم که در مقابلِ ما یک «نقطه» به‌عنوان دشمن قرار ندارد بلکه با یک «جبهه» مواجهیم.

ایشان یکی از دلایل اصلی عصبانیت بدخواهان ملت ایران را پیشرفت روزافزون نظام اسلامی در مسائل منطقه‌ای و جهانی دانستند و با اشاره به سخنان رئیس‌جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل، گفتند: علتِ نطق ابلهانه و بسیار زشت و سخیف و با ادبیات گانگستری و کابویی و سراسر دروغ محض و با آشفتگیِ رئیس‌جمهور آمریکا، عصبانیت و درماندگی و سبک‌مغزی آنها است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی تأکید کردند: سخنان رئیس‌جمهور آمریکا، برای ملت آمریکا افتخارآمیز نبود و باید نخبگان آمریکا، از این سخنان و داشتن چنین رئیس جمهوری احساس شرم کنند که این احساس شرم را نیز بیان کرده‌اند.

امام خامنه‌ای درخصوص عصبانیت مقامات آمریکایی، گفتند: آمریکایی‌ها از سال‌ها قبل برای منطقه‌ی غرب آسیا طراحی و نقشه داشتند و نام آن را هم «خاورمیانه‌ی جدید» یا «خاورمیانه‌ی بزرگ» گذاشته بودند و 3 محور اصلی این طراحی نیز عراق، سوریه و لبنان بودند اما در هر 3 کشور با شکست مواجه شدند.

ایشان تأکید کردند: براساس این طراحی قرار بود، عراق با آن سابقه‌ی کهن تاریخی و تمدنی و سوریه به‌عنوان کانون مقاومت و لبنان با جایگاه ویژه‌ی خود، تحت سلطه و نفوذ آمریکا و رژیم صهیونیستی باشند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی گفتند: اما اکنون واقعیات منطقه به‌گونه‌ای دیگر است زیرا آنها نتوانستند در لبنان کاری از پیش ببرند؛ در عراق، درست بر عکس خواسته‌ی آن‌ها محقق شده است و در سوریه به‌رغم جنایت‌های بی‌شمار آمریکا و متحدانش و قتل‌عام مردم این کشور و حمایت‌های گسترده از گروه‌های تروریستی تکفیری، در حال حاضر داعش به پایان راه خود رسیده و گروه‌های تکفیری همچون جبهةالنصره، منزوی شده‌اند.

ایشان افزودند: حضور و تأثیر جمهوری اسلامی ایران موجب محقق نشدن طراحی‌ها و خواست‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی در منطقه شده است و همین، دلیلِ عصبانیت آن‌هاست.

رهبر معظم انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: برخی در تحلیل‌های خود اشتباه نکنند زیرا مواضع آمریکا به‌دلیل قدرت و توانایی در مقابل ایران نیست بلکه کاملاً به‌دلیل ضعف و شکست و عصبانیت اوست.

ولی امر مسلین با اشاره به حضور موفقیت‌آمیز و عزتمندانه‌ی جمهوری اسلامی در مسائل منطقه و جهان، تأکید کردند: باید این عزت را با عقل و تدبیر و فکر درست، و همچنین با اشتباه نکردن در نحوه‌ی مراودات و تصمیم‌گیری‌ها و موضع‌گیری‌ها، حفظ کرد.

ایشان با تأکید بر اینکه این عزت به‌واسطه‌ی مجاهدت مردم و جوانان و ریخته شدن خون شهدا به‌دست آمده است، گفتند: شهید عزیز محسن حُججی یک نمونه بود و ما از این نمونه‌ها در میان جوانان بسیار داریم و خداوند متعال این نمونه را به دلایلی در مقابل دیدگان برجسته کرد تا همه تسلیم این حقیقت شریف شوند که انگیزه‌ی انقلابی در میان جوانان، به فضل الهی روزبه‌روز در حال افزایش است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی با اشاره به درخواست‌های بی‌شمار جوانان از طریق نامه و پیغام‌، برای اجازه‌ی حضور در جبهه‌ی دفاع از حرم و مبارزه با دشمن، خاطرنشان کردند: این، همان انگیزه‌های رو به افزایش انقلابی در میان جوانان است و چنین انگیزه‌هایی در شرایطی که عوامل بازدارنده و وسوسه‌گر همچون فضای مجازی وجود دارد، نشانگر معجزه و لطف الهی است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی همچنین ماه محرم را ماه امام حسین(علیه‌السلام) و ماه همه‌ی ارزش‌های متبلور در وجود مقدس آن حضرت همچون جهاد، شهادت، اخلاص، وفا، گذشت، اهتمام به حفظ دین خدا و ایستادگی در مقابل قدرت‌های معارض دین خواندند.

ایشان تأکید کردند: این حادثه در طول زمان زنده‌تر شده و گرامیداشت این حماسه‌ی عظیم، هر سال نسبت به قبل، پرشورتر و گسترده‌تر است که همین موضوع دربردارنده‌ی پیام و معنای خاصی است و به فضل الهی این جریان به رهبری امام حسین(علیه‌السلام)، در دنیا پیش خواهد رفت.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: