به‌روز شده در: ۲۱ آذر ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۷
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
قطعاً دولتی که خودپای این افراد را به مذاکرات باز کرده است، این افراد را جاسوس نمی داند
"خیبرآنلاین" - جواد کریمی قدوسی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، درخصوص حضور یک جاسوس در تیم هسته ای و تبعات آن برای سیستم امنیتی کشور اظهار داشت: کمیسیون امنیت ملی از مسئولان امنیتی کشور که در شناسایی و دستگیری دری اصفهانی دخالت داشتند، درخواست کرده است تا به مجلس آمده و در خصوص میزان و چگونگی جاسوسی دری اصفهانی توضیحاتی را ارائه بدهد.

به گزارش راه دانا، وی در ادامه با تاکید بر اینکه اکنون دیگر حکم دری اصفهانی قطعی و لازم الاجرا شده است گفت: دری اصفهانی یک سال پیش دستگیر شده بود که البته معاون قوه قضاییه حکم او را تایید کرد که فردی دو تابعیتی و مرتبط با 2 سرویس امنیتی مشهور دنیا بوده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه حکم اولیه 10 سال بوده و به خاطر ملاحظات سنی حبس وی به 5 سال تقلیل پیدا کرده تصریح کرد: مسئولان امنیتی به کمیسیون می آیند تا بالاخره مشخص شود این فرد چگونه و تا این سطح وارد تیم مذاکره کننده شده است؛ مسئولان هسته ای باید توضیح بدهند که چرا و با معرفی چه کسی از دری اصفهانی استفاده کرده اند.

کریمی قدوسی ضمن بیان اینکه سه نفر جاسوس دیگر در تیم هسته‌ای شناسایی شده بود که هر سه نفر آنها فرار کرده اند گفت: دری اصفهانی به اصطلاح کارشناس مسائل بانکی در تیم هسته ای بود که همزمان در وزارت خزانه داری آمریکا نیز عضویت داشته است. یعنی کارمند ofac بوده و از وزارت خزانه داری آمریکا حقوق می گرفته است.

وی در ادامه افزود: دری اصفهانی از انگلیس هم حقوق دریافت کرده است که برجام به گونه ای نوشته شود که تحریم ها برداشته نشوند و بعد از برجام تاثیرات تحریم ها باقی بماند؛ دری اصفهانی از تیم مذاکره هم حقوق دریافت می کرده است که مفاد مرتبط با حوزه بانکی را به گونه ای تنظیم کند که تحریم ها برداشته شوند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در ادامه گفت: مشخص است که دری اصفهانی بیشتر عهد و پیمانش را با انگلیسی ها نگه داشته است چرا که برجام تحریم ها را که برنداشت تحریم های جدیدی را به تحریم های قبلی اضافه کرد. تعجب ما از موضع گیری نوبخت است که بعد از آنکه دستگاه قضایی کشور دری اصفهانی را مجرم معرفی می کند، از او دفاع کرده و می گوید باید وزارت اطلاعات نتیجه را اعلام کند.

کریمی قدوسی همچنین افزود: وزیر اطلاعات در صحن مجلس یادداشتی را به آقای پزشکیان دادند که علناً اعلام کرده بودند دری اصفهانی جاسوس نیست اما با گذشت کمتر از یک سال اسنادی که به دست قوه قضاییه رسید جاسوس بودن وی را تایید می کرد.

وی همچنین بیان داشت: دستگاه قضایی ضابط های مختلفی برای بحث های مربوطه دارد و هرگونه که دادستان تشیص بدهد از دستگاه های ضابط که امکانات ضدجاسوسی دارند استفاده می کنند قطعاً دولتی که خودپای این افراد را به مذاکرات باز کرده است، این افراد را جاسوس نمی داند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس همچنین گفت: در همه جای دنیا حداقل 8 سازمان اطلاعاتی وجود دارد که تمرکز دست یک نفر نباشد در ایران هم همین طور بوده و قوه قضاییه از ضابط دیگری به جز وزارت اطلاعات در جریان کشف جاسوسی دری اصفهانی استفاده کرده است.

کریمی قدوسی بیان داشت: مصاحبه نوبخت پایه و اساسی ندارد و همانطور که در ابتدا مقامات وزارت امور خارجه و سخنگوی دولت دستگیری دری اصفهانی را به شدت تکذیب کردند، امروز هم جاسوس بودن وی را تکذیب می کنند.

وی در پایان با بیان اینکه نباید نوبخت روی حکم دستگاه قضایی کشور در مورد یک جاسوس ایراد وارد کند گفت: اینگونه سخنان نسنجیده برای دستگاه اجرایی کشور تبعات و مشکلات زیادی را به دنبال خواهد داشت.

خاطرنشان می شود، محمدباقر نوبخت پیرامون اظهارات وزارت امور خارجه درباره دری اصفهانی گفته بود: با عنایت به این که مباحث جاسوسی و شناسایی بر عهده وزارت اطلاعات است، این نهاد باید گزارش دهد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: