به‌روز شده در: ۲۱ آذر ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۷
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
کد خبر: ۵۱۵۰۰
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۱
جمهوری اسلامی ایران از ابتدا گفته است که یمن راه حل سیاسی دارد و همه طرف ها در منطقه باید با عقلانیت جلوی شتابزدگی برخی حاکمان جوان را بگیرند
"خیبرآنلاین" - دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل با اشاره بر اینکه تحولات منطقه یک مجموعه به هم پیوسته است، گفت: از زمانی که بحث بیداری اسلامی در منطقه شکل گرفت اتحاد نامیمون مثلث شیطانی آمریکا، اسرائیل و عربستان نیز صورت گرفت.

به گزارش صداوسیما، حسین امیرعبداللهیان در استودیو برنامه نگاه یک شبکه اول سیما افزود: در 6 سال گذشته از زمانی که بحث بیداری اسلامی در جهان عرب شروع شد اتفاق نامیمونی آغاز گشت که مثلث شیطانی آمریکا، اسرائیل و عربستان نقش فعالی را عهده دار بودند. هدف اساسی و اصلی این مثلث با ابزارهای بخصوصی دنبال شد ابزارهایی مثل عنصری به نام داعش، هر چند داعش به صورت ایدئولوژیک ارتباط مستقیمی با القاعده دارد اما در روند شکست های این گروه تروریستی، آمریکا و اسرائیل برخی کشورهای اروپایی هم شکست هایی را متحمل شده اند.

وی ادامه داد: اقدامات تروریستی و همکاری های این مثلث شیطانی بر هیچکس پوشیده نیست اما به برکت ایثارگری مدافعان حرم و مقاومت، اتفاق بزرگ و میمونی روی داد، با ایثارگری این شهدا یک خطر بزرگ از سَر منطقه و جهان اسلام دور شد. حذف داعش حداقل پروسه 10 تا 20 ساله ای را می طلبید اما شاهد بودیم در زمان بسیار کوتاهتر از 2 تا 3 این اتفاق روی داد.

امیرعبداللهیان گفت: قرار بود داعش در فاز اول حضورش منطقه را بی ثبات و به موازات آن درگیری های طایفه ای را تشدید کند و در فاز بعد تقسیم و حرکت جغرافیایی جمعیت بر مبنای نگاه فرقه ای در روی زمین انجام دهد. حامیان داعش پس از شکست های متوالی فاز دوم و جایگزین خودشان را آغاز کردند، آغازی به وسعت برگزاری رفراندوم در کردستان شمال عراق، رفراندوم فقط ظاهر قضیه بود و در باطن، مسعود بارزانی همانند جریان داعش مورد استفاده ابزاری قرار گرفت. قبل از برگزاری رفراندوم وزیر دفاع آمریکا با بارزانی دیدار و در ملاقاتشان حمایت از حاکمیت و تمامیت ارضی عراق را مطرح کرد، البته به بارزانی گفته بودند برگزاری رفراندوم به منزله قبول نتیجه نیست و باید بررسی شود، در ضمن صهیونیست ها هم بلافاصله خوشحال نشوند، بارزانی نیز از رسانه های غربی خواسته بود پس از برگزاری رفراندوم در دفاع از او زیاد شلوغ کاری نکنند تا همه چیز طبیعی به نظر برسد.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل افزود: شکست داعش مرحله اول خیانت مثلث شیطانی آمریکا، اسرائیل و عربستان در منطقه بود که طراحان این عملکرد بلافاصله شتابزده پس از شکست داعش، وارد فاز دوم یعنی تجزیه کردستان عراق شدند و وقتی دیدند فاز دوم نیز جواب نداد مسئله لبنان را آغاز کردند.

امیرعبداللهیان گفت: بیش از 2.5 سال لبنان فاقد رئیس جمهور بود و در نهایت گروه های سیاسی لبنان توافق کرده و این کشور را از بن بست سیاسی خارج کردند. عربستان همواره خواسته لبنان را عرصه بازی و دستاویزی برای رسیدن به اهدافش قرار دهد.

وی ادامه داد: سران عربستان باور دارند لبنان تفرج گاه آنان است و همه چیز این کشور باید در اختیار عربستان باشد در مورد یمن و بحرین نیز همین دیدگاه را دارند.

امیرعبداللهیان گفت: طبق آخرین اخبار به دست آمده دریافتیم سعد حریری در هتل یا همان زندان 5 ستاره تحت نظر است؛ این رفتار بسیار توهین آمیز است که نخست وزیر یک کشور مثل عروسک خیمه شب بازی در دست عربستانی ها باشد، به خاطر رفتار ناشایسته مقامات عربستان با سعد حریری هیچکس در لبنان نمی گوید که این استعفا به خاطر دخالت ایران و حزب الله در امور لبنان بوده است و نگاه اتهام آمیز همگان به عربستان است.

وی ادامه داد: عربستان فعلی با ساختار حکومتی که دارد بدون اجازه آمریکایی ها جرأت حمله به یمن را نداشته است.

دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل گفت: محور صهیونیستی ــ​​ آمریکایی در پی ادامه بحران در منطقه هستند.

وی در ادامه افزود: آنان می خواهند در ادامه داعش، طرح تجزیه عراق و ایجاد بحران در لبنان، منطقه آرام نباشد.

وی گفت: همه لبنان و حتی اعضای خانواده سعد حریری می خواهند برای جبران توهینی که با استعفای نخست وزیر لبنان در عربستان شده است، وی به لبنان بازگردد.

امیرعبداللهیان اضافه کرد: خانواده سعد حریری و مقامات لبنانی وضع وی را به عنوان کسی که در عربستان گروگان گرفته شده است، پیگیری می کنند.

وی با بیان اینکه استعفای نخست وزیر لبنان نباید به عنوان دعوای بین لبنان ــ سعودی و جمهوری اسلامی ایران تلقی شود گفت: با توجه به شکست داعش پیش از زمان مقرر اکنون رژیم صهیونیستی و آمریکایی ها می خواهند منطقه، ناآرام بماند و زمانی منطقه آرام شود که صهیونیست ها در بالاترین جایگاه قرار گرفته و بقیه کشورهای منطقه تجزیه و ویران شده باشند.

امیرعبداللهیان افزود: صهیونیست ها می خواهند کشورهای منطقه را درگیر یکدیگر نگه دارند اما سطح همکاری های اقتصادی خود را با این کشورها افزایش دهند تا زمانی که منطقه آنگونه که آنان می خواهند شود و دروازه هر تجارت و سیاستگذاری بزرگ از رژیم صهیونیستی بگذرد.

وی گفت: در داخل لبنان هیچ مسئله ای بین سعد حریری و دیگر گروه ها در این کشور نبود اما چون زمان پایان داعش بود، سعودی ها با دستور صهیونیست ها مسئله سعد حریری را ایجاد کردند.

امیرعبداللهیان افزود: محور آمریکایی ــ​ صهیونیستی انتظار داشت داعش یک دهه برنامه های آنان را پیش ببرد اما محور مقاومت با نقش برجسته رهبر معظم انقلاب اسلامی و شهدای مدافع حرم معادله آنان را برهم زد.

وی گفت: سعودی ها رفتار زمختی را از خود در منطقه به جا می گذارند و نمی خواهند با عراق دموکراتیک و دموکراسی در لبنان کنار بیایند.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه امروز استخوان های داعش در لبنان، سوریه و عراق خرد شده و این گروه کاربردی برای آمریکایی ها و صهیونیست ها ندارد افزود: سعودی ها در پی بی ثباتی در لبنان هستند.

وی گفت: رژیم صهیونیستی آرزوی درگیری کنترل شده بین عربستان و جمهوری اسلامی ایران را دارد بطوری که به این رژیم آسیبی نرسد.

امیرعبداللهیان افزود: در حالی که رئیس جمهور آمریکا نیز همه چیز را به چشم دلار می بیند و بر این اساس اشتباهات زیادی را انجام داده است بر اساس تحلیل عربی، عربستان با طراحی صهیونیست ها وارد مسیر تجزیه شده است.

وی گفت: حسنین هیکل اندیشمند مصری در دیداری که با وی داشتیم گفت آغاز تجزیه عربستان زمانی است که خاندان آل سعود در درون خود درگیر شوند.

امیرعبداللهیان افزود: محمد بن سلمان اقداماتی را انجام می دهد که دستور صهیونیست ها و آمریکایی هاست.

وی گفت: تجزیه عربستان به نفع منطقه نیست و اگر این کشور تجزیه شود آغازی برای تکمیل حلقه تجزیه ها در منطقه خواهد شد.

امیرعبداللهیان افزود: آمریکایی ها نیز می دانند که عربستان با این نظام بسته باقی نمی ماند اما زمان تجزیه عربستان زمانی است که آمریکایی ها بطور کامل آن را بدوشند و از منافعش استفاده کنند.

وی با بیان اینکه سعودی ها خود را برای جنگ 3 ماهه با یمن آماده کرده بودند گفت: جنگ یمن قدرت نمایی محمد بن سلمان به عنوان وزیر دفاع عربستان بود و وی مسیر پادشاهی در این کشور را طی می کند.

امیرعبداللهیان افزود: جهان عرب هم اکنون بدون رهبر تأثیرگذار است و بن سلمان در پی کسب این جایگاه در میان کشورهای عربی است.

وی گفت: بن سلمان تاکنون در این موضوع ناکام مانده است که نمونه آن پراکندگی در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس است.

امیرعبداللهیان افزود: بازیگران جوانی در اطراف ما نقش آفرینی می کنند که خروجی آنها جنگ طلبی در یمن و گسترش تروریست در منطقه است و رفتارهای عقلانی ندارند.

وی با اشاره به تعداد زیاد سلاحی که در دست مردم یمن است گفت: اینکه کسی به یمنی ها موشک بدهد امکان آن وجود ندارد زیرا اکنون عربستان اجازه ارسال کمک های بشردوستانه را نیز به این کشور نمی دهد اما اگر کسی در منطقه موشک بخواهد، آنقدر در دست یمنی ها هست که می تواند از آنها بخرد.

امیرعبداللهیان افزود: جمهوری اسلامی ایران از ابتدا گفته است که یمن راه حل سیاسی دارد و همه طرف ها در منطقه باید با عقلانیت جلوی شتابزدگی برخی حاکمان جوان را بگیرند.

وی گفت: محور مقاومت در بهترین شرایط خودش است و صهیونیست ها،​ آمریکایی ها و سعودی ها نمی توانند پیروزی های محور مقاومت و قدم هایی که این محور برای ثبات منطقه برداشته است، را تحمل کنند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: