به‌روز شده در: ۲۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۶
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
حال که آیت الله حائری شیرازی از دنیا رفته‌اند، شاید بتوان این نکته را آشکار کرد که نگاه مثبت ولی امر مسلمین به وی تا بدانجا بود که طی ایام اخیر، هدیه‌ی مخصوص و سفارشی خود را برایشان ارسال کردند
"خیبرآنلاین" - آیت الله محی الدین حائری شیرازی، استاد برجسته حوزه و دانشگاه و از علمای متخلق به اخلاق در سن 81 سالگی و پس از تحمل یک دوره کسالت، روز چهارشنبه 29 آذرماه 1396 به دیار باقی شتافت.

به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی "خیبرآنلاین"، زندگی این عالم انقلابی سرشار از خدمات و برکات بسیاری بود به گونه ای که در هر سنگری که حضور داشت، آثار درخشانی از خود به یادگار گذارد.

اما یکی از آخرین اتفاقات در طول حیات وی به انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری باز می گردد؛ جایی که عده ای بی تدبیر و البته مامور به اقدامی خاص(!)، بدون توجه به شایستگی ها، توانایی ها، تجربیات و سوابق درخشان آیت الله، او را ناگزیر به انصراف از حضور در انتخابات نمودند و البته ناخواسته و با نوع رفتار او، برگ زرین دیگری بر حیات ولایتمدارانه اش افزودند.

ماجرا از این قرار بود که آیت الله حائری شیرازی که سالها نمایندگی ولی فقیه و امامت جمعه شیراز را بر عهده داشت، عضو چندین دوره مجلس خبرگان رهبری بود که به ویژه در زمان انتخاب امام خامنه ای به عنوان ولی امر مسلمین، نقش به سزایی ایفا کرد.

وی برای پنجمین دوره انتخابات خبرگان به دلیل حضور کمرنگ در شیراز و تشکیل جلسات متعدد سخنرانی و رفت آمد گسترده در تهران و با دعوت شاگردان و علاقه مندان به خود، درصدد کاندیداتوری از تهران برآمد که اعلام اولیه ی این حضور، منجر به افزایش اقبال از آیت الله در پایتخت شد.

او اما همیشه تاکید داشت نباید در مقابل استخوان‌داران انقلاب اسلامی قرار گرفت و تنها شرطش برای حضور در عرصه انتخابات، قرارگرفتن در لیست مشترک جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و جامعه روحانیت مبارز تهران بود.

در آن طرف ولی شرایط متفاوت بود. هرچه جامعه مدرسین نسبت به حضور ایشان نظر مثبت و موکد داشتند، اما از جامعه روحانیت تهران پالس های منفی صادر می شد. اما این پالس ها را چه کسانی می دادند؟

در انتخابات خبرگان پنجم، موضوع لیست انگلیسی (افراد مورد حمایت بی بی سی انگلیس و...) بر سر زبان ها افتاده بود. همان لیستی که اکبر هاشمی رفسنجانی در صدر آن قرار داشت.
اما در جامعه روحانیت، تعدادی از افراد همسو با هاشمی تا آخرین لحظه تلاش کردند تا او در لیست مشترک جامعتین حضور داشته باشد که با ممانعت محکم جامعه مدرسین مواجه شدند. حتی برخی از افراد ظاهرا الصلاح جامعه روحانیت، چندین بار از تهران به قم رفتند تا در جلسات لابی‌گرایانه، نظر مساعد بزرگان جامعه مدرسین را جلب نمایند که هرچه زدند، به در بسته خورد.

اینجا بود که آقایان بی تدبیر و سیاست باز که راهنمای راست می زنند و به چپ متمایل می شوند، انتقام ناکامی خود را از آیت الله حائری شیرازی گرفتند و بدون توجه به همه ی سوابق وی، با قراردادن افرادی فاقد صلاحیت های انقلابیگری و دارای شائبه ی کاسبی سیاسی، جا را برای آیت الله تنگ نمودند.

این موضوع، به مذاق حامیان وی خوش نیامد و اصرار ورزیدند تا به صورت مستقل وارد عرصه ی انتخابات شود؛ زیرا اطمینان داشتند همان حضور مستقل نیز منجر به رای آوری و اقبال مردم به این استاد اخلاق خواهد شد اما او که خود یکی از استخوان‌داران انقلاب اسلامی بود، با صدور پیام کوتاهی، انصراف قطعی‌اش از انتخابات پنجم خبرگان را اینگونه اعلام کرد: "همانطور که قبلا وعده کرده بودم در کنار استخوان داران انقلاب و اسلام بایستم و در متابعت امام جماعت نظام و همراهی با او نه یک لحظه جلوتر و نه یک لحظه عقب تر مأموم بمانم، به همه توصیه می کنم نظام، یک نماز جماعت و نماز جماعت، فقط یک امام دارد. انصراف اینجانب برای حفظ دین و احتراز از تقابل با استخوان داران اسلامیت و انقلابیت نظام است."


او کنار کشید اما دکان‌داران دونبش عالم سیاست نفهمیدند که چه وزنه ی سنگینی را از دست دادند و با همان فرمان نادرست، کاری کردند که لیست انقلابی خبرگان از تهران به صورت ناقص رای آورد و مجلس خبرگان، به فرموده ی امام خامنه ای، از عدم حضور آنان دچار خسارت شد.

حال که آیت الله حائری شیرازی از دنیا رفته اند، شاید بتوان این نکته را نیز آشکار کرد که نگاه مثبت ولی امر مسلمین به وی تا بدانجا بود که طی ایام اخیر، هدیه ی مخصوص و سفارشی خود را برایشان ارسال کردند.

آیا، زمان بازخواست افرادی که انقلاب و کشور را در فواصل مختلف دچار محرومیت از حضور نخبگان دلسوز و انقلابی نمودند تا شاید قدری بیشتر بر سفره ی پربرکت انقلاب مشغول امرار معاش باشند، نرسیده است؟ آنانی که نقاب اصولگرایی دارند و با اصلاح طلبان همسفره اند. همان دکان داران دونبش عالم سیاست!
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: