به‌روز شده در: ۰۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۴
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
وقتی از مسئولین دولتی سوال می‌شود چطور نقدینگی چند برابر شده اما به تولید وصل نشده است؟ جوابی ندارند
"خیبرآنلاین" - سید امیر سیاح اظهار کرد: دولت توانست بی‌ثباتی‌های سال‌های 91 و 92 را مهار کند که این امر دستاورد بزرگی برای دولت روحانی به حساب می‌آید؛ فروش نفت در این دوره به شدت افزایش یافت که اگر افزایش فروش نفت  قابل قبول به حساب بیاوریم، امری قابل تقدیر است.

به گزارش تسنیم، وی افزود: مهمترین کاری که دولت انجام داد که مطمئن نیستم دستاورد باشد، آن است که در اوایل کار خود به فعالین اقتصادی صراحتاً علامت داد که من این رویکرد را دارم که سرمایه و تکنولوژی خارجی را به ایران می آورم و با دنیا دوست می‌شوم و از این طریق مشکلات حل شده و رشد اقتصادی حاصل می‌شود و اصطلاحاً بده بستانی با دنیا صورت می‌گیرد، اما این امر اتفاق نیفتاد.

این کارشناس مسائل اقتصادی ادامه داد: در نتیجه این امر فعالین اقتصادی دست نگه‌داشتند و هر فردی که می‌خواست تجهیز و نوسازی در فعالیت اقتصادی خود داشته باشد دست نگهداشت، زیرا دولت گفته بود که فتح‌الفتوح ایجاد می‌شود و مشکل آب خوردن مردم نیز حل خواهد شد.

وی تصریح کرد: هر کسی که می‌خواست خرید کند و حتی جهیزیه‌ای برای دختر خود بخرد، عقب کشید و در نتیجه آن تقاضا در بازار کم شد و رکود بر اقتصاد کشور سایه افکند که رکودی کم سابقه در ایران به حساب می‌آید.

سیاح گفت: براثر وعده‌ای که داده شده بود، مسکن به رکود رفت و کثیری از زیرمجموعه‌های آن نیز راکد شد و سرمایه‌گذاری کمتری در این بخش صورت گرفت؛ نرخ سرمایه‌گذاری واقعی منفی شد، کارخانه‌های زیادی تعدیل نیرو کردند و وضعیت بیکاری به شکل بدی درآمد.

این کارشناس مسائل اقتصادی افزود: در این شرایط تعداد کثیری از فارغ‌التحصیلان جدید نیز وارد بازار کار شدند و پدیده جدیدی به نام بی‌کاری فارغ‌التحصیلان را شاهد شدیم.

وی ادامه داد: یک دستاورد ناهنجاری که دولت در اقتصاد به عمد انجام داد ایجاد رکود بود که البته بخشی از آن به خاطر کنترل تورم صورت گرفت، اما این که چقدر ایجاد این رکود ارزش داشت، باید در این ارتباط تفکر بیشتری صورت گیرد.

سیاح گفت: تحول دیگری که در دولت یازدهم و دوازدهم صورت گرفت تصمیمی است که از سال 68 به بعد نگاه آن بر اقتصاد ایران سایه انداخته بود و آنچه در وضعیت فعلی اقتصاد مشاهده می‌شود نتیجه همین تیم اقتصادی است که در تصمیمات اقتصادی دولت‌ها در 28 سال اخیر دخیل بوده و حتی در دولت آقای احمدی‌نژاد نیز مشاهده شده است.

این کارشناس مسائل اقتصادی ادامه داد: این تیم که در 28 سال گذشته بر اقتصاد کشور نفوذ داشته اکنون خود به طور مستقیم، زمام امور را در دست دارد و دیگر نمی‌تواند بگوید که تصمیمات من به درستی توسط دولت اجرا نمی‌شود.

وی گفت: منظور من از این تیم که اقتصاد را تحت تاثیر قرار داده فرد خاصی نیست؛ این تیم نگاهی مکانیکی به اقتصاد دارد و به نیروی کار مانند ماشین نگاه می‌کند به همین دلیل است که برای آنها تکاندهنده نیست که کارگران یک کارخانه چندین ماه است که حقوق نگرفته‌اند، به خاطر همین نگاه است که صدای سپرده‌گذاران مالباخته را نیز نمی‌شنوند.

سیاح با بیان این که اقتصاد کشور دارای پیچیدگی‌های زیادی است که این تیم آنها را نمی‌بیند؛ خاطر نشان کرد: تیم یاد شده در حالی که طرفدار آزادی و رقابت است اما در عمل سیاست‌هایی که برای رقابت پیشنهاد می‌شود را مورد قبول قرار نمی‌دهد یا در سمتی دیگر به حدی تسهیل ایجاد می‌کند که ایران تبدیل به بهشتی برای فرار مالیاتی می‌‌شود.

این کارشناس مسائل اقتصادی افزود: در ظاهر شعار شفافیت داده می‌شود اما در مقام عمل‌کرد شفاف‌سازی صورت نمی‌گیرد.

وی ادامه داد: سیستم ایران‌کد که برای رصد و جلوگیری از قاچاق کالا در گذشته ایجاد شده بود، کنار گذاشته شد؛ همچنین کارت هوشمند سوخت نیز توسط دولت به راحتی کنار گذاشته شد.

سیاح افزود: کارت هوشمند سوخت باعث شده بود که کثیری از نابسامانی‌های قبل از توزیع حل شود و منافعی برای کشور بعد از توزیع داشته باشد.

این کارشناس مسائل اقتصادی گفت: این تیم اکنون این ایده را دارد که باید نفت بفروشیم و تحت لیسانس سایر کشورها تولید و درآمد داشته باشیم و در نهایت کشوری مانند مالزی یا برخی از نقاط چین و هندوستان شویم.

وی ادامه داد: تفکر این دولت آن است که بانک صرفاً یک بنگاه است و می‌گوید بانک‌ها باید بتوانند با یکدیگر رقابت کنند و آزاد باشند. همچنین معتقد است که بانک مرکزی باید از دولت مستقل شود.

این کارشناس مسائل اقتصادی خاطرنشان کرد: مهمترین اشکال این تیم آن است که فرهنگ اقتصادی کشور را خراب کرده و چنین تلقین کرده قناعت و ایثار بد است و تجمل‌گرایی و حرص برای مال‌اندوزی و... را اشاعه داده است.

وی گفت: در نتیجه این فرهنگ‌سازی است که بعد از 28 سال کسبه‌ای که اول صبح کاسبی می‌کرد مشتری دوم را به مغازه همسایه خود می‌فرستاد اما حرص‌ورزی پایان‌ناپذیری ایجاد و درآوردن پول حلال خیلی سخت شده است.

سیاح در واکنش به این که منظور از تیمی که نامبرده شده است چیست؟ گفت: همانطور که گفتم منظور من شخص خاصی نیست اما این تیم در مجمع تشخیص قبل حضور فعالی داشت، در نیاوران بود و بعد از دهه 60 قدرت خود را به اقتصاد ایران و مراکز علمی تحمیل کرد. این تیم ادعای آزادی و لیبرالی دارد و دولت را به این شکل هدایت می‌کند، اما در مقام عمل رفتاری متناقض ارائه می‌دهد.

این کارشناس مسائل اقتصادی افزود: افرادی که نگاهی لیبرالی به اقتصاد دارند وقتی که درباره فقر با آنها صحبت می‌کنیم می‌گویند: این امر خارج از نگاه اقتصادی است؛ اما ما می‌گوییم اگر مشکل کارگر حل نشود سایر مسائل اقتصای نیز مرتقع نخواهد شد.

وی یادآور شد: آنها می‌گویند ما قسمتی از پازل جهانی باید باشیم تا آنها به ما فن‌آوری‌های روز دهند و باید با غرب دوست باشیم تا فن‌آوری پیشرفته به کشورمان بیاید.

سیاح ادامه داد: آنها معتقدند که ما نمی‌توانیم به مرز علم دنیا برسیم و فن‌آوری‌ها را باید از غرب وارد کنیم و در صورتی که بچه خوبی باشیم آنها نیز به ما فن‌آوری می‌دهند.

این کارشناس مسائل اقتصادی ادامه داد: آنها می‌گویند برندهای بین‌المللی باید در ایران بیاید و در کشورمان مونتاژ کند و اگر کشوری کم جمعیت مانند کویت بودیم می‌توانستیم نفت بفروشیم و کیف کنیم.

وی بیان کرد: در این شرایط اگر کسی ژن خوبی داشته باشد می‌تواند تحت لیسانس سایر کشورها فن‌آوری به کشور بیاورد و درآمد داشته باشد.

سیاح افزود: این تیم اینچنین متصور است که سرک کشیدن در اقتصاد را باید به حداقل برسانیم و همه چیز را به مکانیسم بازار بسپاریم.

این کارشناس اقتصادی گفت: زمانی که اقتصاد به این اندازه بیمار است در ابتدا باید فضای کسب و کار را در کشور بهبود دهیم، زیرا در این شرایط نه تنها سرمایه‌گذار خارجی به کشور نمی‌آید بلکه سرمایه‌گذار داخلی نیز سرمایه خود را خارج می‌کند.

سیاح با بیان این که دولت به خیال خام خود دنبال جذب سرمایه‌گذاری خارجی رفته است، مطرح کرد: فن‌آوری روز دنیا به دست‌آوردنی است و در مراکز پژوهشی خودمان باید فن‌آوری را به دست آورد هرچند که در حال حاضر نیز در بسیاری از امور به نتیجه رسیده‌ایم.

وی با بیان این که باید از صادرات فن‌آوری به جای صادرات خام درآمد کسب کنیم، گفت:دولت باید به حساب شهروندان سرک بکشد تا جلوی پولشویی‌ها گرفته شود.

سیاح در واکنش به اظهارات سوری گفت: وقتی که ما از تکنولوژی صحبت می‌کنیم نظرمان تکنولوژی شوروی نیست که  (تکنولوژی) به درآمدزایی منجر نشد بلکه دقیقاً تکنولوژی درآمدزای آمریکا مدنظر است و باید تکنولوژی به بازار وصل شود.

وی با بیان این که دولت آمریکا از ایجاد تکنولوژی‌های پیشرفته حمایت می‌کند گفت: فن‌آوری آیفون با پول پنتاگون ایجاد شد و همه فن‌آوری‌های جدید با پول دولت بوده بنابراین فشار دولت برای کمک به توسعه تکنولوژی‌ها لازم است.

سیاح تصریح کرد: نگاه ما آن است که دولت باید به صورت مورد به مورد  گره‌ها را از پیش پای اقتصاد باز کند اما گوش دولت به این حرف‌ها بدهکار نیست؛ این تیم دولت در حال رسوا شدن است و خودش دست خود را بالا می‌گیرد.

وی افزود: وقتی از مسئولین دولتی سوال می‌شود چطور نقدینگی چند برابر شده اما به تولید وصل نشده است؟ جوابی ندارند.

این کارشناس مسائل اقتصادی افزود: رویکردهای مناسبی برای مبارزه با قاچاق، فساد، بیکاری و... در مراکز مطالعاتی حاکمیتی وجود دارد که به طور کامل قابل اجرا هستند و راه آن است که دریای نقدینگی به کویر تولید وصل شود.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳
کامبیز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۰۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۱
0
0
رکود از کنترل تورم نیست رکود از گرانی است هر عقلی میفهمد رکود از دست نگه داشتن به خاطر روحانی نیست روحانی (...) رکود به خاطر حباب در قیمتهاست یعنی قیمتها کاذب گران اند تا مردم خرید نکنند تا صادرات شود حالا بخشی از کالاهای مورد نیاز برای ایجاد اشتغال نیاز صادرات است بیکاری هم داریم یعنی وقتی والدین من مرا متولد کردند فکر میکردند با امید خدا جایی برای من باز میشود اما سیاست جدید امریکا وادار کردن انسان به خود کشی است این از،اصول شیطان پرستی آمریکایی است تکنولوژی را من هم میتوانم اختراع کنم منتها محدودیتهای سیاسی و حقوقی مانع از آنست خوب اکر امریما بی منت تکنولوژی میداد چرا باید با قوانین مختلف مانع ایجاد تکنولوژی میشد ،در ایران در معتبرترین دانشگاه های علوم سیاسی در مقاطع کارشناسی ارشد وبالاتر قوانین مربوط به مالکیت معنوی را در اشل علمی و روشنفکری به اذهان القا میکنند این مالکیت معنوی همان تکنولوژی است که با لابیگری اجباری و با مالکیت معنوی انحصاری شده درست مثل ذوب اهن اصفهان تولید آهن اسفنجی به هر روشی،اقای روحانی آمده مصرف را کم کند و یگانه ابزار کاستن از مصرف تورم است نه کنترل تورم،جاده روحانی با ابر تورم سال 91صاف شده بود و خودش هم از زمان آمدنش تا امروز کم تورم ندارد که به ظاهر منتقدانش کنترل تورم ایشان را تایید میکنند افزایش نقدینگی به تولید وصل نمیشود چون صرف وامهایی میگردد که قرار نیست پس داده شوند شما در نظر بگیرید زمین دیمی سالانه یک تن عملکرد گندم دارد که با این حساب اجاره زمین نمیتواند بیش از هر هکتار پنجاه هزار تومان باشد و قیمت زمین هم نمیتواند هکتاری پانصد هزار تومان بیشتر باشد اما عواملی زمین را هکتاری سیصد میلیئن اگهی واعلام قیمت میکنند تا جاده ارزیاب بانک در خدم ویژه خوار صاف شود بعد هزار برابر ارزش وثیقه وام میدهند که پس آورده نمیشوذ البته برای من ارزیاب هکتاری صد هزار تومان هم ارزشگذاری وثیقه نمیکند این برای رانت خوار است البته همه جای دنیا رانت هست اما نه اینقدر نه به نام دولت،مثلا کارخانه بی ام وی شخصی است هزینه تولید بی ام وی چندان تفاوتی با پژو ندارد اما قیمت فروشش برای عموم خیلی متفاوت است اما برای رانت خوار قیمت فروش همان قیمت پژو است این تیپ رانت که طبقه ای را به طبقه دیگر ممتاز میکند از دیر باز بوده اما این مدل رانتهای ایرانی در عصر حاضر بی نظیر وبی همتاست چون به طرف استکبار سراریز میشود توضیح دیگری نیست خشکسالیهای ایران هم بی همتاست میخواهند به بهانه خشکسالی کشاورزی را که اثبات مالکیتش نسق رعیتی قبل از اتقلاب است را از زمین تخلیه کنند مالک اصلی با سند بیاید زمینش را تصرف کند اینها پیش زمینه های ژن خوب است ژنی که از زن فاحشه و از مردی نامعلوم در فاحشه خانه متولد شده و ادعای عرفان و معنویت هم دارد وچه بسا خودش را عارف بنامد
مدیر پایگاه قسمت نقطه چین داخل پرانتز به جهت داشتن بار حقوقی ویرایش شد
مستفکر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
0
0
من فکر نمیکنم علت کم آب جلوه دادن ایران با هر روشی پس گرفتن مزارع ملاکین باشد علت اینست که مردم ایران با اجرای طرح احداث کانال کشتیرانی از دریای عمان به دریای خزر هماواز شوند این کار اگر در طول دو میلیون متر به عرض هزار متر وبه عمق هزار متر انجام شود (البته خاکبرداری باید گلدانی انجام شود تا ریزش نشودوقتی به عمق هزار متر میرسد قاعده به دویست متر میرسد وکانالی به ابعاد دویست متر در عمق پنجاه متر برای عبور ناوکان روسیه ایجاد خواهد شد)آنگاه هم مشکل آب ساختگی حل میشود هم مشکل بیکاری ساختگی،پانصد هزار ضرب در دو میلیون میشود هزار میلیارد متر مکعب خاکبرداری، اگر روسیه ماشین خاکبرداری بسازد که هر دوازده ساعت هزار متر مکعب خاکبرداری کند آنگاه با سه میلیون دستگاه از این ماشین وسه میلیون نفر در عرض یکسال کانال را میسازد اگر روزانه قرار باشد هر نفر دویست هزار تومان درامد داشته باشد وهر ماشین صد هزار تومان کرایه بگیرد وخرج سوختش وغیره شود هر متر مکعب خاکبرداری سیصد تومان میشود که دولت علیه روسیه با پرداخت سیصد هزار میلیارد تومان یعنی یک چهارم کل نقدینگی ایران این پروژه را یکساله به سرانجام میرساند وناوگانش را بدون دردسر کانال سوئز و عبور از محدوده استرالیا و بدون دردسر تنگه اژه از استانبول از نزدیکترین مسیر به اقیانوس هند میرساند، تا فاجعه ای بر اثر خشکسالی در یران نشده هر چه سریعتر یا این پروژه باید شروع و به پایان برسد یا خشکسالی ایران مرتفع شود این اختلاف سیاسی که غرب مانع آن است ایران را کاملا نابود خواهد کرد یعنی اگر امریکا ایران را بمباردمان هسته ای کند بهتر از خشکسالی است پس بهتر است هر چه سریعتر این پروژه شروع شده وبه پایان برسد یا روسیه کلا از این پروژه چشم پوشی کند وخشکسالی مصنوعی ایران را مرتفع سازد لعنت بر روسیه وامریکا وسپاه پاسداران
کریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۸
0
0
استاد اینقدر کلمه تیم را برزبان اوردی لااقل اسم نامبارک این افراد نامبارک را که گفتی در فلان فلان جا بودند می گفتی تا لاا قل ازاینان تبری جوییم .فکر می کنم یکی از اون تیم همون کسی است که شنا بلد نبود و تو استخر فرح غرق شد درسته؟ همونی که پسرش از همپالکی های فتنه بود و خودشم از سران مخفی فتنه؟ درست گفتم؟
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: