به‌روز شده در: ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۸
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
با گذشت چند سال از فعاليت پيام‌رسان‌هايی همچون تلگرام در داخل كشور، امروزه شاهد فروپاشی بنيان خانواده‌های ايرانی هستيم. ديگر روابط خانوادگی كه جزيی از رسوم مردم ما بود، در كشور ديده نمی شود. همه مردم به تلگرام روی آورده اند؛ به‌طوری‌كه فرزند برای درخواست آب از مادر خود در تلگرام پيام می دهد
"خیبرآنلاین" - چند سالی است که روابط چهره به چهره که موجب صفا و صمیمت بود به خاطر افراط در استفاده از اینترنت از بین رفته است؛ از همین روست که می گوییم شبکه های اجتماعی امروز نقش پررنگی در متزلزل شدن خانواده ها داشته است. سال‌های گذشته گفتگو بین اعضای خانواده چند ساعت بود حالا به چند دقیقه رسیده است؛ طبق اظهارنظر معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری، گفت‌وگوی بین‌نسلی در خانواده‌ها از 2 ساعت به 20 دقیقه کاهش یافته است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، در بین پیام‌رسان‌هایی که در ایران فعالیت می کنند تلگرام  نقش پر رنگ‌تری در میان مردم دارد. بر اساس همین موضوع سراغ چند جامعه‌شناس و روانشناس رفتیم تا از تاثیرات این پیام‌رسان بر خانواده‌هایی ایرانی بپرسیم.

امان‌الله قرایی مقدم، جامعه شناس، اظهار داشت: امروزه افراد بسیاری از پیام رسان تلگرام استفاده می کنند که البته نحوه استفاده از آن بستگی به شخصیت افراد، تربیت افراد، تربیت خانوادگی و فرهنکی افراد دارد. از این رو تلگرام همانند یک شمشیر دو لبه است که عده ای می توانند از آن درست استفاده کنند و عده دیگری استفاده نادرستی از آن داشته باشند.

قرایی ادامه داد: محتوای نامناسب و کاهش ارتباطات خانوادگی یکی از نقاط منفی پیام رسان ها می باشد؛ از زمانی که استفاده از تلگرام و امثال آن در کشور رایج شده، به تدریج روابط خانوادگی کاهش پیدا کرده است. این پیام‌رسان توانایی آسیب زدن به بنیان خانواده، شایعه پراکنی و انتشار اخبار کذب را دارد؛ می تواند با انتشار گسترده یک خبر دروغ و شایعه آن را به حقیقت تبدیل کند.

این جامعه‌شناس در ادامه اظهار داشت: طیق بررسی‌های انجام شده زنان شوهردار از طریق تلگرام و امثال آن با مردان غریبه ارتباط برقرار می‌کنند؛ با ایجاد این رابطه نامشروع بنیان و کانون یک خانواده از هم می‌پاشد. در نتیجه بی‌شک تلگرام تاثیرات منفی اجتماعی، سیاسی، اقتصادی زیادی داشته است. البته کسانی این عمل را انجام می دهند که باورهای دینی ضعیفی دارند و به ارزش‌ها پایبند نیستند.

امان‌الله قرایی مقدم در پایان با اشاره به محتوای نامناسب تلگرام اظهار داشت: هدف از ایجاد چنین پیامی انتقال محتوای نامناسب است تا جوانان را از درون پوچ و با تغذیه آنها افراد یک جامعه را شبیه هم کنند. اینها که هدفشان ترویج فرهنگ ایرانی نیست و بر اساس مدل دهکده جهانی در صدد ایجاد جامعه ای با افرادی شبیه هم هستند.

تلگرام چه بلایی بر سر خانواده های ایرانی آورده است؟

سمیه محمدی، روانشناس، با اشاره به تاثیر تلگرام بر خانواده‌های ایرانی اظهار داشت: به دلیل عدم بسترسازی مناسب برای استفاده از این برنامه یا برنامه‌های مشابه و همچنین عدم آگاهی کامل والدین از راه‌های کنترل و عدم استفاده درست آثار سوء زیادی دیده می شود. متاسفانه اطلاعات و محتوای تلگرام که در حد و مناسب اعضا نبوده، خروجی منفی نامناسب مثل رفتارهای ضد هنجار، روابط پر آسیب و غیرمتعارف داشته است.

این کارشناس ارشد روان شناسی افزود: به دلیل جذابیت های کاذب ایجاد شده در این محیط برای نوجوانان و عدم آگاهی کامل از نحوه استفاده از این اپلیکیشن تاثیر زیادی در اتلاف وقت و فعالیت های مفید دیگر شده است، البته درصد پایینی از جوانان از این برنامه در جهت کسب درآمد، اطلاع رسانی و آموزش و کارآفرینی هم استفاده می کنند.

سمیه محمدی با اشاره به تاثیر تلگرام بر زندگی زناشویی گفت: ایجاد شکاف‌هایی در ارتباطات عاطفی زناشویی، بستر مناسبی برای افکار پارانوییدی و همچنین شرایط آسان‌تر برای روابط خارج از خانواده موارد آسیب‌پذیر پیام‌رسان تلگرام بوده است. گروه‌های دوست‌یابی یا گاهی همسریابی، بیش از همه به روابط زناشویی آسیب می زنند.

فاضل محمدی، جامعه شناس و آسیب شناس مسائل اجتماعی، با اشاره به تاثیرات منفی تلگرام در جامعه ایرانی، اظهار داشت: بدون تردید،ظهور و بروز و عرصه چنین فناوری‌هایی در حوزه های متعدد اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی قابل بررسی است اما تاثیرات اجتماعی این نرم‌افزارها در جامعه ایرانی به مراتب بیشتر از جوامع دیگر به نظر می رسد.

محمدی گفت: این نرم‌افزارها به میزانی در میان اقشار اجتماعی و به‌خصوص جوانان و نوجوانان رسوخ و رسوب پیدا کرده که تاثیرات آن در اوقات فراغت این قشر از جامعه ایرانی نیز مشهود و ملموس به نظر می رسد.

اين استاد دانشگاه افزود: با گذشت چند سال از فعاليت پيام‌رسان‌هايی همچون تلگرام در داخل كشور، امروزه شاهد فروپاشی بنيان خانواده‌های ايرانی هستيم. ديگر روابط خانوادگی كه جزيی از رسوم مردم ما بود، در كشور ديده نمی شود. همه مردم به تلگرام روی آورده اند؛ به‌طوری‌كه فرزند برای درخواست آب از مادر خود در تلگرام پيام می دهد.

فاضل محمدی دانشجوی دكترای جامعه شناسی گفت: هدف پيام رسان هايی همچون تلگرام كه متكی به قوانين جمهىوی اسلامی ايران نيست از قبل مشخص بود و هدف اصلی آسیب به خانواده های ایرانی بود؛ بايد سال‌ها پيش به فكر پيام‌سان‌های داخلی می بودیم تا مثل امروز نوجوانان ما با انبوهی از محتواهای غير اخلاقی مواجه نشوند. اضافه کردن چند واحد درس در دبیرستان و در درس تعلیمات اجتماعی به مبحث شبکه‌های اجتماعی مجازی در قالب سواد رسانه ای می تواند مثمر ثمر واقع شود.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۸
0
0
زنان ایرانی خودشان را سر راه نگذاشتند که با تلگرام به بیراهه بروند زنی که عفت خود را در راه سیاست (...) و شغل اداری و خانه بالا شهر وزندگی لوکس دستمزد گرفته شاید وشاید با تلگرام وبی تلگرام (...) اما هر زنی چنین نکند کافر همه را به کیش خود داند منزلت زن چه ایرانی چه غیر ایرانی تا این اندازه پست نیست علت کاهش ارتباط خانواده از خرابات گردی مردان است من مرد هستم اما زنان را خوب میشناسم انصاف را رعایت کنید
مدیر پایگاه قسمت های نقطه چین داخل پرانتز به جهت داشتن بار منفی ویرایش شد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: