به‌روز شده در: ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۸
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
گمرکات با توجه به بارگذاری مجوز ثبت سفارش از سوی وزارت صنعت و در دسترس بودن اطلاعات ثبت سفارش در سامانه جامع گمرکی، با مطابقت مشخصات کالا و ثبت سفارش و پس از احراز دارابودن نمایندگی رسمی و ضوابط فنی خودرو با اخذ حقوق ورودی و رعایت سایر مقررات نسبت به ترخیص خودروها اقدام نموده اند
"خیبرآنلاین" -  اواخر سال گذشته موضوع ثبت سفارشهای شائبه‌دار و فاقد اصالت برای نخستین بار از سوی مرکز حراست وزارت صنعت رسانه‌ای شد. تا ابتدای سال جاری جزییاتی از ثبت سفارشهای جعلی برای واردات خودرو از سوی وزارت صنعت منتشر نشده است، اما دفتر جرائم سازمان یافته گمرک ایران در ابلاغیه به گمرکات اجرایی بیش از 6481 خودرو را به دلیل استفاده از ثبت سفارشهای جعلی مشمول مقررات کالای قاچاق اعلام کرده است.

به گزارش تسنیم، بر این اساس تمامی خودروهایی که ثبت سفارش آنها از 28 تیرماه 96 تا 9 دیماه سال قبل انجام شده باشد، به دلیل استفاده از ثبت سفارشهای شائبه‌دار مشمول مقررات قاچاق شده است.

بر این مبنا، به موجب بررسی‌های به عمل آمده مستند بند 6 بخشنامه 12 دی سال 95 معاون اول رئیس جمهور که مقرر می‌دارد شرط ثبت سفارش خودرو و سایر کالاهای بادوام به تشخیص وزارت صنعت منوط به داشتن نمایندگی مجاز و خدمات پس از فروش خواهد بود، واردات خودرو و کالاهای مشمول بدون پیش شرط مذکور ممنوع شد.

بر این اساس در تاریخ 13 دی ماه همان سال این موضوع ابلاغ و از ثبت سفارش خودروهای وارداتی توسط غیر از نمایندگی های مجاز خودرو جلوگیری به عمل می آید. اما محدودیت دوم اعمال شده توسط سازمان توسعه تجارت وزارت صنعت، جهت عدم صدور ثبت سفارش خودرو با توجه به اعلام شماره 2477 مورخ 18 دی 96 اداره کل مقررات برای کلیه واردکنندگان خودرو اعم از شرکتهای نمایندگی و غیرنمایندگی‌ واردکننده  خودرو بوده است و عملا نباید برای هیچ شخصی اعم از حقوقی و حقیقی دارای نمایندگی و غیر نمایندگیِ  خودرو  ثبت  سفارش خودرو صادر می گردید. به این ترتیب از تاریخ 28 تیر ماه سایت ثبت سفارش برای همه واردکنندگان مسدود شد.

اما تحقیقات تیمهای بازرسی و نظارتی نشان می دهد برخی از ثبت سفارشهای بارگذاری شده قبلی که خودروی آنها نیز ترخیص شده، قابل رویت نبوده است. این در حالی است که در پاسخ به استعلام به عمل آمده از اداره کل مقررات وزارت وزارت صنعت اعلام گردیده که ثبت سفارشهای موصوف مورد تایید اداره کل مقررات نمی باشد.

به این ترتیب گمرکات اجرایی مکلف شدند به قید فوریت ضمن بررسی مدارک ارسالی در خصوص خودروهای ترخیص شده و خودروهایی که هنوز متوقف بوده اما اظهار شده اند گزارش وقوع جرم بر علیه کلیه عوامل ذیمدخل را در اجرای (ماده 2 دستورالعمل تشکیل و نحوه برگزاری جلسات کارگروه پروندههای سازمان یافته ملی  موضوع بخشنامه  1396/6/20  مرکز جرائم) و همچنین به استناد (بند س ماده 1 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و ماده 734 به بعد قانون مجازات اسلامی) و حسب (بند ب ماده 2 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز) و نیز (قانون جرایم رایانه ای) به مرجع قضایی منعکس کنند.

براساس ابلاغیه فروردین 97 دفتر مبارزه با جرائم سازمان یافته به گمرکات بوشهر، غرب تهران، بندر لنگه، باهنر، رجایی، قم، گناوه، بندر انزلی، خرمشهر، البرز، قشم و شیراز  خودروهایی که ثبت سفارش آنها در بازه مورد اشاره (اواخر تیر تا دیماه 96) می‌باشد، مشمول مقررات بند ب ماده 2 قانون مبارزه با قاچاق کالا شده‌اند.

بر مبنای لیست خودروهای قاچاق تاکنون بیش از 6481 خودروی سواری که طبق اعلام سازمان توسعه تجارت با ثبت سفارشهای جعلی(شائبه دار) ترخیص یا در گمرکات دپو شده‌، مشمول مقررات قاچاق شده اند.

لازم به ذکر است گمرکات با توجه به بارگذاری مجوز ثبت سفارش از سوی وزارت صنعت و در دسترس بودن اطلاعات ثبت سفارش در سامانه جامع  گمرکی، با مطابقت مشخصات کالا و ثبت سفارش و پس از احراز دارابودن نمایندگی رسمی و ضوابط فنی خودرو با اخذ حقوق ورودی و رعایت سایر مقررات نسبت به ترخیص خودروها اقدام نموده اند. ظاهرا در 2 مرحله با انجام فرایندهای کنترلی نسبت به اخذ تاییدیه اطلاعات ثبت سفارش ها نیز از طریق همان وب سرویس از سازمان توسعه تجارت در زمان اظهار اقدام شده است.

گفتنی است گمرکات اجراییِ مورد اشاره از هرگونه انجام تشریفات برای ترخیص خودروهای مذکور و یا ابطال اظهارنامه آنها به شدت منع شده‌اند. همچنین مدیران گمرکات اجرایی موظف شدند چنانچه از محل ثبت سفارشهای غیرقانونی خودرویی ترخیص شده باشد، با توجه به عدم تایید اصالت ثبت سفارش، قبل از هرگونه اقدام، استعلام لازم از دفتر مبارزه با جرائم سازمان یافته اخذ کنند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: