به‌روز شده در: ۲۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۹
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
در همین رابطه «حسام‌الدین آشنا» مشاور رئیس‌جمهور در توئیتی نوشت: «متاسفانه کیهان تهران و کیهان لندن همزمان با هم به وزیر امور خارجه حمله می‌کنند؛ تعجب می‌کنم مگر برادران کیهانی نمی‌دانند که او امروز فرمانده میدان دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران و امین نظام است؛ اگر پشتش را خالی می‌کنید لااقل از پشت به او خنجر نزنید»!
"خیبرآنلاین" - روابط عمومی وزارت امور خارجه در بیانیه‌ای، به گزارش چهارشنبه کیهان درخصوص اظهارات ظریف در شورای روابط خارجی آمریکا واکنش نشان داده است. این در حالی است که متن اظهارات آقای ظریف در سایت شورای روابط خارجی آمریکا و ترجمه آن نشان می‌دهد که گزارش کیهان کاملا صحیح بوده و لازم است که وزارت خارجه به جای انکار، عذرخواهی کرده و درصدد جبران این ‌اشتباه فاحش دیپلماتیک برآید.
 
به گزارش کیهان، چهارشنبه هفته گذشته - 5 اردیبهشت - در گزارشی با عنوان «آقای ظریف دیپلمات باشید، انقلابی پیشکش!» به اظهارات تأمل‌برانگیز و خلاف منافع ملی وزیر امور خارجه در شورای روابط خارجی آمریکا واکنش نشان داده شد.
 
متاسفانه آقای ظریف در این اظهارات در موضع متهم و رعیت(!) شکایت آل‌سعود را نزد آمریکایی‌ها برده و با پذیرش ایجاد بی‌ثباتی در منطقه توسط ایران، پیشنهاد برجام منطقه‌ای را مطرح کرده است.
 
انکار ناشیانه

پس از انتشار این گزارش، روابط عمومی وزارت امور خارجه در بیانیه‌ای تحت عنوان «پاسخ روابط عمومی وزارت امور خارجه به انتقادات و اتهامات ناروا و نامتعارف برخی رسانه‌ها از سفر وزیر امور خارجه به نیویورک» بدون نام بردن از کیهان، به گزارش مذکور واکنش نشان داد.
 
ناگفته نماند که انتشار بیانیه‌های بی‌منطق و سند از سوی وزارت امور خارجه خطاب به منتقدین، پیش از این نیز سابقه داشته و گویا به یک روال در این وزارتخانه تبدیل شده است. در بخشی از این بیانیه آمده است: «متاسفانه كم شمار رسانه‌های دارای افكار خاص و سمت و سوی مشخص، بدون رعايت هر‌گونه امانت‌داری و از سر نگاه‌های جناحی و به دور از منافع و مصالح ملی‌ در اين دوران خاص، زبان انتقاد و افترا را به كار انداخته و سعی در تحريف و تخريب چهره ايشان، كه صدای رسای داد‌خواهی و بيان مواضع نظام جمهوری اسلامی ايران است، بر‌می‌خيزند.» در بخش دیگری از این بیانیه بی‌ادبانه آمده است: «در 2 روز پایانی سفر ایشان(ظریف) به نیویورک که فشرده‌ترین روزهای کاری ایشان نیز بود، باز متاسفانه چون گذشته و از سر عادت برخی انتقادات نامتعارف، غیرمنصفانه، ناآگاهانه و بعضا مخالف مصالح ملی کشور از ایشان در برخی جراید و رسانه‌های داخلی مطرح شد که نه تنها با آنچه در واقع اتفاق افتاده و گفته شد در تضاد کامل بود، بلکه بعضا رگه‌هایی از دروغ، توهین و نسبت‌های ناروا به وزیر امور خارجه را در خود داشته است. متاسفانه اعتماد به ترجمه غلط و خارج از متن یک رسانه معاند از یک جمله از سخنرانی ۲۰ دقیقه‌ای وزیر امور خارجه مبنای قضاوت و تحلیل برخی رسانه‌های ارزش‌مدار شده است».
 
روابط عمومی وزارت خارجه در اقدامی ناشیانه با فرار به جلو و با طفره رفتن از پاسخگویی به گزارش مستند کیهان، مدعی شد که «وزارت امور خارجه مطالب اخیری که علیه اظهارات وزیر امور خارجه در سفر به نیویورک طرح شده است، را ادامه آنچه پیش از این از سوی برخی از افراد، جریان‌ها و رسانه‌هایی که نسبت آنها با تلاش‌های دستگاه سیاست خارجی بر همگان روشن است، می‌داند و با توجه به این مسئله، تلاش برای رفع ابهامات و شبهات ایجادشده ناشی از آن و پاسخگویی به آن را غيرمفيد و بی‌فایده می‌داند؛ چرا كه قرار است در هر صورت اين دوستان با هر سخن و كلامی از سوی رئيس دستگاه ديپلماسی كشور مخالفت نموده و همواره و حتی بدون اطلاع از مفاد و مفهوم كلام ايشان، مخالف‌خوانی نمايند».
 
ماجرا چه بود؟

همانطور که پیش از این نیز ‌اشاره شد، انتشار بیانیه‌های بی‌ادبانه از سوی وزارت امور خارجه خطاب به منتقدین و فحاشی به جای پاسخگویی مستند، مسبوق به سابقه بوده است و گویا به یک روال در این وزارتخانه تبدیل شده است.
 
ماجرا از این قرار است که 23 آوریل(دوشنبه هفته گذشته) ساعت 6 بعدازظهر به وقت محلی، برنامه‌ای با حضور وزیر خارجه کشورمان در شورای روابط خارجی آمریکا برگزار شد. مدت زمان این برنامه یک ساعت و یک دقیقه بود که شامل 20 دقیقه سخنرانی و حدود 40 دقیقه نیز پرسش و پاسخ است.
 
نکته قابل توجه اینجاست که فایل کامل ویدئویی این برنامه به همراه متن کامل پیاده شده در سایت شورای روابط خارجی آمریکا برای مشاهده عموم قرار گرفته است.
 
در فایل ویدئویی مذکور، آقای ظریف در دقیقه 19 فیلم و در جملات پایانی سخنرانی خود می‌گوید:
I’m talking about our region. Neither Iran nor Saudi Arabia can be the hegemons of the region. That’s a fact. We need to realize and appreciate this fact, however heartbreaking it may be. None of us can become this new hegemon.
So to put it, I mean, in a nice way—not to be offended by each other—let’s put it this way: we need to have a strong region, not to be the strongest in the region. In an attempt to be the strongest in the region, to exclude one another from the region, we have managed to destroy the region.
«من درباره منطقه‌مان حرف می‌زنم. نه ایران و نه عربستان نمی‌توانند هژمون – قدرت غالب - منطقه باشند. این یک حقیقت است. ما نیاز داریم که این حقیقت را بفهمیم و به آن احترام بگذاریم، هرچند که پذیرش آن می‌تواند دردآور باشد.
 
بگذارید طوری بگویم که به هیچکدام برنخورد: ما نیاز به یک منطقه قوی داریم نه به یک قوی‌ترین در منطقه. در تلاشی برای قدرتمندترین شدن در منطقه، یکدیگر را در منطقه نادیده گرفتیم و اینطور ما منطقه را نابود کرده‌ایم»!

ظریف در اظهارنظری تأسف برانگیز، جمهوری اسلامی ایران را که کمر داعش را در منطقه شکسته است، با رژیم کودک‌کش آل‌سعود که زنان و کودکان را در یمن و بحرین و سوریه و عراق به خاک و خون کشیده است، در یک کفه ترازو قرار داده و مدعی شده است که ما منطقه را نابود کرده‌ایم!
 
این اظهارنظر نسنجیده، در حقیقت پذیرش اتهام آمریکا و انگلیس و فرانسه(حامیان و تجهیزکنندگان تروریسم در منطقه) و آل‌سعود(گماشته و نوچه نظام سلطه و گاو شیرده ترامپ) مبنی بر نقش ایران در بی‌ثبات کردن منطقه است! دیپلمات‌های مبتدی و تازه‌کار نیز در خاک کشور دشمن شماره یک خود، ادعای دشمن علیه کشورشان را تصدیق و بهانه به دست آن نمی‌دهند و اتخاذ چنین مواضعی از سوی وزیر خارجه کشورمان عجیب بوده و جای تأمل دارد.
 
از سوی دیگر، ظریف در نشست شورای روابط خارجی آمریکا در اظهارنظری خلاف منافع ملی گفته است که «باید به دنبال منطقه‌ای قدرتمند باشیم، نه دنبال قدرتمندترین بودن در این منطقه»!
 
این اظهارنظر، خلاف سند چشم انداز 20 ساله است که طبق آن باید در افق 1404 قدرت اول منطقه باشیم. نکته قابل توجه اینجاست که تقریبا تمام کشورها چنین سندی دارند.

ترجمه غلط!
 
همانطور که مشاهده می‌شود، متن اظهارات آقای ظریف و ترجمه آن نشان می‌دهد که گزارش کیهان کاملا صحیح بوده است؛ اما وزارت خارجه مدعی شده است که «متاسفانه اعتماد به ترجمه غلط و خارج از متن یک رسانه معاند از یک جمله از سخنرانی ۲۰ دقیقه‌ای وزیر امور خارجه مبنای قضاوت و تحلیل برخی رسانه‌های ارزش مدار شده است».
 
ای کاش روابط عمومی وزارت خارجه به جای وقتی که برای تنظیم این بیانیه بی‌ادبانه صرف کرده بود، آن را صرف مشاهده فایل ویدئویی سخنرانی ظریف در شورای روابط خارجی می‌کرد و حداقل یکبار آن را می‌دید! و ‌ای کاش حداقل یک‌نفر مسلط به زبان انگلیسی در آن مجموعه وجود داشت تا متن پیاده شده اظهارات ظریف در سایت شورای روابط خارجی آمریکا را ترجمه می‌کرد و آن را در اختیار روابط عمومی وزارتخانه قرار می‌داد. لازم است که وزارت خارجه به جای انکار، عذرخواهی کرده و این‌اشتباه را جبران کند.
 
از برجام تا پالرمو

روابط عمومی وزارت خارجه به «ترجمه غلط» ‌اشاره کرده است. قابل توجه این وزارتخانه، در روزهای گذشته «الهیار ملکشاهی» رئیس‌کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی گفته بود: «در نشست اخیر کمیسیون قضایی مجلس، لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون پالرمو (مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی) اعاده شده از سوی شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت. ایراد شورای نگهبان به لایحه الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو این بود که متنی که دولت به عنوان لایحه پیشنهادی ترجمه کرده و آن را به مجلس تقدیم کرده، با متن اصلی آن تطابق نداشته و دارای اختلافات زیادی است و در همین راستا لازم است تا دولت در ارائه لوایح خود به مجلس دقت لازم را داشته باشد تا این اتفاق نیفتد چرا که ما به لایحه‌ای که از طرف دولت می‌آید، اعتماد می‌کنیم».
 
در حالی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو دارای غلط‌های فراوان و فاحشی است که ترجمه دولت از برجام نیز دقیقاً دارای همین ایراد بود.
 
لازم به ذکر است که بی‌توجهی اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در دولت آقای روحانی به واژه‌های دوپهلو در برجام حتی موجب تمسخر آنها از سوی مقامات آمریکایی شد. «وندی شرمن» مذاکره‌کننده هسته‌ای ارشد دولت باراک اوباما رئیس‌جمهور سابق آمریکا، فروردین 96(مارس 2017) در اندیشکده وودروویلسون با لحن تمسخرآمیز گفت: «LIFT لغتی است که در زبان انگلیسی به معنی معلق نگاه داشتن و یا موقتا متوقف کردن است، اما طرف ایرانی LIFT را به معنای پایان دادن و خاتمه دادن - REMOVE - تلقی می‌کرد و به همین علت نیز، ما از این لغت استفاده کردیم»!
 
لازم و ضروری است که وزارت امور خارجه به جای انتشار بیانیه‌های بی‌ادبانه و عجولانه، با جدیت از تکرار این‌اشتباهات فاحش جلوگیری کند؛ زیرا کشور باید هزینه این ترجمه‌های غلط را سال‌های متمادی بلکه تا ابد بپردازد.
 
پخش سخنرانی

روابط عمومی وزارت خارجه در بیانیه مذکور تاکید کرده است: «رسانه ملی می‌تواند اظهارات کامل ایشان در جمع اندیشمندان آمریکایی در شورای روابط خارجی آمریکا را به طور کامل پخش نماید و قضاوت را به مردم ایران بسپارد.»

کیهان نیز از این پیشنهاد استقبال کرده و از مدیران محترم رسانه ملی درخواست دارد تا ویدئوی کامل سخنرانی و پرسش و پاسخ شورای روابط خارجی آمریکا با حضور آقای ظریف را پخش کند.
 
بستن دهان منتقدان!

گزارش مستند کیهان درخصوص اظهارات خلاف منافع ملی ظریف در نیویورک گویا برای مشاوران رئیس‌جمهور نیز خوش نیامده است.

در همین رابطه «حسام‌الدین آشنا» مشاور رئیس‌جمهور در توئیتی نوشت: «متاسفانه کیهان تهران و کیهان لندن همزمان با هم به وزیر امور خارجه حمله می‌کنند؛ تعجب می‌کنم مگر برادران کیهانی نمی‌دانند که او امروز فرمانده میدان دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران و امین نظام است؛ اگر پشتش را خالی می‌کنید لااقل از پشت به او خنجر نزنید»!

در پاسخ به این اظهارنظر باید گفت شعارهایی همچون همسویی کیهان تهران و کیهان لندن دیگر تکراری و نخ نما شده است. آقای آشنا به خوبی به یاد دارد که همکارانشان در دولت و نشریات زنجیره‌ای در طول مذاکرات هسته‌ای با اجرای عملیات روانی و با هدف بستن دهان منتقدان، مدعی بودند که منتقدان برجام با اسرائیل همنوا شده‌اند و شعار می‌دادند، «کیهان، اسرائیل، پیوندتان مبارک»! ادعای مضحکی که بارها نقض شد و در گزارشی در شماره امروز کیهان به تشریح آن پرداخته‌ایم.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۰
0
0
همانطور که از متن انگلیسی فوق که با ادبیاتی خانه زادانه و وفادار وغلام وارانه ،برمیاید که دقیقا با ترجمه که ذیل آن آمده همخوانی دارد همانقدر هم از تحولات منطقه ای پیداست نه منطقه به سمت قدرتمند شدن پیش خواهد رفت نه ایران قدرتمتدترین منطقه خواهد شد عربستان روزانه ده میلیون بشمه نفت صادر میکند یک سنت آن را در کشورش نقد نمیکند تا قیمت ارز ثبات داشته باشد ضمنا تراز تجاری ثابت مثبت با صادرات غیر نفتی دارد تا ریالش بی ارزش نشود این یعنی ثبات وقدرت ،احمدی نژاد یک سنت هم از دلارهای نفتی را در بازار وارد نمیکرد و وارد صندوق ذخیره ارزی میکرد و تراز تجاری ثابت با صادرات غیر نفتی داشت این دلیل ثبات قیمت ارز در دوران احمدی نژاد بود و البته قصد داشت با کاهش تراز تجاری ثروت عمومی را افزایش دهد البته تا زمانی که منافق در اشرف حبس بود و به اصلاحات نمیتوانست کمک کند سال نود ویک که قلاده اشرف را اصلاح طلبها باز کردند منافق همه جا نفوذ کرد حالا که (...) فعال شدند و هر روز رقم تراز تجاری را نسبت به روز قبل افزایش داده و مسبب گرانی و بی ثباتی ارز هستند و کاری از احدی ساخته نیست چطور میتوان به قدرت منطقه ای رسید؟من (البته نه به تنهایی من)اگر مدارک محکمی از ارتباط اتاق (...) با سازمان مجاهدین خلق داشتم به دادگاه انقلاب شکایت میکردم اما وزارت اطلاعات وسازمان امنیت ملی (...) هستند با این وجود نه میشود منطقه را فرضا به زعم ظریف ،اعتلا داد نه میشود قدرت منطقه ای شد اگر اصلاحات قلاده اشرف را باز نمیکرد امریکا با تحریمهایش هیچ غلطی نمیتوانست بکند کرم از داخل درخت است قلاده اشرف که توسط جنبش سبز باز شد سوریه هم به هم ریخت خوب من برای هواداران سازمان این جمله را مینویسم «جمهوری اسلای فرضا رفت شما با آرمان هایتان میخواهید نا برابری را از بین ببرید ایران را از امریکا که نمیتوانید بهتر کنید؟میتوانید؟امریکا که بهترین جاست پر از کاستی واعتراض ونابرابری است» با آرزوی باطل کادرهای فریب خورده ای که فقط جیب کندی ها را با خون جگر مردم ایران پر میکنند نمیشود قدرت اول بود.
خود کیهان لندن ادعایی با ارتباط با کیهان ایران ندارد اما فارسی وان که از شروع جنبش سبز از سال 88تا سال 92که اصلاحات آمد مشخصا در جهت رفورمیستها تبلیغات داشت والبته ترجمه غلط در سراسر فیلمها دیدیم اصلاح طلب عادت دارد همه چیز را اصلاح کند ترجمه ها را با اصلاح ریفرم میکند مثلا یک فیلم اسپانیایی بود با عنوان انگلیسی(second chance)این را کودکان هم میفهمند یعنی شانس دوباره فرصت دوباره اما سفری دیگر ترجمه شده بود البته من اسپانیایی نمیدانم بفهمم
( el cuerpo del deseo)یعنی چه اما تایتل را انگلیسی مینوشتند سکوند چنس که با بدن خواستنی اسپانیایی هم فرق دارد اصلا رفورمیست همه چیز را ریفرم میکند از اسپانیایی به انگلیسی هم اشتباه ترجمه میکنند پس چیز عجیبی نیست اگر سخنان انگلیسی ظریف را با ترجمه اصلاحی حاشا کنند
مدیر پایگاه قسمت های نقطه چین داخل پرانتز به جهت داشتن بار حقوقی ویرایش شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۰
0
0
جهت اطلاع شما صندوق ذخیره ارزی ایده بسیار بدی بود که خاتمی درست کرد و معنای آن ریختن درآمد ناشی از فروش نفت به قیمت الاتر از درآمد پیش بینی شده بودجه در آن بود. با افزایش قیمت پیش بینی شده نفت در بودجه و برداشتهای صورت گرفته از این صندوق که عموما به دستور مجلس هفتم انجام شد موجودی این صندوق در سال 87 به صفر رسید و منحل شد.
سپس صندوق توسعه ملی ایجاد شد که درصدی از درآمد فروش نفت را به صورت دایمی در آن می ریزند خواه فروش نفت به قیت بالاتر از نرخ پیش بینی شده باشد خواه کمتر.
اما هر دو ی این اقدامات غلط است. جون دلار خودش در حال بی ارزش شدن است و اگر زودتر خرج نشده و تبدیل به ثروت واقعی نشوند از ارزش می افتند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: