به‌روز شده در: ۰۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۸
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
آمریکایی ها و اروپایی ها در چه زمانی عقلانی تصمیم گرفتند؟ زمانی که ما روی توانمندی خودمان اتکا کردیم و هسته ای را به پیش بردیم. در حال حاضر هم اروپایی ها به ما می گویند برای اینکه ترامپ در برجام بماند، پس شما محدودیت و محرومیت موشکی را باید بپذیرید
"خیبرآنلاین" - تا ۱۲ ماه می (۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷) چند روزی باقی مانده است و رسانه ها از تصمیم ترامپ مبنی بر خروج از برجام حکایت دارند. براساس قوانین داخلی آمریکا، رئیس جمهوری این کشور باید هر ۴ ماه یکبار نظر خود را در زمینه توقف تحریم ها علیه ایران به کنگره اطلاع دهد که ۲۲ اردیبهشت ماه سال جاری نیز به عقیده بسیاری از کارشناسان روز سرنوشت سازی برای ادامه یا خاتمه برجام خواهد بود. به همین بهانه به سراغ علی باقری عضو تیم مذاکره کننده هسته ای سابق درباره ابعاد تصمیم احتمالی ترامپ رفتیم.

به گزارش خبرنامه دانشجویان، او در ابتدا درباره پیشنهاد اخیر محمدجواد ظریف درباره برجام گفت: هدف اصلی برجام مسئله لغو تحریم ها بود. برجام نهایی شد و آمریکا هم تاکنون در برجام حاضر است. آمریکا در برجام بود و تحریم های ISA توسط اوباما تمدید شد، از طرفی دیگر تحریم های کاتسا در دوره ترامپ وضع شد و در مرحله اعمال آن هستیم، ایرانیان از ورود به آمریکا منع شدند، ده ها فرد و شرکت ایرانی مجدداً تحریم شدند، نرخ ارز تصاعدی افزایش پیدا کرد. همه این اتفاقات در چه شرایطی افتاده است؟ در شرایطی که آمریکا در برجام حضور دارد.

وی افزود: مسئله اصلی لغو تحریم ها بود ولی ما همچنان تحریم شدیم، آقای رئیس جمهور هم چند روز قبل صریحاً گفتند «بعد از برجام ما پول را با گونی به کشور وارد کردیم.» پس با وجود برجام ما با گونی دلار را وارد می کردیم. مسئله اصلی تحریم است و در واقع استراتژی ما باید این باشد و بگوییم اگر آمریکا تحریم ها را بر ندارد، ما فلان اقدام را انجام می دهیم چرا که آمریکا در برجام باشد یا نباشد، اصلا موضوعیت ندارد.

باقری ادامه داد: عده ای احتمال می دهند که در 22 اردیبهشت، ترامپ در برجام باقی می ماند ولی تمدید تعلیق تحریم ها را امضا نمی کند، چون مسئله اصلی را حضور آمریکا در برجام می دانند، از این قضیه به عنوان یک پیروزی به مردم نشان می دهند، در حالیکه همین مقدار تحریم تعلیق شده را دوباره اجرایی کرد.

معاون بین‌الملل سابق شورایعالی امنیت ملی در ادامه با بیان اینکه "عده ای می خواهند اذهان عمومی را از تحریم های جدید انحراف کنند" گفت: در اینجا جامعه نخبگانی رسانه های ما باید واقعیت را برای مردم تبیین کنند. واقعیت اصلی چیست؟ واقعیت اصلی که مردم دنبالش بودند این بود که رهبر انقلاب وقتی فرمان اجرای برجام به رئیس جمهور را ابلاغ کرد و گفتند: «قبول مذاکرات از سوی ایران اساساً برای لغو تحریم ها بود.

وی افزود: بودن یا نبودن آمریکا در برجام مسئله یک جریان و تفکر سیاسی است، چون این جریان سیاسی تمام حیثیت خود را روی این موضوع گذاشته است که اگر با آمریکا توافق کنیم همه‌ی مسائل حل می شود. این ها برای اینکه حیثیت خودشان را حفظ کنند منافع ملی را به تاراج گذاشتند. ما باید معیارمان در قبال آمریکا بحث دشمنی آنها با ما باشد که تحریم ها مسئله اصلی ملت ایران است و معیار برای ارزیابی عملکرد آمریکا، برداشتن تحریم های داخلی برجام و عدم اضافه کردن هیچ گونه تحریمی است.

باقری در ادامه در پاسخ به سوالی درباره طرح جدید طرف اروپایی با عنوان «بررسی برجام درباره تاسیسات نظامی ایران» نیز گفت: اینکه مسئولین چه واکنشی نشان خواهند داد را باید از خودشان بپرسید. اما اروپایی ها همیشه در دوره های گذشته هم نشان دادند که از ایفای یک نقش مستقل ناتوان هستند حتی زمانی که به نفع خودشان باشد. در واقع اروپایی ها در ذی منافع ملی آمریکا گام برمی‌دارند. اگر ما می خواهیم منافع و امنیت ملی‌مان تضمین شود نباید چشم امید به هیچ بیگانه ای از جمله اروپایی ها داشته باشیم و باید مسیر خودمان را طی کنیم تا آنها به دنبال بیایند.

وی ادامه داد: یک تجربه ای در سال 82 تا 84 داریم که ما در آن مقطع به دنبال اروپایی ها رفتیم و به طرف ایرانی گفتند «آمریکا می خواهد موضوع هسته ای شما را به شورای امنیت ببرد و ما تلاش خواهیم کرد که این کار انجام نشود و در عوض شما باید فعالیت های هسته ای خود را تعلیق کنید. ما به همین امید فعالیت های هسته ای‌مان را تعلیق کردیم که از سال 82 شروع و تا سال 84 ادامه پیدا کرد. در همان دوران دولت اصلاحات، اروپایی ها پیشنهاد نهایی خود را به ایران ارائه دادند، در آن پیشنهاد آوردند که «اگر ایران می خواهد تضمین پیدا کند که در بازارهای بین المللی به سوخت هسته ای دسترسی یابد، باید کلیه فعالیت های هسته‌ای خود را تعلیق کند.» اما وقتی این پیشنهاد را مشاهده کردیم، آن را رد کردیم و خودمان در مسیر پیشرفت هسته ای گام برداشتیم و توانستیم از 5/3 درصد غنی سازی به 20درصد برسیم، آب سنگین اراک را راه انداختیم و...

باقری افزود: بعد از این پیشرفت های هسته ای آنها دوباره آمدند و پیشهاد دادند «ما اینها را می پذیریم و حالا بیاییم درباره حد و حدود آنها مذاکره کنیم!» آمریکایی ها و اروپایی ها در چه زمانی عقلانی تصمیم گرفتند؟ زمانی که ما روی توانمندی خودمان اتکا کردیم و هسته ای را به پیش بردیم. در حال حاضر هم اروپایی ها به ما می گویند برای اینکه ترامپ در برجام بماند، پس شما محدودیت و محرومیت موشکی را باید بپذیرید.

عضو تیم مذاکره کننده هسته ای سابق در پایان با بیان اینکه جلوی ترامپ دیوانه را امتیازدهی ما نمی تواند بگیرد، بلکه جلوی ترامپ دیوانه را توانمندی، خودباوری و خوداتکایی ما می تواند بگیرد، گفت: من نمی گویم که کار دیپلماسی نکنیم، بلکه وابسته به آنان نباشیم. اگر الان ما محدودیت موشکی را چه بپذیریم و چه نپذیریم، آمریکا می خواهد تحریم های دیگر را اضافه کند، کاتسا به طور کامل هنوز اجرایی نشده بلکه دارای چندین مرحله اجرا است و اگر اجرایی شود بخش های وسیعی از اقتصاد کشور را در بر می گیرد. ورود در عرصه امتیازدهی بیشتر بعد از برجام، کشور را به سمتی می برد مانند وضعیت عراقی ها که «نفت در برابر غذا» بوده است.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۱
0
0
تحریمها هیچ تاثیر منفی بر اقتصاد ایران ندارد بار اقتصاد ریاضیاتی تاثیر منفی بر ایران دارد موشک را ایران به نیابت از غرب دارد همانطور که شخص من مجاز نیستم آزمایش توپخانه ای کنم وحتی قاچاقی هم گیر میفتم همانطور هم یک کشور مستقل بدون اجازه نمیتواند حتی یک ورق به شکل موشک نورد کند چه رسد که ازمایشات موشکی کند تعریف اقتصاد ریاضتی یعنی ما در مقابل دلار کالا میدهیم و مجاز نیستیم با آن دلار کالا بخریم چون دلار امریکا در سطح جهانی بی ارزش شده و کارکرد نخواهد داشت اگر امریکا به وضوح بگوید ملت ایران ما را با بار اقتصاد ریاضیاتی یاری کنید ما در آینده مزد شما را پرداخت میکنیم ملت میپذیرند اما کنگره برای اینکه مزد مردم ما را از بار اقتصاد ریاضتی که متحملند پرداخت نکند بلای انقلاب را سر ما آورد تا بگوید شما اگر بهایی دادید بابت تحریمها بود و هیچ حقوقی ندارید چون کاری نکردید در حالی که ما بهای گزافی بابت توسعه جهانی با خرید دلار امریکا وصادرات مواد اولیه میپردازیم عراق پر از نخلستان و مزارع پنبه ونیشکر است که ده ها برابر نیاز داخلی آنهاست و اینها را صادر میکند چرا باید عراق با این همه آب وخاک کشاورزی نفت در برابر غذا بدهد این را کلام نفت در برابر غذا را الاغ هم باور نمیکند امریکا ملتهای ما را پست تر از الاغ فرض کرده مگر عراق لاس وگاس بود که صنعت وکشاورزی ندارد جز قمارخانه فاحشه خانه،یک مشت هندو وعرب کافر کارمند کمپانی هند شرقی آمده در قالب شرکت تجاری (...) تو کشور ما (...) که امریکا قرقره میکنه رو قر قره میکنه،تحریم! ،شمای خیبری دیگه چرا؟شما که عوام فریب نبودید شما که لیبرال نبودید حداقل نصف صداقت لیبرال را داشته باشید تا مستحق مهر بردگی امریکا روی بدنتان باشید لیبرال شمشیر از رو بسته میگه واقعیت اینه باید به امریکا باج بدیم ومقاومت نکتیم مثل یک کنیز خوب یه گلادیاتور خوب با ذلت نفس بکشیم وبا ننگ بمریم این راه خودشو با صداقت میره اما کسی هست با اسم نبرد منو به راه لیبرال میبره فقط فکر واسم نبرد رو به لجن میکشه در این مورد دوم شما چه فکری میکنید ماموره فقط اسم حجاب رو خوار کنه عمل پرهیز و تقوا رو حماقت جلوه بده و فکر نبرد رو به لجن بکشه این بهتره یا اون لیبرال خانه زاد که هیچی نداره اما اجازه میده لااقل یه نور باریکی از فکر مبارزه بتابه چون با وعده دروغ مبارزه با کنگره نجس امریکا به نوکری کنگره امریکا نرفته با صدق و رو راستی رفته نوکری، لیبرال نجسه به وضوح میبینم اما هست از اون نجستر که میبینید و همه میفهمن فقط وقت تلف نمیکنن که بگن ،فرضا فردا و رستاخیزی نیست خودش چی راجع به خودش قضاوت میکنه بمیره بهتر نیست؟
مدیر پایگاه قسمت های نقطه چین داخل پرانتز به جهت داشتن بار منفی ویرایش شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۸
0
0
خونه رو از رو نقشه میسازن و واقعیت رو از خیال،اون لیبرال که تو اتاق دزدی ایران نشسته و تلویحا میگه واقعیت باج دادن به امریکاست میخواد این واقعیت گرونی ارز رو از خیال مطبوع و مد نظرش بسازه خیال اتاق (...) گرونی دلاره اون در جهت تحقق دادن به خیالش تلاش میکنه مردم هم اگر در جهت تحقق دادن به خیال ارزانی ارز تلاش کنن این خیال به واقعیت بدل میشه
راه حل در صورت افزایش صادرات وگرانی ارز (...) است مشکل اینجاست خر تا چوب نخوره حرکت نمیکنه واتاق (...) این مامور منافق هم تا ضربه نخوره دست بردار نیست وتحریم بامبول میکنه تف به (...)
مدیر پایگاه قسمت های نقطه چین داخل پرانتز به جهت داشتن بار منفی و حقوقی ویرایش شد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: