به‌روز شده در: ۲۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۹
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
کد خبر: ۵۱۷۸۲
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۴
به نظر من برجام مرده است و اروپایی ها مشغول مرده خوری هستند، ما هرگز نباید معطل شویم، باید بحث کنیم و بدانیم راجع به چه چیزی صحبت می کنیم؛ باید تفکر استیصالی را دور بریزیم
"خیبرآنلاین" - محمدجواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان، در برنامه جهان آرا که از شبکه افق با موضوع برجام پخش شد، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گفته بودیم که چنانچه آمریکا از برجام خارج شود، برجام برای ما نیز تمام شده است ولی چرا این کار را نکرده‌ایم؟ اظهار کرد: بحث برجام بحثی بسیار مهم و مربوط به منافع ملی ما است و واقعا حق آن این است که در یک فضای فراتر از جناح بندی‌های سیاسی مورد بحث قرار گیرد؛ منتهی موانعی وجود داشته که مانع از طرح موضوعی مسایل برجام چه در زمان مذاکره و چه اکنون شده است.

به گزارش میزان، وی با بیان اینکه ما دولت را دولت خودمان و توفیق آن را توفیق خودمان می‌دانیم، افرود: در یک چنین بحث مهمی باید مسایل را به شکل موضوعی مورد بحث قرار دهیم. موانعی مانع طرح موضوعی مسایل مربوط به برجام شده است.

محمدجواد لاریجانی تصریح کرد: اولین مانع این است که جناب آقای روحانی از ابتدا موضوع برجام را به یک موضوع رقابت انتخاباتی تبدیل کرده و گفتند که اگر چرخ‌های سانتریفیوژ می‌چرخد باید چرخ اقتصاد هم بچرخد. آنهایی هم که انتقاد کنند، مودبانه‌ترین برچسبی که گرفتند دلواپس بوده که این مسایل نشان می‌دهد فضای بحث مانع است.

دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان تصریح کرد: مانع دیگر استناد مدام به نظرات مقام معظم رهبری بود؛ تا بحث می‌شد عنوان می‌کردند که رهبر معظم انقلاب از اول تا انتها مسایل همه چیز را می‌دانند و همه با نظر ایشان است. آنچه که مقام معظم رهبری برای همه گفتند، حکایت از موضع روشن ایشان راجع به اصل مذاکرات، عدم رضایت از نحوه پیشبرد و پیش بینی ناکامی‌ها بود که بار‌ها بیان کردند.

وی با بیان اینکه از همه مهمتر اینکه عنوان می‌کنند که مقام معظم رهبری مخالف بحث موضوعی راجع این مسئله هستند، در حالیکه اینگونه نیست، گفت: مانع از همه اینها بزرگتر یک نوع بحران استیصال است؛ مثلا می‌گوییم چرا مسئله موشک‌ها را یک جاپا درست کرده اید که می‌گفتند از این بهتر نمی‌شود و وقتی عنوان می‌کردیم کمی صبر می‌کردید، عنوان می‌کردند که مگر ندیدید اوضاع کشور قفل است! پس این سیگنال‌ها به طرف داده شده که بنده اسم آن را بحران استیصال می‌گذارم.

وی خاطرنشان کرد: این بحران از ابتدای انقلاب تاکنون سابقه دارد. به عنوان مثال جنگ که شروع شد، بنی صدر همین بحران استیصال را می‌گفت و مطرح می‌کرد که زمین بدهیم و زمان بخریم!

محمدجواد لاریجانی با بیام اینکه باید این موانع را از ذهن بیرون کنیم، تصریح کرد: در این صورت است که می‌توانیم به اصل قضیه ورود داشته باشیم.

لاریجانی با بیان اینکه مخالف مذاکره هسته‌ای نبوده و نیستم اما منتقد برجام بوده و هستم، یادآور شد: این حالت رخوتی که اندیشمندان ما و اهل علم و دانشگاه‌های جناح‌های مختلف دارند، خیلی بد است و نسل جوان ما می‌گوید اینها چه بلد هستند و چه گفتند و چرا انقدر حرف‌های آنها نامیزان است.

وی بیان داشت: آقای ترامپ معتقد است که ایران در اثر فشار‌های اقتصادی زانو زد و همین برجام را پذیرفت، ما اگر چیز‌های دیگری از ایران می‌خواهیم راه آن همان فشار‌های اقتصادی است پس باید فشار‌های بیشتری به ایران وارد کنیم.

محمدجواد لاریجانی گفت: ترامپ خواسته‌های خود را نیز در 4 دسته تنظیم کرده است و وزیر خارجه آنها نیز حدود 12 "باید" را مطرح کرده و ناشی هم بوده است و به نظرم همان ترامپ کاسبکار با خالی بندی اش باز بهتر دسته بندی کرده است.

تحلیلگر ارشد مسائل سیاسی بیان داشت: او گفته است دسته اول مربوط به امور هسته‌ای است و باید دندان هسته‌ای را از ته بکشیم و ایران نباید دیگر حق غنی سازی داشته باشد. یکی دیگر راجع به موشک‌ها است و براساس آن، نه تنها ما نباید خودمان موشک‌هایی با برد‌های کامل بسازیم، حتی صنعتش را نیز نباید به کسی یاد بدهیم.

دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان گفت: بعدی مسئله منطقه است که چرا ما در منطقه از محور مقاومت دفاع می‌کنیم و بعد هم مسایل داخلی ایران است که ما باید میدان را برای کسانی که سکولار و ضدنظام هستند، باز کنیم تا آنها بتوانند فعالیت کنند.

وی ادامه داد: ترامپ در یک عبارتی خیلی کاسبکارانه گفته است که من با شما شرط می‌بندم که چند ماه دیگر ایران زانو می‌زند که این تفکر آنها است و مطرح کرده که اروپاییان با این مقاصد ما همراه هستند ولی در نحوه پیشبرد اختلاف نظر داریم.

محمدجواد لاریجانی با اشاره موضعگیری رییس جمهور پس از صحبت‌های ترامپ گفت: وقتی ترامپ صحبت کرد، رییس جمهور عزیز ما بلافاصله موضعگیری کرد که این در دنیا اولا نشانه یک دستپاچگی بود و ما نباید آن را آنقدر مهم بدانیم و باید با فرصت و عبارت حساب شده صحبت کنیم.

وی گفت: مثلا آقای رئیس جمهور گفت که این قرارداد بین ایران و 5 کشور دیگر باقی است! این در صورتی است که وقتی که کشور آمریکا از برجام خارج شده است، یعنی حداقل 10 صفحه از توافق برجام پریده، چون حدود 6، 7 بند از توافق درباره آمریکا بوده است.

دبیر ستاد حقوق بشر کشور اظهار کرد: این بدین معنی است که این توافق دیگر برجام نیست بلکه اصلا چیز دیگری است. اشکال دیگری که وجود دارد، این است که ما تعهدات خود را مهر زدیم؛ چرا باید این کار را می‌کردیم؟! چون این توافق مانند 2 کفه ترازو است، چرا ما اکنون تعهدات خود را به 4 میخ می‌کشیم؟!

لاریجانی خاطرنشان کرد: لازم نیست که ما بگوییم از برجام خارج شدیم، اما بهتر آن است که دیگر تعهدات مربوط به برجام را تعلیق کنیم و بگوییم فعلا ما تعهدات خود را به صورت تعلیق درمی‌آوریم، چون خود توافق هم مورد اشکال واقع شده است. این کار طبیعتا بسیار باب میل است، چون اروپایی‌ها تعهدات ما را در کف گرفته اند و بیشتر از آن را اکنون از ما می خواهند. بنابراین نباید اجازه دهیم که توقع آنها بیشتر از این بالاتر رود؛ این‌ها از مشکلات موضع گیری‌های ما بوده است.

وی اظهار کرد: چرا به اروپایی‌ها می‌گوییم که باید تضمین بدهید؟ این جوک است، چون مرکل در یک جایی به صورت توهین آمیز گفته است که آنها در توهم به سر می‌برند. چون ترامپ وقتی می‌گوید من می‌خواهم تحریم‌های اصلی و تحریم‌های ثانویه و زنجیره‌ای را اعمال کنم، آن زمان مشخص می‌شود که منافع بسیاری از ما را هدف گرفته اند.

دبیر ستاد حقوق بشر کشور تصریح کرد: این تحریم‌ها و فشار‌ها فراتر از 3 کشور اروپایی خواهد بود؛ به عنوان مثال دولت آمریکا به یک کمپانی در برزیل می‌گوید که اگر می‌خواهی با آمریکا مراوده داشته باشی نباید با ایران همکاری کنی. طبیعتا آن شرکت هم به دنبال منافع خود است و به سمت آمریکا می‌رود یا مثلا درباره هند هم به همینگونه است.

وی افزود: در این چنین شرایطی اروپا چه کاری می‌تواند بکند؟ اروپا یک زمان نمی‌خواهد و یک زمان هم اصلا نمی‌تواند کاری کند. ترامپ گفته است که ما تمام تحریم‌های ایران را برمی‌گردانیم و حتی تحریم‌های شدیدتری اعمال می‌کنیم. البته قبلی‌ها گفته بودند تحریم‌های فلج کننده و این فرد می‌گوید تحریم‌هایی که برای اولین بار و سخت است برای یک کشور اعمال می‌شود. البته چون ترامپ و دارودسته اش را همه می‌شناسند و به خالی بندی معروف است، این حرف‌های او برای ما بی اهمیت است.

تحلیلگر ارشد مسائل سیاسی گفت: دولت ترامپ معتقد است که ایران به خاطر فشار‌های اقتصادی از داخل به هم می‌ریزد و مجبور می‌شود پای میز مذاکره بیاید و آن وقت است که ما با ایران پشت یک میز می‌نشینیم و یک معاهده که دیگر آویزان نباشد، با ایران می‌بندیم. این تفکراتی است که مجموعه ترامپ و اطرافیان او نسبت به ایران دارند.

وی افزود: تاکتیکی در این مذاکرات هسته ای پیش گرفته شد که من نام آن را تاکتیک بیگ بنگ گذاشتم؛ یعنی یک جا برویم و تمامش کنیم که این برای مواقعی است که طرفین به هم اعتماد دارند. ما نمی توانستیم یک دفعه بدهیم بروند، ما یک اشتباه بسیار استراتژیک کردیم در حالی که می توانستیم گام به گام برویم. ما می توانستیم 100 سانتریفیوژ را فعلا از کار بیرون کنیم. آن هم نه اینکه پاره کنیم، آنها را با احترامات جایی ببریم که دوباره آن را بیاوریم ولی این کار را نکردیم و یک دفعه همه را خراب کردیم.

دبیر ستاد حقوق بشر کشور اظهار کرد: ضربه ای که به صنعت اتمی ما زده شد، بسیار سنگین اما جبران پذیر است و انشاءالله با فاصله کم خواهد بود البته نه با این روحیات! ما مسئله بسیار مهم داریم مهمتر از همه اینها این تفکر استیصالی است، این ژانر مدیریتی که آقای روحانی آوردند، که به امید برجام می تواند کار کند؛ یعنی درهای سرمایه گذاری خارجی باز شود و ما بتوانیم ایرباس و هواپیما بخریم، جنس بفروشیم، جنس بخریم. نفت ما برود و پولش راحت بیاید.

وی تصریح کرد: این ژانر مدیریتی علیرغم احترام زیادی که به آنها دارم، به درد وضعیت فعلی ما نمی خورد و چون به درد نمی خورد، ما تئوری استیصال را پیش می کشیم. حال چکار می شود کرد؟ این ژانر را آقای روحانی باید عوض کند.

دبیر ستاد حقوق بشر کشور بیان کرد: متاسفانه در صحبت پمپئو هست اگرچه غربی ها می گویند با آقای روحانی و آقای ظریف می توانیم کار کنیم، اما ایران که در حال حاضر اینها نیستند. این خوب تشخیص داد؛ آقای روحانی و آقای ظریف برادران عزیز ما هستند، ژانر مدیریت برجامی دیگر کار نمی کند و باید تحول پیدا کند. آن وقت کلید خیلی چیزها به دست ما می آید و خیلی درها به روی ما باز می شود.

وی در پاسخ به اینکه آیا 3 سال برجام بنا است با این کلیدواژه ادامه پیدا کند؟ اظهار کرد: آقای روحانی سرمایه گذاری وسیعی از لحاظ سیاسی روی برجام کرد و برای ایشان جوری است که احساس می کند برجام یعنی روحانی و این اشتباه بزرگ ایشان است. آقای روحانی شما رئیس جمهور عزیز، محترم و بزرگوار تک تک ملت ایران هستید؛ چه برجام باشد چه نباشد و همه ملت ایران پشتیبان شما در انجام وظایف قانونی و شرعیتان هستند و دنیا فقط در برجام خلاصه نشده است.

دبیر ستاد حقوق بشر کشور خاطر نشان کرد: به نظر من که البته ممکن است نادرست باشد، من برجام را از اول کج راهه می دانستم، راجع به آن هم صحبت کردم و بعضی دوستان از من دلگیر شدند و اینها نه به خاطر تخطئه دوستان خودمان است؛ ما برادران را از نزدیک می شناسیم، متدین و سخت کوش هستند؛ این کج راهه است و عاقبت آن کاملا روشن بود.

وی گفت: لذا پاتکی که اکنون باید در مقابل تحولات آمریکا بزنیم، یک تعلیق تعهداتمان است تا معلوم شود از برجام چقدر مانده است و این یک استراتژی است و اینها را به تلاش وادار می کند و برای این تعلیق مدت بگذاریم؛ 2 ماه فرصت تعلیقی بگذاریم بعد از آن هم هیچ چیز دیگر نیست.

لاریجانی ادامه داد: نباید بگوییم که طرف اروپایی بیاید تضمین دهد، این تحقیرآمیز است. باید بگوییم ما فعلاً تعهداتمان معلق است شما چه کار می توانیم کنید. تعهد ما باید بازیگری شود اول بگوییم که طرف اروپایی چه چیزی روی میز می گذارد و چه کاری می تواند کند، سپس ما همسنگ کار آنها تعهداتمان را تضمین می کنیم چرا که اروپا نه توان و نه خواست دارد و خیلی از مسائل بیرون قدرت اروپا است. بنابراین طرح این مسئله که اروپا بیاید تضمین دهد، حرف قشنگی نیست.

محمدجواد لاریجانی با اشاره به اینکه ما باید یک تجدیدنظر و یک تحول کامل در سیستم مدیریتی خود داشته باشیم، بیان کرد: این دوستان ما ژانر برجامی هستند، ما باید ژانری از مدیریت بگذاریم که شب و روز نمی شناسند و "نمی توانم و نمی شود" در فکر آنها نمی گنجد. آنها نفت را فروخته اند و در ذهنشان نیست؛ آنها نفت را می فروشند پول هم می آورند و ما باید استراتژی داشته باشیم و برای آنکه خود را مقاوم کنیم، 5 الی 6 رگه کار اصلی باید انجام بدهیم.

دبیر ستاد حقوق بشر کشور تصریح کرد: رگه اول کالای اساسی است که باید به دست نیروهای جهادی و بسیجی بدهیم تا کالاهای اساسی تامین شود. بخش دیگر مربوط به انرژی است؛ ما روی گنج انرژی نشسته ایم. باید در کشور هم انرژی سوختی ارزان باشد و هم انرژی برق که هزینه های خانواده را پایین می آورد و مورد دیگر مربوط به نیروی محرکه است که شامل انواع ماشین و تحرکات مختلف، لوکوموتیو و هواپیما می شود.

محمدجواد لاریجانی گفت: ما باید دندان ایرباس و بوئینگ را کنده و بیرون بیاندازیم؛ آن خودش دنبال ما می آید ولی ما زندگی را براساس پژو سوار نکنیم؛ ایران خودرو مجموعه عظیمی است اما به علت منتالیتی مدیریتی زمینگیر است؛ شما بدهید به دست بچه های پرجوش، متدین و تحصیلکرده ببینید چکار می کنند در آنجا. پس باید اینها را بشناسیم و از نزدیک با آنها آشنا شویم که بدانیم چه ثروت عظیمی داریم.

دبیر ستاد حقوق بشر کشورافزود: رگه دیگر نیروی دفاعی ما است، حوزه علوم و فناوری و حوزه سلامت که همه اینها قابل مدیریت است اما نه مدیریت به امید برجام. حقیقتا 5 الی 6 سال وقتمان تلف شده است، بله گشایش شده، مقداری نفت توانستیم بفروشیم که پولش را نمی توانیم بیاوریم و عملا ما اسکناس خلق می کنیم چون بنا بود در داخل اسکناس شود چون نمی توانیم، اسکناس خلق می کنیم در حالی که بدون آن هم می شد انجام داد.

محمدجواد لاریجانی با بیان اینکه نکات بسیار ریز مدیریتی است که تئوری استیصال را از بیخ و بن دور می اندازد، گفت: این تئوری استیصال تئوری خطرناکی است چون افراد خیلی دلسوز وقتی می شنوند، می گویند اگر اینگونه قفل می شود پس یک راهی باید پیدا کنیم. تئوری استیصال معادل اضمحلال تمام ملت ما است و این البته یک پیچ بزرگ تاریخی در کشور ما است که من مطمئنم از این پیچ ما رد می شویم و این بحث ها مفید است برای بصیرت افزایی والا غرض دیگری در آن نیست.

دبیر ستاد حقوق بشر کشور در پاسخ به اینکه آنچه در دستورکار قرار دارد گفتگوهایی است که بناست طی ماه های آینده ما با اروپا داشته باشیم و ظاهرا معطل نگه داشتن ما برای اروپا مطلوب است تا تهدیدهای آمریکا خود را نشان بدهد دولت ما با اروپایی ها قرار است چه مذاکره ای انجام دهد که نامش را تضمین بگذاریم؟ گفت: ما چند دستور کاری داریم؛ یکی آن چیزی است که اصل کار است که آن دیپلماسی نیست. اصل کار ما این است که آمریکایی ها تحریم را سفت می کنند و اروپایی هم خیلی جلوی آن ایستادگی نمی کنند، پس ما باید کلاه خود را سفت داشته باشیم و کشور خود را با توجه به تحریمها محکم اداره کنیم و این اولین و مهمترین دستورکار است.

لاریجانی تصریح کرد: نکته دوم این است که حال ما بخواهیم با دنیا چگونه صحبت کنیم؛ آیا باید کرکره ها را پایین بکشیم و یا با یک دیپلماسی خوب صحبت کنیم که به نظر من دومی بهتر است. دیپلماسی معقول، دیپلماسی که نه اینکه خیال آنها جمع باشد و تعهدات اتمی باید بلافاصله تعلیق شود و هر روزی که ما تاخیر کردیم در تعلیق آن ضرر کرده ایم، چون تثبیت می شود و این کف انتظار آنها از ما است و ما باید از این به بعد اضافه کنیم.

دبیر ستاد حقوق بشر کشور بیان کرد: مذاکره با اروپا اشکالی ندارد به شرطی که بدانیم در آن چیزی نیست و به عنوان کار دیپلماتیک ادامه بدهیم و کار دیپلماتیک هم در درازمدت بی خاصیت نیست؛ مثل سبدی است که وقتی میوه رسیده شود، داخل آن می ریزد قبل از آن میوه ای نمی افتد.

وی عنوان کرد: من نمی گویم با اروپایی ها صحبت نکنید اما معطل آن نباشید؛ در مسیر صحبت کنید نه اینکه ببینیم شما چقدر می خواهید تعهد بدهید. اصلا بیایید ببینیم شما چقدر زورتان می رسد. این آمریکایی ها کار را می کنند شما در قبال آن چکار می کنید. آن وقت ادامه این مذاکره بد نیست، 50 سال دیگر هم ادامه پیدا کند مشکلی ندارد به شرطی که ما معطل آن نباشیم. ما باید حتما با دنیا گفتگو داشته باشیم و این هیچ اشکالی ندارد.

دبیر ستاد حقوق بشر با بیان این که مسئله مهم این است که ما چه کسی را مسئول چه کاری بدانیم، گفت: آقای رئیس جمهور گفته است آمریکایی ها عهدشکنی کرده اند و این تقصیر ما نیست؛ این سخن درست است در مورد تحریم ها هم همینگونه است این که بگوییم در دولت قبل اینقدر تحریم می شد شما کجا بودید، باید گفت تحریم را که دولت قبل نکرده بود؛ آن نیز کار دشمن بود اگر دشمن به سمت ما تیری می زند حتی اگر آنجا را خراب کند، مسئولیت اول آن با دشمن است اما ما در دفاع خود باید صحبت کنیم.

لاریجانی افزود: ما باید با مردممان صادق باشیم و درست نتیجه گیری کنیم؛ امروز هیچ چیزی بهتر از این برای مملکت نیست که ما امید و انتظار به برجام را کنار بگذاریم و با تفکر اقتصاد مقاومتی و ژانر مدیریتی مناسب امورات را حل و فصل کنیم.

وی با بیان این که سند برجام یک بدشانسی دارد گفت: شاید تعداد مسئولینی که این سند را با دقت خوانده باشند از تعداد انگشتان یک دست بیشتر نباشد؛ باید در نظر داشت که اسناد بین المللی فقط تکس و عبارت نیست و گاهی باید فانکشن آن را در نظر بگیریم و ببینیم که این 5 بند روی هم رفته چه سیستم عملیاتی ایجاد می کند. این فاجعه است که کسانی که راجع به برجام صحبت می کنند، 5 بند آن را با دقت نخوانده اند. در سیستم نظارت هم احتمال می دهم که به علت این که این تکس بیش از 100 صفحه بوده، حوصله نداشتند که آن را زیرورو کنند و غالباً موضع نه سیخ بسوزد نه کباب را داشته اند؛ این در حالی است که در مسائل حساس نباید این رویه باشد و گوتره ای عمل کنیم، باید سر یک ویرگول دعوا کنیم.

لاریجانی ادامه داد: در مقابل هر تخلفی که آمریکایی ها و اروپایی‌ها کرده اند، باید آن را رکورد و ثبت کنیم؛ این هیات چه چیزی را با چه عبارتی و چگونه ثبت کرده است؟ مردم از ما پرکاری می خواهند.

دبیر ستاد حقوق بشر گفت: همه ما باید پشت ولی امرمان متحد شویم؛ اخیراً دیده ام که تا می خواهیم راجع به اموری صحبت کنیم، می گویند وحدت ملی و گفتمان ملی را برهم نزنیم! اینها که به طور مطلق معنا ندارد؛ وحدت ملی پشت سر ولی امر و در چهارچوب منافع ملی باید باشد، راه برون رفت این شرایط این است که پشت سر ولی امر باهوش و تیزهوش و خوش فکرمان باشیم و کشور را با روحیه متعهدانه، شجاعانه و مسئله حل کن جلو ببریم.

وی تصریح کرد: ما در حال حاضر یک نسل مسئله حل کن داریم اما اینها را به کار نمی گیریم و از مسائل می ترسیم. چیزهایی که ترامپ می گوید به او نمی آید. آمد و گفت که کره شمالی را آتش می زنم و بعد گفت که می خواهیم با یکدیگر ملاقات کنیم! به نظر بنده کره شمالی آمریکا را منتر کرده است و حتی آمریکایی ها در مقالاتشان می نویسند که احساس حقارت می کنند.

لاریجانی با بیان اینکه ترامپ در هیج جنگ جدیدی جرات شرکت ندارد، گفت: این آدم کاسب است و می گوید هنرش دوشیدن است و خیلی ها را در منطقه می دوشد بنابراین ما با قدرت و استقامت می توانیم کشور را اداره کنیم. من نمی خواهم بگویم مسئولین به مردم بگویند که اشتباه کرده ایم، اما باید با مردم صادق باشیم، تفکر استیصالی را بیرون بیاندازیم و واقعیت را به مردم بگوییم مردم نیز قبول می کنند و به تلاش مسئولین احترام می گذارند.

دبیر ستاد حقوق بشر در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برای آینده و نوع مذاکره با اروپایی ها چه باید کنیم و اروپایی ها چه تضمینی باید دقیقاً به ما بدهند؟ تصریح کرد: در مورد اول اعلام تعلیق و شروع به خروج از تعهدات می کنیم؛ تعلیق به این معنی که ما هیچ تعهدی احساس نمی کنیم، حال ممکن است ما فعالیت جدیدی نکنیم اما اگر فعالیتی نمی کنیم، به دلیل محاسبات خودمان است. به نظر بنده این دوره تعلیق نباید بیشتر از 2، 3 ماه طول بکشد و پس از آن تکلیف ما روشن است.

لاریجانی ادامه داد: نباید بگوییم که طرف اروپایی بیاید تضمین دهد این تحقیر آمیز است باید بگوییم ما فعلاً تعهداتمان معلق است شما چه کار می توانیم کنید، تعهد ما باید بازیگری شود اول بگوییم که طرف اروپایی چه چیزی روی میز می گذارد و چه کاری می تواند کند سپس ما همسنگ کار آن ها تعهداتمان را تضمین می کنیم چرا که اروپا نه توان و نه خواست دارد و خیلی از مسائل بیرون قدرت اروپا است بنابراین طرح این مسئله که اروپا بیاید تضمین دهد حرف قشنگی نیست.

وی خاطرنشان کرد: به اندازه ای که اروپا برای منافع ما آورده بیاورد، ما هم راجع به تعهداتمان اقدام می کنیم اما اروپایی ها چیز کمی می توانند بیاورند و تنها در صورتی که ما اگرسیو برخورد کنیم، می تواند بیشتر شود. آنها اگر احساس کنند که ما دستپاچه و مستاصل هستیم، آن وقت چیزی به ما نمی دهند. ما باید بر مبنای سیستمی عمل کنیم که بدانند ما جدی هستیم؛ هیچ علامت و پیغامی جدی تر از این نیست که مجموعه ای از مدیران ما قطع نظر از برجام شروع به ساختن کشور کنند.

لاریجانی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که در حال حاضر بحث FATF بر سر زبان ها است و مجلس نیز در حال تصمیم گیری در مورد این موضوع است، حال که درخصوص برجام همه چیز تمام شده است چه اصراری وجود دارد که تعهد جدیدی بپذیریم؟ گفت: من معتقدم حتی اگر بخش خوبی از برجام عملی می شد ما نمی بایست FATF را بپذیریم. این یک استدلال پراگماتیستی دارد، قسمت کلیدی آن این است که ما باید ترانگزیشن های مالی بخش هایی که تروریست هستند، انجام ندهیم؛ حال سوال اینجاست که تروریست چه کسانی هستند؟ این که ما بگوییم تروریست کسانی هستند که شورای عالی امنیت ملی ما تعیین می کند را آنها نمی پذیرند. تروریست کسانی هستند که مجامع بین المللی تعیین می کند. فرض کنید که ما آن را امضا کردیم اما با این امضا مجمع ما به ما کارت سبز نمی دهد و می گوید شما با این افراد معامله کرده اید؛ به عنوان مثال فرض کنید سازمان ملل بگوید وزارت نفت ما تروریستی است و نباید با این وزارت تعامل شود، بعد ما بیاییم بگوییم که اینگونه نیست اما آنها که سیستم ما را قبول ندارند پس باید تحت محرومیت باشیم.

وی ادامه داد: وزیر امور خارجه گفته بود دنیا باید آنقدر در ایران سرمایه گذاری کند که تحریم ما برایش نفع نداشته باشد؛ تئوری این بود که در اقتصاد دنیا مندرج شویم، اینها حرفی قشنگی است اما فضایی است؛ FATF ضروری است اگر بنا باشد دنیا 100 میلیارد سرمایه گذاری کند FATF می‌خواهیم اما اگر بنا است سرمایه گذاری نکند و بانک های ما تحریم شوند، چگونه است؟!

لاریجانی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که با این توضیحات آیا ما غرامت چیزی را می‌دهیم که عایدی برای ما نداشته است؟ گفت: همینگونه است؛ من معتقدم FATF با وجود برجام لازم به امضا نبود.

دبیر ستاد حقوق بشر تصریح کرد: به نظر من برجام مرده است و اروپایی ها مشغول مرده خوری هستند، ما هرگز نباید معطل شویم، باید بحث کنیم و بدانیم راجع به چه چیزی صحبت می کنیم؛ باید تفکر استیصالی را دور بریزیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: بهترین کار برای آقای روحانی این است که ژانر مدیریتی خود را به کل عوض کند. این بی احترامی نیست، این بهترین پاسخ به آمریکا است. من مطمئنم نسل تحصیلکرده و توانمند این تحریم ها را پشت سر می‌گذارند. خداوند این عزت را با امکانات وسیع به ما داده است، هرگز دنیا را کوچک و محدود و تنها 5 کشور اروپایی و امثال اینها نبینیم، خداوند درهای رحمتش بسیار وسیع است انشالله با همت مردم و با پیروی از خط مقام معظم رهبری ملت ما پیروز خواهند شد.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۴
0
0
مسئله اصلی ایران نیاز به انرژی است اگر ساخت و ساز راکد است دلیلش نبود فولاد و سیمان به قدر کافی است ونبود سیمان وفولاد کافی به علت کمبود انرژی است و همچنین مشکل تولید سایر صنایع همین کمبود انرژی است حوزه گردش ارزهای معتبر مثل دلار امریکا و یورو و پوند، جهانی است لذا ارزش اینها بستگی چندانی به سود بانکی ندارد چون تراز تجاری کشورهای دارای ارز معتبر منفی است یعنی آنجا خواهی نخواهی فراوانی است اما گردش ریال ایران داخل ایران هم کامل نیست تراز تجاری ایران با صادرات غیر نفتی مثبت است صادرات نفتی سالانه بیست میلیارد دلار است اما رقم تراز تجاری مثبت ایران هزار میلیارد دلار است پس سود بانکی تعیین کننده شرایط اقتصادی ایران در این وضعیت ایران است اگر سود بانکی در ایران کاهش یابد جیره ایران افزایش یا کاهش نخواهد داشت اما داخل به هم خواهد ریخت بی نظمی اقتصادی ایران مربوط به تحریم نفتی وتحریم وابستگان انقلاب وسپاه نیست علت بی نظمی اقتصادی ایران کاهش سود بانکی است که مد نظر اتاق بازرگانی است تا بی نظمی داخلی شرایط سقوط جمهوری اسلامی را برای سازمان مجاهدین خلق ایران فراهم کند (...) امروز ایران از نظر امریکا در حد مجستریت(magistrate)است حتی در حد گاورنر هم نیست نمایش ترامپ وتحریم برای فریفتن مردم ایران است برای منحرف کردن اذهان مردم ایران از مسئله اصلی است ایران امروز برای امریکا در حد کولونی است شما اگر برای یک کارفرما کار کنید سلیقه ای لغو دستور نخواهید کرد اگر رئیس حقوق فیلم بازی کردن برای کلاهبرداری وزمینه ذهن سازی را به شما بدهد این کار را هم میکنید هر کاری قیمتی دارد پس نمیشود به مردم قبولاند (...) ایران غنی سازی میخواهد بیایید بی نظمی اقتصادی را بپذیریم تا غنی سازی کنیم اینطور نیست ما با پذیرش بی نظمی اقتصادی به غنی سازی نمیرسیم اگر ما خواه یا ناخواه وارد بی نظمی اقتصادی بشویم منافق وارد عمل میشود تا از زمینه نارضایتی به نفع خودش بهره ببرد از آن طرف همین عمل منافق چون پشتوانه مردمی ندارد زمینه مساعدی را برای حمله نظامی امریکا به داخل ایران فراهم میکند یک سناریوی استعماری قدیمی می نویسم که مشابه شرایط امروز (...) است اداره یکی از کولونیهای انگستان اوایل قرن هیجدم که با اسپانیا معارضاتی داشت به یک (...) دلسوز توسط بریتانیا سپرده شد بریتانیا همان زمان به یک قاچاقچی خلافکار چراغ سبز داد تا (...) را با اعتراض مردم بکشد وجایگزین شود واعلام کند از انگلستان تبعیت ندارد،بریتانیا بارها برای سرنگونی آن (...) قاچاقچی غیر رسمی جلسه گذاشت وطرح ریخت اما اقدامی نکرد چون بریتانیا خودش آن (...) قاچاقچی را گمارده بود اما اذعان داشت او سر به خود (...) قبلی را سرنگون کرده، آن (...) سوء استفاده زیادی از مردم میکرد لذا بریتانیا اعتراف نمیکرد که خودش او را بر سر کار آورده و قاچاقچی (...) هم عواید کولونی را برای امور خود امپراطوری طبق دستورالعمل فوق سری اختصاص میداد در این بین زمانی که بی نظمی وستمگری قاچاقچی زیادتر شد انگلستان به یک عده دزد دریایی چراغ سبز داد تا قاچاقچی را سرنگون کنند یک عده دزد دریایی از همه جا بی خبر با استفاده از بی نظمی موجود که بستر مناسبی برای قدرت گرفتنشان بود قاچاقچی را که بریتانیا برای سرنگونی اش نقشه ها کشیده بود به صلیب کشیدند وکنترل کولونی را به دست گرفتند وبرای بریتانیا خلعت فرستادند در حالت قبلی مردم با قاچاقچی برای سرنگونی (...) انگلیسی همراه بودند اما حالت دوم دزدان دریایی بدون کمک مردم (...) انقلابی را اعدام کرده وجایگزین شدند و برای لندن خلعت فرستادند این دست مایه حمله نظامی به کولونی شد که اگر این شرایط نبود تفاهم نامه های بریتانیا با اسپانیا مانع حمله نظامی میشد و اتفاقا به خاطر حضور اسپانیا انگلستان قصد لشکر کشی به کولونی را داشت انگلستان به محض غلبه دزدان دریایی بدون اجازه پارلمان(اجازه را قبلا داشته برای ضرورت چنین روزی)هفت ناوگان جنگی مجهز به تفگندار وتوپخانه به کولونی فرستاد و راس فرماندهی ناوگان فرزند قاچاقچی هلاک شده بود که همراه (...) حدید بود و قبلا تحت تعقیب قرار داشت اما موقع نیاز او برائت شده بود( چون همه چیز فیلم بود) اگر امروز در بستر بی نظمی اقتصادی منافق جمهوری اسلامی را براندازی کنند و فرزند احمدی نژاد یا هاشمی رفسنجانی را تحویل امریکا بدهند وانرژی هسته را نابود کند که خلعتی برای امریکا باشد امریکا هفتاد نبرد ناو جنگی در اختیار فرزند هاشمی یا احمدی نژاد یا (...) تحت تحریم وتعقیب قرار میدهد تا ایران را از منافقی که برای غرب وترامپ دلسوزاندند وخلعت فرستادند و رژیم سرنگون کردند ،پس بگیرد تحریمهای امریکا علیه صنعت نفت و(...) علت بی نظمی اقتصادی یا به عبارتی گرانی ارز نیست کاهش سود بانکی علت است آرمان های (...) ومنافق با آرمان های ضد دینی و ضد بشری آمریکا همخوانی دارد (...) یعنی مغ یا اسقف یا خلیفه یا (...) تاج بر سر شاه بگذارد (...) بدون شاه وجود ندارد بی دینی مثل امروز همه جا را میگیرد برجام مسیری را طی میکند که هدفش نهیتاسرنگونی لشکر کشی امریکا به ایران است هم تولدش هم مرگش،لذا تحریم امریکا علت بی نظمی ایران نیست تنها عاملی که میتواند زمان بیشتری به ایران بدهد حفظ آرامش اقتصادی با کاهش نرخ ارز افزایش سود بانکی است اگر جویا شوید سال 91که کاهش سود بانکی در دستور کار نبوده چرا ارزش ریال به یک سوم رسید پاسخ خواهم داد آنزمان مردم پول نقد زیادی در اقتصاد داخلی سرمایه گذاری کرده بودند که بعد از سال نود و یک افزایش صادرات مواد اولیه و در نتیجه رکود گسترده و پیش بینی نقدینگی سرگردان حاصل از رکود قبل از واقعه به دست بانک مرکزی ریال ایران را بی ارزش شد مردم ایران به انرژی هسته ای نیاز دارند نیاز به سوخت هسته ای دارند لذا نیاز به غنی سازی دارند (چون غرب سوخت به ما نمیدهد با نفت وگاز هم طبق قرارداد ابخ وهوایی پاریس به ما اجازه تولید برق نمیدهند )واز همه اینها مهمتر ایران نیاز به کاهش صادرات و افزایش واردات یا موقتا افزایش سود بانکی دارند تا صادرات کاهش یابد و واردات افزوده گردد این همه منابع صرف میشود تا سیاست کار کند اما سیاست قدرت ندارد مثل باروت آب کشیده صدا هم ندارد گلوله را یک متر ضعیف خارج میکند تف سر بالا است من واقعا برای سیاستمداران احمق امروز امریکا متاسفم کارگردانی است که استعداد بازیگر خوبش (...) را هم به هدر میدهد و دست خودش را هر چه بیشتر رو میکند امروز دنیا به جایی رسیده که کمتر سیاست بازی نیاز است همانطور که با آمدن موتور بخار نیازی به خرید وفروش برده نبود امریکا میخواهد به ایران لشکر کشی کند لذا بی نظمی میخواهد تا در بستر آن رژیم توسط دزد دریایی منافق ساقط شود تا بهانه حمله نظامی به دست آورد در غیر این صورت هرگز امریکا به ایران نمیتواند لشکر بکشد اگر ارز گران نشود و ارزان شود و اگر طبق این نظم ایران حفظ شود امریکا موانعی برای لشکر کشی خواهد داشت که او را متوقف خواهد کرد هرچند این سیاست امریکا در صورت واقع شدن هم موفق نخواهد بود چون فشار زیاد به مردم بصیرت میدهد و سیاست ستمگر لو میرود سیاست لو رفته باروت آب کشیده، در آخر (...) رسوای چپ وراست (...) و رسوای ایران اند لاریجانی رشوه دهنده و رشه گیرنده آبرویی هم دارد که بتواند صحبت کند؟ (...) در امریکا هم درست مثل کندی ها منفور هستند که ایشان را با کندی ها قیاس میکنند کندیها سیاستمداران منفور در اذهان مردم امریکا هستند چون ستمگرند
مدیر پایگاه قسمت های نقطه چین داخل پرانتز به جهت داشتن بار منفی و حقوقی ویرایش شد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: