به‌روز شده در: ۲۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۹
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
کد خبر: ۵۱۸۰۳
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۲
یادش بخیر روزی که هاشمی رفسنجانی جملۀ «آقای کری قول داده است»! را برای تاریخ سیاسی ما به یادگار گذاشت و رفت. همینطور یاد آن روز بخیر که روزنامۀ شرق برای حافظۀ تاریخی مردمان این مرزوبوم این تیتر را ماندگار کرد که: «اطمینان تهران از اجرای برجام: امضای کری تضمین است»!
"خیبرآنلاین" - احمد طحانی * / این قاعدۀ کار است: هرکس «خدا» را رها کند(1) و با «کدخدا» ببندد، رئیس بانک مرکزی اش سر از لیست تحریم های آمریکا موسوم به «فهرست اختصاصی تروریست‌های بین‌المللی» در می آورد! بله. این حقیقت دارد: وزارت خزانه داری آمریکا، ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی را هم تحریم کرده است!

تیم ملی خائن، تیم ملی جاسوس

تصور کنید روزی تیم ملی بزرگسالان کشورمان، خدای نکرده از عربستان سعودی پول بگیرد تا به تیم های عربی و تیم ملی عربستان ببازد. یا فرض کنید در تیم ملی کشورمان افرادی حضور داشته باشند که برنامه ها و تاکتیک های تیم «ملی» را به تیم های دیگر بفروشند و از این طریق به انسجام تیم ملی ضربه بزنند. با این تیم و با این بازیکنان خائن چه باید کرد؟ آیا نباید مجازات شوند؟ آیا حداقل جزای خیانت به «ایران» و به عظمت و تاریخ و هویت این کشور، ممانعت از حضور در پست های حساس تیم ملی نیست؟ اگر سیاستمدارانی باشند که از مسئولین عربستانی پول گرفته باشند تا برنامه های دیکته شدۀ آنها را در کشور و در مقاطع حساسی چون انتخابات پیاده کنند، چه باید کرد؟ اگر نظارت به قول بعضی «استصوابی» نبود، امروز با توجه به وضع اختلاسگران، دکل دزدان، خائنین و مزدوران دشمن، چه چیزی از نظام اسلامی باقی مانده بود؟(2)


از وعده های زیبا تا گل به خودی های پی در پی

وقتی رئیس جمهور مملکت به زبان خودش می گوید در برجام 3 گل زدیم و «2 گل خوردیم»! چه توقعی باید داشت؟ حالا که پس از خروج آمریکا از برجام مشخص شده است که «داور» آن 3 گل خیالی را هم به بهانه های واهی «مردود» اعلام کرده است چه باید کرد؟ «کدخدا» از برجام خارج شد، اما آیا «کدخداپرستان» و «کدخدادوستان» تضمینی از این دولت بدعهد و پیمان شکن گرفته بودند؟ آیا آن روز که با خنده های ملیح و بر روی صفحه شطرنج(!) حاضر می شدند و خبر از فتح الفتوح برجام می دادند، به این روز فکر کرده بودند؟ آن روز که قلب رآکتور اراک (و بلکه قلب تپندۀ آیندۀ هستی کشور) را از بتن پر می کردند، به این روز فکر کرده بودند؟ آن روز که مواد غنی شدۀ تولیدشده با خون و عرق دانشمندان مظلوم هسته ای از کشور خارج شده یا رقیق (و نابود) می شد، به این روز فکر کرده بودند؟ پاسخ روشن است. خیر! چرا؟ چون دقیقا مانند نوبخت (سخنگوی دولت) بقیه اعضای دولت هم توپ را انداخته اند به زمین مردم. نوبخت می گوید 29 اردیبهشت 96 ملت حماسه آفریدند و حالا هم لابد چون خودشان انتخاب کرده اند، باید «چوبش» را بخورند!(3)

اما آقای نوبخت! مردم بنا بر صداقت می گذارند. بنابراین گذاشته می شود که هرچه نامزدهای ریاست جمهوری وعده می دهند، حقیقت دارد. چه کسی باور می کرد وقتی نامزدی که می گفت «هم» چرخ سانتریفیوژها باید بچرخد «هم» چرخ زندگی مردم، کار به جایی برسد که تفاوت بین دلار دولتی(!) و دلار واقعی(!!) بیش از قیمت اعلام شدۀ بانک مرکزی باشد؟ یعنی مثلا بانک مرکزی بگوید دلار 4500 تومان. در حالی که دلار واقعی 9000 تومان قیمت دارد. یعنی بین واقعیت و آنچه اعلام شده به اندازۀ قیمت اعلام شده اختلاف وجود دارد! بله. مردم به وعده ها رأی دادند، اما ظاهرا باید برای آینده به مسائل و مباحث دیگری هم فکر کرد.

اگر ولایت فقیه نبود چه می شد؟

بیایید با هم برگردیم به دورانی که مسئولان کشور، از شخص رئیس جمهور گرفته تا وزیر امور خارجه و معاونانش، لبخندزنان از این میزگرد به آن نشست و از این جلسه به آن همایش می رفتند و همه جا از «فتح الفتوح» بودن «برجام» سخن می راندند. آن روزها رهبر حکیم و فرزانۀ انقلاب اسلامی به صراحت برای پذیرش برجام شروطی را مطرح کردند و در آن، به اخذ «تضمین» از طرف های مقابل در توافق تأکید داشتند. می شود تصور کرد اگر در این مملکت ولی فقیه وجود نداشت چه اتفاقی می افتاد؟ امروز و بعد از بدعهدی آمریکا و خروجش از برجام، برای بعضی کوردلان (یا ساده اندیشان سیاسی) کمی روشن شده است که «استکبار» به ذات استکبار است و تفاوتی در ماهیتش نیست. اما آن روز که از برجام 2 و 3 و... و FATF و 2030 سخن به میان می آمد، اگر رهبر مقتدر و مظلوم انقلاب اسلامی به تنهایی دست به روشنگری نمی زدند، امروز در قلب مراکز عرصه های فرهنگی، آموزشی، نظامی و... هم «بتن» ریخته بودند و تولیداتمان از کشور خارج شده بود و به جایش مشتی وعدۀ نسیه و لبخند «دیپلماتیک» تحویل گرفته بودیم. اینجاست که بعضی از ما اگر به لحاظ اعتقادی هم به ولی فقیه باور نداریم، به لحاظ حس وطن دوستی باید قدرشناس این جایگاه رفیع باشیم.

رابطۀ مسائل منطقه ای و جریان حق با برجام!

روزنامه ایران از قول سید حسین موسویان (دیپلمات سابق و استاد کنونی دانشگاه پریستون) تیتر زده است: «آمریکا به خاطر مسائل منطقه ای و نه به دلیل هسته ای از برجام خارج شد.»(4)


در گفتگوی روزنامه ایران با موسویان، اگر مباحث دقیق و درستی مطرح شده است، اما نکتۀ خطرناک ماجرا، همین بحث «مسائل منطقه ای» است. این بحث نشان می دهد که به موسویان و همفکرانش (که از طیف به اصطلاح اصلاح طلب تا اعتدالگرای کدخدااندیش را شامل می شود) به طور غیرمستقیم نظام را متهم به خروج آمریکا از برجام می دانند! به عبارت ساده تر، تیتر روزنامه ایران نشان می دهد که اگر ایران بر خلاف سیاست های خود در منطقه، طبق نظر و میل «کدخدا» عمل می کرد، آمریکا از برجام خارج نمی شد و این یعنی جریان حق و جبهۀ اسلامی و مقاومت، باید به خاطر برجام همۀ داشته های چندسالۀ خود را که شامل برهم زنی قدرت و قوای نظام سلطه است، کنار می گذاشت! چقدر باید خدا را شاکر باشیم که جبهۀ مقاومت به رهبری ایران و پرچمداری امام خامنه ای به هیچ وجه در قبال این مسائل و این سیاست ها کوتاه نیامده و نمی آیند، وگرنه معلوم نبود بر سر همۀ داشته های انقلاب اسلامی (در سرتاسر گیتی) چه می آمد. تصور کنید در قلب دستاوردهای انقلاب جهانی اسلام هم طبق نظر «کدخدا» بتن می ریختند! یا وعده های نسیه می گرفتند و توانمندی های نظامی و علمی مان را دودستی تقدیم می کردند! حقیقتا برای هر «ایرانی» تصورش هم دردناک است.

جریان به اصطلاح اصلاح طلبی و نقدپذیری؟

تاجزاده دربارۀ نقد پذیری جریان به اصطلاح اصلاحات نوشته است: «یکی از دلایل حضور اصلاح طلبان در قدرت این است که نقد دولت و حکومت را ممکن می سازد. امروز من و شما می توانیم حاکمیت را نقد کنیم. چون دولت آقای روحانی سرکار است و خودش نقد می شود!»(5) از ارتباط حاکمیت و دولت و نیز از نقدپذیری جریان به اصطلاح اصلاحات که بگذریم، مثال تاجزاده برای مدعایش بسیار جالب است: «برای مثال گفت و گو دربارۀ دیپلماسی هسته ای کشورمان در زمان آقای احمدی نژاد ممکن نبود!»(6) و لابد در دولت روحانی ممکن است! بله؛ جلوی حرف زدن و سخن گفتن، نوشتن و ادعاکردن را هیچگاه نظام مقدس جمهوری اسلامی نگرفته است. اتفاقا در زمان آقای احمدی نژاد سرتاسر روزنامه های زنجیره ای پر بود از مطالب و مقالات انتقادی. اما در دولت مطبوع آقای تاجزاده است که اتفاقا با ادبیات و واژگانی چون:
1. کم سواد
2. بی قانون
3. بی دین
4. حسود
5. افراطی
6. کاسب تحریم
7. بی شناسنامه
8. جیب بر
9. دنیاندیده
10. مستضعف فکری
11. بیکار
12. متوهم
13. دین نشناس
14. دارای خطای دید
15. بزدل
16. تخریبگر
17. بروید به جهنم
18. مخلوقات ترسو
19. عصر حجری
20. لبوفروش و راننده تاکسی و...(7) از منتقدان استقبال شده است! حال قضاوت کنید که بین حرف زدن(!) و به به و چه چه کردن بعضی تا «واقعیت» چقدر تفاوت است.

امضای کری تضمین نبود!

یادش بخیر روزی که هاشمی رفسنجانی جملۀ «آقای کری قول داده است»!(8) را برای تاریخ سیاسی ما به یادگار گذاشت و رفت. همینطور یاد آن روز بخیر که روزنامۀ شرق برای حافظۀ تاریخی مردمان این مرزوبوم این تیتر را ماندگار کرد که: «اطمینان تهران از اجرای برجام: امضای کری تضمین است»!(9)


چه می شود کرد؟ برای بعضی باید اینگونه باشد. یعنی باید خوش خیالی طی کنند و به «دشمن» «اطمینان» کنند و زمان بگذرد تا بفهمند. البته بعضی هم قرار نیست بفهمند و هنوز متوجه نیستند که خروج آمریکا از برجام برای گرفتن امتیازات بیشتر است و به این بهانه قرار است سایر دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی نیز بتن مالی شود! اگرچه هرگز این اتفاق نخواهد افتاد و واکنش های مردمی به خروج آمریکا از برجام نشان می دهد حتی خوش خیال ترین طرفداران روحانی که عکس دلار و اسکناس هزار تومانی را کنار هم گرفته و پایکوبی می کردند، نیز فهمیده اند که از این دولت و اعتمادش به «کدخدا» آبی گرم نمی شود و باید به قدرت داخلی کشورمان تکیه کرد. به عنوان نمونه و مشتی از خروار، کاربری می نویسد: «آقای روحانی اونچه که به پای تکرار اشتباه های شما داره تلف میشه، عمر و جوانی ماست. تا شماها متوجه بشید راه پیشرفت کشور از لوزان و ژنو و فدریکا موگرینی نمی گذره.»(10) کاربر دیگری هم می نویسد: «از زمانی که مصدق به آمریکا اعتماد کرد و چوبش رو خورد، هر اعتمادی به آمریکا یعنی تکرار اشتباه. برجام خودش تکرار اشتباه بود.»(11) مقایسۀ شرایط فعلی کشور و دولت با شرایط جنگ صفین(12) و... نیز از دیگر نکاتی است که کاربران شبکه های اجتماعی در قبال مواضع دولت و خروج آمریکا از برجام اتخاذ کرده اند.

پیش بینی های کیهان غلط بود؟

روزنامۀ آفتاب یزد در تاریخ 20 اردیبهشت 97 در صفحۀ نخست خود تیتری دارد با عنوان «پیش بینی های کیهانی» که در آن به بعضی از مطالب کیهان دربارۀ عدم خروج ترامپ از برجام اشاره کرده است. البته ظاهر ماجرا همان است که در تیتر و «بریده» مطالب کیهان مشاهده می شود، اما باطن آن چیست؟ به نظر می رسد در پس کلمات، حسن ظن کیهان و کیهانی ها نسبت به دولت تدبیر و امید و نیز ساده انگاری دولتی ها نهفته باشد. به این شرح که نه کیهان، و نه هیچ ایرانیِ منطقی و وطن دوست دیگری فکرش را هم نمی کرد که پس از خروج آمریکا از برجام، دولت، «تدبیر» کند که باید با اروپا در برجام باقی ماند! آن هم در صورتی که به هر نحوی محاسبه کنیم، هیچکدام از به اصطلاح «دستاورد»های برجام با خروج آمریکا از برجام برای کشورمان باقی نخواهد ماند. به عبارت ساده تر، آمریکا هرچه نقد بود، گرفت و با وعده های نسیه ای که هرگز محقق نشد، از برجام خارج شد. پس از خروج هم اروپا برای اخذ امتیازات بیشتر موضع دلسوزی برای برجام پیش گرفته است. در حالی که در اظهارات اروپایی ها، از جمله در مواضع سیاستمداران آلمان و فرانسه، سخنانی دربارۀ قدرت موشکی و مواضع منطقه ای جمهوری اسلامی ایران به گوش می خورد، از سوی دیگر دولتمردان کشورمان از ماندن در برجام سخن می گویند! حال باید پرسید آیا پیش بینی های کیهان غلط بود؟ یا دیدگاه کیهانی ها نسبت به دولتمردان کشورمان؟ به راستی دیگر چه باید بشود که مسئولان دولت «تدبیر» متوجه شوند که نباید دستاوردهای کشورمان را به قیمت جان عزیزان و دانشمندان کشورمان و مدافعان غیور حرم به دست آمده را در مقابل وعده های نسیه غربی ها «حداقل» به راحتی از دست داد؟ آیا اگر قول یکی از کارشناسان مسائل آمریکا که گفته است: «منطق خروج آمریکا از برجام این بود که می تواند امتیاز بیشتری بگیرد»!(13) درست باشد، باز هم باید به پیش بینی های کیهان شک کرد؟ مواضع حکیمانۀ رهبر فرزانۀ انقلاب اسلامی در دیدار با مسئولان نظام(14) را بنگرید. به نظر می رسد نویسندگان روزنامۀ آفتاب یزد اگر آمریکا از برجام خروج نمی کرد، آن موقع باید به «عقل» سیاسی ترامپ شک می کردند، و هم اکنون نیز با این شرایط، اگر دولتمردان کشورمان باز دم از ادامۀ برجام بزنند، باید به عقل سیاسی آنها شک کرد؛ والسلام.

* پی نوشت ها:
1. روایات زیادی از حضرات معصومین (ع) در این باره وجود دارد. به عنوان نمونه امام صادق(ع) می فرمایند: «أَنَّ اللَّهَ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى يَقُولُ وَ عِزَّتِي وَ جَلَالِي وَ مَجْدِي وَ ارْتِفَاعِي عَلَى عَرْشِي لَأَقْطَعَنَّ أَمَلَ كُلِّ مُؤَمِّلٍ مِنَ النَّاسِ‏ غَيْرِي بِالْيَأْسِ وَ لَأَكْسُوَنَّهُ ثَوْبَ الْمَذَلَّةِ عِنْدَ النَّاسِ وَلَأُنَحِّيَنَّهُ مِنْ قُرْبِي وَلَأُبَعِّدَنَّهُ مِنْ فَضْلِي» خداي تبارک و تعالي مي‌گويد: قسم به عزتم، و قسم به جلالم، و قسم به مجدم و قسم به استيلايم بر عرش (و حاکميتم بر جهان)، هر کس که به غير از من اميد ببندد البته اميدش را نااميد و تبديل به يأس خواهم کرد و به اين نااميدي اکتفا نمي‌کنم و در ميان مردم جامه ذلت بر او مي‌پوشانم و او را از قرب خودم به دور خواهم انداخت و از فضلم دور خواهم کرد. (به نقل از آثار گفتاری علامه مصباح یزدی در سال تحصیلی 91_92)

2. این چند خط پس از آنکه مطلب مصطفی تاجزاده در روزنامه رسمی شهرداری تهران به چاپ رسید، نوشته شد. تاجزاده مثل مرد(!) تلاش خودش را برای براندازی (در فتنۀ 88) انجام داد؛ بازداشت شد، حبسش را کشید و حالا هم مثل مرد می نویسد! منتهی با نیش و کنایه! این نیش و کنایه ها علت دارد و هر سال که به عمر نظام مقدس جمهوری اسلامی افزوده می شود، طبعا عصانیت ها و نیش و کنایه ها نیز تندتر خواهد شد. مطلب تاجزاده با عنوان «دستاورد شفاف سازی» در صفحه 26 روزنامۀ همشهری مورخ 29 اردیبهشت 97 چاپ شده است
3. یادداشت نوبخت با عنوان «دلیل اعتماد» در صفحۀ 26 روزنامۀ همشهری مورخ 29 اردیبهشت 97 چاپ شده است
4. روزنامۀ ایران شماره 6784 به تاریخ 30 اردیبهشت 1397
5. روزنامۀ همشهری شمارۀ 7387 به تاریخ 29 اردیبهشت 1397
6. همان
7. برای اطلاع بیشتر رجوع کنید به رجانیوز شناسۀ خبر: 270378. «لیست واژه های توهین آمیز دولت تدبیر و امید به منتقدین» در این سایت نشر یافته و به طور دقیق مشخص شده است که چه کسی کلمات توهین آمیز نسبت به منتقدین به کار برده است. ناگفته پیداست که عمدۀ توهین ها از سوی حسن روحانی، رئیس جمهور فعلی کشورمان است
8. مشرق نیوز خاطرۀ ناصر نوبری از نفوذ پروپاگاندای آمریکایی ها را در ملاقات با مرحوم هاشمی رفسنجانی نشر داده است. در بخشی از این مطلب آمده است: «من می خواستم (به آقای هاشمی) بگویم این برنامه آمریکا برای ما هچل آفرین است و ایشان مرتب می گفتند آقای جان کری قول داده است! به جایی رسید که دیدم دیگر نمی توانم دیدگاه های خود را مطرح کنم به قدری پروپاگاندای آقای کری به ایران منتقل شده بود که تا سطح افراد بسیار مهمی مانند آقای هاشمی رفسنجانی توسعه پیدا کرده بود.» برای اطلاع بیشتر رجوع کنید به: مشرق نیوز کد خبر: 775877. به تاریخ 27 شهریور 1396
9. ر.ک: روزنامۀ شرق. مورخ 1 دی 1396. تیتر مزبور در صفحۀ اول روزنامه (تیتر نخست) درج شده است
10. رجوع کنید به: روزنامۀ جوان به تاریخ دوشنبه 7 خرداد 1397 صفحۀ 5
11. همان
12. همان
13. گفتگوی فواد ایزدی، کارشناس مسائل آمریکا با روزنامۀ جوان به تاریخ: دوشنبه 7 خرداد 1397 صفحۀ 5
14. دیدار مسئولان نظام با رهبر معظم انقلاب در روز هفتم ماه مبارک رمضان به تاریخ 2 خرداد 1397 منتشرشده در سایت دفتر حفظ و نشر آثار امام خامنه ای

موریانه های مرموز!

* احمد طحانی
کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی از یزد
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۸
0
1
اقا دست از مرده بردارید او رفت ملک عبدالله و روحانی رو غمگین گذاشت .ولی خدائیش رفتنش عشق بود خدارو شکر خداارو را با حضرت طلحه و جناب زبیر محشور کنه
کریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۸
0
1
خائنین به ملت باید محاکمه شوند یا در استخر اب مثه (اه) خفه شوند و از شرشون راحت شویم .
پاسخ به کریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
0
0
دو نوع گزاره در نظر شما هست:
1. خائنین ملت باید محاکمه شوند.
2. ه.ر خفه شده است!
در صحت گزاره اول شکی نیست. باید اینطور باشد. اما گزاره دوم نشان می دهد که اتفاقا نظر شما خائنانه است که نظام «مظلوم» اسلامی را اینگونه متهم می کنید...
علت مرگ مرحوم ه.ر را مطالعه کنید. مصاحبه دخترشان فاطمه را هم در مورد سوابق قلبی ایشان بخوانید. بعد تصورات ذهنی ضد انقلاب را در قالب نظر نشر دهید!
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: