به‌روز شده در: ۲۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۹
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
در این جاهلیت مدرن به پیمان هایشان پایبند نیستند و یکطرفه خارج می شوند. الان می گویند بشینیم مذاکره کنیم و دوباره تصویب کنیم، چه اعتمادی به شما وجود دارد که دوباره زیر عهد خود نزنید؟ واقعا دنیایی است که زور بر آن حاکم است. نام تمدن و حقوق بشر بازیچه است و در چنین دنیایی باید زورمند و قوی بود
"خیبرآنلاین" - آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار جمع کثیری از اساتید سطوح عالی و خارج حوزه علمیۀ قم که برای تشکر و تقدیر از مواضع ایشان نسبت به کنوانسیون FATF آمده بودند، با گرامیداشت سالروز میلاد مسعود حضرت فاطمه معصومه(س) و میلاد ثامن الحجج علی بن موسی الرضا(ع) و آغاز دهه کرامت گفت: امیدوارم این دهه مبارک، برکتی برای جامعه ما و مسلمانان دنیا و ذلت دشمنان باشد.

به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی "خیبرآنلاین"، وی ضمن تشکر از بیاناتی که اساتید در مورد FATF و حمایت از مواضع این استاد برجسته حوزه علمیه داشتند، افزود: ما یک وظیفه‌ای داشتیم و آن را انجام دادیم.

این مرجع تقلید خاطرنشان ساخت: مسئله استقلال روحانیت شیعه از مسائل مهمی است که ما باید آن را حفظ کنیم. روحانیت شیعه برخلاف روحانیت اهل سنت، مستقل است و وابسته به حکومت ها نیست. در روحانیت اهل سنت حتی جناب شیخ الازهر هم از طرف حکومت تعیین می شود و از حکومت حقوق می گیرند.

وی با بیان اینکه براساس تعالیم ائمه هدی(ع) ما توانسته‌ایم روحانیت شیعه را مستقل از حکومت ها قرار بدهیم، گفت: حتی در حکومت اسلامی ما حامی حکومت اسلامی هستیم نه وابسته به آن.

استاد برجسته حوزه علمیه افزود: زمانی که ما در مهاباد تبعید بودیم، دیدیم تمام مملکت پر از جوش و خروش است، اما مهاباد خاموش است. از علمای اهل سنت آنجا که رفیق بودیم، پرسیدیم که مملکت دارد می جوشد، چرا اینجا اینقدر خاموش است؟ گفت شما خودتان را با ما مقایسه نکنید. شما دارای 2 امتیاز هستید که علمای ما ندارند. امتیاز اول استقلال شماست و شما خودتان دولت هستید. حرف هایتان را می زنید و از کسی نمی ترسید. اما ما علمای اهل سنت از اوقاف حقوق می گیریم و اگر حرفی بزنیم آن را قطع می کنند و اگر قطع کنند، زندگانی ما را قطع کردند. امتیاز دوم شما این است که شما تشکیلاتی به نام امام حسین(ع) دارید. یک پرچم سیاه بلند می کنید، مردم گروه گروه جمعیت جمع می شوند و شما تمام حرف های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی تان را می زنید. اما جمع کردن ما کار ساده ای نیست و این از برکات تعلیمات ائمه(ع) است.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی با بیان این که وقتی داخل نعمت ها هستیم قدر آن را نمی دانیم، ابراز داشت: اگر میرزای شیرازی در حکومت ناصرالدین شاه توانست قد علم کند و در مقابل سیاست استعماری تنباکوی بایستد، به وسیله همین استقلال بود. استقلالی که روحانیت شیعه داشت، نیازی به ناصرالدین شاه و غیرش نداشت، حرفش را زد و پیروز شد.

وی افزود: اگر امام(ره) قیام کرد به دلیل استقلال روحانیت بود. اگر روحانیت استقلالی نداشت امام(ره) نمی توانست قیام کند و این برنامه را به راه بیندازد. هنگامی که رئیس شورای عالی حوزه بودم، یکی از کارهای مهم تنظیم اساس نامه برای حوزه بود و ماده مهم اساسنامه، استقلال حوزه علمیه است که امام(ره) به رسمیت می شناخت و رهبری معظم انقلاب نیز به رسمیت می شناسد. ایشان می گوید من در حوزه به عنوان یک مرجع دخالت می کنم؛ یعنی احترام حوزه را به عنوان یک تشکیلات مستقل حفظ می کند.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی افزود: ما به کسانی که دست نیاز به سوی دولت دراز کردند و کمک از دولت می گیرند هشدار دادیم که این کار را نکنید، بگذارید حوزه مستقل باشد. صرفه جویی کنیم، برنامه ها را محدود کنیم ولی دست نیاز به سوی دولت دراز نکنیم.

وی ادامه داد: امام (ره) نیز بر استقلال حوزه تأکید داشتند. حمایت ما از نظام غیر از این است که مانند شیخ الازهر دست نشانده باشیم. هرگز نشنیدیم یک امام اهل سنت یک قیامی بر ضدحکومتشان کرده باشند. برای اینکه موقعیت آنان از آنجا تامین می شود.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی افزود: اگر بنده در مقابل دولت، مجلس و افراد مختلف می ایستم و درباره FATF سخنی می گویم و فتوایی می دهم، به دلیل استقلال ما از دولت است و ما می توانیم تمام حرف های خودمان را بزنیم، بدون اینکه هیچ نیازی به آنها داشته باشیم.

وی با بیان این که کنوانسیون FATF یک کنوانسیون استعماری است، چون 3 چیز در آن روشن نیست، گفت: اخیراً مجدداً این کنوانسیون را مطالعه کردم، دیدم 3 مطلب در آن روشن نیست، یکی این که می گویید منابع مالی تروریست ها باید مسدود شود، اما مصداق را چه کسی تعیین می کند؟ اگر آنها مصداق را تعیین کنند حزب الله لبنان را تروریست می دانند اما داعش را نه، که قطعا آنها می خواهند مصداق را تعیین کنند.

مرجع تقلید شیعیان افزود: مطلب دومی که باید روشن گردد، این است که ارباب کنوانسیون می خواهند حساب های بانکی را تفحص کنند که مبادا به تروریست ها کمکی شده باشد یا پولشویی صورت گرفته باشد. اما منظور از دیدن حساب ها چیست؟ آیا تمام حساب ها را می خواهند ببینند که منظورشان تمام حساب هاست. یعنی تمام هزینه ها و درآمدهای مالی را در اختیار ما بگذارید و ما از همه ما باخبر باشیم. آیا هیچ عاقلی این کار را می کند که تمام اسرار مالی اش را در اختیار دشمنانش بگذارد؟!

آیت الله العظمی مکارم شیرازی اظهار داشت: نکتۀ دیگر این است که باید شفاف سازی شود اگر کسی به تعهدات عمل نکرد چه می شود؟ آنچه می بینیم این است که اینها تصمیماتی برای تضعیف ما می گیرند و می خواهند به کشورهای مستقلی مانند ایران تحمیل کنند، چرا آنها باید کنوانسیون تنظیم کنند و به دیگران پیشنهاد بدهند؟ چرا ایران کنوانسیون تنظیم نکند و در اختیار آنها قرار ندهد؟

وی افزود: بر فرض که این کنوانسیون را قبول کردیم، از مسألۀ موشکی صرف نظر کردیم، اسرائیل را هم به رسمیت شناختیم، باز هم آنها قانع نمی شوند، چرا که می گویند قدرتی به نام ایران در منطقه نباید در مقابل ما باشد که بتواند سرنوشت داعش را در عراق، در سوریه و در جاهای دیگر تعیین بکند. اینها می گویند بودن چنین قدرتی در منطقه، آرامش ما یعنی آن چیزی که به نفع ما است را بر هم می زند.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی با بیان این که حرف اصلی آنها این است که ما تسلیم آنها باشیم، افزود: می خواهند تسلیم آنها باشیم و قدرتی در مقابل آنها نداشته باشیم، اگر کنوانسیون FATF را بپذیریم، نوبت حقوق بشر است، آن هم اگر پذیرفته شود، نوبت رسمیت اسرائیل است، سپس نوبت این است که ما باید برای همه چیز اجازه بگیریم.

وی افزود: خواسته آنها این است که ما اجازه بدهیم تمام حساب های بانکی ما مورد بررسی آنها قرار گیرد، بلکه آنها در ادعای دیگری مایل هستند مراکز نظامی ما را بررسی کنند. ما می گوییم شما چرا اجازه نمی دهید که ما بیاییم مراکز نظامی شما را بررسی کنیم؟ در هر صورت این کنوانسیون یکطرفه به نفع دشمنان است و اگر ماده و شرطی بر آن بیفزاییم آن هم تشریفاتی است که از نظر آنها قابل قبول نیست.

استاد برجسته حوزه علمیه خاطرنشان ساخت: پذیرش چنین کنوانسیونی خطرناک است. هم مصداق را آنها تعیین کنند، هم تمام حساب های ما را آنها بررسی کنند. همه کار یکطرفه باشد، آنها تصمیم بگیرند و ما قبول کنیم و ما تصمیم بگیریم آنها قبول نکنند. این غیر از ذلت چه می تواند باشد؟ بنابراین اگر ما ایراد و اشکالی داریم دلایل روشن و شفاف دارد.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی افزود: اگر قبول کردند که مصداق تروریسم را دوطرفه تعیین کنیم و اگر حزب الله لبنان، الحشدالشعبی و سپاه پاسداران را جزو گروه های تروریستی ندانستند و اگر گفتند که فقط حساب های مشکوک را باید ببینیم و اگر گفتند این کار یکطرفه نیست بلکه دوطرفه است و شما هم می توانید حساب های ما را ببینید، در این صورت می توان قبول کرد.

مرجع تقلید شیعیان با بیان این که دشمنان گام به گام می خواهند انقلاب ایران را از بین ببرند و این یک گام است، گفت: اینها می خواهند مثل عربستان که تسلیم است، نفتش را می دهد، حکومتش را می دهد و به قول آنها اگر 2 هفته دست از حمایت حکومت سعودی بردارند، سقوط می کنند، می خواهند در مقابل آنها یک قدرت نباشد. مشکل این است که ایران به قدرتی در مقابل منافع نامشروع آنان در منطقه تبدیل شده است و آنها این را نمی پذیرند.

وی افزود: ما نیز چاره ای جز قوی بودن نداریم، زیرا دشمنان منطق ندارند، 1.5 سال طول کشید تا برجام را تصویب کردند، حال می گویند ما می خواهیم نباشد و از شورای حقوق بشر چون مخالف اسرائیل است خارج می شوند. یعنی تمام عهدنامه ها و پیمان ها از نظر آنها یکطرفه قابل نقض است.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی با بیان این که در زمان جاهلیت هم به پیمان هایشان احترام می گذاشتند، افزود: در این جاهلیت مدرن به پیمان هایشان پایبند نیستند و یکطرفه خارج می شوند. الان می گویند بشینیم مذاکره کنیم و دوباره تصویب کنیم، چه اعتمادی به شما وجود دارد که دوباره زیر عهد خود نزنید؟ واقعا دنیایی است که زور بر آن حاکم است. نام تمدن و حقوق بشر بازیچه است و در چنین دنیایی باید زورمند و قوی بود.

استاد برجسته حوزه علمیه بار دیگر از حمایت این گروه عظیم از اساتید حوزه تشکر کرده و گفت: راهتان را ادامه بدهید و در حمایت از نظام ان شاءالله کوشا باشید و در مقابل خواسته های نامشروع غربی ها تسلیم نشوید.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: