به‌روز شده در: ۲۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۰
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
چرا رییس جمهور به تنهایی با مردم صحبت می‌کند؟ چرا یک گفت‌وگوی دوطرفه صورت نمی‌گیرد؟ چرا مسئولین دولتی و وزرا در مجلس مورد سوال و استیضاح قرار نمی‌گیرند؟ حالا که شرایط اجتماعی مهیاست، چرا صدایی از مجلس بلند نمی‌شود؟
"خیبرآنلاین" - نشست خبری نمایندگان 230 تن از جوانان و چهره های شاخص امضاکننده نامه خطاب به سران 3 قوه (اینجا) با عنوان "انقلاب سوم" و با موضوع عبور از خودتحریمی روز دوشنبه 8 مردادماه در مجتمع فرهنگی سرچشمه تهران برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی "خیبرآنلاین"، در این نشست حاضران در برابر اصحاب رسانه به بیان دیدگاه ها، راهکارها و مطالبات خود پرداختند که در ادامه، مهمترین مسایل مطرحه شده منتشر می شود:

* روسای 3 قوه از مردم عذرخواهی کنند

دکتر احمد نادری استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی، در نشست خبری انقلاب سوم گفت: به نمایندگی از جوانانی که این جنبش و پویش را راه‌اندازی کردند و هدفشان حل مشکلات مردم است با شما صحبت می‌کنم. این جنبش که به همت جوانان نسل سوم و چهارم انقلاب راه اندازی شده، معتقد است که مشکلات مردم قابل حل و ریشه‌ی آن داخلی  است.

وی افزود: دشمن اعلام کرده که اگر ملت ایران 9 ماه دربرابر تحریم ها مقاومت کنند، همه تحریم ها از هم گسیخته خواهد شد.


فارغ التحصیل دکتری دانشگاه فرایه برلین آلمان، در ادامه مطالبات نهضت اجتماعی جوانان برای حل مشکلات مردم را اینگونه برشمرد:

1- عذر خواهی رئیس جمهور از مردم به دلیل سیاست های اقتصادی نادرست که برگرده مردم مستضعف سوار شد.

2- تغییر فوری وزیر مسکن وزیری که چنگ و دندان نئولیبرال خودش را نشان داد و معتقد است که مردم مستضعف نوکران بی جیره و مواجب قشر ثروتمند جامعه هستند و سیاست های اعمالی وی در مسکن مهر که توقف آن را به دنبال داشته، نشان دهنده آن است که این وزیر حتی پا را از مرز نئولیبرالیسم نیز فراتر گذاشته است.

3- سامان دادن فوری به بازار طلا و سکه که حوزه های دیگر را نیز تحت تاثیر خود قرار داده است. دولت باید سیاست منسجم و قوی داشته باشد تا با منابع کلان و سوداگرانه که هیچ تلاشی تاکنون برای مقابله با آن صورت نگرفته، اقدام قاطعی صورت گیرد.

4- ورود جدی بانک مرکزی برای کنترل نقدینگی و تولید آن توسط بانک ها

5- تشکیل اتاق وضعیت اقتصادی مشترک توسط 3 قوه. در این اتاق باید تمام اطلاعات تسهیلات بانکی و تراکنش های بانکی بالای 1 میلیارد تومان لحاظ شود و گزارش شفافی از این جلسه به مردم ارائه شود. همچنین سیستم مالیاتی باید مستقیما به این تراکنش های بالای یک میلیارد تومان متصل شود.

6- اطلاع رسانی روزانه 3 قوه از اتاق وضعیت اقتصادی مشترک و برخورد مسئولانه با مسببین وضعیت نامطلوب اقتصادی

7- عذر خواهی رییس قوه قضاییه در اهمال با سوداگران بازار اقتصادی کشور. همچنین اجرای احکام اعدام های بازدارنده. تاکید می شود هیچکدام از مسئولین عامل به نهج البلاغه نیستند؛ که حضرت امیر(ع) می فرمایند مسئولان متخلف اقتصادی را شلاق بزنید.

8- سامانه اطلاع رسانی به وجود آید تا مردم بدانند کدامیک از متخلفان اقتصادی هم اکنون در چه وضعیتی به سر می برند و چه برخوردی با آنها صورت گرفته است.

9- نهادهای انقلابی برای حل مشکلات اقتصادی ورود کنند. سازمان اطلاعات سپاه و سایر نهادهای انقلابی کجا هستند؟ چرا برای حل و برخورد با این مشکلات برنامه ریزی هدفمندی صورت نمی گیرد؟ مردم نباید احساس کنند که در جمهوری اسلامی بن بست وجود دارد.

10- عذرخواهی رئیس مجلس برای عدم نظارت بر سیاست های غلطی که توسط دولت اجرا شده است.

11- قانون اعمال مالیات بر عایدی سرمایه هرچه سریعتر تصویب شود.

12- خواستار استیضاح وزیر مسکن راه و شهرسازی در مجلس هستیم. این نشانه بن بست در جمهوری اسلامی است که وزیر مسکن 3 بار به مرحله استیضاح رسید اما دوباره رای اعتماد گرفت. آقای آخوندی نماد ناکارامدی و بن بست در جمهوری اسلامی است و باید این بن بست ها شکسته شود.

ما جوانان نسل سوم و چهارم انقلاب اسلامی 2 ماه به قوای 3گانه فرصت می دهیم که شرایط فعلی را مدیریت کرده و این نابسامانی را حل کنند. رییس جمهور محترم و روسای قوا دیگر راسا مسئول حل مشکلات فعلی مردم هستند. مدیران پیر، فرتوت و رانتخوار باید کنار رفته و اجازه بدهند که کار به دست جوانان بیافتد. ما خواستار هیچ سهمی نیستیم و فقط به دنبال حل مشکلات مردم هستیم.

* اشتباهات بانک مرکزی در ماجرای سکه و ارز

دکتر محمد نوعی استاد دانشگاه و کارشناس حوزه سکه و طلا، در نشست خبری انقلاب سوم با مرور بر وضعیت سکه و طلا در 10 سال اخیر تاکید کرد: رهبری التهابات اقتصادی اخیر بر دوش سکه افتاده و ارز را نیز به دنبال خود می‌کشد.

وی با تاکید بر اینکه سکه به قیمت 4 میلیون و 500 هزار تومان معامله شد، خاطرنشان کرد: بررسی روند افزایش قیمت سکه طی 10 سال اخیر نشان می‌دهد که قیمت سکه 22 برابر یعنی 2200 درصد افزایش داشته است و در این فرایند، قیمت دلار نیز 11 برابر شده است.

این استاد دانشگاه افزود: از سال 87 به بعد علیرغم افزایش قیمت سکه که حتی به یک میلیون و 600 هزار تومان هم رسید اما در سال 92 این قیمت بر روی 900 هزار تومان ایستاد؛ هر چند بعد از آن نیز علیرغم کاهش قیمت انس جهانی، باز هم قیمت سکه زیاد شد.

کارشناس حوزه سکه و طلا با اشاره به عوامل موثر بر افزایش قیمت سکه، قیمت انس جهانی طلا را مهمترین معیار دانست و خاطرنشان کرد: طی 10 سال اخیر، قیمت انس جهانی طلا حداکثر 60 درصد افزایش داشته است که با افزایش 2200 درصدی قیمت سکه در کشور قابل مقایسه نیست و این را نیز می‌شود ناشی از اهرم قیمت دلار دانست.


وی دلیل عدم تبعیت قیمت سکه از انس جهانی را افزایش بی رویه‌ی نقدینگی کشور در 10 سال اخیر دانست و خاطرنشان کرد: میزان نقدینگی از سال 87 تاکنون از 159 هزار میلیارد به 1529 هزار میلیارد رسیده است. اگر سود سپرده‌گذاران را از سال گذشته حساب کنیم، رشد نقدینگی می‌شود روزی 1000 میلیارد تومان افزایش!

نوعی با اشاره به کل دارایی‌های بانک مرکزی به میزان 140 تن طلا تصریح کرد: این میزان نقدینگی موجود با توجه به دارایی بانک مرکزی کاملا غیرطبیعی است.

این استاد دانشگاه دلیل دیگر به وجودآمدن شرایط نامطلوب اقتصادی را عدم شفافیت در بازار و غیرفیزیکی بودن معاملات دانست و ابراز عقیده کرد: در معاملات کنونی فقط عدد وجود دارد و نظارت دقیقی هم روی معاملات که بعضا تا ساعت 3 بامداد نیز ادامه دارد، نیست. در حال حاضر با قیمت 1220 انس جهانی و دلار 11 هزار تومان، قیمت محاسبه‌ای سکه باید چیزی حدود 3 میلیون 400 هزار تومان باشد و قطعا سکه‌ای که الان در بازار با قیمت 4.5 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود، حبابی بیش از یک میلیون تومان دارد.

کارشناس بازار سکه و ارز، مهمترین راه حل بانک مرکزی را ایجاد یک شوک ارزی دانست و خاطرنشان کرد: نه راه و نه امکان کنترل بازار و حل این مشکل توسط سکه‌ی فیزیکی نیست، چرا که با توجه به افزایش نقدینگی و کاری که بانک مرکزی با افتخار کرد، حجم نقدینگی را افزایش داده و انبارهای خود را به داخل خانه‌های مردم فرستاد.

نوعی ادامه داد: بانک مرکزی در یک اشتباه، سکه ثبت‌نام کرد و اخیرا هم با افتخار این سکه‌ها را به صورت کارتنی تحویل مردم داد. در شرایطی که 1.5 میلیون افزایش قیمت سکه داریم، چرا باید سکه‌ها را که سرمایه ملی است به حراج گذاشت؟ کسی در این شرایط سکه نمی‌فروشد.

وی یکی از مهمترین راهکارهای موجود را برخورد و جمع آوری معملات سوری و کاغذی دانست و ابراز عقیده کرد: این قبیل معاملات بدون نظارت فقط به اقتصاد ضربه می‌زند. در حال حاضر به اندازه‌ی نقدینگی در کشور اسکناس نداریم. اگر به بانک مراجعه کنید به شما اسکناس نمی‌دهند، درست هم هست چون می‌شود اینگونه به راحتی پولشویی کرد. حالا نباید در این شرایط، سکه را به صورت فیزیکی تحویل مردم داد. در این مسئله هم باید به صورت گواهی سپرده سکه معملات صورت گیرد.

کارشناس مسائل اقتصادی با تاکید بر اینکه سکه باید در مخزن بانک مرکزی بماند و صرفا با گواهی سپرده‌ی سکه در بازار معامله کرد، افزود: حالا اما بازار سکه آتی را هم به دلیل فشارهای عجیب برخی ارگان‌ها جمع کردند. بازاری که بخشی از سرمایه‌ها را کنترل می‌کرد را تعطیل کردند و سرمایه‌های مردم به سمت بازار سکه فیزیکی و واقعی آمد و این افزایش قیمتی که مشاهده می‌کنید به وجود آمده است.

نوعی با اشاره به اینکه نباید سکه فیزیکی تحویل مردم شود، افزود: باید گواهی سپرده سکه را به مردم تحویل دهند و این گواهی ها نیز البته منجر به تحویل سکه نشود. این طرح مورد توافق مجلس و رئیس سابق بانک مرکزی آقای سیف نیز قرار گرفت و تبدیل به یک تفاهنامه شد اما نه تنها آن را اجرا نکردند، بلکه اواخر تیرماه تمام سکه‌های ثبت‌نامی را تحویل ثبت‌نام کنندگان دادند.

وی در پایان گفت: باید نقدینگی شناور را به بلندمدت تبدیل کرده و این سرمایه‌های سرگردان را به سمت بازارهای تولیدی و سکه‌های آتی هدایت کرد.

* راهکارهای مهار بحران ارز و سکه

سید علی روحانی دانشجوی دکتری اقتصاد و نخبه علمی، در اولین نشست خبری نهضت اجتماعی جوانان برای حل مشکلات مردم که با عنوان "عبور از خودتحریمی" برگزار شد، مهمترین عامل اتفاقات چندماه اخیر بازار سکه و ارز را چیزی غیر از تحریم دانست و خاطرنشان کرد: اتفاقاتی که از 4 سال پیش در اقتصاد ما افتاد، زمینه حمله را در حوزه بانکی فراهم کرد؛ هرچند کارشناسان و دلسوزان از 3 سال پیش این مسائل را هشدار داده بودند.

این نخبه علمی با تاکید بر این که نارسایی های موجود در حوزه سیاست های بانکی و اقتصادی از 3 سال پیش پنهان نبود و همه چیز معلوم بود که به نقطه ای مثل رشد نقدینگی فعلی می رسیم، این مسئله را کاملا غیرمرتبط با تحریم ها و مستقیما متاثر از مولفه های اقتصاد ایران دانست.

وی با تاکید به نسبت نقدینگی بر تولید ناخالص ملی، خاطرنشان کرد: بیشترین مقدار آن در سال های اخیر 60 درصد بوده اما بعد از سال 92 به بیش از 100 درصد رسیده است. این یک سیگنال به شدت مهم است که یک تورم جدی را در آینده پیش بینی می کند. اتفاقا این مسائل در روزهایی رخ داد که کمترین فشار تحریم در کشور بود و نه تنها هیچ ارتباطی با تحریم نداشت، بلکه ناشی از حملات سفته بازانه به بازار طلا و ارز بود.

روحانی با اشاره به اینکه عوامل مذکور روی ماجرای سکه و ارز ایران سوار شده اند، تصریح کرد: باید توجه داشته باشیم که اقتصاد ایران متاثر از سواری گرفتن این سیاست های ناکارامد از بازار نشود.


کارشناس حوزه اقتصاد افزود: نمی شود در بازار ارزی، یک سیاست خاصی را اعلام کنیم و بعد به راحتی از آن عبور کنیم. این مسئله انتظارات و محاسبات کارشناسان و بازاریان را بر هم می زند و باعث می شود که مثلا رئیس یک دستگاه اعلام کند این سیاست ها درست نبوده و چند ماه پس از این فشارها نیاز به ورود در بازار ارز را داریم.

وی تاکید کرد: متاسفانه حالا که شفافیت لازم است، میزان نرخ ارز و تخصیص های دولتی به برخی واردکنندگان همچنان در هاله ای از ابهام اعلام نمی شود و ریشه این اتفاقات به قبل بازمی گردد که سیاست های ارزی ما نادرست بوده است.

سید علی روحانی درباره نارسایی های موجود در حوزه اقتصاد و بازار سکه و ارز راه حل هایی را هم ارائه کرد. وی این راه حل ها را مورد وفاق کارشناسان حوزه اقتصادی که به نارسایی های موجود واقفند، دانست و ابراز عقیده کرد: باید بدانیم به چند درصد از واردات و چه نوع کالاهایی ارز دولتی با قیمت پایین تخصیص پیدا کند؛ چرا که شرایط پیش روی کشور شرایط گشایشی نیست، لذا نباید سخاوتمندانه دارایی های کشور را حراج کنیم.

روحانی خاطرنشان کرد: اگر به کالایی ارز دولتی تخصیص داده شده و این کالا پس از ورود به کشور به جای دیگری صادر شد این تخصیص ارز به دلالی است؛ یا اگر به کالایی ارز دولتی تخصیص یافت که این کالا با قیمت ارز آزاد در بازار به فروش رسید این هم تخصیص ارز به رانت است و باید جلوی اینگونه رانت ها گرفته شود.

وی راهکار دیگر برای ثبات در بازار سکه و ارز کشور را تعیین نرخ واحد در بازار اعلام کرد و ادامه داد: ارزهای دولتی باید به نسبت نیاز بازار به فروش رود و زیرساخت های این جریان نیز اتفاقا وجود دارد تا جلوی اینگوه رانت ها گرفته شده و سرمایه های داخلی از بین نرود.

این نخبه اقتصادی کنترل لوپ مثبت بازار را نیازمند کنترل انتظارات دانست و افزود: همه باید بدانند که تبدیل سرمایه با ارزر فایده ای ندارد؛ سیاستمداران ما باید به بازار این سیگنال را بدهند که نظارت و شفافیت وجود دارد و قطعا با اعمال این سیاست ها نتایج مطلوبی حاصل می شود.

روحانی در پایان 3 نکته را جزو الزامات سیاستگزاران برای اعمال سیگنال به بازار دانست:
1- شفافیت بازار ارز
2- تلاش برای تغییر  نظامات انگیزشی سفته بازان(ابزارهایی مثل مالیات بر عایدی سرمایه)
3- جلوگیری از چاپ اسکناس برای تامین کسری بودجه دولت.

* دولت فرصت پشت گوش انداختن مطالبات مردم را ندارد

سید امیر سیاح دکتری اقتصاد و کارشناس مسائل اقتصادی، نماینده دیگر نامه 230 جوان و چهره شاخص خطاب به سران قوا بود که در نشست خبری انقلاب سوم به بیان دیدگاه های خود پرداخت. وی گفت: وضعیت واحدهای تولیدی خیلی خراب و ناهنجار است و مرتبا در حال تعطیلی هستند.

این اقتصاددان افزود: نیروی انسانی مرغوب جهت انواع فناوری های کاربردی و پتانسیل برای رشد داریم اما برای بهبود محیط کسب و کار قوانینی تصویب شده که اکثر آنها اجرا نمی شود.

وی دلایل بروز مشکلات اقتصادی فعلی برای کشور را اینگونه ذکر کرد:
1- مسئولان دولتی از کار و مسئولیت ارضا شده اند
2- انگیزه ای برای کار ندارند
3- مغرور و متکبر هستند
4- به توصیه ها توجه نمی کنند.

سیاح خاطرنشان کرد: ماده 7 قانون اساسی مبنی بر اینکه شرایط لازم برای ایجاد کسب و کار توسط دولت رسما اعلام شود، علیرغم پیگیری های دیدهبان عدالت و شفافیت هنوز اجرایی نشده است.


مدیر گروه مطالعات محیط کسب و کار مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: دولت دیگر فرصتی برای پشت گوش انداختن مطالبات مردمی ندارد.

وی افزود: طبق ماده 29 قانون اساسی در مورد شفافیت اموال مسئولین و نزدیکانشان و پیگیری دیده بان عدالت و شفافیت برای این موضوع اما هنوز دولت هیچگونه اقدامی نکرده است.

این اقتصاددان گفت: جوان ایرانی نه تنها راهی برای استخدام در هیچ سازمان دولتی ندارد، بلکه اجازه ایجاد کسب و کار نیز ندارد؛ حال، چگونه انتظار داریم این جوان علیه نظام شعار ندهد؟

وی در پایان افزود: طبق ماده 19 و 21 قانون اساسی، دولت باید قبل از انجام هر معامله ای آن را برای مردم شفاف کند اما این قانون از سال 90 تاکنون اجرا نشده است.

* کدام کشور دنیا افزایش 60 درصدی قیمت سکه دارد؟!

سخنران بعدی نشست خبری انقلاب سوم، توحید عزیزی کارشناس مالیات بر عایدی سرمایه بود. وی گفت: مالیات بر عایدی سرمایه یکی از راهکارهای رایج در دنیا بریا کنترل بازار و مقابله با تحریم است.

عزیزی خاطرنشان کرد: چرا در کشورهای دیگر به یکباره 60 درصد افزایش قیمت سکه را نمی بینیم؟ چون مالیات ها بر عایدی سرمایه از سودی گرفته می شود که حاصل از همین افزایش تورم هاست.

کارشناس حوزه اقتصاد تصریح کرد: در کشورهای دیگر با مالیاتی که روی سودهای دارایی های غیرمولد در بازار ارز و سکه اخذ می شود، اصلا کسی به فکر سودآوری از این بازار نمی افتد.

عزیزی اضافه کرد: وزیر راه هیچ اطلاعاتی در مورد مالیات بر عایدی سرمایه ندارد و این مسئله با حضورش در برنامه تلوزیونی اخیر بیش از پیش روشن شد. وزیر راه مهمترین کارش را مقابله با سوداگران بازار مسکن عنوان کرد که این مسئله بیشتر شبیه یک طنز است.


کارشناس حوزه مالیات ابراز عقیده کرد: همان کشور انگلیس که آقای آخوندی در آن درس خوانده، 28 درصد مالیات روی سود خرید و فروش مسکن وضع می کند.

عزیزی خاطرنشان کرد: حالا معاون وزیر اقتصاد هم اعلام کرده که مالیات بر عایدی سرمایه چیز خوب و درستی است و زیرساخت های اجرای آن هم وجود دارد. نمایندگان هم به این بلوغ رسیده اند که این طرح باید با 2 فوریت مطرح شده و قرار است طی روزهای آینده مورد تصویب مجلس نیز قرار گیرد.

وی افزود: این قانون البته معافیت هایی هم دارد مثلا هر خانواده ای می تواند به تعداد اعضایش معاف از مالیات مسکن شود؛ همچنین خانه های نوساز نیز سازندگانشان را در نقل و انتقال معاف از مالیات می کند.

این پژوهشگر حوزه مالیات ادامه داد: 90 درصد مردم در حال حاضر نه تها نمی توانند خانه بخرند، بلکه اجاره هم نمی توانند بپردازند. در کدام کشور اجازه می دهند که مسکن تبدیل به یک کالای سرمایه ای شود و اینطور دست مردم از آن کوتاه شود؟!

کارشناس اقتصادی تصریح کرد: این مالیات باید به تدریج روی تمام بازارها برود اما برای اینکه موج نقدینگی به سمت بازار مسکن نیاید، فعلا به طور فوری باید اینجا اجرا شود.

وی افزود: یک سوم خانه های ساخته شده در دهه اخیر به مصرف کننده واقعی رسیده است یعنی کسانی که خانه نداشته اند و صاحب خانه شده اند. بنابراین اگر این مالیات به صورت تدریجی اعمال شود، فشاری به بازار وارد نخواهد کرد.

* مدیران اجرایی کشور درک درستی از اتفاقات ندارند

محمدحسین ساعی کارشناس حوزه اقتصاد و استاد دانشگاه، دیگر سخنران نشست خبری نهضت اجتماعی جوانان برای حل مشکل مردم بود. وی گفت: ابعاد سیاستی و حاکمیتی وجود دارد که نمی گذارد سیاست های اقتصادی صحیحی اعمال شود.

ساعی تاکید کرد: کسانی که مدیریت کشور را برعهده دارند، درک درستی از ماجرا ندارند. در بیان و ادبیات رییس جمهور و وزرا کمتر دغدغه حل این مشکلات را می بینیم.

وی خاطرنشان کرد: بدون یک تغییر سریع در ساحت تصمیم گیری و اداره کشور، مشکلات فعلی قابل حل نیست.

عضو هیأت علمی دانشگاه صداوسیما افزود: ریشه مفاسد اقتصادی در مفاسد سیاسی است که تا این حل نشود، مشکلات اقتصادی پابرجاست.


ساعی ابراز داشت: رهبری هم گفتند با دستمال کثیف نمی شود شیشه را پاک کرد؛ لذا با تداوم شرایط فعلی، ناامیدی به وجود می آید و مشکلی حل نمی شود.

این کارشناس اقتصادی گفت: شنیدیم که تغییر مدیریت نظام به سمت پارلمانی مطرح است اما هنوز خود مجلس ما هم پارلمانی اداره نمی شود. در مجلس ما رئیس مجلس تصمیم گیر اصلی است و این مسئله مجلس را از حالت پارلمانی در آورده و به جای اینکه نسبت به اقدامات دولت واکنش نشان دهد، بی حرکت مانده است.

وی افزود: در اکثر کشورها رییس مجلس حکم دبیر و سخنگو دارد اما در مجلس ما رییس فقط ریاست می کند و هیئت رییسه در مقابل سوالات از دولت و استیضاح ها مقاومت می کند.

رئیس دانشکده ارتباطات صداوسیما تاکید کرد: مجلس به عنوان قرارگاه اقتصادی باید خودش را از این قیدوبندهای بروکراتیک آزاد کند. اگر مجلس نتواند بر دولت نظارت کند، در این شرایط مردم مجلس را مسئول می دانند.

ساعی گفت: مجلس اگر آزاد شود، تعارف نخواهد داشت و وزیر را راحت مورد سوال و استیضاح قرار داده و حتی رییس جمهور را نیز مورد بازخواست قرار می دهد.

وی افزود: در قضایای اخیر باید حداقل از رییس جمهور سوال می شد تا فضایی در کشور ایجاد شود و مردم ببینند که کاری انجام شده و واکنشی صورت گرفته است.

این دکترای ارتباطات ادامه داد: نمی شود با یک سیاست شکست خورده 5 سال جلو رفت و هیچکسی سوال نکند که چرا این وزیر خارجه ضعیفترین وزیر خارجه 100 سال اخیر بوده است. این سازوکار که اجازه نمی دهد رئیس جمهور در برابر مردم پاسخگو باشد، مفسده سیاسی است که ریشه بسیاری از مشکلات اقتصادی همینجاست.

ساعی راهکارهای و پیشنهادات خود را اینگونه ارایه داد:
1- تغییر رویکرد مجلس به یک سازوکار جدی مبتنی بر نوعی از مشارکت اجتماعی برای بازرسی از مجلس ایجاد شود. هیچکدام از نمایندگان مجلس در کنار مردم نیستند. چرا نمایندگان مجلس به بازار نمی روند و پای صحبت مردم نمی نشینند؟

2- سامانه اعلام لیست اموال و دریافتی ها و هدایای نمایندگان مجلس ایجاد شود؛ این مدل در کشورهای بسیاری دایر است.

3- اصلاح قانون انتخابات. با سازوکار انتخاباتی فعلی، برخی از ارتباطات آلوده کشورها و رسانه های بیگانه و... در انتخابات مجلس ما موثر هستند.

* عبور از مشکلات با مدیران ترسو امکانپذیر نیست

مهدی بلوکات کارشناس مسائل اجتماعی، نیز در نشست خبری انقلاب سوم گفت: کارشناسان راهکارهای مختلفی را برای برون‌رفت از مشکلات فعلی ارائه می کنند اما چرا مشکلات حل نمی شود؟ چون مسئله اصلی سرمایه اجتماعی است.

دبیر سابق اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل گفت: بعد از انقلاب در کشور ما مسائل و مواردی به وجود آمد که پایش ها نشان می دهد سرمایه های اجتماعی به شدت کاهش یافته و قابل قبول نیست؛ البته بحث در این مورد مجال خاص خود را می طلبد.

این کارشناس مسائل اجتماعی ادامه داد: نقش رفتارهای مسئولین و زیست و میزان پایبندی آنها به اصول انقلاب نقش اساسی در حفظ این سرمایه ها ایجاد می کند. اگر سرمایه های اجتماعی به میزان قابل توجهی برسد همراهی مردم می تواند در حل مشکلات کمک کند.

بلوکات گفت: در ابتدای انقلاب این نیروهای مسلح، قوای امنیتی و دفاعی و صنایع گوناگون را نداشتیم اما چه شد که برابر قدرت ها پیروز شدیم؟ مردم همراهی کردند.

قائم مقام توسعه مشارکت های مردمی کمیته امداد امام خمینی(ره) یادآور شد: در چالش هایی مثل فتنه های 78 و 88 نیز این حضور مردم بود که سحر دشمنان را باطل کرد. اما چرا حالا این همراهی را نداریم؟ پاسخ را باید در رفتار های مسئولین جست و جو کنیم. وقتی رئیس جمهور آب خوردن مردم را هم به تحریم گره می زند، وقتی مدیران دوتابعیتی زیاد می شوند، وقتی مدیران و مسئولان در انظار عمومی به فکر تغییر رنگ ریش و موی خود هستند، مردم حق ندارند ناراحت شوند؟

بلوکات گفت: آیا وقت آن نرسیده که وزرای اقتصادی استیضاح شوند؟ چرا رئیس مجلس وکیل ملت شدن را رها کرده و سطح خود را در حد یک وکیل الدوله پایین آورده است؟ انگار کشور مدیر ندارد! ردم سوال دارند که چرا کشور دچار این تورم شدید شده است؟

کارشناس مسائل اجتماعی افزود: وقتی مردم احساس کنند مسئولین و خانواده هایشان تافته جدابافته هستند و خارج از کشور زندگی می کنند و خانه های آنها کنار خانه مردم نیست، چطور می شود از مردم انتظار داشت که طلا نخرند و به فکر زراندوزی نباشند؟

وی یادآور شد: یکی از مشکلات فعلی نقدینگی خردی است که در خانه های مردم انباشته شده است.

مهدی بلوکات افزود: نسل جوان انقلابی برنامه خودش را برای عبور از این بحران ارائه می کند و با مسئولان مجلس رایزنی خواهد کرد و آتش به اختیار در چارچوب قوانین نظام عمل خواهد نمود.

بلوکات گفت: در حال حاضر فشاری که به لحاظ اقتصادی به کشور وارد شده است، با چگالی فوق العاده بیشتری روی مردم محروم و مستضعف تاثیر گذاشته و فقر محرومین عمیق تر و گسترده تر شده است. چرا فشار این مشکلات روی مردم محروم است اما وقتی کشور عایدی به دست می آورد (مثل هواپیماهای وارداتی حاصل از برجام) باید به زیر پای مسئولین و ثروتمندان برود؟

این کارشناس مسائل اجتماعی تاکید کرد: مردمسالاری فقط شب انتخابات نیست، مستمر است. نمی شود شب انتخابات به فکر مردم افتاد بعد آنها را تنها گذاشت. این مردم به انقلاب و اسلام و امام پایبند هستند اما مسئله مهم و مورد اعتراض آنها مدیریت اجرایی کشور است.

مهدی بلوکات گفت: چرا رییس جمهور به تنهایی با مردم صحبت می کند؟ چرا یک گفت و گوی دوطرفه صورت نمی گیرد؟ چرا مسئولین دولتی و وزرا در مجلس مورد سوال و استیضاح قرار نمی گیرند؟ حالا که شرایط اجتماعی مهیاست، چرا صدایی از مجلس بلند نمی شود؟ با ادامه این مسئله، مسئولیت از دوش ما ساقط نمی شود و همچنان با قدرت برای رفع مشکلات مردم در میدان هستیم.

وی در پایان تاکید کرد: عبور از تحریم ها و مشکلات با مدیران ترسو و خسته امکانپذیر نیست.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۹
0
0
باز هم تشکلات خلق الساعه. نهضت اجتماعی جوانان. اسامی پر طمطراق اما توخالی.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۹
0
0
کل دارایی‌های بانک مرکزی به میزان 140 تن طلا؟؟
اطلاعات شما مال چه وقت است؟
فقط بهمنی در سال 90 توانست قبل از تحریمها 600 تن طلا خریده و ذخیره کند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۰
0
0
حالا باید بفهمید فقط احمدی نژاد مرد حل مشکلات بود
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: