به‌روز شده در: ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۲
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
این نوع بیان علنی اشتباه در ماجرایی همچون برجام، نوعی تلنگر به جامعه است که اگر در تصمیم‌گیری‌ها دچار اشتباه شده و افرادی را بر خود حاکم نمایند که دلبستگی‌شان به غرب بیشتر از داخل باشد، همین انتخاب می‌تواند فرآیندی پرهزینه را برای کشور به ارمغان آورد
"خیبرآنلاین" - بیانات بسیار مهم امام خامنه ای در دیدار با اقشار مختلف مردم حاوی نکات تاریخ سازی بود که متاسفانه با یک بی تدبیری عجیب، فراز بسیار مهمی از آن در خبرهای رسمی دچار سانسور شد و همین مساله به تحت الشعاع قرارگرفتن دیگر فرازها در مطالب تحلیلی رسانه ها خاصه در فضای مجازی انجامید.

به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی "خیبرآنلاین"، فراز مهمی که ولی امر مسلمین در جمع عمومی هزاران نفر از مردم پیرامون برجام بیان داشتند عبارت است از: "من براساس اصرار (فشار) عده ای، اشتباه کردم و اجازه مذاکره را دادم..."

اینکه تیم رسانه ای انتشار اخبار معظم له به کدام دلیل نسبت به اعمال محدودیت در درج این عبارت اقدام کرده اند، به خود آنها باز می گردد که البته در این باره، در همین رسانه بارها انتقاداتی داشته ایم و همینک در فضای مجازی بگومگوهای بسیاری شکل گرفته است؛ اما طبیعی است وقتی سخنی با این درجه ی از اهمیت در جمع هزاران نفری آحاد مردم بیان می شود، نه تنها نمی تواند پنهان بماند، بلکه حتما از بیان آن هدفی مورد پیگیری بوده است. شاید یکی از دلایل اشتیاق زایدالوصف مردم و تحلیلگران به سخنرانی های پخش زنده ی رهبری همین نکته باشد که مطالب، بدون واسطه و به صورت مستقیم و کامل از دو لب معظم له شنیده و دریافت می شود و هنگام تنظیم خبر، تحلیل های سلیقه ای بر آن افزوده نخواهد شد.

اما فارغ از حواشی، در تحلیل متن آنچه که نقل شده، میتوان گفت وقتی امام جامعه در جمع امتش صراحتا اعلام کند که در قضیه ی برجام به دلیل اصرار یا فشار عده ای، اشتباه کردم که اجازه مذاکره دادم، به معنای خطای در انتخاب نبوده است بلکه مفهوم اصلی آن، نرسیدن به نتیجه ای است که از این فشارها و اجازه دادن ها مدنظر بوده است.

همچنین، پیام دیگری که از این سخن میتوان استنتاج نمود، اصرار و فشار جماعتی بر رهبری است تا ایشان را نسبت به برخی تصمیم گیری ها متقاعد نمایند؛ فشاری که البته در همیشه ی تاریخ اسلام از سوی جماعتی که خود خواص نامیده اند، بر زعمای دین تحمیل شده است.

به عبارت دیگر، هزینه هایی که براساس انتخاب متفاوت مردم بر انقلاب و اسلام و کشور و خود مردم تحمیل می شود، میتواند روی دیگر پیامی باشد که از فرموده ی اخیر رهبری به جامعه منتقل می شود.

"اشتباه" را نباید در تصمیم ایشان محدود کرد؛ بلکه این اشتباه به فرآیند کلی حاکم بر کشور، اصرارهای نابجای تصمیم سازان و تصمیم گیران، اهدافی که متصور شده و وعده هایی که به مردم داده بودند، قابل تعمیم است.

نکته ی بسیار مهم دیگری که در این قضیه قابل یادآوری است آنکه اعلام اشتباه از سوی رهبران الهی سابقه ای دیرینه دارد. در یکی از معروفترین نمونه ها، نامه امیرالمومنین امام علی(ع) به "منذر بن جارود عبدى" است که به نامه 71 نهج البلاغه مشهور است. حضرت در ابتدای این نامه صراحتا می نویسند: "درستكارى پدرت مرا در انتصاب تو فریب داد و پنداشتم كه تو از روش او پيروى مى كنى و به راه او مى روى. ولى آنسان كه به من خبر رسيده تو فرمانبردارى از نفس خود را رها نمی کنی و براى آخرتت اندوخته اى نمى نهى و با ويران ساختن آخرتت مى خواهى دنيايت را آباد سازى و به بهاى بريدن از دينت به عشيره خود مى پيوندى".

ملاحظه می شود که امیرالمومنین(ع) از اصطلاح "فریب خوردن" در انتصاب این فرد سخن می گوید در حالی که همگان می دانند معصومین از اشتباه و خطا مصون هستند. لذا مقصود از فریب خوردن در این نامه، به معنای آن است که حضرت تمامی راه های این انتخاب (شرایط خانوادگی، فضای حاکم بر جامعه و...) را به درستی طی نموده اند اما انتخاب به عمل آمده نتوانست توقعات و انتظارات را برآورده ساخته و مسیر را به اشتباه طی نمود.

در تاریخ انقلاب نیز موارد اعلام اشتباه از سوی امامین انقلاب دارای سابقه است. امام خمینی(ره) نسبت به سپردن مسئولیت به برخی افراد ضدانقلاب در ابتدای پیروزی، صراحتا اعلام اشتباه و توبه می نماید. و...

جمعبندی:

1. اعلام اشتباه، یک شجاعت بی نظیر است که این روحیه را تنها در رهبران الهی میتوان سراغ گرفت. چه بسیار سیاستمدارانی که متوجه عملکرد اشتباه خود شده اند، اما به واسطه ی غرور و رذالت اخلاقی از پذیرش آن امتناع ورزیده و مسیر اشتباه را تا انتها ادامه می دهند که منجر به سقوط خود و حامیانشان می شود.

2. هر اعلام اشتباهی به معنای انجام خطا نیست؛ در عرف ما این موضوع رواج دارد که در پاره ای موارد، به دلیل عدم تحقق توقعات و انتظارات، بیان می شود "از اول هم اشتباه کردم که این راه را انتخاب نمودم".

3. این نوع بیان علنی اشتباه در ماجرایی همچون مذاکرات هسته ای برجام، نوعی تلنگر و بیدارباش به جامعه است که اگر در تصمیم گیری ها دچار اشتباه شده و افرادی را بر خود حاکم نمایند که دلبستگی شان به غرب و دشمنان بیشتر از داخلی ها باشد، همین انتخاب می تواند فرآیندی پرخطا و پرهزینه را برای کشور به ارمغان آورد.

4. اعلام اشتباه در یک موضوع، به معنای کسب شناخت دقیقتر از آن موضوع و در نتیجه عدم تکرار در موارد مشابه است. شاید همین مساله باعث شد که رهبری با صراحت کم سابقه ای اعلام کنند که "مذاکره با آمریکا ممنوع است".
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۸
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۳
0
0
چه کسانی اعترافات رهبری به اشتباهش را سانسور می کنند؟
همانها که از اشتباهات رهبری حداکثر سود را می برند.
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۶:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۳
0
0
کسی که جراحتی برداشته وخون ازش میرود ابتدا باید جلوی خونریزی را بگیرد بعد برای کارهای دیگرش فکر کند والا خونریزی او را خواهد کشت ایران امروز توسط اتاق بازرگانی (...) در حال تخلیه شدن است و رشد اقتصادی منفی است اصلا مسأله مذاکره نیست مسئله بازگرداندن قیمت دلار حداقل به همان کانال سه هزار تومانی است این باید اولویت اول باشد بعد میشود سراغ دیگر مسائل رفت ومذاکره یا عدم مذاکره را بررسی کرد قیمت واقعی دلار نهصد تومان است ایران با دلار گرانتر از چهارهزار تومان در حال خونریزی است رهبری اول باید جلوی خونریزی را بگیرد خونریزی با مذاکره بند نمیاید راه حل خودش را دارد پانسمان یعنی افزایش سود بانکی وممانعت از صادرات
مدیر پایگاه قسمت نقطه چین داخل پرانتز به جهت داشتن بار حقوقی ویرایش شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۳
1
0
چنین جمله ای اصلا در سخنرانی نبوده است، بلکه یک جمله ی شبیه به آن وجود دارد که عینا در متن و صوت تکرار شده و تحریفی صورت نگرفته است:
"برجام نمونه‌ی واضح این است. تازه بنده سخت‌گیری میکردم -که البتّه همه‌ی خطوط قرمزی که ما معیّن کرده بودیم رعایت نشد- طرف مقابل این‌جوری رفتار کرد، این‌جوری عمل کرد. خب با این طرف مقابل نمیشود مذاکره کرد؛ با این دولت نمیشود مذاکره کرد."
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۴
از همین باید ترسید که شما متن تحریف شده ای که آقای (...) تهیه کرد را به عنوان متن اصلی باور کرده اید.
رهبری به صراحت به اشتباه خود اعتراف کرد و همه حضار هم شنیدند و همه سایتها در لحظه اول تیتر کردند منتهی بلافاصله با دستور آقای (...) همه موظف به استفاده از متن تحریف شده شدند. حتی فیلم سخنان رهبری را هم سانسور کردند.
البته این بار اول نیست. سال 91 هم که رهبری در دیدار افطار با دانشجویان گفته بود "من استالین نیستم که بنشینم یک سری حرف بزنم بعد یک عده ای را بیاورم بنشینند آنها را تئوریزه کنند" سانسور شد.
وقتی تکلیف سخنان رهبری این است وای به حال بقیه.
مدیر پایگاه قسمت های نقطه چین داخل پرانتز به جهت داشتن بار حقوقی ویرایش شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۳
0
1
من الان فیلم را از سایت گرفتم، بله سانسور شده است، از مقایسه ی مکان دست چپ رهبر در هنگام گفتن عبارت " تازه بنده سخت‌گیری میکردم" مشخص است که بخشی از فرمایش ایشان سانسور شده است. حتی خود جملات هم نشان واضح ناپیوستگی دارد: "حالا با این دولت، با این رژیم زورگوی متقلّب، باید نشست مذاکره کرد؟ چرا مذاکره کنیم؟ برجام نمونه‌ی واضح این است. (این جا سانسور شده است) تازه بنده سخت‌گیری میکردم -که البتّه همه‌ی خطوط قرمزی که ما معیّن کرده بودیم رعایت نشد- طرف مقابل این‌جوری رفتار کرد، این‌جوری عمل کرد. خب با این طرف مقابل نمیشود مذاکره کرد؛ با این دولت نمیشود مذاکره کرد. "
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۴
0
0
جالب است که نشریه ی خط حزب الله مربوط به بیت رهبری امروز یک جمله ی اضافی ( و نه دو جمله را) را منتشر کرد که آن هم ظاهرا آن یک جمله هم سانسور شده است!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۳۰
0
0
خیلی دیر گفت (...) حالا روحانی خود و ملت را در چاه انداخته البته با (...) در واقع همه ما در کشتی سوراخ شده هستیم و هر آن ممکن است غرق شویم
مدیر پایگاه قسمت های نقطه چین داخل پرانتز به جهت داشتن بار منفی ویرایش شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
0
0
مثل یک پدر که اجازه داده بچه اش به اردو برود و سالها بعد بیاید بگوید من اشتباه کردم (...) حالا این اعتراف بمعنی روح بزرگ است یا ردد دل کردن برای آرام و یا راضی کردم مردم (...)
مدیر پایگاه قسمت های نقطه چین داخل پرانتز به جهت داشتن بار منفی ویرایش شد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: