به‌روز شده در: ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۹
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
کد خبر: ۵۲۱۰۶
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۶
یکی از انتقادات وارد بر سیف این بوده که فاقد تحصیلات اقتصادی است. از جمله سمت‌های وی مدیریت عامل بانک صادرات بوده‌ است که در دوره تصدی وی اختلاس ۱۲۳ میلیارد تومانی رخ داد؛ بحران موسسات مجوزدار مالی و اعتباری، کاهش بی سابقه ارزش پول ملی و از بین رفتن ذخایر طلای کشور از جمله شاهکارهای نامبرده محسوب می شود.
"خیبرآنلاین" - زمان زیادی نمی گذرد از دوران ریاست جمهوری فردی که علیرغم نهی مکتوب و صریح رهبری مبنی بر عدم بکارگیری پدر عروسش «اسفندیار رحیم مشایی» در دولت، باز او را به سمت رئیس دفترش منصوب نمود یا برخلاف حساسیت مجلس بر نام «سعید مرتضوی» بعنوان ریاست وقت مجموعه تأمین اجتماعی، پیشوند «سازمان» را با «صندوق» عوض می کرد تا به هر قیمت ممکن و با کاغذبازی مانع از به خطر افتادن جایگاه نامبرده شود؛ حتی برای حفظ او، در جریان یکشنبه سیاه بهارستان، فیلم افشاگرانه پخش کرد و در نهایت «عبدالرضا شیخ الاسلامی» وزیر کار و رفاه‎ را نیز قربانی نمود.

به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی "خیبرآنلاین"، حال اما گویی زمامدار دولت فعلی نیز از عاقبت آن دهان کجی ها و هزینه سازی ها برای کشور درس عبرت نگرفته و خودسرانه و لجوجانه، مشغول عزل و نصب های دلبخواه خویش است.
به یاد آورید سریال خسته کننده معرفی نام های مساله دار بعنوان وزرای پیشنهادی علوم دولت یازدهم که همگی با چراغ قرمز مجلس مواجه شدند اما رئیس دولت در عین آگاهی از حساسیت مجلس بر نام های معرفی شده، مجدداً بر افرادی هم سنخ برای تصدی وزارتخانه علوم، تحقیقات و فناوری اصرار داشت.
جدای از آن، اصرار در بکارگیری مجدد افرادی امتحان پس داده همچون «بیژن زنگنه» - که در قضایایی همچون استات اویل یا کرسنت کشور را با خسارت مواجه ساخته بود - یا «عباس آخوندی» - که اکثر کارشناسان آغاز سوداگری در حوزه مسکن را به سیاستگذاری های غلط در دوران وزارت نامبرده منتسب می کنند - و حتی ناتوانان جسمی مثل «محمدعلی نجفی» - که از ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استعفا داد - یا «محمدرضا نعمت زاده» - که حتی به سختی حرف می زد و راه می رفت - نشان داد که گویی رئیس دولت اعتدال، از اساس هیچ اعتقادی به تمثیل «آزموده را دوباره آزمودن، خطاست» نداشته و ندارد.

در تازه ترین ورژن از بکارگیری مجدد مهره های سوخته اما علیرغم انتقادات گسترده به عملکرد «ولی الله سیف» (رئیس تازه از کار برکنار شده بانک مرکزی) حسن روحانی در حکمی او را به عنوان «مشاور رئیس جمهور در امور پولی و بانکی» منصوب کرد!


لجبازی در بکارگیری مجدد «مهره‌های سوخته»!

جالب آنکه در بخشی از این حکم انتصاب آمده است: «نظر به مراتب تعهد، توان علمی و سوابق مدیریتی جنابعالی، به موجب این حکم به عنوان«مشاور رئیس جمهور در امور پولی و بانکی» منصوب می‌شوید»! این درحالیست که صادر کننده حکم معین نکرده است که اگر نامبرده توان علمی و مدیریتی مکفی داشت، دیگر چه نیازی به تغییر و تعویض رئیس بانک مرکزی احساس می شد؟!

حال اما جای دارد تا به «توان علمی و سوابق مدیریتی» سیف که در حکم مشاورت او نیز بدان اشاره شده، مروری کوتاه داشته باشیم:
یکی از انتقادات وارد بر سیف این بوده که فاقد تحصیلات اقتصادی است؛ چراکه او لیسانس و فوق لیسانس حسابداری را از دانشکده حسابداری شرکت ملی نفت ایران، و دکتری حسابداری و امور مالی را از دانشگاه علامه طباطبایی اخذ کرده است!
در عین حال، از جمله سمت‌های وی مدیریت عامل بانک صادرات بوده‌ است که در دوره تصدی وی اختلاس ۱۲۳ میلیارد تومانی توسط فاضل خداداد و با تبانی با کارمندان بانک صادرات ایران در این بانک رخ داد.
او همچنین در جریان عدم بازپرداخت سپرده‌های مردم توسط موسسات مالی و اعتباری که از بانک مرکزی مجوز گرفته بودند، قرار داشت و دوران مدیریتی اش با افت شدید و ناگهانی ارزش پول ملی در مقابل دلار و از بین رفتن مقادیر زیادی از ذخایر ارز و طلای کشور به ثمن بخس، همراه بود. همین فجایع و افتضاحات اقتصادی کافی بود تا فشارهای بیرونی بر دولت بحدی زیاد شود تا نهایتاً فردی دیگر به نام «عبدالناصر همتی» بر جایگاه ریاست بانک مرکزی تکیه زند.

حال با این تفاسیر، آیا می توان نامی غیر از لجبازی و قبیله گرایی بر انتصاب اخیر رئیس دولت دوازدهم گذاشت؟!
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
0
0
مشایی به خاطر فروش 18 میلیارد دلار ارز، امضای برجام،برچام موشکی، CTBT، FATF، پالرمو، کنسرت، توتال، مارین سرویس، استات اویل ، 2030 و خیانتهای بیشمار دیگرش باید اعدام شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: