به‌روز شده در: ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۹
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
از دلاری که وارد کانال 18 هزار تومان شده، تا سکه‎ای که تنها یک پله تا ورود به کانال 5 میلیون تومان برای هر قطعه فاصله دارد؛ همه و همه حکایت از بلبشوی اقتصادی کشور دارد. در عین حال کارشناسان، دست‎های نامرئی داخلی را مقصر اصلی این آشفته بازار می‎دانند
"خیبرآنلاین" - اقتصاد ایران این روزها حال و روز خوشی را سپری نمی کند و لحظه ای نیست که اخبار ناگوار اقتصادی، کام ایرانیان را تلخ نکند. از دلاری که وارد کانال 18 هزار تومان شده تا سکه ای که تنها یک پله تا ورود به کانال 5 میلیون تومان برای هر قطعه فاصله دارد؛ همه و همه حکایت از بلبشوی اقتصادی کشور دارد.

به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی "خیبرآنلاین"، حال این سوال در ذهن ایجاد می شود که مقصر اصلی این آشفته بازار اقتصادی کیست و چرا دولت – بعنوان یگانه متصدی اقتصاد کشور - هیچ اقدام پدافندی و پیشگیرانه برای برون رفت از اوضاع فاجعه بار کنونی، تدبیر نمی کند؟!

اگرچه مسئولان اقتصادی دولت و در رأس آن رئیس جمهور، تمام تقصیرات را بر گردن خروج آمریکا از برجام و فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم خارجی می اندازند اما کارشناسان اقتصادی دست های نامرئی داخلی را بعنوان مقصر اصلی این رویدادها، گناهکار می دانند.

بسیاری از کارشناسان خبره اقتصادی بر این باورند که ویژه‎خواری‎های ایجاد شده توسط دولت در 6 ماهه نخست سال 97 برای عده‎ای سودجو که اتفاقاً از رانت های دست اول اقتصادی نیز باخبرند، موجب شد تا تأثیرات سوء بر اقتصاد ایران دوچندان شود.

سه رانت عظیمی که دولتمردان به رانتخواران بخشیدند، را می توان اینطور فهرست نمود:

اول؛ تک نرخی کردن قیمت دلار و عرضه آن به قیمت 4200 تومان در فروردین ماه امسال توسط معاون اول روحانی. آمارهای رسمی نشان می دهد حداقل 10 میلیارد دلار با همین قیمت 4200 تومان توزیع شد که رانت نهفته در آن و اختلاف قیمت ریالی آن با بازار آزاد ارز، حداقل 100 هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

دوم؛ پیش فروش و توزیع گسترده سکه طلا توسط بانک مرکزی. هنگامی که این طرح پیش فروش سکه آغاز شد، قیمت هر قطعه سکه در بازار، یک میلیون و 735 هزار تومان بود؛ که هم اینک به رقمی بالغ بر 4 میلیون و 800 هزار تومان رسیده است. برآورد کارشناسان نشان می دهد که رانت نهفته در این طلاپاشی بانک مرکزی، حداقل 21 هزار میلیارد تومان می باشد.

سوم؛ ایجاد بازار ثانویه و سامانه نیما برای فروش ارز پتروشیمی ها. دولت برای آنکه پتروشیمی ها را مجاب کند تا ارز خود را به قیمت 4200 تومان در سامانه نیما عرضه کنند، مجبور شد تا خوراک پتروشیمی ها را به قیمت 3800 تومان محاسبه کند. بعدها و با تغییر رئیس بانک مرکزی از سیف به همتی، تعیین نرخ ارز در سامانه نیما از حالت دستوری خارج و به بازار سپرده شد. این تصمیم باعث شد تا نرخ دلار در سامانه نیما از 4200 تومان بسیار فراتر رود و حدود 8 هزار تومان قیمت گذاری شود. برخی کارشناسان رقم این رانت را 30 هزار میلیارد تومان عنوان نموده اند.

از سوی دیگر، «غلامرضا تاجگردون» نماینده اصلاح طلب مجلس و از چهره های حامی دولت روحانی که خود در برهه ای ریاست سازمان برنامه و بودجه را بر عهده داشته و همواره اقدامات دولت اعتدال نمایان را تائید کرده، اینبار در نقش مخالف ظاهر شده و از بانک مرکزی و سیستم بانکی کشور به دلیل اوضاع آشفته اقتصادی کشور، انتقاد کرده است.

وی در صفحه خود در فضای مجازی به طور رسمی برخی زمزمه ها و خبرهای غیر رسمی که ممکن است عمدی در عدم اقدام برای رفع مشکلات در کار باشد، را تائید کرد و نوشت: «امروز جلسه کمیسیون در خصوص تهاتر بدهی‌های دولت و بخش خصوصی بود. شک ندارم بانک مرکزی و سیستم بانکی و برخی از ارکان دولت تعمداً ماموریت بر خراب‌تر شدن اوضاع و اذیت کردن مردم را دارند»!

«حسین راغفر»، اقتصاددان اصلاح طلب که در این هفته میهمان برنامه تلویزیونی پایش بود، نیز صراحتاً بر دست داشتن دولت بر دامن زدن به آشفته بازار اقتصاد کشور و عامدانه بودن آن صحه گذاشت و اذعان نمود: «متاسفانه بانک های به اصطلاح خصوصی در کشور با مشکلات عدیده مالی رو به رو هستند و تصور دولت و مجلس بر این است که با افزایش قیمت ارز بتوانند منابع کافی برای جبران خطاهای بانک ها را جبران کنند! بدهی بانک های خصوصی به بانک مرکزی قریب به 100 هزار میلیارد تومان برآورد می شود که مسلماً بان ها قادر به تامین این بدهی نیستند و تصمیم دولتمردان بر آن بوده که این بدهی را از جیب مردم و با افزایش نرخ ارز جبران کنند؛ به این رقم بیافزایید 35 هزار میلیارد تومانی که پس از حوادث رخ داده در دی ماه 96 و در پی ورشکستگی برخی موسسات مالی و اعتباری، دولت از خزانه –که همان جیب دیگر مردم باشد- برای تسویه بدهی آن موسسات برداشت نمود»!

با این وجود، پاسخ به این سوال چندان سخت و مبهم نخواهد بود که آشفتگی اقتصادی کشور، سهوی و ناخواسته بوده یا عمدی و خودخواسته؟!
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۴
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۴
0
0
پیشنهادی در خصوص قیمت ارز دارم که امیدوارم شما آن را به دولت و مقامات عالی نظام برسانید:
عجالتا تنها راه درمان فوری مشکل تورم در حذف ریال از پول ملی و جایگزین کردن آن با یک پول معتبر و کم تورم خارجی است که البته ما را تحریم نکرده باشد و راحت پولش وارد ایران شود. یوآن چین و روبل روسیه برای جایگزینی رسال ایده آل هستند. همه حقوقها و پرداختها اگر به یوآن باشد چون یوآن تورم ندارد خود به خود مشکل حل می شود. زیمبابوه با همین ترفند بحران طولانی کاهش ارزش پول خود را برطرف کرد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۵
0
0
آنهایی به خاطر صلاح مملکت ... را تایید گردند باید پاسخگو باشند. ... خسته نباشی
مدیر پایگاه موارد نقطه چین، ویرایش شده اند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۶
0
0
بدتان نیاید. من دیگر امیدی به (...) ندارم. (...) از ترس حنگ داخلی دارد ایران را به سمت جنگ داخلی می برد
مدیر پایگاه قسمت های نقطه چین داخل پرانتز به جهت داشتن بار منفی ویرایش شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۶
0
0
من با پیشنهاد جایگزینی یوان برای دستمزدها و پرداخت ها به منظور کنترل تورم موافقم واین تنها راه حل خروج از تورم وایمار است حتی اگر نمیخواهیم پول خارجی وارد شود واحد پولی ایران باید از تومان و ریال تغییر کند این ریال بعد از انقلاب به ویژه امروز هیچ کارکردی ندارد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: