به‌روز شده در: ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۹
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
«حضور در راهپیمایی اربعین»، «تقدیر از کیمیا علیزاده با شلوار جین»، «حضور فعال به همراه خانواده و فرزندان در راهپیمایی ها و مراسمات» و اخیراً «تماشای دربی تهران در ورزشگاه آزادی» از جمله مواردی است که این جوان تازه به وزارت رسیده را به سرخط اخبار تبدیل کرده است!
"خیبرآنلاین" - «جوانگرایی» کلیدواژه ای است که این روزها زیاد شنیده می شود و به یکی از اصلی ترین مطالبات مردم از مسئولین تبدیل شده است. مطالبه عمومی جوانگرایی اما از سال 92 و در زمانی اوج گرفت که کابینه یازدهم با میانگین سنی 62 سال، رکورد پیرترین هیأت دولت تاریخ جمهوری اسلامی را از آن خود کرد که این خود باعث شد تا حسن روحانی برای جبران مافات، با اضافه نمودن تنها یک جوان دهه شصتی به نام «محمد جواد آذری جهرمی» به جمع دولتمردانش، هم ژست جوانگرایی به خود بگیرد و هم میانگین سنی کابینه دوازدهم را 3 سال جوان‎تر از کابینه یازدهم کند!

به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی "خیبرآنلاین"، اگرچه آغاز به کار دولتی آذری جهرمی و رشد و نموش در وزراتخانه های اطلاعات و ارتباطات دولت های محمود احمدی نژاد رقم خورد اما تقدیر بر آن بود که پست وزارت را نه در دولت مهرورزی بلکه در ضدمهرورزترین کابینه و به ریاست حسن روحانی تجربه کند.

از اولین روز تصدی وزارتخانه ارتباطات اما جهرمی برخلاف سایر اسلاف این منصب، بر آن بود که همواره خود را در تیررس و معرض رسانه ها قرار داده و خود را به عنوان یکه وزیر رسانه‌دوست کابینه در ذهن مخاطبان بگنجاند. از تلاش برای رفع فیلتر توئیتر و حضور فعال در این شبکه اجتماعی فیلترشده گرفته تا مخالفت با دستور دادستانی مبنی بر فیلتر تلگرام و حتی تسهیل دور زدن فیلترینگ آن از طریق هاتگرام و طلاگرام، همه و همه نشان از تلاش وافر نامبرده در مقابله با قوانین جاری در حوزه سایبری کشور دارد تا از او به عنوان «قهرمان ضدفیلترینگ» یاد شود!

از دیگر اقدامات نامبرده می توان به طرح ریجستری گوشی های همراه اشاره نمود که اگرچه در نگاه نخست مفید و ضروری - برای جلوگیری از قاچاق - به نظر می رسید اما عدم امکان سنجی زیرساخت های نرم افزاری مورد نیاز و همچنین ایجاد انحصار و رانت وارداتی برای یک وزارتخانه و چند شرکت خاص، باعث شد که علیرغم تبلیغات پرطمطراق، بر آشفتگی بازار موبایل افزوده و افزایش سرسام آور قیمت های گوشی همراه را موجب شود. همزمان اما صعود لجام گسیخته نرخ ارز در ابتدای سال 97 نیز بازار موبایل را در آستانه انفجار قرار داد که جهرمی سعی کرد با انتشار خودسرانه دریافت کنندگان ارز دولتی برای واردات موبایل، مجدداً خود را در نقش منجی و یک شفافگر نشان دهد که البته این اقدام ناهماهنگ با سایر ارکان دولت، با ناراحتی و واکنش شدید جمعی از دولتمردان، بالاخص محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، همراه شد.

تلاش های جهرمی برای معرفی هرچه بیشتر خود در اذهان و افکار عمومی اما تنها به حیطه فنی و تخصصی در حوزه های اینترنت و مخابرات و... محدود نشد و دیگر ابعاد را نیز در بر می گیرد. به عنوان نمونه «حضور در راهپیمایی اربعین»، «تقدیر از کیمیا علیزاده با شلوار جین»، «حضور فعال به همراه خانواده و فرزندان در راهپیمایی ها و مراسمات» و اخیراً «تماشای دربی تهران در ورزشگاه آزادی» از جمله مواردی است که این جوان تازه به وزارت رسیده را به سرخط اخبار تبدیل کرده است!


جذب حداکثری به سبک «آذری‎جهرمی»!

جالب آنکه در این مورد اخیر و در یک اقدام کاملاً اتفاقی و خودجوش(!) تنها یک روز قبل از شهرآورد میان دو تیم پرسپولیس و استقلال، تکنسین های وزارت ارتباطات در محل مسابقه حاضر می شوند و پهنای باند اینترنت ورزشگاه آزادی را به 3 برابر ظرفیت ارتقا می دهند و فردای آن روز نیز وزیر ارتباطات به همراه فرزند خردسالش در جایگاه ویژه ورزشگاه حاضر می شود و این موفقیت بزرگ را به نظاره نشسته و گرامی می دارد! جهرمی اما به این مقدار هم رضایت نمی دهد و همان شب و پس از مسابقه کسل کننده شهرآورد، دست به توئیت می برد و اینچنین از کشف بزرگش رونمایی کرده و مجدداً با مبرا جلوه دادن خویش، خود را به عنوان "قهرمان ضدفیلترینگ" تصویر می کند: «یکی از ویژگی های تماشای فوتبال در ورزشگاه، کنار هم قرار گرفتن افراد با ایده ها و دیدگاه های متفاوت در کنار یکدیگر است. پس از ترک ورزشگاه متوجه شدم فردی که کنارم نشسته بود، بازپرس صادرکننده دستور فیلتر تلگرام بود»!
آری؛ قهرمان ادعایی ضدفیلتر، در کنار بازرپرسی به تماشای شهرآورد بزرگ پایتخت نشست که حکم فیلترشدن تلگرام را صادر کرده بود.


جذب حداکثری به سبک «آذری‎جهرمی»!

در پایان ناگفته روشن است که بروز اینگونه رفتارهای معروف به پوپولیستی که قائل به یارگیری و جلب نظر حداکثری از اقشار گوناگون – از مذهبی‌های زائر اربعین گرفته تا جین‎پوشان دربی‎باز - است، کدام هدف غایی را مدنظر دارد. باید منتظر ماند و دید که این غوره تا 1400 مویز می شود یا خیر؟!
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: