به‌روز شده در: ۰۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۴
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
پنتاگون، چین را تهدیدی اصلی برای بخش صنعتی - نظامی آمریکا می‌داند.
"خیبرآنلاین" - به نقل از پایگاه اینترنتی راشاتودی یک گزارش جدید پنتاگون، چین را تهدیدی اصلی برای بخش صنعتی - نظامی آمریکا می داند.
به گزارش صداوسیما، اقدامات پکن، کمبود نیروی کار و تامین مالی ناپایدار، زنگ خطر را در برخی از بخش های مهم به صدا درآورده است.
در این گزارش آمده است:"در حالی که کشورهای متعددی سیاست های خود را برای تقویت اقتصاد خود با هزینه بخش تولید در آمریکا دنبال می کنند، هیچ کشوری به اندازه چین نتوانسته است از ضعف موجود در بخش صنعتی ما بهره برداری کند."
این گزارش با عنوان "ارزیابی و تقویت پایگاه صنعتی دفاعی آمریکا و تسریع در زنجیره تامین" آمریکا منتشر شده است.
آیا چین جایگزین روسیه به عنوان دشمن پیشین آمریکا می شود؟
این سند به مشکلات دیگری مانند کاهش بخش های خاص، یعنی ساخت کشتی، و همچنین فقدان نیروی کار ماهر و جریان ناپایدار قراردادها برای تولید کنندگان راهبردی، که کارخانه های بسیار بهره می برند اشاره می کند. اما بیشتر آن به موضوع جریان تامین مالی "پایدار و قابل پیش بینی" برای وزارت دفاع اشاره می کند.در این سند پکن به عنوان یک "خطر قابل توجه و رو به رشد" برای تامین مواد حیاتی برای ارتش آمریکا معرفی می شود و متهم به سیاست های "تهاجمی" صنعتی می شود. در حال حاضر دولت آمریکا 719 میلیارد دلار بودجه برای سال آینده ارتش خود اختصاص داده است.
فعالیت های پکن و از جمله در تولید "سلول های خورشیدی برای استفاده نظامی، نمایشگر های هواپیما ،سیستم های پردازش و سایر عناصر کمیاب برنامه های تولیدی پنتاگون را تهدید می کند. پنتاگون ادعا می کند که با اقدامات چین سایر بخش های این وزارتخانه هم تهدید شده است.
در بخش دیگری از این گزارش آمده است:اقدامات چین به طور جدی قابلیت های دیگر، از جمله ابزارهای ماشینی؛ تولید و فرآوری مواد پیشرفته مانند مواد بیولوژیکی، سرامیک و کامپوزیت؛ و تولید تخته مدار چاپی و نیمه هادی ها را تهدید می کند. اینها مواد مهمی در بخش های نظامی ما محسوب می شوند.
در حالی که پکن در سال های گذشته در بخش فناوری پیشرفته تمرکز کرده است، دستاوردهای آن، بر اساس گزارش پنتاگون، عمدتا براساس "ابزارهای قانونی و غیر قانونی، از جمله سرمایه گذاری مستقیم و سرمایه گذاری مستقیم خارجی، جمع آوری اطلاعات انسانی، جاسوسی، عملیات سایبری و فرار از محدودیت های کنترل صادرات آمریکا برای به دست آوردن مالکیت معنوی و فن آوری های حیاتی بوده است. "
به استثنای جاسوسی صنعتی در مقیاس وسیع، چین به عنوان "سلطه" در زمینه های مختلف از جمله تجارب غیرمنصفانه دست داشته است و از این مورد در زمینه های نادر در تولید توربین ها، موتورهای هیبریدی، سلول های سوختی، الکترونیک و دیگر محصولات استفاده کرده است.
"چین به لحاظ راهبردی ، بازار جهانی را با قیمت های ارزان خود تحت تاثیر قرار داده است .
چنین اتهاماتی کاملا مطابق با سیاست های دونالد ترومپ، رئیس جمهور آمریکا است .او بارها و بارها چین و دیگر کشورها را متهم به رفتار تجاری "غیرمنصفانه" با آمریکا کرده است و درگیر جنگ تجاری است و تعرفه های محدود کننده ای را برای فولاد و آلومینیوم وارداتی از چین و این کشورها اعمال کرده است .زنگ های خطر برای ارتش آمریکا قبلا در مورد «افزایش سریع» توانایی های ارتش چین به صدا درآمده است.
این در حالی است که ترامپ این گزارش را در ماه ژوئیه 2017 دیده و تصویب کرده است، این در حالی است که دولت ایالات متحده در برابر حمله جدید تجاری از طرف پکن قرار دارد. در روز جمعه، مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا، ادعا کرد که چین در واقع یکی از مداخله کنندگان اصلی در دموکراسی آمریکا است .آمریکا پیشتر روسیه را متهم به دخالت در دمکراسی خود کرده بود. اما اتهامات آمریکا ضد چین همانند اتهامات آن ضد روسیه بی اساس است.
پنس گفت، "چین اقدام بی سابقه ای را برای نفوذ در افکار عمومی آمریکا، انتخابات 2018 و محیطی که منجر به انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 شود ، آغاز کرده است"، وی بیان داشت که پیش بینی می شود که افزایش فعالیت های چین به این معنی است که "رهبری رئیس جمهور ترامپ" موثر بوده است و پکن "یک رئیس جمهور آمریکایی متفاوت" را می خواهد که بر سر کار بیاورد.
معاون رئیس جمهور افزود: "به تازگی یکی از اعضای ارشد گروه کاری کمیته اطلاعات ما به من گفت که آنچه که روس ها در مقایسه با چینی ها در این کشور انجام می دهند، به مراتب کمتر است."
چین سخنرانی پنس را به عنوان "اتهاماتی غیرقانونی" توصیف کرد و از آمریکا خواست تا از لفاظی های مخرب دست بردارد زیرا این موضوع به منافع چین و روابط چین و آمریکا آسیب می زند. پکن همچنین آمریکا را متهم به نقض حاکمیت کشورهای دیگر کرد.
وزارت خارجه چین در بیانیه ای اعلام کرد: "جامعه بین المللی در حال حاضر به خوبی می داند که کسانی که به طور غیرقانونی در امور داخلی دیگران دخالت می کنند ،منافع دیگران را هم تضعیف می کنند."
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: