به‌روز شده در: ۰۴ تير ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۳
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
روزنامه سازندگی ضمن انتقاد از انفعال فراکسیون امید مجلس در روز تصویب لایحه CFT خطاب به عارف نوشته است: سیاستمدار به "کنش و کنشگری" شناخته می‌شود و نه "بی‌کنشی".
"خيبرآنلاين" - مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز یکشنبه خود، به بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم یا همان CFT  پرداخت.

کنایه ارگان کارگزاران به "توییتربازی" و "یکجانشینی" محمدرضا عارف

به گزارش تسنيم، با وجود اینکه از ابتدای شروع به کار مجلس دهم، بسیاری از کارشناسان سیاسی ترکیب این مجلس را همراه‌تر با سیاست‌های دولت به شمار می‌آوردند اما وقتی میزان آرای نمایندگان مجلس دهم  به لایحه CFT را با میزان آرای نمایندگان در مجلس نهم  به طرح تصویب برجام مقایسه می‌کنیم، به نکته قابل توجهی برمی‌خوریم.

در روز تصویب برجام از 250 نماینده حاضر در جلسه علنی، این طرح با 161 رای موافق، 50 رای مخالف و 13 رای ممتنع به تصویب رسید. این مقایسه آماری نشان می‌دهد  فراکسیون امید مجلس علی‌رغم اینکه همواره خود را به عنوان فراکسیون اکثریت معرفی می‌کند اما در عمل نمی‌تواند آنطور که باید و شاید از برتری عددی خود در تصویب طرح‌ها و لوایح مورد نظرش استفاده کند. مسئله‌ای که روزنامه "سازندگی" ارگان حزب کارگزاران نیز در شماره امروز (سه شنبه) به آن اشاره کرده است.

"سازندگی" البته عامل این عدم نقش آفرینی فراکسیون امید  را انفعال شخص عارف به عنوان رئیس این فراکسیون می‌داند. سازندگی در همین رابطه می‌نویسد: محمدرضا عارف رئیس بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین  فراکسیون مجلس در جریان بررسی یکی از مهم‌ترین لوایح در دست مجلس باز هم حضور موثری نداشت و همین سکوت و یکجا نشینی به مخالفان لایحه CFT اجازه داد تا وحدتی تاثیرگذار را شکل دهند..
سازندگی البته عامل این عدم نقش آفرینی فراکسیون امید  را انفعال شخص عارف به عنوان رئیس این فراکسیون می‌داند. سازندگی در همین رابطه می‌نویسد: "محمدرضا عارف رئیس بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین  فراکسیون مجلس در جریان بررسی یکی از مهم‌ترین لوایح در دست مجلس باز هم حضور موثری نداشت و همین سکوت و یکجا نشینی به مخالفان لایحه CFT اجازه داد تا وحدتی تاثیرگذار را شکل دهند و با اردوکشی در مجلس، این لایحه را تا حد رد شدن پیش ببرند."

سازندگی با اشاره به جلسه هفته گذشته برخی فعالان اصلاح طلب با رئیس جمهور  ادامه می‌دهد: "این در حالی است که چند شب قبل‌تر رئیس‌جمهور در جمع اصلاح‌طلبانی که عارف هم میان آنها بود از بی‌توجهی های فراکسیون امید گلایه کرده و خواسته بود که به کمک دولت بیایند و آنها را شریک دولت  خوانده بود اما در جریان تصویب CFT دیدیم که میدان در دست علی لاریجانی و فراکسیون حامی او بود و از  عارف در میانه میدان خبری نبود تا جایی که تنها 18 رای فاصله بین رد و تصویب لایحه CFT وجود داشت که بیانگر قدرت مخالفان این لایحه بود.ارگان حزب کارگزاران خطاب به عارف نوشت: سیاست ورزی در میانه میدان و مجلس است نه در توییتر

ارگان حزب کارگزاران در بخش دیگر این مطلب با انتقاد دوباره از انفعال عارف می‌نویسد: "..... این خواسته زیادی نبود که رئیس فراکسیون امید هم مانند فراکسیون ولایی 7 یا 8 استراتژی برای تصویب این لایحه می‌داشت."

سازندگی با اشاره به پیام توییتری عارف درباره تصویب لایحه CFT و دیرهنگام خواندن این اقدام رئیس فراکسیون امید خطاب به عارف می‌نویسد: "سیاست ورزی در میانه میدان و مجلس است نه در توییتر، در لحظه وقوع اتفاق است و نه یک روز پس از اتفاق. کاش این سخنان در صحن مجلس بیان می‌شد.  با همه احترامی که می‌توان برای شخصیت دکتر عارف قائل بود اما باید یادآور شد که سیاستمدار به کنش و کنشگری شناخته می‌شود و نه بی‌کنشی."

این روزنامه اصلاح طلب با اشاره به انتقاداتی که  از سوی بدنه جریان اصلاحات به عملکرد عارف در شورای سیاست گذاری و هم چنین کلیت فراکسیون امید وارد می‌شود، یاد آور شده است: "البته مجلس تنها جایی نیست که چنین انتقاداتی به طیف اصلاح‌طلبان آن بیان می شود؛ در شورای عالی اصلاح طلبان هم وضعیت کم و بیش همین‌گونه است. جوانان اصلاح‌طلب بی‌کنشی را عامل اصلی ریزش پایگاه اجتماعی اصلاح‌طلبان می‌داند این در حالی است که عارف و نمایندگان فراکسیون امید در شرایطی بسیار سخت و در حالی که چهره‌های شاخص اصلاح طلبان از رقابت بازماندند وارد مجلس شدند."
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: