به‌روز شده در: ۰۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۴
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
کد خبر: ۵۲۹۹۲
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۸
داستان جهانگیری و روحانی به پایان خود نزدیک می‌شود و باید منتظر ماند و دید در صورت کنارگذاشتن معاون اول اصلاح طلب نمای روحانی، واکنش تجدیدنظرطلبان در قبال این اقدام چه خواهد بود
"خیبرآنلاین" - غیبت اسحاق جهانگیری معاون اول 2 دولت روحانی، در جلسه اخیر هم اندیشی با اساتید و صاحبنظران اقتصادی، موضوعی نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت چراکه زمزمه ها مبنی بر جدایی قریب الوقوع «ضربه گیر روحانی» در مناظرات انتخاباتی، از رئیس دولت بیش از پیش به گوش می رسد.

به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی "خیبرآنلاین"، اختلاف نظرها میان رئیس بنفش ها و معاون اولش، اگرچه موضوع جدیدی نیست و حتی از اواخر دولت یازدهم گمانه زنی هایی مبنی بر افزایش تعارضات میان این دو در رسانه ها منعکس گردید، اما نزدیکی موعد انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری موجب شد دوطرف با کنارگذاشتن کدورت ها، سناریویی مشترک را برای ممانعت از دستیابی رقیب به کرسی عمارت پاستور، کلید بزنند.

آنجا بود که «اسحاق جهانگیری» ایفاگر نقش دشوار ضربه گیری رئیس دولت مستقر در مناظرات انتخاباتی شد و حسن روحانی نیز با فراغ بال، در نقش خودش فرو رفته و برای دولت آتی برنامه ریزی می نمود. پس از پیروزی مجدد روحانی و دفع خطر انتخابات، دوباره زخم اختلافات قدیمی سر باز کرد و سکانسی دیگر از درگیری های درون دولت رقم خورد. این درگیری ها با ناتوانی هرچه تمام تر دولت در جریان اعتراضات دی ماه 1396 و بحران ارزی در ابتدای فروردین 1397، رنگ جدی تری بخود گرفت.


وقتی «ضربه‎گیر روحانی» ضربه‎ فنی می‎شود!

در همین زمینه، روزنامه «آفتاب یزد»، پیرامون تغییرات احتمالی درون کابینه نوشت: «به نظر می‌رسد که تغییرات، بسیار جدی است و قرار است که روحانی گزینه‌های پیشنهادی خود را برای وزارتخانه صمت، اقتصاد و دارایی، کار و رفاه اجتماعی، علوم، راه و شهرسازی و وزارت کشور به وکلای ملت معرفی کند. از سویی این تغییرات شامل حال نوبخت و واعظی حلقه خاکستری روحانی نیز خواهد شد و از طرفی منابع آگاه از این مهم خبر داده‌اند که جهانگیری به دلیل تشدید اختلافات احتمالا صندلی معاون اولی در دولت را ترک کند. به هر روی به نظر می‌رسد که جابجایی و سایر تغییرات چشمگیر در دولت دوازدهم تنها یک تغییر نیست بلکه نشان از یک برنامه جدی، آن هم زمینه‌سازی دولت برای انتخابات 1400 با محوریت اصولگرایان با کمک حزب چندنفره اعتدال توسعه است.»

آفتاب یزد ادامه می دهد: «قابل کتمان نیست که این روزها دلخوری جهانگیری حتی نسبت به روزهای نخست تشکیل دولت و معرفی کابینه افزایش یافته است. ماجرای تشدید دلخوری از جهانگیری و مقابله با او به انتقادات تند و تیز اخیر برخی از اعضای حزب کارگزاران از حسن روحانی و دولت‌اش بازمی‌گردد. جهانگیری از اعضای اصلی حزب کارگزاران سازندگی است و رئیس‌جمهور انتظار طرح چنین انتقاداتی از جانب اعضای حزب متبوع معاون اول را نداشته است. با این حال به نظر می‌رسد جهانگیری این روزها بر سر دوراهی است بین ماندن و رفتن. گفته می‌شود در صورت رفتن وی واعظی جایگزین وی می‌شود و گزینه دیگری برای وزارت کشور معرفی می‌شود.»

همچنین، روزنامه «آرمان امروز» نیز با گلایه از روحانی درخصوص تقویت شایعه ها پیرامون کنارگذاشتن جهانگیری از دولت، نوشت: «غیبت معاون اول رئیس‌جمهور در جلسه برخى اساتید اقتصاد با رئیس‌جمهور موضوعی نبود که بتوان به سادگی از کنار آن عبور کرد. البته این "نبودن" جدید نیست بلکه از آغاز دولت دوازدهم بود که نغمه مخالف‌خوانی با اسحاق جهانگیری سر داده شد؛ همان اسحاقی که ایثار با رفتار و گفتارش عجین شد و با کناررفتن از انتخابات زمینه را برای تداوم حضور حسن روحانی در پاستور مهیا کرد؛ همان اسحاقی که ناشکیبایی‌های زیادی دید و بارها برای عدم اصابت تیرهای بدخواهان به رئیس‌جمهور و مردان پاستور، خود را سپر بلا کرد. برخی نتوانستند جهانگیری را در قامت معاون اول در ذهن خود تثبیت کنند، چرا که به‌خوبی از قدرت تصمیم‌گیری او در حوزه‌های مختلف به‌ویژه در حوزه اقتصاد آگاه بودند، پس از مسیری کوشیدند تا نقش او را تنزل دهند.»

ارگان رسانه ای خاندان رفسنجانی، در ادامه اینگونه برای اسحاق جهانگیری سنگ تمام می گذارد: «جهانگیری جز اعتلای کشور و تقویت دولت هدف دیگری را دنبال نمی‌کند، اما برخی اوقات ناتوانان پرادعا و مخالفان در درون و بیرون پاستور چنان عرصه را بر معاون اول تنگ می‌کنند که او چاره‌ای جز استعفا و کناره‌گیری از دولت ندارد! نمی‌توان کتمان کرد که جهانگیری مرد بحران است که تا آخرین نفس برای حل مشکلات کشور مردانه تلاش می‌کند. زمان به سرعت می‌گذرد، دولت باید چشم‌هایش را باز کند و تصمیمی نگیرد که ستون‌های پاستور سست شود، چرا که دیگر فرصتی برای جبران نیست.»

با این همه می توان نتیجه گرفت که احتمالا داستان جهانگیری و روحانی به پایان خود نزدیک می شود و باید منتظر ماند و دید در صورت کنارگذاشتن معاون اول اصلاح طلب نمای روحانی، واکنش تجدیدنظرطلبان – به عنوان بزرگترین و اصلی ترین جریان حامی دولت کلیدداران - چه خواهد بود.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
مهران
|
United Kingdom
|
۰۲:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۹
0
0
با سلام
من هیچ وقت مناظره انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ را فراموش نمی کنم. در آنجا آقای حسن فریدون با همکاری آقای جهانگیری سعی نمودند که تمام مشکلات کشور را بصورت یکطرفه و ناجوانمردنه بر گردن دولت آقای احمدی نژاد بیاندازند و در عوض تلاش نمودند که خود را افرادی کاردان، توانمند و قدر در امر کشور داری در اذهان عمومی جا بیاندازند. بالاخره پس از گذشت نزدیک به شش سال از گذشت دولت تدبیر و امید و غیره، بر همگان بصورت آشکارا ملموس شد که آن همه توپ پری که از آقای جهانگیری و همکار معممشان در انتخابات شاهد آن بودیم، جز وعدهای پوچ و تو خالی چیزی نبود و گواه من بر این گفته وضعیت اسفبار اقتصادی حال است که مردم ما دست به گریبان آنند و حنای مقصر دانستن دولت آقای احمدی نژاد دیگر رنگ خود را باخته است. البته علت همه این نابسامانیها در یک چیز است و آن اینکه پایه تفکر لیبرالیستی اصلاح طلبان در حال فروپاشیست و نشانه های آنرا میتوان در این جابجاییهای مقامات دولتی و حزبی این نوع اندیشه بخوبی مشاهده کرد. حال تنها سوالی که به ذهن میرسد آنست که آیا با جابجاییهای این دولت مردان وضعیت اجتماعی، اقتصادی و سیاسی حقوقی مردم بهتر خواهد شد یا خیر؟ پاسخ این سوال را به خواننده این مطلب وا میگذارد.
به هر حال، به نظر این بنده حقیر، تغییر وزرا در سر و سامان دادن به وضع موجود اثر بخش نخواهد بود زیرا که پایه و اساس و چیدمان مدیران این دولت بر گرفته شده از اندیشه سازشکارانه و غرب گرایانه اصلاح طلبان میباشد. و همین جابجایی های مقامات دولتی، من را به شعاری که در دوران نوجوانی، در دوران انقلاب در خیابانهای شهر، برای سرنگونی رژیم پهلوی سر میدادیم میاندازد:
ما میگیم شاه نمیخایم، نخست وزیر عوض میشه
ما میگیم خ.... نمیخایم، دولت شاه عوض میشه
ناشناس
|
United States
|
۱۸:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۵
0
0
لطفا تصحیح بفرمایید:
ما میگیم خ... نمیخایم، پالون خ... عوض میشه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: