به‌روز شده در: ۰۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۴
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
کد خبر: ۵۳۱۶۷
تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۳۹۷ - ۰۲:۳۲
«مجلس» نعمت را در حق «دولت» تمام کرد!
چگونه می شود مجلسی که تا همین چند هفته گذشته بر استیضاح وزیر مستعفی صنعت، معدن و تجارت اصرار و ابرام داشت، به ناگهان با 196 رای موافق، رضایت خود را با حضور نامبرده در راس وزارت کار و رفاه اجتماعی اعلام نمایند؟!
"خیبرآنلاین" - «من به عنوان امین شما و مردم عرض می‌کنم برای انتخاب هرکدام از وزرا ده‌ها ساعت فکر و مطالعه و مشورت کردم و گاهی استخاره هم با ما همراه نبود.» این تنها بخشی از سخنان حسن روحانی در جلسه رای اعتماد به ۴ وزیر پیشنهاد‌ی امور اقتصاد و دارایی، صنعت‌، معدن و تجارت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و راه و شهرسازی بود که خود نشان می دهد که افرادی همچون فرهاد دژپسند، رضا رحمانی، محمد شریعتمداری و محمد اسلامی، انتخاب اول رئیس دولت دوازدهم برای تصدی مقام وزارت نبوده اند و پس از بَد آمدن استخاره درباره سایر افراد، به سراغ آنها رفته است!

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی "خیبرآنلاین"؛ بر این اساس، دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی با 200 رأی موافق، 50 رای مخالف، 15 رای ممتنع، محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با 196 رأی موافق، 63 رای مخالف، 5 رای ممتنع، محمد اسلامی وزیر پیشنهادی راه با 151 رأی موافق، 98 رای مخالف، 8 رای ممتنع، رضا رحمانی وزیر پیشنهادی صنعت با 203 رأی موافق، 49 رای مخالف و 13 رای ممتنع توانستند از مجلس رأی اعتماد بگیرند.


رأی اعتماد بهارستان به وزرای بعدالاستخاره!

فارغ از واکاوی نقاط ضعف پرشمار وزرای پیشنهادی از سوی دولت کلیدداران، شبهات بسیاری در این رای اعتماد وکلای مجلس به گزینه های پیشنهادی، خودنمایی می کند. نخست اینکه به عنوان مثال، چگونه می شود مجلسی که تا همین چند هفته گذشته بر استیضاح «محمد شریعتمداری» وزیر مستعفی صنعت، معدن و تجارت اصرار و ابرام داشت، به ناگهان با 196 رای موافق، رضایت خود را با حضور نامبرده در راس وزارت کار و رفاه اجتماعی اعلام نمایند؟!

این رای اعتماد درحالی بود که خود شریعتمداری در مراسم سالروز ملی صادرات، صراحتاً تقاضا نموده بود که پس از استعفا از او در جای دیگری استفاده نکنند: «من که دیگر نیستم. هیچ جای دیگر هم مرا به کار نگیرید چون اگر این روند ادامه یابد حضور و وجود من کارایی ندارد.»!

حال جای تعجب است که وزیر مستعفی صنعت بعنوان یکی از مسئول یکی از مهمترین ارکان اقتصادی دولت، چگونه پس از رفوزه شدن در تمشیت امور وزارتخانه متبوعش، اینبار در راس یکی دیگر از مهمترین وزارتخانه های دخیل در امر اشتغال و اقتصاد کشور قرار می گیرد؟! جالب است که بدانیم شریعتمداری با آن سوابق مثل روز روشن درحالی بر اریکه وزارت کار تکیه خواهد زد که این وزارتخانه بعنوان نهاد بالادستی بزرگترین ارگان تامین اجتماعی کشور، با مشکلات بسیار بغرنجی من الجمله ورشکستگی تامین اجتماعی و معضل پرداخت مستمری بازنشستگان دست و پنجه نرم می کند! حال آنکه آیا وزیر جدید می تواند بر این ابرچالش ها فائق آمده و این اوضاع اشفته را سروسامان دهد، سوالی است که شاید با درنظر گیری رخداد فجایعی همچون «ثبت سفارش غیرقانونی 34هزار خودرو» یا «نابودی صنایع و بنگاه های تولیدی» در وزارت صنعت، پاسخش از پیش معلوم باشد!


رأی اعتماد بهارستان به وزرای بعدالاستخاره!

با این وجود، اگرچه تحلیل های ماه های اخیر پس از استیضاح وزرای اقتصاد و کار و همچنین طرح سوال از روحانی در مجلس دهم حول این بود که دیگر ماه عسل مجلس و دولت به پایان رسیده و مماشات بهارستان با پاستور تمام شده است، اما رای اعتماد مجلس به 4 وزیر پیشنهادی آن هم طی کمتر از 12 ساعت نشان از آن داشت که حکایت وکلای بهارستان و دولتمردان پاستور، حکایت دو روح در یک کالبد است و به هیچ قیمت، روابط حسنه فی‎مابین به سردی نخواهد گرایید!
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: