به‌روز شده در: ۰۲ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۹
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
اواسط تیرماه امسال، وزارت جهاد کشاورزی طی اطلاعیه‌ای ممنوعیت صادرات 18 قلم کالای کشاورزی را اعلام کرد.
"خیبرآنلاین" - اواسط تیرماه امسال، وزارت جهاد کشاورزی طی اطلاعیه‌ای ممنوعیت صادرات ۱۸ قلم کالای کشاورزی را اعلام کرد. براساس این اطلاعیه، خوراک دام، ذرت، گندم، آرد، جو، دانه‌های روغنی، روغن خام و روغن پالم و یونجه مشمول این ممنوعیت شدند. مسئولین این وزارتخانه، علت این ممنوعیت‌ها را تخصیص ارز یارانه‌ای دولت به واردات کالا‌های اساسی و افزایش ثبت سفارش‌ها و سپس صادرات این محصولات توسط بخش خصوصی عنوان کردند. سپس وزارت صنعت، معدن و تجارت با ممنوعیت صادرات ۸ محصول غذایی دیگر ازجمله شیر خشک، چای فله‌ای، شکر خام و شکر سفید، انواع پودر‌های مشتقات شیر، آب‌پنیر، مرغ زنده و گوشت مرغ و همچنین گوشت منجمد و گرم تولید داخل یا وارداتی، سیب‌زمینی، گوجه و رب گوجه به این امر قوت بخشید.به گزارش دانشجو، با این وجود، به اعتقاد بسیاری از مسئولین وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت علت ممنوعیت صادرات عبارتند از: افزایش ناگهانی قیمت ارز، کاهش تولید و تأخیر در برداشت محصولات کشاورزی، اعتصاب گسترده کامیون داران، افزایش قیمت محصولات کشاورزی، احتکار و نابسامانی در عرضه برخی کالا‌های صنعتی و محصولات کشاورزی، گسترش قاچاق این محصولات به کشور‌های همسایه ازجمله عراق و افغانستان و مهم‌تر از همه تنظیم بازار و حمایت از دهک‌های پایین جامعه. در همین راستا، محمدرضا مودودی، معاون توسعه صادرات سازمان توسعه تجارت ایران گفت: «ممنوعیت صادراتی کالا‌ها با دو هدف صورت گرفته است؛ اولین هدف از این تصمیم تنظیم بازار داخلی است و در وهله بعدی کالا‌هایی که مشمول ممنوعیت صادرات شده‌اند اصولاً قوت غالب مردم هستند».

این در حالی است که کارشناسان علت واقعی ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی و کمبود آن در بازار را عدم وجود متولی صادرات در ساختار حاکمیتی وزارت جهاد کشاورزی، عدم اعطای اختیارات کامل کنترل بازار به این وزارتخانه و تشتت مدیریت در این امر، عدم اهتمام به راه اندازی پورتال کشاورزی و سامان دهی شفافیت اطلاعات تولید و بازار و همچنین ناتوانی طولانی‌مدت وزارت جهاد کشاورزی در ارائه الگوی کشت این محصولات می‌دانند.

این کارشناسان معتقدند اگر این اتفاقات در سال‌های گذشته می‌افتاد با کمبود کالا‌ها یا افزایش تولید و به‌تبع آن ناتوانی کشاورزان در فروش این محصولات در سال‌های اخیر روبرو نمی‌شدیم. همچنین کارشناسان اعتقاد دارند در صورت طولانی‌تر شدن روند ممنوعیت صادرات این محصولات به از دست دادن بازار‌های صادراتی کشور‌های همسایه و از بین رفتن برند ایرانی، کاهش سطح زیر کشت محصولات کشاورزی در سال‌های آتی و از دست رفتن اعتبار کشور در عرصه تجارت بین‌الملل منجر خواهد شد.

البته اخیرا محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی در جلسه با اعضای اتاق بازرگانی ایران اعتراف کرد که نمی‌توانستیم به صادرات گسترده محصولات کشاورزی که منجر به افزایش قیمت این محصولات در بازار داخل شد، بی‌تفاوت باشیم و در مورد ممنوعیت صادرات این محصولات عجولانه تصمیم گرفتیم؛ بنابراین انتظار می‌رود ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی سریعاً متوقف گردد و وزارت جهاد کشاورزی برنامه‌ای دقیق و عملیاتی برای ارائه الگوی کشت متناسب با مناطق مختلف کشور ارائه داده و از این برنامه در قالب‌های گوناگون حمایت کند.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۴
0
0
اگر ممنوعیت صادرات این اقلام نبود (...) هرگز فراموش نکنید ورود به فاز قطحی یا با طاعون کنترل میشود یا منجر به آدم خواری و نابودی تمدن خواهد شد از دست دادن بازارهای خارجی به مراتب بهتر از ورود به فاز قحطی است شرایط ما شرایط عادی نیست که نگران از دست دادن بازار خارجی مواد غذایی باشیم ما فقط باید مراقب باشیم وارد فاز قحطی نشویم
مدیر پایگاه قسمت نقطه چین داخل پرانتز به جهت داشتن بار منفی ویرایش شد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: