به‌روز شده در: ۰۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۴
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
ماموران ایرانی از گوگل برای کشف پایگاه‌های اینترنتی که سازمان سیا از آن‌ها برای ارتباطات خود استفاده می‌کرد، بهره گرفتند.
"خیبرآنلاین" -  دستگاه اطلاعاتی ایران طبق گزارش‌ها برای انهدام یک سامانه ارتباطاتی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) از گوگل استفاده کرد.
به گزارش دانشجو، نشریه آمریکایی بیزنس اینسایدر نوشت: مقامات اطلاعاتی سابق از نفوذ ایران به یک سامانه ارتباطاتی سیا که قبلا چیزی درباره آن گفته نشده بود، پرده برداشته اند. طبق گزارش ها، ماموران ایرانی از جستجو‌های گوگل برای کشف پایگاه‌های اینترنتی که سیا از آن‌ها برای ارتباطات استفاده می‌کرد، بهره گرفتند.
یاهو نیوز به نقل از دو مقام اطلاعاتی سابق آمریکا گزارش داد ماموران ایرانی در رخنه‌ای که حوالی سال ۲۰۱۰ رخ داد، از جستجو‌های ساده گوگل برای شناسایی و سپس نفوذ به پایگاه‌های اینترنتی استفاده کردند که سیا از آن‌ها برای ارتباط با ماموران خود استفاده می‌کرد.
مقامات سابق می‌گویند به اعتقاد آن‌ها منشاء این رخنه یک مامور دوجانبه ایرانی بود که به استخدام سیا درآمده بود - اتفاقی که به ادعای آن‌ها نتیجه گزینش سهل انگارانه بوده است. به رغم هشدار اسرائیل مبنی بر اینکه ایران برخی دارایی‌های سیا را شناسایی کرده است، ایران موفق شد از طریق یک رشته جستجو‌های گوگل به سامانه ارتباطات سیا نفوذ کند.
به گفته یک مقام سابق، مامور دوجانبه ایرانی آن پایگاهی اینترنتی را به دستگاه اطلاعاتی ایران نشان داد که سیا از آن برای ارتباطات خود استفاده می‌کرد. دستگاه اطلاعاتی ایران با استفاده از واژه‌های ارتباطی مانند "AND" و "OR"، و در کنار هم قرار دادن ویژگی‌های ارتباطات و پایگاه‌های اینترنتی، توانست محل پایگاه‌های متعدد دیگری را پیدا کند که سیا از آن‌ها برای ارتباطات خود استفاده می‌کرد. ایران از آنجا می‌توانست ردیابی کند که چه کسی و از کجا از این سایت‌ها بازدید می‌کند- و سرانجام بخش بزرگی از شبکه سیا در ایران لو رفت.
 
پیامدهای یک رخنه بزرگ
پیامد‌های این رخنه، گسترده و فاجعه آمیز بود. در ایران، خبرچین‌های متعدد به زندان افتادند و این شبکه طبق گزارش‌ها تقریباً نابود شد.
مقامات آمریکایی طبق گزارش‌ها معتقدند این رخنه از طریق مبادله اطلاعات همچنین به نفوذ چین به شبکه سیا در آن کشور انجامید، که در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ به اعدام تقریبا ۳۰ مامور در آنجا منجر شد.
در سال ۲۰۱۳، ایران طبق گزارش‌ها به داخل سامانه ارتباطات سیا در یمن "که هیچ ارتباطی با آن‌ها نداشت" رخنه کرد. از نظر مأموران، این رخنه در یمن تمایل ایران را برای استفاده از اطلاعاتی که به صورت تهاجمی به دست آورده بود، نشان می‌داد.
با توجه به اهمیت اسراری که آمریکا برای حفظ آن‌ها بیشترین تلاش را می‌کند، این رخنه به خودی خود نیز بسیار نگران کننده است، اما شاید تکان دهنده‌تر از خود این رخنه، این حقیقت باشد که پیشاپیش به سیا هشدار داده شده بود.
بر اساس گزارش یاهو، در سال ۲۰۰۸، جان ریدی John Reidy پیمانکار امور دفاعی، که با منابع ایرانی کار می‌کرد، از یک "شکست اطلاعاتی بزرگ" در سیا پرده برداشت و در سال ۲۰۱۰ گفت: "سناریوی کابوس" رخ داده است. ریدی از ماموریت خود کنار گذاشته شد و سرانجام اخراج شد. وی مدعی است "بیش از ۷۰ درصد از عملیات ما لو رفته بود. "
در دهه گذشته، ایران موفقیت‌های چشمگیری در هک کردن و حملات سایبری داشته است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: